iPhone 14 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [AKTUALIZACJA 25.11.2021]

Apple dopiero co zaprezentowało smartfony z rodziny iPhone 13, a w sieci od kilku miesięcy krążą plotki o iPhone 14. Zbieramy je w całość i przewidujemy jaki będzie iPhone na 2022 rok.

Spis treści

W połowie września 2021 roku firma Apple zaprezentowała nowe smartfony z rodziny iPhone 13. Gigant z Cupertino uporał się z problemami produkcyjnymi i nie musiał opóźniać premiery swoich smartfonów.

iPhone 13 Pro
Źródło: froontpagetech.com

iPhone 13 Pro

Źródło: froontpagetech.com

iPhone 13 jest jednym z najpopularniejszych smartfonów ostatnich tygodni, ale już na kilka dni przed premierą do sieci trafił ogromny przeciek dotyczący iPhone'a 14.

Zobacz również:

 • MacBook Air 13 w niskiej cenie w RTV Euro AGD!
 • Najlepsze promocje na iPhone - zobacz atrakcyjne oferty [Aktualizacja 28.11.2021]
 • W pełni szklany iPhone? Apple przedstawia nowe patenty

Analitycy sugerują, że po dwóch latach niewielkich aktualizacji firma Apple w końcu zdecyduje się na premierę zupełnie nowego, rewolucyjnego smartfona. Mowa oczywiście o iPhone'ie 14.

W tym materiale zbieramy wszystkie informacje o kolejnej generacji flagowych modeli iPhone'a.

iPhone 13 Pro
Źródło: froontpagetech.com

iPhone 13 Pro

Źródło: froontpagetech.com

iPhone 14 - nazwa jest oczywista

W przypadku nadchodzących modeli iPhone'a nie musimy zastanawiać się, jak zostaną nazwane. W przyszłym roku Apple postawi na sprawdzony schemat. Smartfony otrzymają nazwę iPhone 14 mini, iPhone 14, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max.

Firma Apple w 2019 roku odeszła od stosowania literek s i wprowadzania na rynek zupełnie nowego modelu co rok. Idąc śladami konkurencji gigant z Cupertino co roku zmienia liczbę stojącą przy nazwie iPhone.

iPhone 14 - na ile modeli możemy liczyć?

W sieci mówi się, że Apple może zmodyfikować linię modelową. Z oferty może zniknąć najmniejszy model z dopiskiem mini w nazwie. Po rozczarowujących wynikach sprzedażowych iPhone'a 12 mini firma zdecydowała się na jego odświeżenia, ale iPhone 13 mini prawdopodobnie jest ostatnim małym smartfonem Apple.

Na rynku powinny pojawić się następujące modele:

 • iPhone 14 - 6,1 cala OLED
 • iPhone 14 Pro - 6,1 cala OLED ProMotion
 • iPhone 14 Pro Max - 6,7 cala OLED ProMotion

Miejsce iPhone'a 14 mini może zając iPhone 14 Max, który otrzyma większy ekran o przekątnej 6,5-6,8 cala.

iPhone 14 - cena

Cena zawsze jest jedną z najważniejszych informacji, których oczekujemy od producenta podczas prezentacji. W kwestii iPhone'a ceny flagowych modeli nie zmieniły się od 2017 roku. W przypadku mniejszych modeli bywało różnie - czasami iPhone stawał się droższy, a czasami tańszy.

iPhone 13 mini
Źródło: apple.com

iPhone 13 mini

Źródło: apple.com

Aktualny cennik wygląda następująco:

 • iPhone SE - od 2199 zł
 • iPhone 11 - od 2599 zł
 • iPhone 12 mini - od 3149 zł
 • iPhone 12 - od 3599 zł
 • iPhone 13 mini - od 3599 zł
 • iPhone 13 - od 4199 zł
 • iPhone 13 Pro - od 5199 zł
 • iPhone 13 Pro Max - od 5699 zł

Spodziewamy się, że iPhone 14 kosztować będzie podobnie. Z pierwszych niepotwierdzonych informacji i historycznych cen możemy sądzić, że za iPhone'a 14 zapłacimy:

 • iPhone 14 mini (jeżeli się pojawi) - od 3599 zł
 • iPhone 14 - od 4199 zł
 • iPhone 14 Max (jeżeli się pojawi) - od 4599 zł
 • iPhone 14 Pro - od 5199 zł
 • iPhone 14 Pro Max - od 5699 zł

iPhone 14 - procesor

Nie jest tajemnicą, że sercem iPhone'a 14 będzie układ Apple A16. Prawdopodobnie Apple wykorzysta 3 nm proces technologiczny. Nie znamy aktualnie żadnych szczegółów technicznych, ale pewne jest, że układ będzie wydajniejszy od Apple A15 Bionic z iPhone 13.

iPhone 13 
Źródło: apple.com

iPhone 13

Źródło: apple.com

Dodatkowo już w podstawie całość powinna być łączona z 6 GB pamięci operacyjnej. Modele Pro i Pro Max mogą otrzymać 8 GB RAMu.

iPhone 14 - wyświetlacz

Apple powinno wykorzystać wyświetlacze LTPO OLED w każdym modelu iPhone'a 14. Niestety prawdopodobnie nie każdy smartfon otrzyma ProMotion. Oznacza to, że bazowe modele w dalszym ciągu otrzymają 60 Hz odświeżanie treści.

Ekran ProMotion
Źródło: apple.com

Ekran ProMotion

Źródło: apple.com

iPhone 14 z pewnością otrzyma wyświetlacz Super Retina XDR.

Mówi się o modelach z przekątną 6,1 oraz 6,7 cala. Z rynku prawdopodobnie zniknie model z mniejszym panelem o przekątnej 5,4 cala.

Ekran w iPhone 14 może być rewolucyjny z jednego powodu. Apple nie poprawi znacząco jakości wyświetlanych treści, ale powinno wyeliminować wycięcie w ekranie, które pojawiło się w 2017 roku.

iPhone 14 i Touch ID?

O powrocie Touch ID na pokład iPhone'a mówi się nie od dziś. Liczyliśmy, że element ten pojawi się w iPhone 12. Później spodziewaliśmy się go w iPhone 13, a obecnie w iPhone 14. Jak widać na Touch ID czekamy już bardzo długo i nic nie wskazuje na to, aby Apple przywróciło czytnik linii papilarnych do swoich flagowych smartfonów.

iPhone 14 - aparat

W 2021 roku iPhone dostał sporą aktualizację aparatów. Wszystkie modele dostały nowe matryce, które wcześniej znajdowały się w modelu Pro Max. Popracowano również nad oprogramowaniem, a nowy procesor Apple A15 Bionic pozwolił na zastosowanie trybu filmowego i nagrywania w ProRes (tylko modele Pro i Pro Max).

iPhone 13 
Źródło: apple.com

iPhone 13

Źródło: apple.com

Nie mamy potwierdzonych informacji dotyczących aparatów w iPhone 14, ale naturalną ewolucją będzie dodanie matryc o wyższej rozdzielczości, które pozwolą na nagrywanie filmów wideo w rozdzielczości 8K.

Nowością będzie prawdopodobnie również kamerka przednia, która nie będzie już umieszczona w wycięciu, a bezpośrednio w wyświetlaczu.

iPhone 14 - co z portem Lightning?

iPhone 14 z pewnością nadal zaoferuje złącze magnetyczne MagSafe. Co ważniejsze może to być jedyny port w przyszłorocznych smartfonach. Mówi się że ze względu na przestarzałą konstrukcję oraz konieczność unifikacji złączy w telefonach komórkowych w Unii Europejskiej, Apple całkowicie zrezygnuje ze stosowania gniazda Lightning.

Może to oznaczać, że iPhone będzie w stanie ładować się tylko i wyłącznie bezprzewodowo.

iPhone 14 - bateria

iPhone 13 nie wprowadził rewolucji w pojemności akumulatorów oraz prędkości ładowania. Liczymy, że Apple dogoni konkurencję podczas premiery iPhone'a 14. Spodziewamy się, że telefony otrzymają szybsze ładowanie MagSafe o mocy co najmniej 25 W.

iPhone 14 - oprogramowanie

iPhone 14 zadebiutuje na rynku z systemem operacyjnym iOS 16, który zostanie zaprezentowany na konferencji WWDC 2022 w czerwcu 2022 roku.

iOS 15
Źródło: apple.com

iOS 15

Źródło: apple.com

Poniżej znajdziesz kolejne nowinki na temat iPhone'a 14. Pamiętaj, że materiał jest stale aktualizowany. Podczas aktualizacji zmienia się data w tytule, a w artykule pojawia się napis AKTUALIZACJA z datą aktualizacji. Pod takim nagłówkiem znajdziesz kolejne informacje o iPhone 14. Materiał będzie aktualizowany przez cały 2022 roku, aż do momentu wprowadzenia na rynek nowych modeli iPhone'a.

AKTUALIZACJA 21.09.2021

iPhone 14 w końcu bez wycięcia w ekranie!

Apple po czterech latach stosowania wycięcia w ekranie udało się zmniejszyć jego rozmiar. Smartfony z rodziny iPhone 13 posiadają notch'a, którego objętość jest o około 20% mniejsza.

Bardzo możliwe, że przyszłoroczny iPhone 14 dogoni konkurencję i w ogólnie nie będzie posiadać wycięcia w ekranie.

Najnowsze informacje dostępne w sieci pozwalają sądzić, że firma Apple w końcu pozbędzie się notch'a w przyszłorocznych modelach. Zamiast wycięcia otrzymamy pełnoekranowy design, a kamerka FaceTime do selfie zostanie umieszczona w ekranie - pod głośnikiem do rozmów wkomponowanym w ramkę.

Według znanego analityka - Ming Chi-Kuo - gigant z Cupertino w końcu dogoni androidową konkurencję i pozbędzie się charakterystycznej konstrukcji ekranu.

Apple nie zdecyduje się na umieszczenie aparatu bezpośrednio pod wyświetlaczem.

Face ID w aktualnie sprzedawanych modelach iPhone'a 
Źródło: apple.com

Face ID w aktualnie sprzedawanych modelach iPhone'a

Źródło: apple.com

Do sieci trafiły również informacje o powrocie Touch ID do iPhone'a. Czytnik linii papilarnych powróci, ale prawdopodobnie dopiero w 2023 roku. Sensor zostanie zintegrowany z warstwą dotykową wyświetlacza.

Aktualnie nie posiadamy żadnych informacji o funkcjonowaniu systemu Face ID bez wycięcia w ekranie. Możliwe, że część czujników zostanie wkomponowana w panel OLED lub przeniesiona do ramki. Alternatywnie wszystkie elementy mogą znaleźć się w nowej kamerce, która zostanie umieszczona w wyświetlaczu.

iPhone 14 zadebiutuje bez modelu z elastycznym ekranem

Od kilku lat w sieci znajdziemy mnóstwo plotek dotyczących iPhone'a z elastycznym ekranem. Po premierze Samsunga Galaxy Fold i Huawei Mate X ilość rzekomych informacji o składanym iPhone'ie, który jednocześnie będzie iPadem znacząco wzrosła.

Apple do dnia dzisiejszego nie zaprezentowało żadnego urządzenia z elastycznym ekranem. Według firmy technologia ta nie jest jeszcze na tyle rozwinięta i dopracowana, aby mogła trafić do produktów dla konsumentów. Nie oznacza to jednak, że inżynierowie nie pracują nad jej udoskonaleniem.

iPad mini 6
Źródło: apple.com

iPad mini 6

Źródło: apple.com

Niestety według Ming-Chi-Kuo smartfony z rodziny iPhone 14 nie zaoferują modelu z elastycznym ekranem. Apple wprowadzi składanego smartfona na rynek najwcześniej za dwa-trzy lata. Oznacza to, że premiera takiego urządzenia odbędzie się w 2023 lub 2024 roku.

