iPhone 12s/13 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [01.03.2021]

iPhone 12 jest z nami dopiero od kilku miesięcy, a w sieci znajdziemy już sporo plotek na temat iPhone'a 12s/13. Zbieramy je w jednym miejscu i analizujemy, jak wyglądać będzie kolejny smartfon od Apple. Czym zaskoczy nas iPhone 12s/13, który pojawi się na rynku po wakacjach?


W 2020 roku Apple zaliczyło spore opóźnienie. Nowe smartfony z rodziny iPhone 12 zadebiutowały z co najmniej miesięcznym opóźnieniem. Dodatkowo przez długi okres czasu Apple borykało się z problemami z dostępnością. Od początku 2021 roku sytuacja jest już opanowana, a o iPhone 12 wiemy już wszystko.

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro

Co jakiś czas do sieci trafiają już plotki i pierwsze informacje na temat iPhone'a, który zadebiutuje w 2021 roku.

W tym materiale zbieramy wszystkie informacje o kolejnej generacji flagowych modeli iPhone'a.

Zastanawiasz się nad zakupem iPhone'a? Sprawdź, czym zaskoczy nas iPhone 12s/13.

iPhone 12s czy iPhone 13? Jaką nazwę otrzyma kolejna generacja flagowców od Apple?

Na samym początku zaczniemy od nazwy. Apple do 2016 roku stosowało znany wszystkim schemat wprowadzania na rynek swoich smartfonów. W latach parzystych pojawił się zupełnie nowy model wprowadzający zmiany wizualne oraz solidną aktualizację podzespołów, a w latach nieparzystych pojawiała się jego ulepszona wersja z literką s na końcu.

W skrócie oznaczało to, że zupełnie nowy model pojawiał się raz na dwa lata.

Od 2016 roku Apple wprowadza na rynek co roku nowe modele, ale czasami nadal zdarzają się aktualizację istniejących już konstrukcji. Mowa o iPhone X/Xs oraz Xr/11.

Z informacji, które trafiają do sieci możemy założyć, że Apple wprowadzi na rynek iPhone'a 13. Nowości jest zbyt wiele, aby gigant z Cupertino dodał literkę s do nazwy. Czy mamy rację? Tego dowiemy się dopiero podczas oficjalnej premiery.

iPhone 13 - na ile modeli możemy liczyć?

W chwili obecnej brakuje dokładnych danych, ale po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji sprzedażowej iPhone'a można dojść do pewnych wniosków.

W pierwszej połowie 2021 roku Apple sprzedaje nastepujące modele iPhone'a:

 • iPhone 11 - 6,1 cala
 • iPhone SE 2020 - 4,7 cala
 • iPhone Xr - 6,1 cala
 • iPhone 12 mini - 5,4 cala OLED
 • iPhone 12 - 6,1 cala OLED
 • iPhone 12 Pro - 6,1 cala OLED
 • iPhone 12 Pro Max - 6,7 cala OLED

Jak widać Apple odchodzi od trendu budowy małych smartfonów. Dodatkowo z danych finansowych wiemy już, ze iPhone 12 mini nie jest zbytnio popularny. Gdy dodamy do tego plotki na temat większego iPhone'a SE, los iPhone'a 13 mini jest mocno niepewny.

iPhone 12 mini obok iPhone SE

iPhone 12 mini obok iPhone SE

Z pewnością na rynku pojawi się iPhone 13, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

iPhone 13 - data premiery

Mówi się, że w 2021 roku Apple powróci do klasycznego cyklu wydawniczego. Oznacza to, że nowe modele iPhone'a pojawią się na rynku we wrześniu 2021 roku. Premiera odbędzie się zapewnię w pierwszym lub drugim tygodniu tego miesiąca, a smartfony trafią do pierwszych odbiorców przed końcem września.

iPhone 13 - cena

Ceny iPhone'a 13 są mocno uzależnione od ilości modeli, które pojawią się w sprzedaży. Jeżeli na rynku pojawi się iPhone 13 mini to ceny powinny kształtować się następująco:

