iPad w stylu retro i inne wynalazki

W kolejnym artykule poświęconym nowinkom technologicznym chcielibyśmy zapoznać Was z niezwykłymi przedmiotami, które zostały zaprezentowane w ostatnim czasie. Czas na kolejną dawkę geniuszu współczesnych konstruktorów, którzy nie śpią, bo myślą jak ułatwić nam życie.


Może i pierwszy z wynalazków nie figuruje na liście "Najpotrzebniejszych rzeczy na wyposarzeniu domu", ale jego konstrukcja i design mogą Was zachwycić.Firma Peugeot nie od dzisiaj zajmuje się produkcją samochodów rozpoznawalnych na całym świecie. Marka jest uznana i sądzę, że w Polsce nie ma nikogo, kto nie znałby tego francuskiego giganta.

Stylowe pianino

Jednak w dzisiejszym artykule nie będzie ani słowa o produkowanych przez firmę autach, a o... bardzo stylowym pianinie. W przypadku tego produktu, nikt nie może zarzucić francuskiemu producentowi, że jest to bubel. Wszystko dlatego, że Peugeot - podczas budowy instrumentu - ściśle współpracował ze znaną w świecie manufakturą Pleyel.

Kształt pianina jest niewątpliwie interesujący, ze względu na smukłość i wrażenie lekkości. Instrument prezentuje się bardzo dobrze, co możecie ocenić sami.

iPad w stylu retro i inne wynalazki

Pianino - Pleyel i Peugeot

Prawdę powiedziawszy, laicy mogą jedynie podziwiać piękno takiego przedmiotu. O zdanie, co do funkcjonalności produktu, należy zapytać muzyków, którzy na co dzień używają tego typu instrumentów. Przedstawmy jednak kilka parametrów dotyczących produktu od Peugeote’a.

Instrument można uznać za niepowtarzalny, z racji tego, iż jego budowa w znacznym stopniu odbiega od utartych dogmatów". Profil urządzenia jest znacznie obniżony, a klawiatura znajduje się na poziomie blatu. Taki zabieg pozwala widowni nie tylko wsłuchiwać się w muzykę, ale także - w pewnym stopniu - obserwować grę artysty.

Instrument został wykonany z drewna, poza centralną ramą zrobioną z metalu oraz pojedynczą "nogą" zbudowaną z włókna węglowego. Zastosowanie takich materiałów miało na celu poprawienie emisji dźwięku i zmniejszenie masy urządzenia. Sposób otwierania pokrywy został opracowany przez Peugeote’a. Można ją unieść bez wielkiego wysiłku, co ma imitować podnoszenie maski samochodu.

Cena instrumentu nie jest jeszcze znana, ale radzimy potencjalnym klientom zaopatrzenie się w dużą ilość gotówki.

Miniaturowy wóz strażacki

Kolejnym urządzeniem jakie może Was zainteresować, jest miniaturowy wóz strażacki. Nie, nie chodzi o dziecięcą zabawkę, którą można dostać w każdym sklepie zabawkowym. W tym przypadku, mowa o zaawansowanym technologicznie (w kwestii wyposażenia dorównuje "pełnowymiarowym" wozom strażackim, które znamy) pojeździe, który od zwykłego wozu strażackiego odróżnia jedynie filigranowa budowa.

iPad w stylu retro i inne wynalazki

Thermite

Ze względu na rozmiar urządzenia, nie może ono być bezpośrednio prowadzone przez człowieka. Produkcją robota zajęła się firm Howe and Howe Technologies. Pojazd otrzymał nazwę Thermite i ma za zadanie zastąpić strażaka w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Robot jest w stanie wytrzymać zagrożenia ze strony wielkich temperatur, chemikaliów, czy eksplozji.

Jedną z najważniejszych cech robota jest jego wysoka wydajność. Thermite jest w stanie przepompować dwa tysiące siedemset litrów wody na minutę. Porównując Thermite z prawdziwym wozem strażackim (który możemy zobaczyć na co dzień) robot jest osiem razy tańszy, ale może przepompować o ponad 3000 litrów wody mniej, w ciągu minuty (czyli dwa razy mniej).

Pojazdem można sterować z odległości pół kilometra (maksymalna odległość umożliwiająca efektywne użytkowanie robota), za pomocą pilota. Thermite kosztuje około sto tysięcy dolarów, zaś prawdziwy wóz strażacki niecały milion.

Bicymple - prosty i tani rower

Warto także zwrócić uwagę na pojazd o nazwie Bicymple. Tym razem konstrukcja roweru - zamiast być jeszcze bardziej rozwinięta czy rozbudowana - została możliwie najbardziej uproszczona. Pierwsza, z wprowadzonych przez konstruktorów zmian, powinna ucieszyć ludzi, którzy nienawidzą, gdy podczas jazdy łańcuch spada z koła zębatego. Twórcy roweru zrezygnowali z tradycyjnego napędu (łańcucha i wału napędowego). Korby zostały połączone z osią tylnego koła. System przypomina ten sprzed wielu dziesiątek lat, który po raz pierwszy zastosowano w monocyklu.

Brak tradycyjnego napędu zmniejsza liczbę części jakie potencjalnie mogą ulec awarii, podczas użytkowania roweru. Dzięki temu właściciel nie jest narażony na tak duże koszty związane z naprawą pojazdu. Dodatkowo, w rowerze zamontowano 29-calowe koła oraz ruchome widelce. Z tego powodu rower jest mniej stabilny, ale za to niezwykle zwrotny.

Bicymple jest idealny na krótkie dystanse i do poruszania się po mieście. Niestety, jak dotąd powstał tylko jeden prototyp tego roweru. Nie wiadomo także, czy i kiedy Bicymple trafi na rynek. Jedyna nadzieja w tym, że jego twórcy szybko zdecydują się na rozpoczęcie masowej produkcji.

iPad w stylu retro

Kolejną ciekawą konstrukcją jest iPad w stylu retro. Wielu czytelników wie z pewnością jak wygląda stary telewizor - z lat pięćdziesiątych, dwudziestego wieku. Do tego wystarczy dodać kilka drewnianych elementów (dla ozdoby) i ramkę, w którą wbudowany jest iPad.

W ten oto prosty sposób, stworzony został BKNY V-Luxe stand iPad. Dzięki staromodnej obudowie, nowoczesny gadżet zyskuje wiele uroku i na pewno pasowałby do wnętrz urządzonych w starym stylu. iPad został wyposażony w "wejście" do kabla audio i zasilanie ukryte w obudowie głośnika. Tablet umieszczony w drewnianej ramce można przechylać pod różnym kątem, co ułatwia korzystanie z urządzenia.

To już wszystkie wynalazki, jakie chcieliśmy Wam zaprezentować w tym artykule. Na pewno wiele z nich nie jest niezbędnych do życia, ale ich posiadanie może ubarwić naszą codzienność.