Smartfon Apple z elastycznym ekranem po złożeniu działać będzie jak iPhone. W momencie rozłożenia powinien zamienić się w tablet rozmiarów podobnych do iPada mini.

AKTUALIZACJA 27.09.2021

iPhone 14 ma być "całkowicie przeprojektowany"

iPhone 13 jest dla Ciebie jedynie nudną aktualizacją 12ki? Jeżeli tak, mamy dobre wiadomości. Okazuje się bowiem, że kolejne źródła potwierdzają nasze przypuszczenia. iPhone 13 może być smartfonem na przeczekanie. Apple zamierza wprowadzić na rynek zupełnie przeprojektowanego iPhone'a, a jego debiut spodziewany jest już w przyszłym roku. Oznacza to, że mówimy o smartfonie z rodziny iPhone 14.

Apple jeszcze kilka lat temu decydowało się na wprowadzanie na rynek nowej generacji iPhone'a co dwa lata. W połowie cyku życia smartfon dostawał aktualizację, która przynosiła nowe komponenty i dodatkowe ulepszenia.

Od premiery iPhone'a 11 gigant z Cupertino zaniechał tego działania. Na przestrzeni ostatnich trzech lat co roku otrzymywaliśmy nową generację oznaczoną kolejną cyfrą. W ten oto sposób doszliśmy do premiery iPhone'a 13.

Aktualnie stosowany design iPhone'a został wprowadzony w zeszłym roku. Stosowaną przez trzy generację iPhone'a zaokrągloną obudowę zastąpiono bardziej kanciasty odpowiednikiem przypominającym iPhone'a 4.

Mark Gurman z Bloomberga uważa, że kolejna duża aktualizacja iPhone'a wprowadzająca na pokład zupełnie nowy wygląd pojawi się w przyszłym roku.

iPhone 13 może być ostatnim smartfonem z wycięciem w ekranie
Źródło: macworld.com

iPhone 13 może być ostatnim smartfonem z wycięciem w ekranie

Źródło: macworld.com

Według Gurmana w 2022 roku Apple przygotuje dla nas prawdziwy redesign iPhone'a, na który czekamy od kilku lat. Dziennikarz twierdzi, że subtelna aktualizacja jaką jest iPhone 13 tylko potwierdza fakt, że w laboratoriach Apple powstaje zupełnie nowy smartfon.

Aktualnie nie wiemy jak dokładnie wyglądać będzie iPhone 14. Ming Chi-Kuo uważa, że Apple pozbędzie się wycięcia w ekranie, ale to tylko plotka. Na bardziej szczegółowe informacje musimy poczekać co najmniej do drugiego kwartału 2022 roku.

AKTUALIZACJA 27.09.2021

To już prawie pewne - koniec z małymi modelami iPhone'a!

W 2020 roku Apple spełniło prośby swoich użytkowników i wprowadziło na rynek kompaktowe wydanie iPhone'a 12 z ekranem o przekątnej 5,4 cala. Szybko okazało się jednak, że największą popularność zdobył model z największym ekranem. iPhone 12 Pro Max okazał się strzałem w dziesiątkę, a iPhone 12 mini niewypałem.

Wizualizacja iPhone'a 14 Pro Max
Źródło: frontpagetech via gsmarena.com

Wizualizacja iPhone'a 14 Pro Max

Źródło: frontpagetech via gsmarena.com

Apple w 2021 roku ponownie wprowadziło na rynek kompaktowy model, ale drugi rok z rzędu to najdroższe i największe modele sprzedają się najlepiej.

Liczby sprzedażowe mówią same za siebie, a Apple nie zamierza ich ignorować.

Wiemy już, że iPhone 14 zaoferuje mnóstwo zmian i będzie zupełnie nowym smartfonem. Duża aktualizacja jest dla firmy Apple idealną okazją do pozbycia się z oferty iPhone'a z mniejszym ekranem.

Nie oznacza to jednak, że na rynku zadebiutują jedynie trzy modele. Zamiast iPhone'a 14 mini firma Apple zaprezentuje iPhone'a 14 Max. Będzie to nieco droższa, ale i zauważalnie większa wersja bazowego iPhone'a 14.

Oznacza to, że bazowy model iPhone'a 14 stanieje. iPhone 14 powinien kosztować tyle ile aktualnie trzeba zapłacić za iPhone'a 13 mini.

iPhone 14 Max zaoferuje ekran o przekątnej 6,7 cala. Reszta podzespołów zostanie zapożyczona z mniejszego modelu z wyświetlaczem o przekątnej 6,1 cala.

Wszystkie przyszłoroczne modele powinny zaoferować 120 Hz ekran.

Możliwe, że rolę iPhone'a 12 mini oraz iPhone'a 13 mini zajmie kolejna generacja iPhone'a SE. Aktualny model posiada wymiary zewnętrzne podobne do iPhone'a 13 mini, a na pokładzie znajdziemy jeszcze mniejszy ekran o przekątnej 4,7 cala.

AKTUALIZACJA 1.10.2021

iPhone 14 z innym typem pamięci oraz 2 TB konfiguracją

iPhone 13 został zaprezentowany zaledwie kilka tygodni temu, a do sieci trafiają kolejne, coraz dokładniejsze przecieki dotyczące przyszłorocznych smartfonów od Apple. Wiemy już, że iPhone 14 powinien zaoferować mnóstwo zmian. Będzie to największa aktualizacja od kilku lat. Poza zupełnie nowym wyglądem gigant z Cupertino zdecyduje się na istotne zmiany podzespołów.

Najnowszy raport sugeruje, że firma Apple zrezygnuje ze stosowania pamięci masowej NVMe, którą znamy z ostatnich modeli. Zamiast pamięci wykonanej w technologii flash TLC powinniśmy spodziewać się kości QLC.

Seria iPhone 13 to pierwsze smartfony od Apple, które możemy skonfigurować z 1 TB pamięci masowej. Nośniki produkowane są w technologii TLC przez firmę Kioxia (dawniej Toshiba).

Według raportów Apple wybrało Kioxię zamiast Samsunga ze względu na niższe koszty produkcji pamięci.

Partnerzy testują już nowe komponenty dla iPhone'a 14. Mowa między innymi o pamięci QLC. Niestety ich wykorzystanie w iPhone 14 może mieć negatywne skutki po dłuższym użytkowaniu telefonu. Pamięć QLC nie jest tak wydajna i niezawodna jak pamięć TLC.

Dodatkowo jako opcja powinien pojawić się model z 2 TB pamięci masowej.

iPhone 14 Pro/Pro Max z Face ID w ekranie

Najnowszy arkusz specyfikacji technicznej smartfonów z rodziny iPhone 14 zakłada, że wycięcia w ekranie pozbędą się jedynie modele Pro/Pro Max. Otrzymają one Face ID umieszczone bezpośrednio w ekranie. Bazowe modele iPhone 14 oraz iPhone 14 Max nadal oferować będą notcha.

Specyfikacja techniczna iPhone 14
Źródło: gizchina.com

Specyfikacja techniczna iPhone 14

Źródło: gizchina.com

Specyfikacja techniczna potwierdza również obecność 120 Hz ekranów jedynie w modelach Pro/Pro Max. Nowością będzie procesor Apple A16 Bionic, który produkowany będzie w 4 nm.

iPhone 14 może być droższy! Winne wysokie koszty produkcji

Apple w 2017 roku wprowadziło na rynek iPhone'a X i zszokowało rynek. Smartfon otrzymał skanowanie twarzy w 3D oraz kilka innych innowacyjnych rozwiązań. Był to również najdroższy iPhone w historii. Jego sugerowana cena detaliczna w Polsce startowała z poziomu 5199 zł za wersję z 64 GB wbudowanej pamięci masowej.

Aktualnie większość flagowych modeli z Androidem sprzedawana jest w podobnej cenie. iPhone 13 Pro w podstawowej konfiguracji nadal kosztuje 5199 zł.

Niestety najnowsze informacje wskazują, że Apple może zdecydować się na zwiększenie cen smartfonów z rodziny iPhone 14. Wszystko ze względu na rosnące koszty produkcji.

Szacowany koszt budowy smartfonów od Apple rośnie i jest zauważalnie wyższy od konkurencji. Wyprodukowanie jednego egzemplarza iPhone'a 13 Pro kosztuje firmę Apple 570 dolarów. W zeszłym roku koszt produkcji iPhone'a 12 Pro wynosił 548,5 dolara.

Dla porównania koszt produkcji Samsunga Galaxy S21+ wynosi 508 dolarów. Jego sugerowana cena detaliczna jest taka sama jak iPhone'a 13 Pro. Oba urządzenia w USA sprzedawane są za 999 dolarów.

AKTUALIZACJA 08.10.2021

iPhone 14 jednak z notcem? Niestety to możliwe!

Jeszcze przed premierą iPhone'a 13 w sieci można było znaleźć mnóstwo informacji dotyczących rewolucyjnej konstrukcji iPhone'a, który pojawi się na rynku w 2022 roku. Kilka źródeł zakładało, że urządzenie zostanie pozbawione portów oraz zgubi znane od 2017 roku wycięcie w ekranie bez jednoczesnej rezygnacji z systemu skanowania twarzy w 3D.

Notch w iPhone 12 I iPhone 13
Źródło: macworld.com

Notch w iPhone 12 I iPhone 13

Źródło: macworld.com

Niestety najnowsze informacje, które trafiają do sieci nieco studzą entuzjazm. Raport przeczy doniesieniom Ming Chi-Kuo oraz Jona Prossera. Zakłada on, że iPhone 14 w dalszym ciągu oferować będzie ekran z wycięciem.

Informacje podchodzące z chińskiego portalu Weibo zostały po raz pierwszy zauważone przez portal MacRumors. Wydają się wiarygodne, ponieważ wcześniej to samo konto informowało o premierze iPada 9 generacji przed wydarzeniem California Streaming.

Apple ma w dalszym ciągu korzystać z notcha dalej zmniejszając jego rozmiary zewnętrzne. Ze względu na system Face ID firma nie przejdzie na stosowanie wyświetlaczy z aparatem w ekranie.

Najnowsza plotka wydaje się być wiarygodna. System kamer True Depth wymaga fizyczne przestrzeni do poprawnego działania. Jeżeli Apple chce zrezygnować z notcha prawdopodobnie będzie musiało pozbyć się również Face ID, a to jest bardzo mało prawdopodobna wizja.

Dodatkowo konsumenci przyzwyczaili się już do wyglądu iPhone'a, który stał się jego znakiem rozpoznawczym. Wystarczy szybki rzut oka na front urządzenia, aby odróżnić iPhone'a od innych smartfonów z Androidem.

AKTUALIZACJA 11.10.2021

Apple testuje iPhone'a ze 120 Hz ekranem bez wycięcia

Gigant z Cupertino pracuje już nad ekranem, który trafi do iPhone'a kolejnej generacji. Chociaż premiera dopiero we wrześniu 2022 roku to prace są już na zaawansowanym stadium. Apple ma co robić, ponieważ firma przygotowuje się do usunięcia wycięcia w ekranie. Pierwszym rokiem w tym kierunku było zmniejszenie notch'a w modelach z rodziny iPhone 13.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Digital Chat Station, Apple pracuje nad nowym wyświetlaczem Pro Motion z aparatem umieszczonymi w panelu. Oznacza to, że iPhone 14 może zaoferować ekran przedni podobny popularnych smartfonów z Androidem.

Wcześniej o wyświetlaczu z aparatem umieszczonym w środku informował Ming Chi-Kuo. Mark Gurman z kolei przekazuje informacje o zupełnie nowym designie, który również może odnosić się do usunięcia notch'a będącego od 2017 roku elementem charakterystycznym prawie każdego smartfona od Apple.

