iPad Pro z macOS na pokładzie! Szykuje się rewolucja?

Na iPadzie Pro udało się uruchomić macOS Catalina. Czy w przyszłości możemy liczyć na iPad'a z preinstalowanym systemem operacyjnym znanym z MacBooka?

Apple jest obecnie w trakcie przejścia z architektury x86 na architekturę ARM. Na rynku pojawiły się już pierwsze komputery z układami Apple M1, a najnowszy system operacyjny macOS Big Sur pozwala na uruchamiania aplikacji napisanych z myślą o tabletach iPad oraz telefonach iPhone (sprawdź, jak je uruchomić).

iPad Pro 2020
Źródło: macworld.com

iPad Pro 2020

Źródło: macworld.com

Cześć użytkowników liczy na premierę iPad'a z preinstalowanym systemem operacyjnym macOS. Atmosferę podkręciło samo Apple, które udowodniło, że na procesorze Apple A12Z z iPad'a Pro 2020 da się uruchomić w pełni działającą kopię macOS Big Sur.

W sieci pojawiło się właśnie nagranie pokazujące iPad'a Pro działającego pod kontrolą macOS Catalina. Niestety musimy nieco ostudzić wasz entuzjazm.

System operacyjny nie został przeportowany tak, aby mógł być uruchomiony na urządzeniach z procesorem Apple A12Z. Do jego uruchomienia wykorzystano aplikację UTM, która jest emulatorem architektury x86. Niestety podczas emulacji procesor Apple A12Z traci sporo mocy, co jest widoczne na nagraniach wideo.

Dzięki programowi UTM możliwe jest uruchomienie wielu wersji systemu operacyjnego macOS oraz OS X. Najnowszą wersję, którą da się uruchomić z wykorzystaniem tego narzędzia jest aktualnie macOS Catalina z 2019 roku.

iPad z wykorzystaniem emulatora potrzebuje aż 6 minut na uruchomienie systemu operacyjnego macOS Catalina.

W chwili obecnej instalacja macOS na iPadzie nie ma najmniejszego sensu, ale może się to zmienić w przeciągu najbliższych miesięcy. System operacyjny macOS Big Sur jest w pełni kompatybilny z procesorami Apple A oraz Apple M. Czyżby Apple szykowało konkurenta dla Microsoft Surface Pro? Tego przekonamy się w przeciągu najbliższych miesięcy.

Źródło: cultofmac.com