iPad mini 5 może być najbardziej nudnym, a zarazem najbardziej oczekiwanym produktem Apple w najbliższym czasie

iPad mini 5 może okazać się najbardziej opłacalnym podstawowym modelem tabletu, który zdominował świat.


iPad mini 5 może być najbardziej nudnym, a zarazem najbardziej oczekiwanym produktem Apple w najbliższym czasie

Problemy Apple

Ostatnimi czasy Apple zdecydowanie nie miało dobrej passy. Malejąca sprzedaż iPhone'a spowodowana znacznym wydłużeniem średniego czasu użytkowania jednego modelu oraz błąd bezpieczeństwa związany z grupowym FaceTime, który wymusił czasowe zawieszenie tej usługi sprawiły, że o Apple słyszeliśmy głównie w negatywnym aspekcie.

Gama produktowa

Obecnie Apple posiada w swojej ofercie kilka zapomnianych produktów. Jednym z nich jest iPad mini - 7,9 calowa wersja, która po raz pierwszy została zaprezentowana w 2012 roku i z miejsca stała się hitem ze względu na kompaktowe wymiary i przystępną cenę.

iPad mini 4

Obecna w sklepach 4 generacja iPad'a mini została zaprezentowana 9 września 2015 roku (dwa tygodnie przed iPhone'm 6s i 6s Plus, które od września nie są oficjalnie sprzedawane przez Apple) a oparta jest na procesorze Apple A8 pochodzącym z iPhone'a 6 zaprezentowanego we wrześniu 2014 roku. Jest to zatem jeden z najstarszych produktów w portfolio Apple. Jego wydajność odstaje od dzisiejszych standardów, a cena jak na Apple przystało jest wysoka - 1899zł za wersję 128GB oraz 2499zł za wersję 128GB z modemem. Dla porównania podstawowy iPad 9,7 cala w wersji 32GB kosztuje 1599zł, a w wersji 128GB 1999zł. Posiada dużo wydajniejszy (chociaż już ponad 2 letni) procesor A10 Fusion (zaprezentowany wraz z iPhone'm 7) oraz wsparcie dla Apple Pencil.

iPad mini 5 może być najbardziej nudnym, a zarazem najbardziej oczekiwanym produktem Apple w najbliższym czasie

Jak będzie nowy iPad?

Od dłuższego czasu mówi się o aktualizacji iPad'a mini. Plotkowano, jakoby iPad mini miał mieć konstrukcję zbliżoną do najnowszych modeli Pro, jednak dużo bardziej prawdopodobne jest zastosowanie procesora A10 Fusion - takiego samego jak w iPad 2018 oraz wygląd obecnego iPad'a mini 4 - z fizycznym przyciskiem Home oraz gniazdem słuchawkowym Jack. W rzeczywistości wolałbym zobaczyć starszy projekt z obniżoną ceną niż nowego mini inspirowanego iPad'em Pro. iPad mini od początku istnienia był lokowany jako tani, poręczny i wszechstronny tablet. Wątpię, aby Apple chciało upodabniać go do Pro, ponieważ jego niewielki ekran powoduje, że jest to urządzenie do konsumowania treści, a nie jej tworzenia.

Obecnie iPad mini za sprawą coraz większych iPhone'ów nie jest już tak popularny jak na początku - w 2012 roku podczas premiery pierwszego modelu Apple sprzedawało iPhone'y z ekranami w rozmiarach 3,5 oraz 4 cale. Obecnie najmniejszy iPhone posiada ekran o wielkości 4,7 cala.

Powrót do podstaw

Potencjalni klienci iPad'a mini nie potrzebują najnowszych nowinek technologicznych. To te same osoby, które są zadowolonymi użytkownikami iPhone'a 7/8 i nie potrzebują rozwiązań takich jak FaceID, nagrywanie 4K w 60 klatkach czy LTE w zegarku. Pragną oni prostego w obsłudze, dobrze wykonanego tabletu o wystarczającej na kilka lat mocy i pojemności, aby przeglądać internet, oglądać filmy, korzystać z aplikacji lub nawet wykorzystywać iPad'a do pracy biurowej.

Ile kosztować będzie iPad mini?

Obecna generacja kosztuje od 1899zł do 2499zł, ale oferowana jest wyłącznie ze 128GB pamięci masowej, a jak wiemy u Apple dopłaty za pamięć są drogie. Podstawowy iPad 9,7 cala w wersji pojemnościowej kosztuje 1599zł. Nowy mini prawdopodobnie również będzie kosztował w okolicach 1500zł. Jeżeli nowy iPad mini wspierałby Apple Pencil może być świetnym rozwiązaniem dla szkół.