iPhone 14 Pro już się psuje i to poważnie! Jeśli nie chcesz zepsuć telefonu, jak najszybciej go zaktualizuj [AKTUALIZACJA 23.09]

iPhone 14 Pro przyniósł ze sobą między innymi zupełnie nowy aparat główny. Okazuje się niestety, że ta zmiana może być piętą achillesową flagowca Apple.

Fot. MacWorld

Premiera nowego iPhone'a 14 Pro, w przeciwieństwie do jego podstawowej wersji, była dość ekscytująca. Smartfon przyniósł ze sobą sporo ciekawych nowości, a wśród nich zupełnie nowy aparat główny. Miał on przynieść ze sobą lepszą jakość zdjęć, algorytm przetwarzania obrazu, ale też ulepszoną stabilizację. Wygląda jednak na to, że ta ostatnia zmiana, poza oczywistymi zaletami, przynosi też użytkownikom najdroższych iPhone'ów sporo problemów.

AKTUALIZACJA 23.09.2022

Apple bardzo szybko zadziałało w sprawie niepokojącego błędu aparatu. Już dziś użytkownicy iPhone'a 14 Pro i Pro Max mogą ściągnąć nową aktualizację iOS 16.0.2. Wprowadza ona kilka poprawek błędów i ulepszeń, które mają poprawić stabilność nowego systemu.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Apple MacBook Air 15" (2023)
  • iPhone 14 w super promocji! Sprawdź oferty popularnych sklepów [28.07.2023]

Wśród nich znajduje się także poprawka mająca na celu zniwelować złe zachowanie modułu optycznej stabilizacji obrazu, który jest odpowiedzialny za trzęsący się obraz w nagraniach z kamery najnowszych iPhone'ów. Wygląda więc na to, że popularne ostatnio nagrania z zepsutego aparatu, które stały się już internetowym memem, już niedługo odejdą w niepamięć.

iPhone 14 Pro już się psuje i to poważnie! Jeśli nie chcesz zepsuć telefonu, jak najszybciej go zaktualizuj [AKTUALIZACJA 23.09]

Warto pamiętać o tej aktualizacji i zrobić ją jak najszybciej, gdyż nie wiemy, jak gwałtowny ruch aparatów wpływa na ich osprzęt. Jeśli więc zależy nam na długowieczności naszych drogich flagowców od Apple, lepiej nie decydować się na ominięcie tej aktualizacji tylko dla efektu rozmazanego wideo.

Na tę chwilę nie wiemy jeszcze nic o ewentualnych negatywnych skutkach sprzętowych tego błędu. Jeśli dowiemy się, że błąd oprogramowania w negatywny sposób wpłynął na możliwości lub długowieczność aparatu w nowych iPhone'ach 14 Pro, będziemy aktualizować nasz tekst.

AKTUALIZACJA 20.09.2022

Kolejne informacje dotyczące problemów z aparatem wychodzą powoli na jaw. Okazało się, że problem jest naprawdę szeroko rozpowszechniony i we wszystkich mediach społecznościowych zrobiło się o nim bardzo głośno. Na tyle głośno, że nawet Apple, które nie jest znane z bezpośredniego odnoszenia się do informacji na temat usterek swoich produktów, poinformowało o dalszych krokach dotyczących problemu.

W rozmowie z MacRumors, przedstawiciel producenta przekazał informacje, że Apple zdaje sobie sprawę z błędu i ma on zostać naprawiony przez uaktualnienie systemu, które zostanie udostępnione w przyszłym tygodniu. Wygląda więc na to, że mimo wcześniejszych informacji o defekcie sprzętowym, usterka jest jednak spowodowana złym oprogramowaniem aparatu.

iPhone 14 Pro już się psuje i to poważnie! Jeśli nie chcesz zepsuć telefonu, jak najszybciej go zaktualizuj [AKTUALIZACJA 23.09]

Fot. TechAdvisor

Na tę chwilę niestety nie ma innego wyjścia, niż czekać na aktualizację - nie da się ominąć trzęsienia się kamery. Oczywiście ,jeśli chcemy zrobić zdjęcie na jedno z mediów społecznościowych, możemy też skorzystać z natywnej aplikacji aparatu i później użyć tego zdjęcia w programie.

Jednak jak zauważają niektóre publikacje, wyjaśnienie Apple wcale nie musi być kompletne. Co prawda błąd ten został spowodowany przez oprogramowanie, jednak jego skutki odczuł też sam osprzęt aparatu. Zobaczymy dopiero, czy trzęsienie się kamery nie skutkowało żadnymi awariami modułu aparatu, co może się przyczynić do kosztownych napraw w przyszłości.

AKTUALIZACJA 19.09.2022

Według najnowszych informacji udostępnionych przez dewelopera jednej z najlepszych aplikacji fotograficznych na iPhone'y, Halide, problem z aparatem iPhone'a 14 Pro wcale nie jest problemem oprogramowania. Według ich informacji jest to defekt modułu optycznej stabilizacji obrazu, który pozostaje permanentnie włączony, co skutkuje wibrowaniem całego sensora. Co gorsza, oznacza to, że jeśli te wieści się potwierdzą, każdy iPhone dotknięty tym defektem będzie musiał mieć wymieniony aparat. Więcej o nowych informacjach piszemy w tym artykule.

Pierwotny tekst 19.09.2022 10:50

O problemie po raz pierwszy usłyszeliśmy, gdy znany youtuber zajmujący się sprzętami Apple, Luke Miani, poinformował o problemach ze swoim iPhonem 14 Pro Max na Twitterze. Okazuje się, że najnowszy flagowiec Apple nie radzi sobie ze współpracą z aplikacjami wykorzystującymi jego aparat. Kiedy aplikacja taka jak Snapchat, TikTok czy Instagram chce zrobić zdjęcie wykorzystując swoje oprogramowanie, telefon zaczyna wydawać bardzo niepokojące dźwięki, a mechanizm stabilizacji obrazu samodzielnie drga. Najlepiej tę sytuację pokazuje poniższe nagranie.

Jak widać, awaria ta skutkuje dziwnymi odgłosami z mechanizmu optycznej stabilizacji obrazu, jak i bardzo rozmazanym, poruszonym obrazem. Co gorsza, może to też oznaczać ewentualną awarię osprzętu kamery - nie wiemy jeszcze, jak dokładnie dochodzi do tej awarii. Nie jest to niestety jednostkowy przypadek, gdyż po tym filmiku coraz więcej osób pokazuje, że ten sam problem dotyka ich telefonów.

Ze względu na występowanie tej awarii tylko w aplikacjach zewnętrznych wygląda na to, że jest to problem z oprogramowaniem. Możliwe więc, że deweloperzy aplikacji korzystających z kamery iPhone 14 Pro będą musieli wprowadzić dodatkową aktualizację specjalnie dla tego telefonu, dzięki której przestanie on mieć problemy z drganiem kamery. Nie wiemy jednak, czy te telefony, które już doświadczyły drgania aparatu, nie zostały w jakiś sposób uszkodzone. Na pierwszy rzut oka wydaje się jednak, że po wyjściu z innych aplikacji i przełączeniu się na aplikację aparatu Apple, problem ten znika bez śladu.

Aktualizacja: 23 września 2022 09:49
Aktualizacja: 20 września 2022 10:48
Aktualizacja: 19 września 2022 15:47

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: