iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Stało się - Apple zaprezentowało swoje najnowsze smartfony z linii iPhone 14. W tym materiale zbieramy wszystkie nowości i aktualizacje na temat tych urządzeń.

Spis treści

iPhone 14

Fot. Apple

Poniżej znajdziesz kolejne nowinki na temat iPhone'a 14. Pamiętaj, że materiał jest stale aktualizowany. Podczas aktualizacji zmienia się data w tytule, a w artykule pojawia się napis AKTUALIZACJA z datą aktualizacji. Pod takim nagłówkiem znajdziesz kolejne informacje o iPhone 14. Materiał będzie aktualizowany przez cały 2022 rok, aż do momentu wprowadzenia na rynek nowych modeli iPhone'a, a następnie przy okazji każdej nowej informacji na temat tych smartfonów.

AKTUALIZACJA 21.02.2023

Musicie szybko zaktualizować iPhone'y! Urządzenia Apple z dużą luką w zabezpieczeniach

Nawet system, który często nazywany jest najlepszym mobilnym systemem operacyjnym na świecie, ma nieraz swoje słabsze dni. Tak też się stało w przypadku iOS. Nowa aktualizacja iOS 16.3 sprawiła, że w systemie pojawiła się poważna luka zabezpieczeń, przez którą można było nieźle namieszać w naszych urządzeniach.

Zobacz również:

Co gorsza, ta sama luka w zabezpieczeniach została wykryta nie tylko w systemie iOS, ale także MacOS, iPadOS oraz watchOS - wszystkich systemach operacyjnych od Apple. Luka polega na niewystarczającej autoryzacji certyfikatów niektórych aplikacji, przez co możliwe jest przeprowadzenia ataku DoS na naszym urządzeniu.

Atak DoS może skutkować wyłączeniem lub zaburzeniem działania niektórych funkcji sprzętu. Najczęściej można go zobaczyć w przypadku dużych stron internetowych, których serwery nieraz są atakowane takiego rodzaju atakami, co doprowadza do chwilowej przerwy w dostępie do witryny. Jednak możliwe jest to także na naszym telefonie, a przez wyłączenie odpowiednich serwisów nieproszone jednostki mogą mieć znacznie ułatwiony dostęp do delikatnych informacji znajdujących się na urządzeniu.

Na szczęście Apple informuje o takich lukach bezpieczeństwa wraz z łatkami, które pozwalają na ich usunięcie - tak stało się też teraz. Aktualizacja 16.3.1 sprawia, że certyfikaty są poprawnie autoryzowane i przeprowadzenie takiego ataku staje się niemożliwe. Ponadto firma podała, że nie wykryła żadnego przypadku obejścia zabezpieczeń, co oznacza, że ta luka raczej nie została wykorzystana przez hakerów i inne szemrane osoby.

Jednak ze względu na powagę tego błędu, warto jak najszybciej zaktualizować swoje urządzenia do najnowszej wersji systemu dostępnej na nasze telefonu. Przypomnijmy, że o iOS 16 można więcej dowiedzieć się w tym artykule. Jeśli z kolei chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób zaktualizować swój iPhone do najnowszej wersji systemu, przygotowaliśmy ten poradnik.

AKTUALIZACJA 17.01.2023

Kolejna aktualizacja iOS 16 będzie zawierać dwie duże poprawki dla iPhone'ów

Wszystko wskazuje na to, że Apple naprawi problem z wyświetlaczem iPhone'a 14 oraz problem z nową architekturą aplikacji Home. W ciągu ostatnich kilku tygodni niektórzy użytkownicy iPhone'a 14 skarżyli się na poziome linie migające po ich ekranach. Według doniesień w mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych, linie pojawiają się, gdy iPhone budzi się lub ponownie uruchamia.

Według MacRumors, Apple wewnętrznie przyznało, że błąd jest związany z oprogramowaniem, a nie sprzętem, więc sklepy Apple nie będą wymieniać lub naprawiać urządzeń dotkniętych tym problemem.

Drugi problem związany jest z nową architekturą Home, która wcześniej pojawiła się w iOS 16.2. Tuż przed wakacjami, Apple wycofało funkcję, która poprawia niezawodność i wydajność, ze względu na problem z udostępnianiem - ale bez podania aktualizacji, kiedy zostanie przywrócona. W drugim iOS 16.3 beta, opcja aktualizacji architektury Home powróciła, co sugeruje, że Apple naprawiło problem.

Możliwe, że obie te aktualizacje dotrą w aktualizacji iOS 16.3, która ma pojawić się w przyszłym miesiącu lub już w aktualizacji 16.2.1.

AKTUALIZACJA 16.01.2023

Najdroższe telefony od Apple mają duży problem. iPhone 14 Pro do naprawy

iPhone 14 Pro miał dość trudny start na rynku w związku ze sporymi problemami z optyczną stabilizacją obrazu. Jednak po ich szybkim rozwiązaniu smartfon stał się jednym z najbardziej pożądanych iPhone'ów od lat. Stało się tak dzięki świetnym podzespołom, nowym funkcjom jak Dynamic Island, czy też zapierającemu dech w piersiach ekranowi. Jednak ten ostatni od niedawna sprawia kłopoty, o których od dzisiaj ostrzega samo Apple.

