iPhone 13 Pro - ile przeciętny Kowalski musi na niego oszczędzać?

iPhone 13 Pro kosztuje 5199 zł. Ile trzeba pracować, aby można było go kupić? Sprawdź, jak wypada Polska w porównaniu do innych krajów.

Apple zaprezentowało iPhone'a 13, a analitycy policzyli ile czasu trzeba pracować, aby zarobić na bazowy model iPhone'a 13 Pro. Model wyposażony w 128 GB wbudowanej pamięci masowej kosztuje w naszym kraju 5199 zł.

iPhone 13 Pro w kolorze mocny grafit
Źródło: apple.com

iPhone 13 Pro w kolorze mocny grafit

Źródło: apple.com

Pracownicy Picodi.com sprawdzili jak długo trzeba pracować, aby można było pozwolić sobie na zakup tegorocznego iPhone'a.

Zobacz również:

  • Apple Watch Series 7 - poznaj nowości w tegorocznym smartwatchu Apple!
  • Apple Watch Series 7 - o tym zapomniano poinformować!
  • Apple Watch 7 vs Galaxy Watch 4: Co różni te smartwatche?

Do porównania wykorzystano oficjalne ceny iPhone'a 13 Pro 128 GB w danych krajach. Przeciętne wynagrodzenia pochodzą z danych urządzeń statystycznych lub odpowiednik ministerstwa i pochodzą z września 2021 roku. Kwoty brutto przeliczono na wynagrodzenie "na rękę" z wykorzystaniem dostępnych w sieci kalkulatorów. Analitycy założyli, że na miesiąc przypada 21 dni roboczych.

Zgodnie z danymi GUSu przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 5858 zł, co przekłada się na 4211 zł na rękę. Oznacza to, że statystyczny Kowalski musi pracować przez 25,9 dnia roboczego, aby kupić iPhone'a 13 Pro. Oczywiście zakładamy, że wszystkie zarobione pieniądze przeznacza na kupno najnowszego smartfona Apple.

Ile trzeba pracować na iPhone 13 Pro?
Źródło: picodi.com

Ile trzeba pracować na iPhone 13 Pro?

Źródło: picodi.com

Co ciekawe w porównaniu z zeszłym rokiem Polska poprawiła wynik o 2,4 dnia. Cena iPhone'a jest taka sama, ale wzrosło nieco średnie wynagrodzenie w naszym kraju.

Najszybciej na iPhone'a 13 Pro zarobią mieszkańcy Szwajcarii. Potrzebują na to zaledwie 4,4 dnia. Na drugim miejscu jest USA. Tam na smartfona trzeba pracować 5,9 dnia roboczego.

Po przeciwległej stronie skali znajduje się Turcja (92,5 dnia roboczego), Filipiny (90,2 dnia roboczego) oraz Brazylia (79,2 dnia roboczego).