Wizualizacja iPhone'a 14 Pro bez wycięcia w ekranie

Do sieci trafił również filmik wideo, który prezentuje jak wyglądać może przyszłoroczny model iPhone'a, który zostanie pozbawiony wycięcia w ekranie.

iPhone 14, którego widać na wizualizacji posiada wygląd zgodny z wcześniejszymi przeciekami od Jona Prossera. Z tyłu znajduje się obudowa obiektywów, która nie wystaje ponad obrys urządzenia. Na froncie widać spory wyświetlacz otoczony minimalnymi ramkami. Brakuje wycięcia w panelu. Zamiast niego mamy do dyspozycji kamerkę umieszczoną centralnie pod głośnikiem do rozmów. Rozwiązanie to znamy między innymi z Samsunga Galaxy S21.

Dlaczego Apple zrezygnowało z nazewnictwa z literą s na końcu?

Apple od 2009 do 2018 roku wprowadzało na rynek modele iPhone'a z literką s na końcu. Były to smartfony, które wykorzystywały obudowę znaną z poprzedniej generacji. Gigant z Cupertino oficjalnie nie wyjaśnił znaczenia słowa s, ale Phil Schiller przekazał, że w przypadku iPhone'a 3GS odnosiła się ona do prędkości. W momencie premiery był to najszybszy iPhone na rynku, który zostawiał daleko w tyle model 3G.

iPhone XS - ostatni model iPhone'a z literką s na końcu
Źródło: apple.com

iPhone XS - ostatni model iPhone'a z literką s na końcu

Źródło: apple.com

Od 2019 roku Apple nie stosuje już sprawdzonego nazewnictwa i nic nie wskazuje na to, aby powróciło ono pod strzechy.

Apple zrezygnowało ze stosowania litery s w nazewnictwie swoich smartfonów ze względów czysto marketingowych. Dodanie litery s na końcu zamiast zmiany liczby sugerowało konsumentom, że nie warto kupować nowego modelu, ponieważ jest on jedynie lekką aktualizacją.

Z tego właśnie powodu nie powinniśmy liczyć na powrót modeli z literką s. Idealnym tego przykładem jest premiera iPhone'a 13, który nie wprowadził żadnych rewolucyjnych funkcji skupiając się na poprawie istniejących elementów - wyświetlacza, aparatów i czasów pracy na baterii.

AKTUALIZACJA 14.10.2021

iPhone 14 zadebiutuje w nowej, budżetowej odsłonie

Spodziewamy się, że w zeszłym roku Apple całkowicie przeprojektuje smartfony z rodziny iPhone 14. Najnowsze plotki zakładają, że na rynku pojawi się również nowy, nieco bardziej budżetowy model. Co o nim wiemy?

iPhone SE 2020
Źródło: macworld.com

iPhone SE 2020

Źródło: macworld.com

Według Marka Gurmana z Bloomberga na półkach sklepowych zadebiutuje nowy smartfon z serii iPhone 14, który będzie zauważalnie tańszy od pozostałych modeli. Smartfon ten ma być skierowany do użytkowników, którzy chcą iPhone'a, ale jednocześnie nie zamierzają wydawać na niego kilku tysięcy złotych.

Nowy model odstawać będzie od droższych odpowiedników. Na pokładzie znajdzie się ekran IPS LCD oraz gorszy aparat, ale Apple nie zamierza rezygnować z wbudowanego modemu sieci 5G oraz wydajnego procesora.

Nie od dziś wiemy, że Apple pracuje nad tanim modelem iPhone'a. Do tej pory sądziliśmy że będzie to iPhone SE 2022, ale najnowsze plotki pozwalają sądzić, że zamiast niego zobaczymy iPhone'a 14. Czy smartfon otrzyma nazwę iPhone 14 Lite? Tego dowiemy się dopiero w przyszłym roku.

AKTUALIZACJA 22.10.2021

iPhone 14 z pierwszą taką zmianą konstrukcyjną od pięciu lat

Konsumenci, który nie są zadowoleni z wyglądu iPhone'a 13 mają powodu do zadowolenia. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku Apple gruntownie przeprojektuje wygląd swoich smartfonów.

iPhone 14
Źródło: bengeskin

iPhone 14

Źródło: bengeskin

Po raz pierwszy w historii możemy doczekać się iPhone'a z aparatem umieszczonym w ekranie. Plotki o pozbyciu się notcha towarzyszą nam od kilku lat, ale na razie przełożyły się jedynie na zminimalizowanie rozmiarów wycięcia w ekranie.

Pierwsze plotki z łańcucha dostaw podzespołów do iPhone'a pozwalają sądzić, że model otrzyma zupełnie nową obudowę. Apple bada już możliwości i koszty jej produkcji.

Dodatkowo LG specjalnie dla Apple projektuje już nowy wyświetlacz Super Retina XDR z aparatem umieszczonym w panelu.

Ze względu na obecność podzespołów niezbędnych do działania Face ID oczko z aparatami będzie wyraźnie większe od tego z konkurencyjnych smartfonów z Androidem.

Ben Geskin udostępnił już w sieci wizualizacje iPhone'a 14. Panel przedni wygląda kontrowersyjnie, ale nadal spore aparaty w kształcie pigułki wyglądają znacznie lepiej od notcha.

AKTUALIZACJA 25.10.2021

Szczegółowy raport ujawnia wygląd ekranu iPhone'a 14

W zeszłym tygodniu do sieci przedostały się informacje o wyświetlaczu, który może zostać wykorzystany do produkcji iPhone'a 14. Dzięki chińskiemu portalowi społecznościowemu Weibo do sieci trafia większa ilość danych.

Apple jest aktualnie w trakcie negocjacji umowy z LG Display. Dotyczy ona produkcji wyświetlaczy do przyszłorocznych modeli iPhone'a.

Portal Mydrivers dotarł do informacji sugerujących pozbycie się wycięcia w ekranie. Aktualnie wiadomo, że charakterystycznego elementu ma zabraknąć w droższych modelach Pro i Pro Max. Możliwe, że Apple celowo pozostawi notch'a w ekranie w tańszych modelach z rodziny iPhone 14, aby odróżnić je od droższych braci.

