iPhone 12 mini - smartfon, którego nikt nie chce. Statystyki są bezlitosne.

Miał być hitem sprzedażowym, a okazał się sporą wpadką. iPhone 12 mini to świetne urządzenie, ale konsumenci się na nim nie poznali.

Od lat w sieci krążyło mnóstwo wpisów i komentarzy, które sugerowały, że posiadacze iPhonów z chęcią kupiliby flagowy model oferujący kompaktowe wymiary. Apple w końcu posłuchało się swoich klientów i obok iPhone'a SE w ofercie znalazł się iPhone 12 mini. Jest to mniejsza wersja iPhone'a 12 z ekranem o przekątnej 5,4 cala.

iPhone 12 mini obok iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 mini obok iPhone 12 Pro Max

Po kilku miesiącach od premiery wiemy już, że iPhone 12 mini jest najgorzej sprzedającym się urządzeniem z systemem operacyjnym iOS. Apple z pewnością nie jest zadowolone z tego faktu, ponieważ przed premierą istniało wiele dowodów na to, że kompaktowy iPhone będzie hitem sprzedażowym. Niestety w praktyce konsumenci chętniej sięgają po większe konstrukcje z ekranem o przekątnej 6,1 cala. Do kompaktowego iPhone'a nie przekonuje ich nawet cena, która startuje z pułapu 3599 zł. U wielu autoryzowanych sprzedawców iPhone 12 mini jest o 100-200 zł tańszy.

Patrząc na aktualną sytuację rynkową spokojnie możemy założyć, że iPhone 12 mini nie otrzyma następcy. Mało tego kompaktowe modele z rodziny SE również urosną. Następca iPhone'a SE 2020 ma zaoferować ekran o przekątnej 6,1 cala oraz obudowę z iPhone'a 11.

Apple przez wiele lat oferowało jedne z najmniejszych smartfonów dostępnych na rynku. Trend ten przeszedł jednak do historii. Nabywcy chcą większych modeli o czym świadczą świetne wyniki sprzedażowe iPhoneów Plus oraz Max, a także bazowego iPhone'a 11.

Gigant z Cupertino nie przewidywał takiego obrotu sprawy. Modele Pro i Pro Max sprzedają się znacznie lepiej, niż zakładano. Niestety spowodowało to problemy z dostępnością, ponieważ firma postawiła na iPhone'a 12 mini. Teraz wiemy już, że zmniejszono produkcje najmniejszego modelu na rzecz iPhone'a 12 Pro (sprawdź, jak aktualnie wygląda dostępność).

Firma Conterpoint Research za pośrednictwem agencji Reuters przekazała, że iPhone 12 mini w Stanach Zjednoczonych odpowiada za zaledwie 5% całej sprzedaży modeli z rodziny iPhone 12.

Sprzedaż telefonów z ekranami znacznie spadła w ciągu ostatnich lat. W 2020 roku na rynku zaledwie 10% smartfonów ma ekran o przekątnej mniejsze, niż 6 cali. Dla porównania w 2018 roku było to około 50%.

Jeżeli lubisz małe smartfony lepiej kup iPhone'a 12 mini, ponieważ model ten raczej nie doczeka się następcy i zostanie wycofany z rynku.

Sprawdź, gdzie kupić iPhone'a 12 mini najtaniej.

Źródło: cultofmac.com