Od kilku dni w internecie, szczególnie na platformach Twitter i Reddit, coraz częściej możemy przeczytać o problemie dotykającym iPhone'a 14 Pro oraz Pro Max. Według użytkowników, kiedy ekran jednego z tych telefonów wybudzany jest z uśpienia (na przykład po wyłączeniu telefonu lub zablokowaniu ekranu), możliwe jest pojawienie się poziomych zielonych linii na ekranie, przypominających uszkodzony panel. Jednakże, jako że znikają one po jakimś czasie, wiele osób podejrzewało raczej problem związany z oprogramowaniem - czy to sterownikami wyświetlacza, czy też samym iOSem 16 w wersjach Pro najnowszych iPhone'ów.

Apple w odpowiedzi na te problemy wydało dziś oświadczenie, w którym firma przyznaje obecność takiego błędu. Na szczęście zostało w nim także wyjaśnione, że jest to spowodowane złym funkcjonowaniem oprogramowania. To dobra wiadomość, gdyż Apple będzie mogło naprawić ten błąd zwykłą aktualizacją, którą zapewne już na dniach będziemy mogli ściągnąć na nasze telefony.

Gdyby okazało się, że błąd jest spowodowany defektem technicznym wyświetlacza, sytuacja byłaby o wiele bardziej skomplikowana i pewnie skończyłaby się kolejną akcją reklamacyjną, podobną do tych znanych z klawiatury motylkowej w MacBookach czy też delaminacji ekranów w MacBookach Pro 2012-2015.

Jeżeli w tym momencie zastanawiacie się nad zakupem jednej z wersji Pro najnowszego iPhone'a, warto może poczekać kilka dni na udostepnienie zapowiadanej aktualizacji. Mimo zapewnień Apple, że jest to wyłącznie problem software'owy, takie podejście powinno być zdecydowanie bezpieczniejsze - szczególnie że najnowsze iPhone'y są aż tak drogimi smartfonami. Nie warto więc zakładać, że na sto procent nie jest to awaria sprzętowa do momentu, aż zapowiadana łatka jej nie naprawi.

AKTUALIZACJA 22.11.2022

iPhone 14 Pro lepszy od jeszcze niewydanych smartfonów z Androidem

Na początku tego tygodnia Qualcomm ogłosił swój najnowszy układ i platformę mobilną Snapdragon 8 Gen 2, obiecując "zrewolucjonizować flagowe smartfony" dzięki "przełomowym" doświadczeniom. Nowy układ ma pojawić się we flagowych smartfonach z systemem Android jeszcze w tym roku, ale benchmarki sugerują, że nie może konkurować z układem A16 Bionic firmy Apple, który zasila modele iPhone 14 Pro.

Podczas gdy najnowszy chip nie będzie oficjalnie sprzedawany w smartfonach przez kilka miesięcy, wyniki Geekbench dla tego układu zostały już zauważone w niewydanym modelu z Androidem. Zgodnie z wynikami opublikowanymi przez portal DealNTech, najnowszy układ Snapdragon 8 uzyskał wynik 1483 pkt. w trybie jednordzeniowym i 4709 pkt. w wielordzeniowym. A16 Bionic uzyskał wynik 1874 pkt. i 5372 pkt., co jasno wskazuje na przewagę tego drugiego. Dla porównania, układ A15 Bionic, który można znaleźć w iPhone 13 Pro i standardowych modelach iPhone 14, również uzyskał wyższy wynik niż najnowszy układ Qualcomm - 1709 pkt. w pojedynczym rdzeniu w porównaniu do 1483 punktów.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Fot. Apple

W komunikacie prasowym dotyczącym nowego chipu, Qualcomm podaje, że "zdefiniuje nowy standard dla połączonych komputerów, inteligentnie zaprojektowanych z przełomową AI na całym pokładzie, aby umożliwić niezwykłe doświadczenia." Starszy wiceprezes i dyrektor generalny ds. telefonów komórkowych firmy Qualcomm, Chris Patrick, powiedział, że "Snapdragon 8 Gen 2 zrewolucjonizuje krajobraz flagowych smartfonów w 2023 roku."

W porównaniu z układem Snapdragon 8 pierwszej generacji, Qualcomm twierdzi, że nowsza platforma oferuje 35% wzrost wydajności CPU, 25% wzrost wydajności GPU oraz wzrost efektywności energetycznej. W 2020 roku układ A14 Bionic firmy Apple, a nawet układ A13 Bionic z roku wcześniejszego, pokonały układ Snapdragon 888 firmy Qualcomm, który pojawił się w urządzeniach z Androidem w zeszłym roku.

Układ A16 Bionic w iPhone 14 Pro, podobnie jak najnowszy układ Snapdragon 8 Gen 2, jest zbudowany w procesie technologicznym 4nm firmy TSMC i oba oferują lepszą wydajność i energooszczędność niż ich poprzednicy. Ten pierwszy posiada 16 miliardów tranzystorów, 6-rdzeniowy CPU, 5-rdzeniowy GPU oraz 16-rdzeniowy Neural Engine. "Konkurencja wciąż pracuje nad dogonieniem wydajności A13, który po raz pierwszy wprowadziliśmy wraz z iPhone'em 11 trzy lata temu" - powiedział Greg Joswiak, starszy wiceprezes Apple ds. światowego marketingu, podczas wrześniowego wydarzenia Apple.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Twierdzenia dotyczące wydajności przedstawione przez Apple podczas premiery iPhone'a 14 Pro we wrześniu

Fot. Apple

AKTUALIZACJA 16.11.2022

Funkcja połączeń SOS w końcu dostępna dla użytkowników iPhone'a 14

iPhone 14 zadebiutował w czterech wariantach: 14, 14 Plus, 14 Pro oraz 14 Pro MAX. Flagowiec spotkał się ze sporą krytyką dotyczącą małej ilości zmian w podstawowych modelach urządzenia. Droższe wersje otrzymały nie tylko nowe procesory, ale też obiektywy o większej rozdzielczości oraz funkcję Dynamic Island.