 • iPhone 13 mini - od około 3600 zł
 • iPhone 13 - od około 4200 zł
 • iPhone 13 Pro - od około 5000 zł
 • iPhone 13 Pro Max - od około 5500 zł

Jeżeli Apple zaprzestanie produkcji iPhone'a 13 mini jego miejsce powinien zając klasyczny iPhone 13. Oznacza to, że cennik powinien wyglądać tak:

 • iPhone 13 - od około 3800 zł
 • iPhone 13 Pro - od około 4800 zł
 • iPhone 13 Pro Max - od około 5500 zł

Klasycznie już nie powinniśmy liczyć, że Apple zdecyduje się na obniżkę cen. W zamian za nią otrzymamy 128 GB wbudowanej pamięci masowej w bazowych konfiguracjach. Do wyboru będzie kilka wersji kolorystycznych (więcej dla modeli 13 mini i 13). W sprzedaży pojawi się także wersja z 1 TB wbudowanej pamięci masowej.

iPhone 13 - procesor

iPhone 13 z pewnością zaoferuje procesor Apple A15. Będzie to następca 5 nm procesora Apple A14 znanego z iPhone'a 12. Układ z pewnością zaoferuje wyższą o kilkanaście procent wydajność przy niższym zużyciu energii. Możliwe, że Apple A15 będzie pierwszym procesorem firmy Apple produkowanym w 3 nm procesie technologicznym. TSMC - firma produkująca układy dla Apple buduje już linię produkcyjną dostosowana do 3 nm procesu technologicznego.

Mówi się także, że procesor otrzyma 6 GB pamięci operacyjnej niezależnie od wybranego modelu iPhone'a. Możliwe, że topowe konfiguracje otrzymają 8 GB RAMu.

Z procesorem zintegrowany zostanie modem sieci 5G, który niezależnie od wersji telefonu oferować będzie kompatybilność z sieciami mmWave oraz Sub 6GHz. Obecnie europejskie modele iPhone'a 12 mają słabszy model obsługujący jedynie sieci Sub 6 GHz.

Process Apple A15 zaoferuje również wsparcie dla sieci bezprzewodowej w standardzie Wi-Fi 6E.

iPhone 13 - ekran

iPhone 13 podobnie, jak poprzednicy zaoferuje ekran OLED.

Ekran OLED iPhone'a 12

Ekran OLED iPhone'a 12

Mówi się, że Apple popracuje nad jego parametrami technicznymi, ale największą nowością ma być technologia ProMotion. Umożliwi ona dynamiczną zmianę częstotliwości odświeżania ekranu w zakresie od kilku do 120 Hz. Podobne rozwiązania stosowane są w smartfonach z Androidem od dwóch lat.

Możliwe, że ProMotion trafi jedynie do droższych modeli iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Ekran iPhone'a 13 wykonany w technologii LTPO może zaoferować tryb Always-on znany z Androidowej konkurencji.

iPhone 13 ma zaoferować również nowy system Face ID trzeciej generacji, który zaoferuje mniejszy moduł pozwalający na zmniejszenie wycięcia w ekranie. Niestety na całkowitą rezygnację z notch'a nie powinniśmy liczyć.

Notch w iPhone 12 i 12 mini

Notch w iPhone 12 i 12 mini

iPhone 13 - powrót Touch ID

Od wybuchu pandemii koronawirusa coraz częściej mówi się o powrocie Touch ID. Niestety modele z rodziny iPhone 12 nie zaoferowały czytnika linii papilarnych. Ma się to zmienić wraz z premierą iPhone'a 13, który przywróci do łask Touch ID. Nowy sensor ma być umieszczony w ekranie OLED. Służyć będzie jako dodatkowe zabezpieczenie, które wspomoże Face ID. Rozpoznawanie twarzy nadal będzie domyślną metodą uwierzytelniania biometrycznego.

Touch ID w starszym modelu iPhone'a

Touch ID w starszym modelu iPhone'a

iPhone 13 - aparat

W tym roku spodziewamy się, że Apple zmodyfikuje aparat ultraszerokokątny. Nowe modele zaoferują obiektyw składający się z sześciu elementów, co poprawi jakość wykonywanych zdjęć i zmniejszy zniekształcenia.

