iPhone 12 Pro Max - pierwsze wyniki wydajności nie zachwycają

Już wiemy, dlaczego Apple podczas Time Flies porównywało procesor Apple A14 do A12 z 2018 roku. Nowy układ nie zachwyca wydajnością.

Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami Apple nie zaprezentowało nowego iPhone 12 na wydarzeniu Time Flies, które miało miejsce 15 września 2020 roku (zapoznaj się z naszą relacją). Zamiast iPhone'a pokazano jego serce - procesor Apple A14, który pojawił się w najnowszej wersji tabletu iPad Air.

iPhone 11 Pro Max
Źródło: macworld.com

iPhone 11 Pro Max

Źródło: macworld.com

Najnowszy układ opiera się na 5 nm procesie technologicznym Tajwańskiego TSMC. W środku znalazło się 11,8 miliarda tranzystorów, które mają pozytywnie wpłynąć na wydajność oraz efektywność energetyczną.

Dla porównania obecnie sprzedawany iPhone 11 posiada procesor Apple A13 wykorzystujący 7 nm proces technologiczny. Układ ten posiada "zaledwie" 8,5 miliarda tranzystorów.

Układ Apple A14 jest o około 40% szybszy od Apple A12 z 2018 roku. Szybkie obliczenia pokazują, że Apple A13 jest wolniejszy od A14 o około 16-20% szybszy.

TSMC ujawniło już, że 5 nm proces technologiczny zapewnia o 15% większą wydajność w stosunku do 7 nm.

Na tej podstawie możemy przypuszczać, że układ Apple A14 Bionic zaoferuje 15% wzrost wydajności.

iPhone 12 Pro Max został właśnie przyłapany w bazie ANTUTU. Wyniki zarejestrowane przez układ Apple A14 są o około 9% wyższe, niż w przypadku zeszłorocznego iPhone 11 Pro Max.

Wyniki nie są zadowalające. iPhone 12 Pro Max nie pokonał nawet procesora Snapdragon 865 Plus z Galaxy Note 20 Ultra. Bardzo możliwe, że procesory Qualcomma staną się wydajniejsze od układów Apple A. Czyżby gigant z Cupertino był tak zajęty produkcją procesorów do komputerów, że zapomniał o układach mobilnych? Tego dowiemy się po oficjalnej prezentacji nowych smartfonów.

Bardzo możliwe, że wyniki są niższe, niż oczekiwano, ponieważ testy przeprowadzone na egzemplarzu prototypowym.

Więcej informacji o iPhone 12 znajdziesz tutaj.

Sprawdź, ile kosztuje obecnie iPhone 11 Pro Max.

Źródło: phonearena.com