Apple zapowiedziało jednak kilka istotnych zmian, które trafią na wszystkie warianty smartfona. Wśród nich znajduje się między innymi możliwość wykonywania połączeń satelitarnych SOS, która dopiero teraz będzie dostępna na iPhone'ach 14 oraz iPhone'ach 14 Pro.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: PCWorld / Artur Tomala

Amerykański producent ogłosił, że funkcja trafi na tegoroczne flagowce wraz z aktualizacją iOS 16.2. Nie wiemy kiedy dokładnie się to wydarzy, ale firma zapowiedziała, że korzystanie z satelitarnych połączeń SOS będzie możliwe jeszcze w listopadzie. Niestety jest też zła wiadomość. Funkcja trafi jedynie do właścicieli iPhone'ów 14 w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Polscy użytkownicy nie będą mogli korzystać z nowej opcji.

Apple poinformowało, że zbudowanie infrastruktury koniecznej do poprawnego działania funkcji wymagało inwestycji w wysokości 450 milionów dolarów. Firmą, która wspierała amerykańskiego producenta przy pracach nad działaniem połączeń satelitarnych SOS był Globstar.

iOS 15
Źródło: apple.com

iOS 15

Źródło: apple.com

AKTUALIZACJA 11.10.2022

iPhone 14 znowu zawodzi? Tym razem chodzi o wykrywanie upadków

Na Wall Street Journal pojawił się artykuł, który informuje o przypadkach fałszywych zgłoszeń wysyłanych na numery alarmowe przez najnowsze iPhone'y. Detekcja wypadku zostaje uruchomiona podczas jazdy na roller coasterach. Dzieje się tak ze względu na duże przeciążenia, które iPhone interpretuje jako gwałtowne zatrzymanie się samochodu na skutek wypadku.

Pod tym linkiem możemy posłuchać jednego z nagrań takiego zgłoszenia - iPhone automatycznie informuje służby o możliwości wypadku, przez co ambulans zostaje wysłany do parku rozrywki. Co więcej, nie jest to odosobniony przypadek. Tylko od września dyspozytornia przy jednym z dużych parków rozrywki w Stanach Zjednoczonych dostałą już kilkanaście podobnych telefonów z jego terenu, wszystkie wywołane jazdą kolejką górską.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Fot. Apple

Warto tu przywołać sytuację opisaną przez Youtubera Luke'a Miani, którego wykrywanie wypadku nie zadziałało podczas przeprowadzonego przez niego testu. W odpowiedzi na jego zapytanie Apple zapewniało, że stało się tak, gdyż samochód był poza drogą i poruszał się zbyt krótko przed wypadkiem, co sprawiło, że gwałtowne zatrzymanie nie zostało zinterpretowane jako wypadek. Apple więc ma możliwości ignorowania takich sygnałów, po prostu nie działają one w przypadku roller coasterów. Możliwe więc, że wykrywanie wypadków może zostać ulepszone i lepiej wykrywać innego rodzaju przeciążenia.

AKTUALIZACJA 07.10.2022

iPhone 14 Plus trafia do sprzedaży

Dzisiaj w końcu katalog najnowszych iPhone'ów 14 został uzupełniony. iPhone 14 Plus jest już dostępny w sklepach, mimo prezentacji, która odbyła się równo miesiąc wcześniej - 7 września. Nie znamy powodów decyzji o tak znaczącym przesunięciu premiery tego konkretnie modelu. Pozostałe trzy warianty - iPhone 14, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max pojawiły się na półkach już 14 października. Sprawdźmy więc, czy było na co czekać.

iPhone 14 Plus jest, z jednej strony, bardzo ciekawym telefonem od Apple. Po raz pierwszy w historii firmy dostajemy budżetową wersję telefonu, która jednocześnie może pochwalić się ogromnym, 6,7" ekranem. Jest to zdecydowanie ukłon w stronę osób, którym zależy na dużej powierzchni wyświetlacza, czy to do oglądania różnego rodzaju filmików na mediach społecznościowych, czy też do grania w ulubione gry.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Jednakże poza tą istotną zmianą, iPhone'a 14 Plus nie odróżnimy w żaden inny istotny sposób od zwykłego iPhone'a 14 - a może nawet iPhone'a 13. Telefon został wyposażony w zeszłoroczny procesor A15, te same aparaty o rozdzielczości 12 MP co iPhone 14, a także te same możliwości rozbudowania pamięci wewnętrznej.

