iPad Pro 9,7 cala vs. iPad Pro 12,9 cala: to musisz wiedzieć przed zakupem

iPad Pro z ekranem 9,7 cala oferuje kilka zmian w stosunku do modelu iPad Pro 12,9 cala. Poza oczywistymi (wielkość ekranu, gabaryty) dotyczą one także kilku innych szalenie istotnych elementów, o czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie tego urządzenia.

21 marca premierę miał iPad Pro wyposażony w ekran o przekątnej wynoszącej 9,7 cala. Postanowiliśmy sprawdzić, jak prezentuje się on na tle swojego większego 12,9-calowego "brata" zwracając uwagę na najistotniejsze różnice.

iPad Pro 9,7 cala vs. iPad Pro 12,9 cala

iPad Pro 9,7 cala vs. iPad Pro 12,9 cala

iPad Pro 9,7 cala vs. iPad Pro 12,9 cala: SoC

Podczas premiery dowiedzieliśmy się, że mniejszy iPad Pro również korzysta z układu A9X oraz koprocesora M9. Korzystając jednak z dostępnej na stronie porównywarki modeli okazuje się, że SoC w mniejszym modelu jest mniej wydajny zapewniając w porównaniu do SoC Apple A7 następujący wzrost wydajności:

- Jednostka główna: 2,4 razy szybsza (iPad Pro 12,9 cala: 2,5x)

- Grafika: 4,3 razy szybsza (iPad Pro 12,9 cala: 5x)

Jak widzicie, o ile w przypadku CPU różnica będzie raczej niezauważalna, o tyle w zakresie grafiki jest dosyć spora. Można podejrzewać, że Apple zdecydowało się na obniżenie taktowania SoC, aby poradzić sobie z odprowadzaniem ciepła w mniejszej obudowie.

iPad Pro 9,7 cala vs. iPad Pro 12,9 cala: RAM

Początkowo wydawało się, że mniejszy iPad Pro również został wyposażony został w 4 GB pamięci RAM. Matt Panzarino z TechCrunch poinformował jednak, że pamięci tej jest o połowę mniej, co z pewnością negatywnie odbije się na wydajności tabletu.

iPad Pro 9,7 cala vs. iPad Pro 12,9 cala: wyświetlacz

Wyświetlacz mniejszego iPada Pro zapewnia taką samą gęstość pikseli. mamy tutaj jednak do czynienia z nowym ekranem True Tone, który oferuje wg zapewnień Apple szeroką gamę kolorów i dostosowuje balans bieli do warunków oświetleniowych.

iPad Pro 9,7 cala vs. iPad Pro 12,9 cala: możliwości fotograficzne

Mniejszy iPad Pro wyposażony został w moduł aparatu cechujący się znacznie większą rozdzielczością (12 MP vs. 8 MP) oraz korzystający ze znacznie jaśniejszego obiektywu (ƒ/2,2 vs. ƒ/2,4). Oferuje on możliwość skorzystania z technologii Focus Pixels i Live Photos oraz (jako pierwszy iPad w historii) lampę błyskową. Ponadto możemy liczyć na kilka pomniejszych usprawnień.

iPad Pro 9,7 cala vs. iPad Pro 12,9 cala: Lightning

Mniejszy iPad Pro korzysta ze złącza Lightning bazującego na USB 2.0. W przypadku większego modelu Lightning bazuje na USB 3.0, co zapewnia szybszy transfer oraz szybsze ładowanie akumulatora.

iPad Pro 9,7 cala vs. iPad Pro 12,9 cala: Podsumowanie

W przypadku mniejszego iPada Pro coś zyskujemy, coś tracimy (wydajność; jeżeli doniesienia o 2 GB RAM się potwierdzą jej spadek w porównaniu do dużego iPada Pro będzie naprawdę spory) . O tym, czy bilans ten wypada na plus, czy na minus musicie jednak zadecydować sami.

Aktualizacja: 29 marca 2016 20:47

Apple uruchomiło w Polsce przedsprzedaż nowego iPada Pro.