iPad Pro w testach. Może z powodzeniem zastąpić laptopa?

iPad Pro może z powodzeniem zastąpić laptopa? Jeżeli chodzi o zakres możliwości oferowanych użytkownikowi, na pewno nie. Jeżeli chodzi o wydajność benchmarki nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.


iPad Pro to najnowszy tablet Apple przeznaczony do bardziej profesjonalnych zastosowań. Tim Cook w wywiadzie dla The Independent poszedł jednak bardzo daleko w zachwalaniu tego gadżetu:

"iPad Pro zastąpi wielu osobom notebooki i desktopy. Zaczną oni używać tego sprzętu i dojdą do wniosku, że nie potrzebują już niczego więcej, oprócz telefonu."

Według Cooka laptopy są już chyba przeżytkiem, gdyż mogą być zastąpione z powodzeniem przez tablet. Czy jednak faktycznie tak jest? Czy iPad Pro jest aż tak wydajny? Kluczem do znalezienia na to odpowiedzi zdają się być benchmarki...

iPad Pro miażdży konkurencję...

iPad Pro to świetne urządzenie korzystające z bardzo wydajnego układu A9X SoC. W sieci pojawiło się wiele opinii, że jest on szybszy od starszych układów Haswell a nawet najnowszych Skylake. Bazowały one na wynikach uzyskanych w multiplatformowym benchmarku Geek Bench 3, jak również opartych na przeglądarce benchmarkach Mozilla Kraken i Google’s Octane 2.0. Zdawało się, że mamy potwierdzenie, iż jesteśmy świadkami bliskiego końca x86...

Chcąc jednak porządnie przetestować możliwości hardware warto pamiętać, że dwa ostatnie benchmarki nie są tutaj najlepszym rozwiązaniem. Nie testujemy za ich pomocą CPU/SoC, lecz zestaw chip+przeglądarka+optymalizacja systemu. O ile na iPadzie Pro mamy do czynienia z bardzo mocno zoptymalizowanym silnikiem przeglądarki, o tyle w przypadku PC tak już nie jest.

Geek Bench 3 jest inny. Jego twórcy postarali się stworzyć narzędzie wieloplatformowe, które w miarę możliwości próbuje wyizolować CPU wykorzystując algorytmy mające ocenić jak najdokładniej jego wydajność.

Apple iPad Pro - test wydajności

Apple iPad Pro - test wydajności

Z powyższego wykresu wynika, że w teście pojedynczego rdzenia iPad Pro jest tak samo szybki jak najnowszy tablet Microsoftu - Surface Pro 4 - z układem Core i5. Co więcej, jego wynik niedużo odbiega od znacznie droższego topowego modelu laptopa Surface Book z układem Core i7-6600U.

Apple iPad Pro - test wydajności

Apple iPad Pro - test wydajności

W teście wielordzeniowym iPad Pro nie wypada już tak dobrze plasując się na równi z korzystającym z procesora Haswell tabletem Surface Pro 3 i ustępując zauważalnie Surface Pro 4 z układem Skylake. Dlaczego? Wydaje się, że kluczowym czynnikiem mającym na to wpływ może być zarządzająca zasobami technologia Hyper-Threading Intela.