iPad Pro vs. Surface Pro 3 vs. Galaxy Note Pro 12.2


iPad Pro vs. Surface Pro 3 vs. Galaxy Note Pro 12.2: procesor

W przypadku iPada Pro otrzymujemy do dyspozycji procesor Apple A9X. To specjalnie dla niego zaprojektowana 64-bitowa 14-nanometrowa jednostka, o której wiemy jedynie tyle, że pod względem CPU ma być 1,9x szybsza od układu A8X stosowanego w iPadzie Air 2, natomiast pod względem GPU 2x.

Surface Pro 3 to zupełnie inna architektura. Tablet korzysta bowiem z czwartej generacji układów Intel Core.

W przypadku Galaxy Note PRO 12.2 zastosowano układ Exynos 5 Octa (1.9 GHz Quad + 1.3 GHz Quad).

iPad Pro vs. Surface Pro 3 vs. Galaxy Note Pro 12.2

Samsung Galaxy Note Pro 12.2

iPad Pro vs. Surface Pro 3 vs. Galaxy Note Pro 12.2: pamięć

iPad Pro dostępny jest w dwóch wersjach: 32 / 128 GB. Nie pozwala przy tym na rozbudowę wewnętrznej pamięci. Jeżeli chodzi o pamięć RAM z nieoficjalnych źródeł wynika, że Apple zdecydowało się na 4 GB.

Surface Pro 3 dostępny jest w czterech wersjach: 64 / 128 / 256 / 512 GB. Pozwala przy tym na skorzystanie ze slotu microSD. RAM: 4 / 8 GB.

Galaxy Note Pro 12.2: 32 GB flash, 3 GB RAM, slot microSD

iPad Pro vs. Surface Pro 3 vs. Galaxy Note Pro 12.2: wyświetlacz i rysik

Surface Pro 2 miał ekran o przekątnej 10,6 cala, co zdaniem wielu użytkowników było za mało. Zwiększenie do 12 cali w przypadku Surface Pro 3 też pozostawia moim zdaniem lekki niedosyt. Sądzę, że 12,9-calowa przekątna iPada Pro to najlepsze rozwiązanie.

iPad Pro posiada ekran IPS LCD Retina o rozdzielczości 2732 x 2048 pikseli, czyli większej niż w przypadku poprzednich iPadów. Gęstość pikseli wynosi jednak tyle samo, 264 ppi.

Wykonany w technologii IPS wyświetlacz Surface Pro 3 cechuje się rozdzielczością 2160 x 1440 pikseli, co daje po przeliczeniu niższą gęstość pikseli 216 ppi. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji zasilany baterią AAA aktywny pojemnościowy rysik, którzy korzysta z technologii N-trig. Jest on w stanie rozróżnić 256 poziomów nacisku oraz kąt pod jakim jest trzymany. Świetnie sprawdza się podczas rysowania, czy szkicowania i może się pochwalić niewielkim opóźnieniem działania. Dodatkowo posiada trzy przyciski funkcyjne (jeden uruchamia aplikację OneNote nawet gdy Surface jest uśpiony) oraz oferuje funkcję wykrywającą zbliżenie do ekranu (gdy rysik jest odpowiednio blisko ekranu system wyłączy korzystanie z dotyku).

Rysik Apple Pencil również jest aktywny i pozwala na rozróżnienie poziomu nacisku i kąta pisania, lecz posiada wbudowany akumulator, który pozwalać ma na 12 godzin pracy i który należy podładowywać za pomocą złącza Lightning (15 sekund ładowania = 30 minut pracy).

W porównaniu do rysika Surface Pro 3 na jego niekorzyść może przemawiać to, że nie posiada przycisków funkcyjnych i jest dodatkowym akcesorium, za które należy zapłacić 99 USD. Dodatkowo warto zauważyć, że Surface Pen gdy nie jest używany można "przykleić" m.in. do prawej krawędzi obudowy tabletu Microsoftu.

Apple zwraca jednak uwagę na fakt, że w przypadku iPada Pro skanowanie sygnału rysika odbywa się 240 razy na sekundę, co zapewniać ma mu bardzo dużą czułość oraz praktycznie niezauważalne opóźnienia. Czy tak faktycznie jest okaże się dopiero po przeprowadzeniu testów.

Androidowa propozycja, Galaxy Note Pro 12.2, jak wskazuje jej oznaczenie, dysponuje ekranem o przekątnej wynoszącej 12,2 cala (TFT Crystal Clear LCD). Cechuje go rozdzielczość 2560 x 1600 pikseli oraz gęstość pikseli zbliżona do tej z iPada Pro: 247 ppi. Zastosowany rysik S Pen, który można schować w specjalnym gnieździe oferuje po wyjęciu możliwość skorzystania z szeregu różnych funkcji: Notatka z akcji, Album z wycinkami, Pisanie po ekranie, S szukacz i Okno rysika.

Rysik S Pen to mocny punkt NotePro 12.2