iPhone 13 może być tańszy! Czy możemy liczyć na obniżkę ceny?

Premiera zbliża się wielkimi krokami. Czy iPhone 13 będzie tańszy od poprzednika? Wizja obniżek jest kusząca, ale czy prawdopodobna?

iPhone nigdy nie należał do najtańszych smartfonów. Apple od lat produkuje jedynie drogie lub bardzo drogie telefony komórkowe. W przypadku flagowych modeli musimy liczyć się z wydatkiem ponad 3500 zł. Nieco taniej jest w przypadku telefonów z dopiskiem SE, których ceny są znacznie bardziej przystępne, ale nadal startują z pułapu przekraczającego 2000 zł.

iPhone 12 Pro
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

iPhone 12 Pro

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Aktualnie wielkimi krokami zbliża się premiera iPhone'a 13. Nowe modele zastąpią świetnie sprzedające się flagowce z zeszłego roku - modele z rodziny iPhone 12.

Zobacz również:

W sieci znajdziemy mnóstwo informacji o nadchodzących modelach. Zebraliśmy jest w naszym materiale zbiorczym. Dziś zajmiemy się jednak jedną z ważniejszych kwestii - ceną.

Czy to możliwe, że Apple postanowi obniżyć nieco sugerowane ceny detaliczne nowej generacji iPhone'a?

Na wstępie warto przypomnieć, że zeszłoroczne modele z rodziny iPhone 12 zdrożały względem poprzedniej generacji.

Za bazowego iPhone'a 12 mini trzeba zapłacić co najmniej 3599 zł. To właśnie nowy, kompaktowy model spowodował wzrosty cen pozostałych modeli. iPhone 12, który zastąpił iPhone'a 11 zdrożał o 600 zł.

Za obniżką ceny z pewnością przemawia specyfikacja techniczna. iPhone 13 nie będzie rewolucyjnym smartfonem. Dopiero przyszłoroczne modele iPhone 14 mają zaoferować spore zmiany w kwestii podzespołów, aparatów i wyglądu urządzenia.

Niestety Apple ma również poważny powód, dla którego nie warto obniżać ceny iPhone'a 13. Są nim wyniki sprzedażowe i przychody firmy po wprowadzeniu na rynek iPhone'a 12. Klienci pokochali zeszłoroczne modele i kupują je bez względu na wysoką cenę, problemy z dostępnością czy zbliżającą się premierę iPhone'a 13.

Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że konkurencji z Samsungiem i Google na czele obniżyli nieco ceny swoich flagowych modeli. Niestety za obniżkami stoi także słabsza jakość wykonania, co w przypadku sprzętu od Apple jest nie do przyjęcia.

Podsumowując w chwili obecnej nie powinniśmy nastawiać się na znaczne obniżki cenowe, ale niewykluczone, że Apple przeceni nieco nadchodzące modele. Jedno jest pewne - jeżeli nie zależy Ci na najnowszym modelu już za nieco ponad miesiąc będziesz w stanie kupić iPhone'a 12 znacznie taniej.