Jest tu kilka nowości, które znamy z całej linii czternastek. Chyba najważniejszą jest możliwość automatycznego wykrywania wypadku samochodowego - coś, co może być bardzo ważne, ale mamy nadzieję nigdy nie potrzebować tej funkcji. Od listopada będziemy też mogli wysyłać alarmowe powiadomienia za pomocą łączności satelitarnej, bez konieczności korzystania z łączności komórkowej. Dodatkowo iPhone 14 Plus, tak samo jak jego mniejszy odpowiednik, został przebudowany od środka, zapewniając lepsze temperatury i ułatwiając naprawy.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Warto więc spytać, czy warto było czekać na najnowszego iPhone'a 14 Plus. Jak pokazaliśmy już w tym porównaniu, w stosunku do poprzedniego iPhone'a 13 Pro Max - który aktualnie używany kupimy w podobnej lub niższej cenie, co nowy iPhone 14 Plus, raczej nie zyskujemy wiele, a tracimy sporo interesujących funkcji.

Nie jest to też szczególnie przekonująca propozycja w porównaniu do iPhone'a 14 - w tym przypadku płacimy 700 zł więcej jedynie za większy ekran. Jak na pojedynczy szczegół, który wyróżnia te dwa telefony, jest to kolosalna różnica. Po więcej plusów i minusów każdego z najnowszych telefonów od Apple, zapraszamy do tego tekstu porównującego wszystkie modele iPhone'a 14.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Oczywiście w tym momencie warto też wspomnieć o cenie samej czternastki plus. Jest to zawrotne 5899 zł za wersję ze 128 GB pamięci wewnętrznej. Jeśli będziemy chcieli mieć jej więcej, za 256 GB zapłacimy 6599 zł, a za 512 GB - 7899 zł. Wszystkie te warianty możemy kupić w pięciu kolorach: czerwonym, niebieskim, fioletowym, czarnym i białym.

AKTUALIZACJA 06.10.2022

To już pewne! iPhone'y będą posiadać złączę USB-C

Unia Europejska uchwaliła prawo nakazujące, by wszystkie nowe smartfony były wyposażone w port USC-C. Prawo ma obowiązywać wszystkie nowe urządzenia mobilne, w tym tablety oraz aparaty. Według oficjalnego komunikatu, nowe wytyczne mają wejść w życie wraz z końcówką 2024 roku, a od wiosny 2026 roku mają one obowiązywać także producentów laptopów. Głosowanie w sprawie uchwały odbyło się we wtorek 4 października, a rozkład głosów wyglądał następująco:

 • 602 głosy za,
 • 13 głosów przeciw,
 • 8 wstrzymujących się od głosu.

Producentem smartfonów, który zostanie zmuszony do sporych zmian będzie przede wszystkim Apple. Amerykańska marka jest jedną z niewielu firm, która nie wyposaża swoich flagowych urządzeń w złącze USB-C. Zamiast tego, nowe iPhone'y posiadają port typu Lightning - znany z innych produktów marki.

Wszystko wskazuje jednak na to, że iPhone 16 lub iPhone 17 będą wyposażone w złącze USB-C, przynajmniej na rynku europejskim. Możliwe jest bowiem, że Apple zdecyduje się na wypuszczenie modeli bez portu Lightning jedynie na terenie Starego Kontynentu, jednocześnie pozostając przy swoim standardowym rozwiązaniu na innych kontynentach.

AKTUALIZACJA 05.10.2022

Apple udostępniło czwartą betę aktualizacji systemu operacyjnego dla iPhone’a – iOS 16.1. Uaktualnienie wprowadzi miedzy innymi “Live Activities”, wsparcie dla Matter, nową funkcję ładowania “czystą energią” (Clean Energy), poprawia procentowy wskaźnik naładowania baterii iPhone’a i wprowadza go do kolejnych modeli.

 • Live Activities - specjalny widżet dla ekranu głównego, na którym możemy na żywo śledzić np. wyniki rozgrywek sportowych, treningi czy aktualny czas dojazdu taxi lub dowozu jedzenia. Będzie też działał z Dynamic Island w iPhonie 14 Pro i 14 Pro Max, gdzie będziemy mogli np. śledzić na żywo wynik meczu.
 • Poprawiony wskaźnik baterii - wypełnienie ikony baterii będzie zmieniało się dynamicznie odpowiadając obecnemu stanowi naładowania akumulatora.
 • Procentowy wskaźnik baterii w kolejnych modelach - w obecnej wersji iOS 16 procentowy wskaźnik naładowania baterii nie jest dostępny dla iPhone’a XR, iPhone’a 11, iPhone’a 12 mini i 13 mini. Zmieni to iOS 16.1 – doda nową funkcjonalność do tych modeli.
 • Wsparcie dla Matter – jesienią iOS 16 wprowadzi obsługę technologii Matter, czyli standardu łączności dla inteligentnego domu. Pozwala on na ścisłą integrację zgodnych akcesoriów opartych na różnych platformach. Podczas WWDC22 Apple zapowiedziało też wprowadzenie do iOS 16 nowej architektury aplikacji Dom, ale na razie nie zapowiada się na to, żeby stało się to już w iOS 16.1.
 • Ładowanie czystą energią – system będzie optymalizował godziny ładowania tak, żeby jak najwięcej ładowania przypadło na czas, gdy w sieci “płynie” energia pochodząca z czystych, odnawialnych źródeł. Wprowadzenie tej funkcji ma na celu zmniejszenie śladu węglowego generowanego przez nasze iPhone’y.

AKTUALIZACJA 15.09.2022

iPhone 14 nie posiada niektórych funkcji! Jednak to nie błąd, tylko sprytny plan Apple

Premiera iOS 16 przyniosła ze sobą wiele interesujących zmian dotyczących zarówno personalizacji iPhone'ów, jak ich użyteczności i funkcjonalności. I mimo tego, że wiele z zapowiedzianych zmian już kilka dni temu trafiło na nasze urządzenia, kilka wyczekiwanych funkcji nigdzie nie widać.

