iPhone 11 - sześć rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Następca iPhone’a Xr stał się właśnie podstawowym modelem.


Na wydarzeniu o nazwie “By Innovation Only”, które odbyło się we wtorek 10 września 2019 roku firma Apple zaprezentowała nowe modele iPhone’a. Co ważne firma zdecydowała się na znacznie zmiany w gamie modelowej.

iPhone 11 - sześć rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Od teraz iPhone 11 staje się podstawowym flagowcem od Apple. To bezpośredni następca iPhone’a Xr. Nowy model jest tańszy od poprzednika o 130 zł.

Następcą modeli Xs i Xs Max jest nowy iPhone 11 Pro w dwóch rozmiarach. Apple nie ukrywa, że to sprzęt dla najbardziej wymagających. Przedstawiciele firmy podkreślali, że znaczna większość użytkowników wybierze podstawowego iPhone’a 11 i to właśnie głównie na jego sprzedaż liczy Apple. Nowy iPhone 11 Pro posiada jeszcze lepsze aparaty, a jego cena zaczyna od 5199 zł. Oznacza to, że urządzenie jest o 220 zł droższe od poprzednika.

Oto sześć najważniejszych funkcji nowego podstawowego iPhone’a 11

Dwa obiektywy, nowa aplikacja Aparat, tryb nocny

Apple w tym roku położył ogromny nacisk na jakość zdjęć. Urządzenia wyposażono w nowe obiektywy, a największa zmiana dotyczy iPhone’a 11. Jego poprzednik wyposażony był w jedną matrycę, przez co tryb portretowy realizowany był za pomocą funkcji zaszytej w oprogramowaniu. Od teraz iPhone 11 posiada obiektyw szerokokątny oraz dodatkowy obiektyw ultra szerokokątny. Dodatkowo wprowadzono ulepszoną aplikację aparatu z nowymi funkcjami. Główną z nich jest tryb nocny, który znacząco poprawi jakość fotografii wykonywanych po zmroku.

iPhone 11 - sześć rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy producenci sprzętu z Androidem poczynili znaczące kroki naprzód w kwestii jakości zdjęć i filmów wideo wykonywanych za pomocą smartfonów. Apple właśnie odrobiło straty i dogonić konkurencję. Dodatkowo użytkownicy otrzymują nową kamerkę do selfie z większym kątem widzenia oraz trybem kręcenia wideo w zwolnionym tempie.

Aby wspomóc nową konfigurację aparatu składającego się z dwóch obiektywów Apple przeprojektowało interfejs użytkownika aplikacji Aparat.

iPhone 11 - sześć rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Lepsza jakość wideo

iPhone 11 może używać obu tylnych obiektywów do nagrywania wideo w rozdzielczości 4K przy zachowaniu płynności 60 klatek na sekundę. Ultra szerokokątny obiektyw pozwala zobaczyć nawet cztery razy więcej. Kolejną ciekawą funkcją jest cyfrowe przybliżanie dźwięku razem z przybliżaniem obrazu.

Pojawiła się także nowa funkcja Quick Take. Pozwala ona nagrywać wideo bezpośrednio z menu odpowiedzialnego za wykonywanie zdjęć. Wystarczy przytrzymać przycisk migawki, aby nagrać wideo. iOS 13 pod kontrolą którego pracują najnowsze iPhone’y posiada również nowe narzędzie do edycji filmów.

12 MP kamera TrueDepth na froncie

Najnowsze modele iPhone’a posiadają Face ID drugiej generacji. Składa się ono między innymi z nowej 12 MP kamery TrueDepth znajdującej się na froncie urządzenia. Przedni aparat posiada teraz znacznie szerszy obiektyw. Można również wykorzystywać kamerkę do selfie w trybie poziomym. Pojawiła się również możliwość nagrywania filmów w trybie zwolnionego tempa. Funkcja ta wykorzystuje nagrywanie w 4K przy 60 lub 120 klatkach na sekundę.

Procesor A13 Bionic

Nowy iPhone nie mógł zadebiutować bez nowego procesora w środku. iPhone 11 wyposażony został w procesor A13 Bionic, który jest ulepszoną wersją A12 Bionic z zeszłorocznego iPhone’a Xr. Apple informuje, że to najszybsze CPU z Najwydajniejszą grafiką. Według producenta na rynku nie ma innego równie szybkiego smartfona co najnowszy iPhone. W najnowszym układzie znacznie skupiono się na poprawie procesora Neural Engine odpowiedzialnego za uczenie maszynowe i AI.

iPhone 11 - sześć rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Szkło, kolory, IP68

iPhone 11 wygląd bardzo podobnie do poprzednika. Główne zmiany to nowy design obiektywów oraz logo Apple przeniesione na środek obudowy. Pojawiły się też nowe wersje kolorystyczne. iPhone 11 sprzedawany jest w sześciu kolorach: czarnym, białym, zielonym, lawendowym, żółtym oraz Product(RED).

Z przodu urządzenie wygląda praktycznie tak samo, jak zeszłoroczny Xr. Wyświetlacz to także panel Liquid Retina o przekątnej 6,1 cala.

Cena

Ostatnią rzeczą, którą warto wiedzieć o najnowszym iPhone'ie 11 jest cena. Co ciekawe po raz pierwszy od dawna producent postanowił obniżyć nieco cenę urządzenia. Na solidny rabat nie można liczyć, ale iPhone 11 w podstawowej konfiguracji jest tańszy do modelu Xr o 130 zł.

iPhone'a 11 można nabyć w sześciu kolorach oraz trzech konfiguracjach różniących się ilością wbudowanej pamięci masowej. Bazowy model kosztuje 3599 zł i oferuje 64 GB pamięci. Droższa wersja ma 128 GB i kosztuje 3849 zł. Topowy model wyceniono na 4349 zł. Oferuje on 256 GB pamięci.