Moduł z aparatami iPhone'a 14 powinien być podobny do tego z Galaxy S10+
Źródło: pcworld.com

Moduł z aparatami iPhone'a 14 powinien być podobny do tego z Galaxy S10+

Źródło: pcworld.com

Apple do produkcji ekranów zamierza wykorzystać LG, które w tym roku zrezygnowała z produkcji własnych smartfonów.

Firma ma zająć się projektowaniem i produkcją wyświetlacza bez wycięcia w ekranie, ale za to z miejscem na kamerę przednią oraz elementy systemu Face ID. Podłużna przerwa w ekranie otrzyma kształt pigułki. LG ma pomóc w projektowaniu nowego systemu kamer. Koreańczycy mają doświadczenie w badaniach nad kamerami umieszczanymi w oraz pod ekranami. Wykorzystanie ich wiedzy będzie dla Apple tańsze od rozwijania własnych badań.

Do premiery iPhone'a 14 pozostał prawie rok. Sytuacja może się jeszcze kilkukrotnie zmienić. LG prawdopodobnie nie będzie jedynym producentem wyświetlaczy dla iPhone'a 14.

AKTUALIZACJA 27.10.2021

Co Apple może zapożyczyć do iPhone'a 14 od konkurencji?

Nie jest tajemnicą, że firmy technologiczne bacznie monitorują sytuacje u swoich największych konkurentów. Wielokrotnie zdarza się, że pewne funkcje lub rozwiązania pojawiają się na przestrzeni niedługiego odstępu czasu w większości flagowych modeli. Było tak z czytnikami linii papilarnych w ekranie czy 120 Hz ekranach.

Jakie rozwiązania Apple może zapożyczyć od innych gigantów technologicznych?

Unifikacja wersji kolorystycznych

Apple posiada w swoim portfolio sporo produktów, które sprzedawane są w różnych wersjach kolorystycznych. Niestety gigant z Cupertino posiada z nimi niemały problem. Sęk w tym, że kolor Space Gray ma różne odcienie w różnych produktach. Czasami wpada w czerń, a na innych urządzeniach w grafit.

Dodatkowo takie same wersje kolorystyczne na różnych generacjach smartfonów posiadają inny odcień. Mowa między innymi o wersji specjalnej (PRODUCT)RED.

iPhone 11 (PRODUCT)RED

iPhone 11 (PRODUCT)RED

iPhone 12 (PRODUCT)RED

iPhone 12 (PRODUCT)RED

Apple powinno wziąć przykład z Samsunga lub Google i ujednolicić wersje kolorystyczne swoich urządzeń.

Mniej rzucająca się wyspa z aparatami

Obudowa obiektywów, którą znajdziemy w aktualnych flagowcach od Apple urosła do gigantycznych rozmiarów. Dodatkowo aparaty znacząco wystają poza obrys obudowy, co zwiększa ryzyko przypadkowego uszkodzenia.

Wyspa z aparatami iPhone'a 13 Pro
Źródło: apple.com

Wyspa z aparatami iPhone'a 13 Pro

Źródło: apple.com

Od dużych modułów z aparatami nie uciekniemy, ponieważ ich wielkość pozytywnie wpływa na jakość fotografii. Na rynku znajdziemy jednak urządzenia z lepiej zaprojektowaną obudową obiektywów.

Mowa między innymi o najnowszym Pixelu 6, który czerpie wzorce z flagowych Samsungów z 2019 roku.

Aparat w Samsungu Galaxy S10
Źródło: samsung.com

Aparat w Samsungu Galaxy S10

Źródło: samsung.com

Always-on-Display

Always-on-Display to funkcja, na którą czekamy od kilku lat. W 2021 roku do sieci trafiło mnóstwo plotek, które sugerowały, że rozwiazanie to trafi do smartfonów z rodziny iPhone 13. Niestety tak się nie stało, więc czekamy na iPhone'a 14 z AOD.

Always-on-Display w smartfonie z Androidem z 2017 roku
Źródło: pcworld.com

Always-on-Display w smartfonie z Androidem z 2017 roku

Źródło: pcworld.com

Stale aktywny wyświetlacz pozwala na przekazywanie najważniejszych informacji o telefonie i powiadomieniach bez konieczności jego odblokowywania. Rozwiązanie to od lat z powodzeniem stosowane jest przez producentów urządzeń z Androidem.

Czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem

Apple zamiast zintegrować czytnik linii papilarnych Touch ID z warstwą dotykową ekranu postanowiło całkowicie usunąć go ze swoich flagowych smartfonów. Decyzja ta zemściła się na gigancie z Cupertino podczas pandemii koronawirusa. Okazało się wtedy, że skanowanie twarzy w 3D nie sprawdza się w momencie noszenia maseczki.

Czytnik linii papilarnych w ekranie
Źródło: techadvisor.co.uk

Czytnik linii papilarnych w ekranie

Źródło: techadvisor.co.uk

Touch ID w ekranie miało zadebiutować razem z iPhone'm 12. Niestety rozwiązanie to nie trafiło również do iPhone'a 13. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Apple finalnie przywróci Touch ID do flagowych modeli iPhone'a.

AKTUALIZACJA 3.11.2021

iPhone 14 otrzyma stary procesor!

Najnowsze wieści dotyczące jednego z podwykonawców Apple nie są optymistyczne. Według analityków nowe produkty mobilne Apple na 2022 rok miały oferować nowoczesne procesory produkowane w innowacyjnym, 3 nm procesie technologicznym. Niestety TSMC - największy podwykonawca chipów dla Apple boryka się z poważnymi problemami, które mogą wpłynąć na opóźnienie uruchomienia produkcji w 3 nm.

Schemat procesora Apple A15 Bionic
Źródło: macworld.com

Schemat procesora Apple A15 Bionic

Źródło: macworld.com

Według inżynierów, którzy są blisko zaznajomieni z całą sprawą firma TSMC nie będzie w stanie wyprodukować 3 nm procesorów do czasu premiery iPhone'a 14. Oznacza to jedno - Apple ponownie będzie musiało wykorzystać 5 nm układy.