Nie jest to błąd ani cicha rezygnacja Apple z funkcji, których nie udało się wprowadzić. Okazuje się, że firma (tak jak bywa praktycznie co roku) postanowiła rozłożyć wprowadzanie nowych funkcji na kilka najbliższych aktualizacji oprogramowania. Dzięki temu użytkownicy będą mieli zapewnione nowości w każdej nowej wersji. Daje to też więcej czasu programistom na dopracowanie nadchodzących funkcji, a także na ewentualne poprawianie błędów w tych już wypuszczonych na rynek.

Przyjrzyjmy się w takim razie, jakie funkcje nie znalazły się jeszcze w oficjalnej wersji iOS 16 ani w najnowszych iPhone'ach 14. Jest to kilka naprawdę fajnych zmian, mamy więc na co czekać!

Dzielona biblioteka zdjęć iCloud

Co prawda od dawna możemy tworzyć w iCloudzie albumy rodzinne lub dzielone z innymi osobami, jednak iOS 16 ma wprowadzić też całą dzieloną bibliotekę zdjęć. To idealne rozwiązanie dla rodzin i grup znajomych, którzy nie widzą się na co dzień, ale chcą dzielić się ze sobą ulubionymi momentami. Nie wiemy dokładnie kiedy ta funkcja pojawi się w oficjalnej wersji systemu, ale strona Apple podpowiada, że stanie się to jezcze w tym roku.

Live Activities

Na WWDC 2022 Live Activities były jednym z najciekawszych elementów nowego iOS-u. Automatycznie odświeżające się powiadomienia, które poinformują nas o wynikach naszych ulubionych klubów sportowych albo najświeżych informacjach, czy też statystykach naszego treningu? Super pomysł! Niestety, będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać na wprowadzenie tej funkcji. Co prawda API zostało już udostępnione deweloperom, jednak spodzieawmy się, że użytkownicy skorzystają z tych funkcji dopiero przy aktualizacji do iOS 16.1.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Integracja z Matter

Matter jest nowym standardem dla urządzeń smart home, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie kompatybilności między różnymi platformami jak Apple Home, Google Home czy Alexa. Co prawda w najnowszej aktualizacji dostaliśmy już nową aplikację Apple Home, ale integracja z Matter to jeszcze kwestia paru miesięcy. Powinna ona zostać zintegrowana wraz z wejściem na rynek pierwszych urządzeń obsługujących ten standard, czyli pod koniec tego roku.

Satelitarne wiadomości SOS

Jedna z najciekawszych funkcji iPhone'ów 14 to możliwosć nawiązania komunikacji z satelitami, dzięki której będziemy mogli wysłać alarmowe SMSy nawet poza zasięgiem sieci komórkowej. Niestety, mimo że nowe telefony są już dostępne, funkcja ta trafi na nie dopiero w listopadzie 2022 roku.

Aplikacja Freeform

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Apple wraz z iOSem 16 zapowiedziało nie tylko zmiany w systemie, ale także nową aplikację Freeform. Jest to forma interaktywnej tablicy, która może być używana do koalboracyjnej pracy z innymi osobami. Apple przedstawiło ten program jako wielki e-płótno, na którym cały zespół może tworzyć wspólnie - świetne narzędzie dla osób w zawodach kreatywnych. Nie wiemy dokłądnie, kiedy Freeform zagości na naszych urządzeniach, jednak Apple zapowiada, że stanie się to do końca tego roku.

AKTUALIZACJA 13.09.2022

Dynamic Island z iPhone'a 14 Pro może trafić na Androida

Jak niektórzy z was wiedzą, Apple zaprezentowało swoją nową serię iPhone 14 w zeszłym tygodniu. Jedną z nowych "innowacyjnych" funkcji prezentowanych przez najnowsze telefony jest Dynamic Island. Jest to obszar powiadomień w pobliżu wycięcia na kamerę selfie, który rozszerza się, aby zaoferować szczegółowe informacje. Nic całkiem podobnego do Dynamic Island nie istnieje na urządzeniach z Androidem, ale piękno platformy Android polega na tym, że jest ona znacznie bardziej otwarta na twórców aplikacji firm trzecich. I jak można się domyślić do teraz, ktoś opracował oparty na Dynamic Island obszar powiadomień dla urządzenia z systemem Android.

Funkcja ta w stylu Dynamic Island została opracowana przez Mi Theme Developers dla Xiaomi MIUI. Nie jest dostępna do pobrania, ponieważ czeka na zatwierdzenie, ale została krótko zademonstrowana w krótkim filmie na Twitterze, jak widać poniżej.

AKTUALIZACJA 12.09.2022

Linia iPhone 14 oficjalnie zaprezentowana

Urządzenia

Nowy smartfon firmy z Cupertino został zaprezentowany podczas wrześniowej konferencji Apple Far Out. Urządzenie będzie dostępne w czterech wariantach:

 • iPhone 14
 • iPhone 14 Plus
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro MAX

Zmiany

Droższe modele, oznaczone jako Pro, oferują sporo usprawnień, które mogą okazać się interesujące dla użytkowników starszych iPhone'ów. Większość z tych ulepszeń nie trafiła jednak do podstawowych wariantów iPhone'a 14, przez co prezentują się one o wiele gorzej.

