iPad Pro vs. Surface Pro 3 vs. Galaxy Note Pro 12.2

Apple iPad Pro to przeznaczony do profesjonalnych zastosowań tablet dysponujący dużym 12,9-calowym ekranem. Jak wypada na tle przedstawicieli konkurencyjnych platform: Windows i Android? Postanowiliśmy to sprawdzić na przykładzie dostępnych już od dawna na rynku modeli Surface Pro 3 i Galaxy Note Pro 12.2.


Najnowszy tablet Apple nosi oznaczenie iPad Pro. Jego prezentacja (podobnie jak pojawienie się na scenie speszonego nieco (moim zdaniem) przedstawiciela Microsoftu) to największa niespodzianka ostatniej konferencji Apple. To dysponujące dużym ekranem i przeznaczone do profesjonalnych zastosowań urządzenie posiada dedykowaną fizyczną klawiaturę i rysik oraz umożliwia skorzystanie z Office'a. Gdy pierwszy raz je zobaczyłem przed oczami natychmiast pojawił mi się bardzo podobny tablet, Microsoft Surface Pro 3. Przypomniało mi się też, jak Tim Cook wyśmiewał się z tego typu hybrydowych rozwiązań...

iPad Pro vs. Surface Pro 3 vs. Galaxy Note Pro 12.2

Apple iPad Pro

Biorąc powyższe pod uwagę wydaje mi się, że warto porównać możliwości tych konkurujących ze sobą tabletów przypominając jednak jednocześnie, że Surface Pro 3 miał premierę w czerwcu 2014 roku i już 6 października będziemy prawdopodobnie świadkami premiery jego następcy, modelu Surface Pro 4. Aby nieco urozmaicić pojedynek do tej profesjonalnej dwójki postanowiłem dodać trzeciego nieco bardziej leciwego gracza, który w nazwie również posiada oznaczenie "Pro" - tablet Galaxy Note PRO 12.2.

Mamy więc pojedynek świeżutkiej myśli technologicznej Apple ze staruszkami obecnymi na rynku od kilkunastu miesięcy. Czy to ma sens? Jak najbardziej. "Staruszki" dają bowiem radę!

iPad Pro vs. Surface Pro 3 vs. Galaxy Note Pro 12.2: oprogramowanie

Oprogramowanie to najbardziej kontrowersyjny element tego porównania. Każdy z omawianych tutaj tabletów pracuje bowiem pod kontrolą innej platformy systemowej. Znajdą się więc osoby, które wybiorą iOS, jak i osoby stawiające na Windows. Pewnie też część czytających ten artykuł uzna, że w ich przypadku Android i towarzyszące mu aplikacje są w zupełności wystarczające.

"Pełny" system Windows na Surface Pro 3 (konkretnie Windows 10) oznacza, że w zakresie oprogramowania można na nim wykonywać wszystko to (a nawet więcej ze względu na dotykowy ekran) co na komputerze stacjonarnym. Możesz też np. podłączyć zewnętrzne urządzenie za pomocą portu USB lub skorzystać z drugiego wyświetlacza.

iPad Pro vs. Surface Pro 3 vs. Galaxy Note Pro 12.2

Apple iPad Pro

Jeżeli jednak zamierzasz z omawianych urządzeń korzystać przede wszystkim jak z tabletów iPad Pro byłby chyba lepszym wyborem. Dysponuje on bowiem systemem, który dedykowany jest urządzeniom przenośnym, a nie platformą mającą za zadanie zaspokajać zarówno potrzeby "pecetów" z myszką i klawiaturą, jak i tabletów. Na obronę Microsoftu trzeba tutaj jednak dodać, że wraz z Windows 10 zapewniona została znacznie większa elastyczność za pomocą funkcji Continuum. Dzięki niej aplikacje przełączają się automatycznie do trybu, w jakim pracować ma urządzenie (po odłączeniu klawiatury system Surface Pro 3 w kilka sekund dostosuje się do nowej sytuacji).

O ile wprowadzenie Continuum powinno przyczynić się do zwiększenia "okienkowych" aplikacji dla tabletów, o tyle użytkownicy sprzętu Apple są tutaj w znacznie lepszej sytuacji. Szalenie bogata biblioteka aplikacji przeznaczonych dla mniejszych iPadów zostanie bowiem przystosowana do pracy z 12,9-calowym ekranem.

Na korzyść Windows przemawia fakt, że Surface Pro 3 może skorzystać z ogromnej biblioteki desktopowych aplikacji. Właściciele iPada Pro mogą się cieszyć z Office'a (za dodatkową opłatą) i aplikacji Adobe, lecz użytkownicy sprzętu Microsoftu mogą dodatkowo zainstalować np. pełne wersje programów Photoshop i AutoCAD.

Ostatnie z omawianych urządzeń, Galaxy Note PRO 12.2, pracuje pod kontrolą najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego, czyli Androida (po aktualizacji z dostarczanego oryginalnie KitKata konkretnie wersji Android 5.0.2 Lollipop). Korzysta z nakładki Magazine UX, której twórcy chyba dosyć mocno wzorowali się na kafelkach Windows Phone. Oferuje tak przydatne rozwiązania jak WebEx (wideokonferencje), aplikacja SideSync 3.0 (łączy tablet Samsunga ze smartfonem), czy system szyfrowania danych Samsung KNOX (wiele aplikacji zgodnych z trybem KNOX można pobrać ze sklepu KNOX Marketplace). Ponadto nie można nie wspomnieć o pakiecie Hancom Viewer, który pozwala pobrać za darmo różne edytory biurowe będące odpowiednikami Worda, Excela i PowerPointa. Co istotne, są to całkiem użyteczne narzędzia nawiązujące interfejsem do programów Microsoftu z pakietu Office.

Galaxy Note PRO 12.2 oferuje też możliwość skorzystania z trybu Multi Window, który pozwala na wyświetlenie kilku okien (maksymalnie czterech) i wykonywanie tym samym kilku zadań w tym samym czasie. Podobną funkcjonalność oferują jednak także konkurenci.

Cóż, sami musicie wybrać, która platforma lepiej wam odpowiada. Ja ze względu na desktopowe aplikacje stawiam na Windows.