iPhone 13/13 Pro - oto pięć kluczowych nowości

iPhone 13 nie jest rewolucyjny, ale Apple wprowadziło sporo zmian. Oto pięć najważniejszych, które mogą zadecydować o wyborze nowego modelu.


Nie da się ukryć, że iPhone 13 wygląda jak subtelna aktualizacja zeszłorocznych modeli. Nie oznacza to jednak, że smartfony iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max nie oferują żadnych nowych funkcji. Większych oraz mniejszych zmian jest sporo. Mowa o innym układzie obiektywów, wersjach kolorystycznych, procesorze, wyświetlaczach czy samych aparatach.

iPhone 12 mini
Źródło: apple.com

iPhone 12 mini

Źródło: apple.com

W poniższym materiale prezentujemy pięć najważniejszych zmian i nowości, które mogą przesądzić o zakupie tegorocznych smartfonów od Apple.

Zobacz również:

  • Recenzja: Test iOS 15 - jedna z najgorszych aktualizacji dla polskich użytkowników?
  • Jaki model iPhone'a wybrać w 2021/2022 roku? [PORADNIK]
  • iPhone 14 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki

Nowy iPhone = lepszy aparat

Znaczna część konferencji California streaming poświęcona była możliwościom fotograficznym nowych smartfonów z rodziny iPhone 13.

Tańsze modele iPhone 13 mini oraz iPhone 13 otrzymały sensor znany z zeszłorocznego iPhone'a 12 Pro Max. Oznacza to, że na pokładzie znajdują się piksele o wielkości 1,7 mikrona. Przekłada się to na przechwytywanie nawet o 47% większej ilości światła. Dzięki tej zmianie możemy liczyć na wyższą jakość zdjęć po zmroku.

Pomimo podobnej specyfikacji technicznej Apple informuje o nowym aparacie ultraszerokokątnym.

W przetwarzaniu zdjęć pomaga nowy procesor Apple A15 Bionic, który pozwolił na implementację kilku nowych typów nagrywania filmów i wykonywania zdjęć.

Zdjęcie z modelu iPhone 13 Pro
Źródło: apple.com

Zdjęcie z modelu iPhone 13 Pro

Źródło: apple.com

Mowa o trybie filmowym (Cinematic Mode) dostępnym w każdym modelu oraz nagrywaniu z Dolby Vision. Droższe modele Pro i Pro Max otrzymały również wsparcie dla kodeka ProRes.

iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max mają nowy teleobiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym oraz wsparciem dla trybu nocnego. Pozwala on na ostrzenie z odległości 2 cm.

iPhone 13 Pro/Pro Max w końcu mają 120 Hz ekran

Droższe modele iPhone'a otrzymały wsparcie dla autorskiej technologii ProMotion. Pozwala ona na wyświetlanie treści z odświeżaniem 120 Hz. Dodatkowo na pokładzie znajduje się technologia VRR pozwalająca na płynna zmianę częstotliwości odświeżania treści w zakresie od 10 Hz (statyczny tekst) do 120 Hz (gra akcji).

iPhone 13 mini oraz iPhone 13 również otrzymały aktualizację. Smartfony mają wyświetlacze z zeszłorocznych modeli Pro. Oznacza to wzrost jasności maksymalnej do 800 nitów. Apple mówi również o zmodyfikowanej matrycy OLED produkowanej na zamówienie.

Wyświetlacz iPhone'a 13
Źródło: apple.com

Wyświetlacz iPhone'a 13

Źródło: apple.com

Apple A15 Bionic jest jeszcze wydajniejszy

iPhone 13 ponownie jest najwydajniejszym flagowcem. Wszystko dzięki procesorowi Apple A15 Bionic, który składa się z sześciu rdzeni. Całość uzupełnia pięciordzeniowa grafika oraz szesnastordzeniowy układ Neural Engine.

Warto zauważyć, że bazowe modele iPhone 13 mini oraz iPhone 13 mają nieco słabszy układ graficzny.

Apple A15
Źródło: apple.com

Apple A15

Źródło: apple.com

Z informacji, które aktualnie posiadamy Apple A15 Bionic współpracuje z pamięcią LPDDR5x.

iPhone 13 ma wytrzymalszą baterię

Każdy model z tegorocznej rodziny iPhone 13 ma wytrzymalszą baterię. Dzięki ogniwom o większej pojemności i obecności energooszczędnego procesora iPhone 13 mini oraz iPhone 13 Pro działać będą na baterii o 1,5 godziny dłużej. W przypadku modeli iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro Max możemy liczyć na dodatkowe 2,5 godziny.

Czas pracy na baterii
Źródło: apple.com

Czas pracy na baterii

Źródło: apple.com

Bazowe modele mają 128 GB wbudowanej pamięci masowej

Ostatnim elementym, na który trzeba zwrócić uwagę jest wbudowana pamięć masowa. iPhone 13 mini oraz iPhone 13 oferują 128 GB w bazowej konfiguracji. To dwukrotnie więcej, niż w przypadku ubiegłorocznych modeli.

Każdy model skonfigurujemy również z 256 GB oraz 512 GB wbudowanej pamięci masowej.

Topowe modele iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max po raz pierwszy w historii zakupimy z 1 TB wbudowanej pamięci masowej.