Jak się spodziewaliśmy, tańsze, podstawowe modele wciąż będą oparte na zeszłorocznych procesorach Apple A15 Bionic. Układ będzie jednak rozbudowany o dodatkowe rdzenie, a w połączeniu z odpowiednią optymalizacją systemu zapewne zagwarantuje komfortowe użytkownie smartfona. Drobnych rozczarowań jest niestety o wiele więcej.

iPhone 14 otrzyma co prawda nową kamerę główną, jednak zaoferuje ona dokładnie taką samą rozdzielczość, co zeszłoroczny aparat. Obiektyw będzie posiadał większy sensor ale, podobnie jak w przypadku procesora, jest to niewielka zmiana. Ponadto jedynie droższe modele otrzymają szybkie 120 Hz odświeżanie obrazu. W podstawowych wariantach zabraknie także funkcji Always on Display, którą użytkownicy Androida mają w swoich smartfonach od lat.

Ceny

Polskie ceny iPhone 14:

 • iPhone 14 128 GB - 5199 zł,
 • iPhone 14 256 GB - 5899 zł,
 • iPhone 14 512 GB - 7199 zł.

Polskie ceny iPhone 14 Plus:

 • iPhone 14 Plus 128 GB - 5899 zł,
 • iPhone 14 Plus 256 GB - 6599 zł,
 • iPhone 14 Plus 512 GB - 7899 zł.

Polskie ceny iPhone 14 Pro:

 • iPhone 14 Pro 128 GB - 6499 zł,
 • iPhone 14 Pro 256 GB - 7199 zł,
 • iPhone 14 Pro 512 GB - 8499 zł,
 • iPhone 14 Pro 1 TB - 9799 zł.

Polskie ceny iPhone 14 Pro Max:

 • iPhone 14 Pro Max 128 GB - 7199 zł,
 • iPhone 14 Pro Max 256 GB - 7899 zł,
 • iPhone 14 Pro Max 512 GB - 9199 zł,
 • iPhone 14 Pro Max 1 TB - 10499 zł.

AKTUALIZACJA 29.08.2022

Tak będzie wyglądał iPhone 14 Pro? Flagowiec Apple uchwycony na materiale wideo

W sieci pojawił się krótki filmik, który pierwotnie został udostępniony na chińskim portalu społecznościowym Weibo. Na materiale widać smartfon, który może być tegorocznym flagowcem od Apple.

Krótki materiał, który pojawił się niedawno na chińskim portalu Weibo, ukazuje najprawdopodobniej iPhone'a 14 Pro. Spekulacje te wynikają zarówno z designu plecków urządzenia, jak i miejsca, w którym znajduje się przedni aparat.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Technizo Concept/Let's Go Digital

Różnic między podstawowymi modelami, a droższym wariantem będzie jednak znacznie więcej. Wersje Pro otrzymają nowszy procesor (Apple A16 Bionic), lepsze materiały wykonania oraz ekran z odświeżaniem na poziomie 120 Hz.

Pierwszy raz od lat różnice między poszczególnymi wersjami iPhone'a będą tak duże. Dziwi przede wszystkim decyzja o zastosowaniu zeszłorocznego procesora (Apple A15 Bionic) w tańszych modelach smartfona.

AKTUALIZACJA 26.08.2022

iPhone 14 Pro w kolorach fioletowym i niebieskim pojawia się na modelach próbnych

Przed oczekiwanym ogłoszeniem linii iPhone'a 14 podczas wydarzenia Apple'a 7 września, fala atrap pochodzących z Azji zdaje się przepowiadać, że iPhone 14 Pro zadebiutuje w nowych kolorach - niebieskim i fioletowym.

Atrapy iPhone 14 Pro

Fot. MacRumors

Atrapy te zostały po raz pierwszy udostępnione na Weibo wczoraj i pokazują znane nam już kolory złota, grafitu i srebra z ostatnich lat. Dwie inne opcje kolorystyczne przedstawione na zdjęciu - niebieski i fioletowy - byłyby nowe dla linii Pro. Oddzielne, mocno przycięte zdjęcie, które również pojawiło się wczoraj w Internecie, wydaje się pokazywać modele iPhone'a 14 Pro w tej samej gamie kolorów.

Warto również zauważyć, że paski antenowe modeli w kolorze złota i fioletu kontrastują z ramką dzięki temu, że są białe, w przeciwieństwie do iPhone'ów z poprzednich lat. Nie jest jasne, czy elementy na drugim zdjęciu są prawdziwymi modelami iPhone'a 14 Pro, czy po prostu atrapami, chociaż to drugie może być bardziej prawdopodobne, biorąc pod uwagę ilość atrap iPhone'a 14 Pro, które są teraz w obiegu.

Atrapy iPhone 14 Pro

Fot. MacRumors

Wcześniej w tym roku, kluczowa plotka z Weibo mówiła, że zarówno iPhone 14 i iPhone 14 Pro modele będą dostępne w nowym, fioletowym kolorze. Twierdziła, że fioletowa opcja kolorystyczna, prawdopodobnie jedynie dla iPhone'a 14 Pro, jest unikalnym wykończeniem, które zmienia ton w oparciu o warunki oświetleniowe. Fioletowa opcja kolorystyczna dla iPhone'a 14 i iPhone'a 14 Pro wydaje się prawdopodobna, biorąc pod uwagę, że Apple wprowadził fioletowy iPhone 12 i iPhone 12 mini w ramach odświeżenia linii w połowie cyklu w kwietniu ubiegłego roku z pozytywną reakcją klientów, a 24-calowy iMac, iPad mini szóstej generacji i iPad Air piątej generacji również są dostępne w kolorze fioletowym.

