iPhone 12s czy iPhone 13? Czyżby Apple znów odgrzewało kotleta?

Apple podobno rozważa zmianę nazewnictwa i powrót do wprowadzania zupełnie nowego modelu co dwa lata. Czyżby następca iPhone'a 12 zaoferował jedynie wydajniejsze podzespoły?

Do 2016 roku Apple stosowało znany wszystkim schemat wprowadzania na rynek swoich smartfonów. W latach parzystych pojawił się zupełnie nowy model wprowadzający zmiany wizualne oraz solidną aktualizację podzespołów, a w latach parzystych pojawiała się jego ulepszona wersja z literką s na końcu.

iPhone 12 Pro

iPhone 12 Pro

Oznacza to, że faktycznie zupełnie nowy model pojawiał się co dwa lata. Mowa między innymi o iPhone 4, iPhone 5, iPhone 6 oraz iPhone X. W międzyczasie debiutowały modele iPhone 4s (z dwurdzeniowym procesorem), iPhone 5s (z Touch ID), iPhone 6s (z 2 GB RAM) oraz Xs (Face ID drugiej generacji).

iPhone 5s

iPhone 5s

Od 2016 roku na rynku co roku pojawia się nowy iPhone. W rzeczywistości Apple często nadal odświeża doskonale znane nam konstrukcje, ale wprowadza przy tym więcej zmian w związku z czym na pierwszy rzut oka iPhone Xr znacząco różni się od iPhone'a 11. W praktyce oba modele posiadają identyczny ekran i kilka innych podzespołów.

iPhone Xs i Xs Max

iPhone Xs i Xs Max

W 2020 roku na rynku pojawił się iPhone 12. To dosyć rewolucyjne urządzenie. Apple po raz pierwszy zastosowało modem sieci 5G, ekran OLED w każdym modelu wprowadziło 5 nm procesor Apple A14 oraz przywróciło charakterystyczny, kanciasty wygląd.

W sieci znajdziemy już sporo informacji na temat następnego modelu. Tu pojawia się jeden mały problem. Część źródeł twierdzi, że Apple zamierza wprowadzić na rynek odświeżonego iPhone'a 12s, a część uważa, że na rynku pojawi się zupełnie nowy iPhone 13.

iPhone SE 2020

iPhone SE 2020

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

Jeżeli potwierdzą się plotki i nowy model zaoferuje mniejszego notch'a, Touch ID w ekranie oraz nie będzie już posiadać gniazda Lightning to powinniśmy otrzymać iPhone'a 13.

W przypadku, gdy Apple zdecyduje się na lekkie odświeżenie i wymianę podzespołów możemy spodziewać się iPhone'a 12s. Jest to jednak mniej prawdopodobna wersja wydarzeń.

Obecnie rok na rynku smartfonów to mnóstwo czasu, a Apple nie może pozwolić sobie na pozostanie daleko w tyle za konkurencją.

Sztuczki z wprowadzaniem takich samych smartfonów z ulepszonymi podzespołami nadal mają miejsce w przypadku tanich modeli iPhone'a SE. Na rynku wkrótce pojawi się iPhone SE Plus, który będzie odświeżoną wersją iPhone'a Xr lub iPhone'a 11.