Dobra wiadomość jest taka, że TSMC pomimo opóźnień nadal ma być pierwszy producentem układów wytwarzanych w 3 nm procesie technologicznym. W związku z tym Apple nadal może być pierwszym producentem urządzeń wyposażonych w 3 nm procesory, ale element ten raczej nie trafi do serii iPhone 14 jesienią 2022 roku.

Co to oznacza dla użytkowników. Przede wszystkim iPhone 14 nie będzie oferował zauważalnie dłuższych czasów pracy na baterii. Z drugiej strony posiadacze iPhonów 13 nie mogą narzekać na ten aspekt.

AKTUALIZACJA 4.11.2021

Apple A16 Bionic - co wiemy o procesorze iPhone'a 14?

Na początku listopada do sieci trafiły niezbyt optymistyczne wiadomości dotyczące procesora iPhone'a 14. Okazuje się, że układ prawdopodobnie nie zostanie wykonany w 3 nm procesie technologicznym ze względu na jego wdrożenie przez podwykonawcę Apple - TSMC.

Specyfikacja techniczna procesora Apple A15 Bionic
Źródło: macworld.com

Specyfikacja techniczna procesora Apple A15 Bionic

Źródło: macworld.com

Jak zatem wyglądać będzie procesor Apple A16 Bionic i co zaoferuje?

Aktualnie Apple wyposaża swoje urządzenia przenośne w procesory produkowane w 5 nm procesie technologicznym. Przejście z 7 nm, które nastąpiło w ubiegłym roku pozwoliło na znaczące zwiększenie wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii. Dzięki temu zabiegowi iPhone 13 oferuje tak długie czasy pracy z dala od ładowarki.

Mówi się, że w związku z problemami z wdrożeniem produkcji w 3 nm firma Apple zamierza wyprodukować układ Apple A16 Bionic w 4 nm. Ten z pozoru niewielki skok pozwoli na dalszą poprawę wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

Apple prawdopodobnie wykorzysta pośredni proces technologiczny. Spodziewamy się, że wzrosty wydajności względem Apple A15 Bionic z iPhone'a 13 wynosie około 10% przy jednoczesnej poprawie czasów pracy na baterii.

AKTUALIZACJA 10.11.2021

Wizualizacje iPhone'a 14 trafiają do sieci

Do premiery iPhone'a 14 pozostał prawie rok, a do sieci trafiają już pierwsze wizualizacje. Na tym etapie nie powinniśmy jeszcze traktować ich na poważnie, ale z drugiej strony pokazują one zmiany, które w podobnej formie powinny trafić do finalnego produktu.

Jak zatem prezentuje się iPhone 14 na jednych z pierwszych renderów?

Zaczniemy od tego, że do sieci trafił iPhone 14 Pro. Wizualizacja została wykonana przez Waqara Khana, który znany jest z przedstawiania nam nadchodzących smartfonów na długo przed ich premierą.

iPhone 14 Pro na filmiku nie posiada wycięcia w ekranie. Zamiast niego widoczna jest kamerka do selfie umieszczona centralnie na środku obudowy. Taki zabieg pozwolił na przeprojektowanie paska powiadomień. Powrócił między innymi procentowy status naładowania baterii, którego nie znajdziemy w żadnym modelu z wycięciem w ekranie.

Ciekawie prezentuje się tył. Z jednej strony wygląda on niemalże identycznie jak w aktualnie sprzedawanych modelach. Wprawne oko zauważy jednak istotną zmianę. Obiektywy nie wystają ponad obrys obudowy. Są w niej w całości schowane.

Na ramce znajdziemy przyciski głośności przeniesione wprost z iPhone'a 5s. Posiadają okrągłe przyciski oraz znaki + i -.

Plecki i ramkę wykonano z błyszczącego szkła. Na dole nadal znajduje się port do ładowania.

Apple może zdążyć z produkcją 3 nm procesora dla iPhone'a 14

Niedawno informowaliśmy, że w związku z niedoborem chipów i problemami produkcyjnymi firma Apple prawdopodobnie nie zdąży wyprodukować 3 nm układów dla iPhone'a 14. Najnowsze przecieki zakładają, że możliwe jest pokonanie ograniczeń i wprowadzenie 3 nm układu Apple A16 do produkcji tak, aby trafił on na rynek we wrześniu razem ze smartfonami z rodziny iPhone 14.

Najnowszy raport portali Digitimes zakłada, że TSMC może być w stanie wdrożyć produkcję w 3 nm w drugiej połowie 2022 roku. Taka sytuacja pozwoliła by szybkie uruchomienie produkcji 3 nm układów Apple A16 Bionic w okolicach wakacji. Firma Apple miałaby więc czas na wyprodukowanie odpowiedniej ilości iPhonów przed wrześniową premierą.

Apple jest największym klientem TSMC i z pewnością ma zapewnione pierwsze sloty produkcji w 3 nm. Gigant z Cupertino był już jednym z pierwszych klientów na chipy produkowane w 5 nm.

Niezależnie od problemów z produkcją w 3 nm Apple wspólnie z TSMC planują już przygotowanie działań R&D do wdrożenia produkcji w 2 nm. Mapa drogowa w chwili obecnej nie jest jeszcze znana.

iPhone 14 - brak modelu mini i powrót Touch ID

LeaksApplePro przekazał swoje przewidywania dotyczące przyszłorocznych modeli iPhone'a. Zakłada on, że Apple intensywnie pracuje nad składanym modelem iPhone'a, ale jego premiera odbędzie się dopiero w 2023 lub 2024 roku.

iPhone 14 zadebiutuje na rynku w czterech wariantach - dwóch z ekranem 6,1 cala (iPhone 14 i iPhone 14 Pro) oraz dwóch z ekranem 6,7 cala (iPhone 14 Max oraz iPhone 14 Pro Max). Zabraknie modelu mini. Smartfony z mniejszymi ekranami przejdą do przeszłości. Jedynym małym iPhonem pozostanie model SE.

Podstawowy model iPhone'a ponownie posiadać będzie ekran o przekątnej 6,1 cala.