Atrapy iPhone 14 Pro

Fot. MacRumors

Krótkie wideo z modelu atrapy iPhone'a 14 Pro, pokazujące większą wyspę tylnych kamer i przeniesioną kamerę przednią zgodnie z dotychczasowymi plotkami na temat urządzenia, zapewnia bliższe spojrzenie na uderzający ciemnofioletowy kolor.

Podczas gdy fioletowa opcja kolorystyczna po raz pierwszy widziana była wczoraj i widzieliśmy na jej temat kilka plotek, niebieska opcja kolorystyczna jest nowa i do tej pory nikt o niej nie wspominał.

AKTUALIZACJA 25.08.2022

Znamy datę premiery iPhone'a 14

Po wielu miesiącach oczekiwania i spekulacji dowiedzieliśmy się w końcu, że najnowsze iPhone'y, wraz z innymi urządzeniami, zostaną zaprezentowane już 7 września. Jest to dość ciekawa data, gdyż konferencja odbędzie się w środę, a nie we wtorek - jak to zazwyczaj miało miejsce.

Jeśli chcemy oglądać Apple Event na żywo, będzie on dostępny online na stronie producenta. Jego start został przewidziany na godzinę 19:00 polskiego czasu.

AKTUALIZACJA 23.08.2022

Jak inflacja wpłynie na cenę iPhone'a 14?

Przy analizowaniu cen flagowca Apple warto wziąć pod uwagę inflację oraz to jak wpłynęła ona na kwotę jaką zapłacimy za smartfona. Większość przecieków sugeruje, że najtańszy model iPhone'a 14 będzie kosztował 799 dolarów, czyli tyle samo co podstawowy wariant iPhone'a 13. Mimo to, w tym roku zapłacimy za flagowca kilkaset złotych więcej.

Dzieje się tak dlatego, że 17 września 2021 roku (start przedsprzedaży iPhone'a 13) kurs dolara wynosił ok. 3,8 zł. Przy przeliczaniu kursu należy dodać około 26% do ostatecznego wyniku i uzyskamy kwotę jaką smartfon kosztował w Polsce w dniu swojej premiery, czyli około 4199 zł. Wykonując analogiczne w 2022 roku, otrzymamy kwotę, która będzie znacznie wyższa nić cena zeszłorocznego iPhone'a 13. Skupiając się jedynie na amerykańskiej cenie smartfona (799 dolarów) uzyskamy wynik większy o około 730 zł.

AKTUALIZACJA 22.08.2022

Znamy datę premiery iPhone'a 14! Spodziewajcie się opóźnienia

Apple zazwyczaj prezentuje swoje smartfony w pierwszy lub drugi wtorek września. Wyjątkiem był rok 2020 i premiera iPhone'a 12, która odbyła się w październiku. Idąc tym schematem moglibyśmy się spodziewać, że debiut najnowszego modelu nastąpi 6 lub 13 września, jednak większość wczesnych przecieków wskazywała na pierwszy wtorek miesiąca. Według Marka Gurmana z portalu Bloomberg żadna z tych dat nie będzie tą właściwą.

Dziennikarz dotarł do informacji, które sugerują, że iPhone 14 zadebiutuje 7 września. Jest to, co prawda szybciej niż w przypadku zeszłorocznych modeli oraz ewentualnej premiery w drugi wtorek miesiąca, jednak znaczna część pierwszych przecieków spekulowała, że konferencja Apple odbędzie się 6 września. Nie jest to duże opóźnienie, jednak będziemy musieli wziąć je pod uwagę.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter.com / LetsGoDigitial

AKTUALIZACJA 18.08.2022

Znamy specyfikację iPhone'a 14 Pro oraz iPhone'a 14 Pro Max

iPhone 14 Pro zadebiutuje na rynku we wrześniu tego roku. Smartfon będzie jedną z dwóch droższych wersji urządzenia, do których zalicza się również model Pro MAX. W sieci pojawił się przecieki, sugerujące specyfikację przyszłych flagowców Apple.

Droższe warianty iPhone'a 14 otrzymają nowy procesor Apple A16 Bionic, który nie zostanie zaimplementowany w podstawowych modelach urządzenia. Tańsze wersje będą korzystały z zeszłorocznego Apple A15 Bionic. Warto jednak zauważyć, że amerykańska firma posiada świetnie zoptymalizowany system iOS, dzięki któremu różnice w wydajności między poszczególnymi wariantami smartfona nie powinny być zauważalne podczas codziennego użytkowania.

Oprogramowanie nie pomoże jednak zrekompensować innej istotnej modyfikacji, która trafi jedynie na iPhone'a 14 Pro oraz iPhone'a 14 Pro MAX, a jest nią 120 Hz odświeżanie ekranu. W tym przypadku różnice w płynności animacji będą wyraźnie dostrzegalne. Tańsze modele ominie również, znana z Androida, funkcja Always on Display. Umożliwia ona wyświetlanie informacji, takich jak godzina czy powiadomienia, na wygaszonym ekranie smartfona.

iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro MAX otrzymają także subtelne wcięcie na kamerę do selfie, które zastąpi notcha. Różnice będą z pewnością obejmowały ceny za poszczególne modele. Według przecieków, za droższe warianty zapłacimy około 900 zł więcej (różnica między modelem 14, a 14 Pro).