LiDAR w iPhone 12 Pro

LiDAR w iPhone 12 Pro

Dodatkowo możliwe, że wszystkie modele otrzymają LiDAR, który dostępny jest obecnie w iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max.

Spodziewamy się także zmian w obiektywie szerokokątnym. Model Pro i Pro Max powinny otrzymać możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 8K.

Zmieniony system Face ID zaoferuje ulepszoną kamerkę przednią, która być może otrzyma ulepszony tryb nocny.

iPhone 13 - porty

iPhone 12 zaoferował magnetyczne złącze do ładowania MagSafe. W sieci od miesięcy krążą plotki sugerujące, że Apple pozbędzie się gniazda do ładowania Lightning. Możliwe, że iPhone 13 zaoferuje jedynie złącze MagSafe, a synchronizacja z komputerem i innymi urządzeniami odbywać się będzie tylko i wyłącznie z wykorzystaniem połączenia bezprzewodowego.

Ładowarka MagSafe

Ładowarka MagSafe

iPhone 12 - bateria

iPhone od zawsze oferuje niewielkie akumulatory, ale dzięki świetnej optymalizacji oprogramowania czasy pracy na baterii są zadowalające.

Nadchodzące modele zaoferują podwójną baterię, która umożliwi szybsze ładowanie. Obecne modele naładujemy z wykorzystaniem 18 W ładowania przewodowego. Nowa konstrukcja baterii pozwoli na znacznie szybsze ładowanie.

iPhone 12

iPhone 12

iPhone 13 - oprogramowanie

iPhone 13 zadebiutuje z preinstalowanym systemem operacyjnym iOS 15. Więcej informacji na temat tego oprogramowania poznamy w czerwcu na konferencji WWDC. iOS 15 trafi jako aktualizacja do starszych modeli smartfonów od Apple.

iOS 14

iOS 14

Poniżej znajdziesz kolejne nowinki na temat iPhone'a 13. Pamiętaj, że materiał jest stale aktualizowany. Podczas aktualizacji zmienia się data w tytule, a w artykule pojawia się napis AKTUALIZACJA z datą aktualizacji. Pod takim nagłówkiem znajdziesz kolejne informacje o iPhone 13. Materiał będzie aktualizowany przez cały 2021 roku, aż do momentu wprowadzenia na rynek nowych modeli iPhone'a.

AKTUALIZACJA 8.02.2021

iPhone 13 bez notch'a w sieci. Niestety charakterystyczny element nie zniknie z wyświetlacza

W sieci możemy znaleźć niezwykle ciekawe wideo przedstawiające iPhone'a bez wycięcia w ekranie. Nagranie przedstawia lekko zmodyfikowanego iPhone'a 12 Pro, w którego obudowie zastosowano ekran bez notch'a.

Złoty iPhone 12 Pro z widocznym wycięciem w ekranie

Złoty iPhone 12 Pro z widocznym wycięciem w ekranie

Niestety w rzeczywistości jest to złoty iPhone 12 Pro przerobiony z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.

Dominik Hofacker (@domhofdesign) umieścił na Twitterze 24 sekundowe nagranie przedstawiające nowego iPhone'a z ekranem bez wycięcia w górnej części.

Post został opisany jako "The notch-less iPhone". Autor potwierdza, że jest to nieprawdziwe nagranie stwierdzeniem "zwróć uwagę na odbicia, które sprawiają, że (iPhone) jest prawie nie do odróżnienia od prawdziwej rzeczy".

Na nagraniu widzimy, że z panelu frontowego pozbyto się wcięcia w ekranie. Zamiast niego otrzymujemy szerszy pasek powiadomień wyświetlający nazwę sieci. Zegarek podobnie, jak w starszych modelach z Touch ID znajduje się na środku - prawie centralnie pod głośnikiem do rozmów.

Niestety z aktualnie posiadanych informacji wynika, że iPhone 13 w dalszym ciągu posiadać będzie charakterystyczne wycięcie w ekranie. W związku z implementacją Face ID trzeciej generacji notch będzie nieco mniejszy, ale niż zniknie z panelu przedniego.

