iPhone 12 z 2x szybszym ładowaniem bezprzewodowym tylko z MagSafe

Apple chwaliło się szybkim ładowaniem bezprzewodowym. Niestety korzystać z klasycznych ładowarek Qi moc ładowania nadal wynosi zaledwie 7,5 W.

Jedną z najważniejszych nowości iPhone'a 12 jest powrót magnetycznego złącza MagSafe. W przypadku urządzeń mobilnych rozwiazanie to służy zarówno do ładowania bezprzewodowego, jak i podłączania akcesoriów.

Smartfony Apple iPhone 12 oraz iPhone 12 mini

Smartfony Apple iPhone 12 oraz iPhone 12 mini

System MagSafe znamy z MacBooków sprzedawanych w latach 2006-2017. W przypadku starszych komputerów przenośnych również służył on do ładowania.

Apple po raz pierwszy wprowadziło ładowanie bezprzewodowe w 2017 roku podczas premiery iPhone'a 8 oraz X. Smartfony te wspierały 5 W ładowanie w standardzie Qi, a aktualizacja oprogramowania przyśpieszyła szybkość ładowania do 7,5 W. Niestety od tej pory nie zmieniło się nic. Podczas, gdy smartfony z Androidem posiadają nawet 40 W ładowanie bezprzewodowe najnowsze smartfony iPhone (w tym iPhone 12) oferują 7,5 W ładowanie w standardzie Qi.

Okazuje się bowiem, że 15 W ładowanie bezprzewodowe, którym Apple chwaliło się podczas konferencji działa tylko i wyłącznie podczas korzystania z dedykowanego zasilacza MagSafe wycenionego na 199 zł.

Specyfikacja systemów ładowania w nowych modelach iPhone'a

Specyfikacja systemów ładowania w nowych modelach iPhone'a

W przyszłości inne zasilacze MagSafe zatwierdzone przez Apple również umożliwią ładowanie z prędkością 15 W.

W skład systemu MagSafe wchodzą ładowarki oraz futerały Apple. W przyszłości pojawi się także ładowarka MagSafe Duo, która pozwoli na naładowanie iPhone'a oraz zegarka Apple Watch. Apple współpracuje ściśle z firmą Bekin, która wkrótce wprowadzi między innymi ładowarkę samochodową wykorzystująca MagSafe.