iPad Air różni się od iPada mini z ekranem Retina nie tylko wielkością

Na prezentacji tegorocznych iPadów producent tego sprzętu dawał do zrozumienia, że nowe produkty tak naprawdę niczym się nie różnią oprócz wielkości. Okazuje się jednak, że tablet iPad Air ma nad nowym iPadem mini z ekranem Retina jedną przewagę. Jest nią odwzorowanie kolorów na ekranie, o czym Apple nie wspomina w swoich materiałach reklamowych.

iPad Air i nowy iPad Mini posiadają praktycznie te same podzespoły i działają w oparciu o identyczny system operacyjny. Różnica między tymi urządzeniami na pierwszy rzut oka dotyczy wyłącznie wymiaru wyświetlacza. W przypadku iPada Air jest to klasyczne 9,7 cala, podczas gdy iPad mini ma ekran o przekątnej 7,9 cala.

iPad Air różni się od iPada mini z ekranem Retina nie tylko wielkością

iPad Air

Pierwsza generacja iPada mini miała w porównaniu do starszego brata naprawdę słabą rozdzielczość wynoszącą zaledwie 1024 na 768 punktów i gorsze odwzorowanie kolorów niż starszy brat, więc tym samym wyświetlacz był jedną z największych wad tego tabletu. Po wprowadzeniu w tegorocznej edycji tabletu iPad mini ekranu Retina o ultrawysokiej rozdzielczości wiele osób zakładało, że Apple tym samym poprawi również ekran pod względem kolorów.
iPad Air różni się od iPada mini z ekranem Retina nie tylko wielkością

iPad mini Retina

Okazuje się, że tak się nie stało. Jak pokazują testy wykonane przez serwis anandtech.com, w nowym iPadzie mini z ekranem Retina gama wyświetlanych kolorów jest wyraźnie słabsza, niźli na iPadzie Air, chociaż jest wyraźnie lepiej, niż rok temu. Tym samym wybór pomiędzy tegorocznymi iPadem Air i iPadem mini z ekranem Retina nie jest taki prosty, jak mogło się wydawać na początku. Oprócz wymiarów nowych urządzeń trzeba bowiem brać pod uwagę kolory wyświetlacza.