Więcej informacji o iPhone 13 bez wycięcia w ekranie znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 17.02.2021

iPhone 13 zaoferuje ekran Always-on-Display

Po wielu latach Apple zdecyduje się na implementację ekranu Always-on-Display w nadchodzących modelach iPhone'a. To spora zmiana ponieważ od czasu wprowadzenia na rynek pierwszej generacji iPhone'a w 2007 roku, Apple nie oferowało w swoich telefonach diody powiadomień ani ekranu AOD. Jedynym sposobem na sprawdzenie powiadomień było zerknięcie na ekran lub zakup zegarka Apple Watch.

Wizualizacja trybu Always-on w iPhone 13
Źródło: 9to5mac.com

Wizualizacja trybu Always-on w iPhone 13

Źródło: 9to5mac.com

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Maxa Weinbacha z XDA-Developers nowe modele iPhone'a zaoferują tryb Always-on-Display. System iOS na najnowszych modelach smartfonów pokazywać będzie godzinę, poziom naładowania baterii oraz powiadomienia na wyłączonym ekraniem. Przychodzące powiadomienia świecić się będą przez pewien okres czasu, a godzina i poziom naładowania baterii wyświetlane będą cały czas.

Tryb Always-on-Display do swojego działania wymagać będzie niegasnącego ekranu Retina, który znany jest już między innymi z zegarków Apple Watch Series 5/6. Całość współpracować będzie ze zmienną częstotliwością odświeżania. W trybie AOD ekran iPhone'a odświeżany będzie raz na sekundę.

Nowy tryb nie trafi do starszych modeli jako aktualizacja oprogramowania.

Więcej informacji o trybie AOD w iPhone 13 znajdziesz tutaj.

Apple nie zrezygnuje z produkcji modelu mini

Od początku roku największe portale technologiczne oraz firmy analityczne informują, że iPhone 12 mini okazał się strasznym niewypałem. Apple spełniło prośby swoich klientów, a ci finalnie zdecydowali się na większe modele iphone'a.

iPhone 12 mini z dodatkowymi akcesoriami
Źródło: techadvisor.co.uk

iPhone 12 mini z dodatkowymi akcesoriami

Źródło: techadvisor.co.uk

Wiemy już, że iPhone 12 mini odpowiada za zaledwie 5% sprzedaży wszystkich modeli z rodziny iPhone 12. Dodatkowo Apple zmniejszyło jego produkcję na rzecz najpopularniejszego iPhone'a 12 Pro. W sieci nie brakuje również plotek. które sugerują, że Apple całkowicie wycofa z rynku iPhone'a 12 mini.

Okazuje się jednak, że pomimo niskich wyników sprzedażowych Apple projektuje iPhone'a 13 mini.

Tegoroczny iPhone w wersji mini najprawdopodobniej produkowany będzie w dużo mniejszej ilości egzemplarzy. W dalszym ciągu będzie to klasyczny iPhone ze zmniejszonym ekranem. Takie rozwiazanie minimalizuje koszty projektowania oraz produkcji.

Więcej informacji o iPhone 13 mini znajdziesz tutaj.

Always-on-Display w iPhone 13 bez stałego wyświetlania powiadomień

Zgodnie z raportem SlashGear iPhone 13 otrzyma niegasnący wyświetlacz Retina. Niestety okazuje się, że ekran Always-On-Display na iPhone 13 wyglądać będzie inaczej, niż w smartfonach z Androidem.

Always On Display na Google Pixel 2 XL

Always On Display na Google Pixel 2 XL

Ekran OLED w spoczynku wyświetlać będzie bowiem jedynie godzinę i stan naładowania baterii. Apple zapomniało o najważniejszym elemencie całego systemu - wyświetlaniu powiadomień.

Tryb Always-On-Display zaoferuje taką opcję, ale będzie ona praktycznie bezużyteczna. Nadejście nowego powiadomienia sygnalizowane będzie przez krótki okres czasu na ekranie AOD, a później zostanie z niego usunięte. iPhone nie podświetli przy tym swojego ekranu. Oznacza to, że prawdopodobnie nie zauważymy nowego powiadomienia.