LeaksApplePro uważa, że iPhone 14 w wersji Pro oraz Pro Max może otrzymać czytnik linii papilarnych Touch ID. W tańszych modelach pozostanie wycięcie w ekranie, którego nie uświadczymy w topowych modelach Pro/ProMax.

Czytnik linii papilarnych w iPhone SE 2020
Źródło: macworld.com

Czytnik linii papilarnych w iPhone SE 2020

Źródło: macworld.com

AKTUALIZACJA 18.11.2021

iPhone 14 otrzyma wsparcie dla Wi-Fi 6E

Znany analityk firmy TF Securities Ming Chi-Kuo przedstawił swoje najnowsze przewidywania dotyczące smartfonów z rodziny iPhone 14. Według niego na pokładzie pojawi się moduł Wi-Fi 6E.

W najnowszej notatce inwestorskiej Kuo wspomina o nadchodzących produktach Apple. Poza iPhone 14 mowa również o zestawie gogli AR. Oba urządzenia mają otrzymać nowy moduł sieci bezprzewodowej kompatybilny z najnowszym standardem Wi-Fi 6E.

Według Ming Chi-Kuo Wi-FI 6E jest niezbędne do zapewniania szybkich transmisji danych bezprzewodowo do nadchodzących gogli AR i VR.

W najnowszej notatce po raz pierwszy Kuo potwierdził, że iPhone 14 otrzyma Wi-Fi 6E. Wcześniej w sieci pojawiały się plotki sugerujące obecność tego modułu w iPhone 13. Dziś wiemy już, że były błędne.

Wi-Fi 6E podobnie jak Wi-Fi 6 pozwala na przesyłanie danych w trzech pasmach - 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz, ale nie zwiększyła się przepustowość, która nadal wynosi maksymalnie 9,6 Gb/s. Wi-Fi 6E pozwala w pełni wykorzystać pasmo 6 GHz i zwiększyć prędkość przesyłania danych.

Wi-Fi 6E pojawi się w smartfonach Apple trzy lata po debiucie Wi-Fi 6. Pierwszymi smartfonami z Wi-Fi 6 są modele z rodziny iPhone 11.

AKTUALIZACJA 19.11.2021

iPhone 14 Pro i Pro Max mogą zadebiutować z USB Typu C na pokładzie

Od wielu lat mówi się o przejściu firmy Apple na stosowanie portów USB Typu C w smartfonach iPhone. Plotki te podsyciła premiera pierwszego iPada z USB Typu C, ale Apple konsekwentnie stosuje w swoich smartfonach złącze Lightning z 2012 roku. Niestety rozwiązanie to jest przestarzałe, a na dodatek powoduje problemy z kompatybilności, ponieważ wymagany jest specjalny kabel USB do Lightning.

USB Typu C w iPadzie Pro 2021
Źródło: macworld.com

USB Typu C w iPadzie Pro 2021

Źródło: macworld.com

Do sieci trafiły nowe plotki, które poruszają obecność portu USB Typu C w smartfonach z rodziny iPhone 14. Niestety nie są one zbyt optymistyczne, ale bardzo realne. Wskazują bowiem, że Apple faktycznie wykorzysta USB Typu C, ale port ten trafi jedynie do droższych smartfonów iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Tańsze modele iPhone 14 i iPhone 14 Max nadal wyposażone będą w Lightning.

Apple promować będzie USB Typu C jako opcję dla profesjonalistów. Złącze to pozwoli na szybsze przesyłanie danych, co w przypadku modeli Pro z obsługą ProRes jest szczególnie ważne.

Możliwe, że port USB Typu C w iPhone 14 skorzysta ze standardu USB 4, który został już zaimplementowany w najnowszych modelach iPada Pro. Dzięki nowej technologii zgrywanie filmów z iPhone'a 14 Pro/Pro Max będzie znacznie szybsze.

AKTUALIZACJA 25.11.2021

iPhone 14 bez modemu sieci 5G zaprojektowanego przez Apple

Apple od kilku lat próbuje uniezależnić się od firmy Qualcomm i projektować własne modemu sieci komórkowej. Z tego właśnie powodu kupiono dział Intela odpowiedzialny za budowę tego typu układów scalonych. Aktualnie gigant z Cupertino z powodzeniem produkuje autorskie procesory do urządzeń mobilnych i komputerów, ale nadal korzysta z modemów dostarczanych przez Qualcomm lub Intela.

Modem 5G firmy Qualcomm
Źródło: Qualcomm.com

Modem 5G firmy Qualcomm

Źródło: Qualcomm.com

Firma przygotowuje się do wprowadzenia na rynek autorskiego modemu sieci komórkowej zintegrowanego z procesorem Apple A. Niestety najnowsze raporty wskazują, że stanie się to dopiero w 2023 roku, a to oznacza, że iPhone 14 nadal wykorzystywać będzie modem produkowany przez podwykonawcę.

Nikkei Asian donosi o współpracy Apple z TSMC. Obie firmy planują rozpocząć produkcję autorskiego modemu 5G w 2023 roku.

iPhone 14 może być ostatnim smartfonem Apple z modemem produkowanym przez firmę Qualcomm.

Aktualizacja: 25 listopada 2021 08:18
Aktualizacja: 19 listopada 2021 10:16
Aktualizacja: 18 listopada 2021 08:20
Aktualizacja: 10 listopada 2021 11:30
Aktualizacja: 10 listopada 2021 09:48
Aktualizacja: 04 listopada 2021 07:58
Aktualizacja: 03 listopada 2021 08:15
Aktualizacja: 27 października 2021 10:28
Aktualizacja: 25 października 2021 11:37
Aktualizacja: 22 października 2021 12:03
Aktualizacja: 22 października 2021 12:03
Aktualizacja: 14 października 2021 11:10
Aktualizacja: 11 października 2021 10:05
Aktualizacja: 08 października 2021 08:21
Aktualizacja: 04 października 2021 11:41
Aktualizacja: 01 października 2021 09:55
Aktualizacja: 30 września 2021 09:07
Aktualizacja: 27 września 2021 10:45
Aktualizacja: 21 września 2021 10:42