iPad: "ajfon, tylko że większy". Pierwsze opinie o tablecie Apple

Od kilkunastu godzin w mediach komputerowych mówi i pisze się przeważnie o najnowszym urządzeniu Apple - iPadzie. Zaprezentowany przez Steve'a Jobsa tablet ma łączyć w sobie wszystkie zalety smartfonów i laptopów, oferując przy tym większą wygodę w przeglądaniu stron WWW, czytaniu e-książek czy wysyłaniu e-maili. Pierwsze komentarze pojawiające się w Sieci wskazują, że nie wszyscy internauci podzielają ten optymizm.

Polecamy:

iPad - podstawowe informacje:

 • 9,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli,
 • ekran dotykowy w technologii multi-touch,
 • grubość 0,5" i waga 680 g,
 • wbudowany akcelerometr, kompas, mikrofon,
 • procesor Apple A4 1 GHz (CPU, grafika i I/O zintegrowane w jednym układzie),
 • bateria iPada o wytrzymałości do 10 godzin pracy na jednym ładowaniu.
 • połączenie 802.11n WI-Fi i Bluetooth 2.1+EDR,
 • dysk SSD o pojemności 16, 32 lub 64GB,
 • cena - w zależności od pojemności dysku - 499, 599 lub 699 USD (z modemem 3G: 629, 729 lub 829 USD)

Oficjalna prezentacja tabletu iPad miała miejsce 27 stycznia w San Francisco, jednak emocje i spekulacje związane z premierą tabletu towarzyszyły nam co najmniej od kilku miesięcy.

Wielu użytkowników i dziennikarzy swego czasu spodziewało się nawet, że koncern wprowadzi do oferty własny model netbooka. Kiedy jednak przedstawiciele firmy stwierdzili, że netbooki nie nadają się do użytku, los niedoszłego netbooka z logo jabłka był przesądzony.

Zobacz również:

 • Najlepsze promocje na sprzęt Apple - iPhone 14 Plus, iPhone 13, MacBook Air M1, iPad Pro 12,9" [27.01.2023]
 • Czy to będzie przyszłość składanych ekranów? Apple opatentowało samoleczące się szkło

Koncern z Cupertino wybrał inną drogę: tablet. Zdaniem szefa firmy, urządzenia takie jak iPad to trzecia kategoria urządzeń mobilnych - po telefonach i smartfonach; Jobs wyraźnie deprecjonuje wartość netbooków.

Sercem iPada jest procesor Apple A4 1 GHz - według Jobsa "najbardziej zaawansowany podzespół jaki wyprodukowało Apple". Warto tylko wspomnieć, że za stworzenie architektury układu odpowiada spółka P.A Semi, przejęta przez Apple w 2008 r.

Medialna gorączka

Nie ma chyba poważnego portalu IT, który nie opublikowałby na swoich łamach informacji o premierze urządzenia. W serwisach społecznościowych i blogach także zaroiło się od postów użytkowników, oceniających możliwości iPada.

Czytelnicy PCWorld.pl nie pozostali pod tym względem w tyle - w naszym serwisie, pod artykułem-relacją z premiery iPada, zamieszczaliście swoje opinie o tablecie. Wasze oceny są podzielone.

Użytkownik JareX pisze:

Czekam na to od dawna. Dokładnie za 60 dni będę szczęśliwym posiadaczem. Uważam, ze będzie to nie tylko gadżet, ale również cos bardzo użytecznego (z 3G oczywiście). Podobnie jak Amazon Kindle DX (10 cali), który nabyłem jako jeden z pierwszych klientów kilka miesięcy temu i wciąż jestem z niego bardzo zadowolony (GSM, 2 tygodnie na jednym ładowaniu przy codziennej pracy, cena zbliżona). W Polsce... można tylko pomarzyć...

Inni komentujący okazali się jednak bardziej powściągliwi w swoim entuzjazmie. Użytkownik o pseudonimie ogorek ocenił:

Wszystko jest dobrze z tym Ipad ale...czemu nie wmontowali kamerki w ramkę? Rozumiem można ten wspaniały gadżet obracać ale mimo to biorąc pod uwagę możliwości i mobilność tego urządzenia jest to wielkie niedopatrzenie. Druga sprawa ...130-150 $ więcej za moduł 3G? Serio chyba min, o 1/3 za dużo.

W podobnym tonie wypowiedział się mfkr:

brak obsługi flasha? brak multitaskingu? brak kamerki? miałem nadzieję że przynajmniej będzie można pisać aplikacje w javie... a tu dalej objective-c. może będzie lepiej w następnym gadżecie (ipyd? iped?). a z designu wygląda jakby ktoś wziął fotę iphona i przeskalował do większych rozmiarów.

Lakoniczna wypowiedź internauty q-ku: ajfon tylko że większy podsumowuje chyba najczęściej kierowane pod adresem iPada zarzuty.

Tego typu opinie nie powinny dziwić, nawet jeśli formułowane są przez osoby, które nie miały urządzenia w ręku. iPad faktycznie przypomina iPhone'a, poczynając od wyglądu obudowy (czerń i chrom, przycisk "Start" umieszczony pod dotykowym ekranem). W tablecie znajdziemy oczywiście nowinki (np. w interfejsie urządzenia pojawiły się rozwijane menu), jednak sporo funkcji i elementów - niektóre ikony, akcelerometry - zostało przeniesionych z iPhone'a/iPoda touch.

W tablecie zabrakło za to - podobnie jak w telefonie i odtwarzaczu - obsługi formatu Flash, co wielu użytkowników uznawało za jedną z największych wad tych urządzeń.