Więcej informacji o sposobie działania trybu Always-on-Display w iPhone 13 znajdziesz tutaj.

iPhone 13 - 120 Hz ekran Super Retina XDR ProMotion na pokładzie

Tegoroczne modele iPhone'a, otrzymają zupełnie nowe wyświetlacze.

Wyświetlacz iPhone'a 12

Wyświetlacz iPhone'a 12

Po latach plotek i oczekiwań do smartfonów Apple trafi technologia ProMotion. Oznacza to, że iPhone zaoferuje zwiększoną częstotliwość odświeżania ekranu.

Portal Patently Apple przekazał, że iPhone 13 powinien otrzymać 120 Hz ekran Super Retina XDR z ProMotion. Panel zostanie wyposażony w VRR - zmienną częstotliwość odświeżania ekranu. Technologia ta zadba o zużycie energii. W przypadku wyświetlania statycznych treści ekran pracować będzie w trybie 60 Hz.

Więcej informacji o ekranie Super Retina XDR drugiej generacji z ProMotion znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 01.02.2021

iPhone 13 - mniejszy notch na pokładzie

Wiemy nie od dziś, że modele iPhone'a na 2021 rok zaoferują nowe wyświetlacze o podwyższonej częstotliwości odświeżania. Obecność technologii ProMotion to niejedyna nowość. Obok 120 Hz odświeżania pojawi się także tryb Always-on, który w przypadku sprzętu od Apple jest prawdziwą nowością.

Całość uzupełni nowy, mniejszy notch zintegrowany z Face ID trzeciej generacji.

Face ID
Źródło: gizchina.com

Face ID

Źródło: gizchina.com

Z najnowszej dokumentacji technicznej pochodzącej z łańcucha dostaw wiemy, jak wyglądać będzie ekran iPhone'a 13 Pro oraz iPhone'a 13 Pro Max.

Zgodnie z posiadanymi przez nas informacjami Apple w dalszym ciągu stosować będzie wycięcie w ekranie. Możemy spodziewać się, że Face ID trzeciej generacji pozwoli na zmniejszenie wymiarów notch'a, ale z pewnością nie zniknie on całkowicie.

Pojawić się za to powinien czytnik linii papilarnych Touch ID. Zostanie on zintegrowany z wyświetlaczem Super Retina XDR. Na renderach nie znajdziemy portu Lightning. Do ładowania wykorzystane zostanie złącze magnetyczne MagSafe, które znamy już z iPhone'a 12.

Touch ID 
Źródło: gizchina.com

Touch ID

Źródło: gizchina.com

Więcej informacji o mniejszym notch'u w iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max znajdziesz tutaj.

iPhone 13 - nowy sposób przywracania systemu iOS

Apple zrezygnuje ze stosowania złącza Lightning w nowych modelach iPhone'a. Tegoroczne flagowce dostarczane będą z ładowarką MagSafe w zestawie, a ładowanie odbywać się będzie jedynie w sposób bezprzewodowy. iPhone 13 nie będzie w stanie przewodowo łączyć się z akcesoriami oraz komputerami. Oznacza to, że Apple musi zaprojektować nowy system przywracania systemu iOS do ustawień fabrycznych w przypadku awarii.

Złącze Lightning w iPhone 11 Pro
Źródło: macworld.co.uk

Złącze Lightning w iPhone 11 Pro

Źródło: macworld.co.uk

Ze względu na brak portów w modelach z rodziny iPhone 13, Apple projektuje nowe recovery, które nie będzie wymagać fizycznego połączenia z komputerem. Całość działać będzie podobnie, jak internetowe recovery w komputerach Mac. Rozwiazanie pozwoli na instalacje nowej wersji iOS z wykorzystaniem wbudowanego w telefon Wi-Fi.

Więcej informacji o nowym systemie recovery dla iPhone'a 13 znajdziesz tutaj.

Nie chcesz czekać na iPhone 13? Sprawdź, ile kosztują aktualne modele.

Aktualizacja: 01 marca 2021 12:10
Aktualizacja: 17 lutego 2021 09:17
Aktualizacja: 08 lutego 2021 16:24