AKTUALIZACJA 10.08.2022

iPhone 14 Pro zadebiutuje w nowym kolorze

iPhone 14 Pro ma zadebiutować w fioletowym wariancie kolorystycznym. Będzie to nowość względem zeszłorocznych flagowców Apple, która może zastąpić niebieską wersję urządzenia.

Smartfon iPhone 12 Pro

Źródło: PCWorld / Daniel Olszewski

Podstawowe modele telefonu najprawdopodobniej będą dostępne w następujących opcjach:

 • Czarna
 • Czerwona
 • Biała
 • Zielona
 • Niebieska

Wiele wskazuje na to, że podstawowy model także otrzyma fioletowy wariant. Droższe wersje iPhone'a 14 zadebiutują dodatkowo w wykończeniu grafitowym, złotym oraz srebrnym.

iPhone 14 Pro otrzyma znacznie lepszy ekran niż iPhone 14

Nadchodzący iPhone 14 zadebiutuje w czterech wariantach. Użytkownicy będą mogli wybrać między następującymi modelami:

 • iPhone 14
 • iPhone 14 MAX
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro MAX

Warto jednak zauważyć, że różnica między podstawowymi wariantami flagowca, a jego droższymi wersjami będzie wyraźnie widoczna.

Do sieci trafiły właśnie nowe informacje sugerujące, że iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro MAX otrzymają ekran LTPO, podczas gdy tańsze modele zostaną wyposażone w wyświetlacz LTPS. Technologia LTPO lepiej nadaje się do smartfonów z adaptacyjnym odświeżaniem obrazu i pozwala na mniejsze zużycie energii.

Nie jest to jednak jedyna różnica między poszczególnymi wersjami tegorocznych flagowców od Apple. Droższe warianty zostaną wykonane ze stali zamiast aluminium oraz otrzymają nowe procesory Bionic A16. iPhone 14 oraz 14 MAX będą opierać się na zeszłorocznym chipsecie Bionic A15.

Nie warto jednak skazywać podstawowych wersji urządzenia na porażkę. Oprogramowanie iOS jest jednym z najwydajniejszych systemów na urządzenia mobilne, a w dodatku Apple posiada szerokie możliwości dostosowania go pod swoje smartfony. Ponadto wraz z premierą nowych flagowców zobaczymy również debiut iOS'a 16.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter.com / Shadow_Leak

AKTUALIZACJA 04.08.2022

iPhone 14 Pro i Pro Max otrzymają funkcję Always on Display

Jakiś czas temu w sieci pojawiły się informacje sugerujące, że iPhone 14 otrzyma funkcję Always on Display. Na miesiąc przed premierą flagowców Apple wiadomości te wydają się potwierdzać na kolejnych przeciekach. Tym razem ich źródłem jest portal 9to5Mac, który informuje, że funkcja ta faktycznie trafi na nowe iPhone'y.

Dziennikarze trafili na opcję "usypiania" tapety w czwartej becie systemu iOS 16. Polega ona na przyciemnieniu obrazka znajdującego się na odblokowanym ekranie w podobny sposób co na zegarkach marki Apple.

Funkcja Always on Display ma trafić jedynie na iPhone'a 14 Pro oraz iPhone'a 14 Pro MAX.

AKTUALIZACJA 22.07.2022

iPhone 14 może zostać wyposażony w zintegrowany laser

iPhone 14 oraz nowy Apple Watch Series 8 prawdopodobnie będą wyposażone w zintegrowane lasery, które mogą wyraźnie rozszerzyć funkcjonalność tych urządzeń. Chociaż mogłoby się wydawać, że tego typu opcja nie będzie miała zbyt wielu zastosowań, to wygląda na to, że są to jedynie pozory.

Nowy patent przede wszystkim może pozwolić na o wiele dokładniejsze rozpoznawanie twarzy oraz linii papilarnych, przez co Face ID oraz Touch ID staną się znacznie szybsze.

Te same lasery zostaną również wykorzystane do lepszej analizy powietrza oraz aktualnego poziomu zanieczyszczenia. Taka funkcja, szczególnie dla mieszkańców większych miast, wydaje się jak najbardziej użyteczna.

Może także pomóc w gromadzeniu danych na temat otoczenia do sprzętu AR, nad którym pracuje Apple. Lasery umożliwią np. dokładniejsze odtworzenie rzeczywistości w zakresie odległości obiektów od użytkownika okularów AR.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: pocket-lint.com

AKTUALIZACJA 20.07.2022

Znamy ceny wszystkich modeli iPhone'a 14

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter.com / LetsGoDigitial

Źródłem spekulacji jest branżowy leakster TheGalox, który na swoim twitterowym profilu często udostępnia informacje dotyczące przyszłych premier smartfonów. Najnowsze z nich dotyczą ceny iPhone'a 14 oraz wszystkich jego wariantów.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter / TheGalox_

Według źródła, podstawowa wersja smartfona będzie kosztować 899 dolarów (ok. 4225 zł) co oznacza, że nowy model będzie o około 100 zł droższy od zeszłorocznego flagowca. Ceny wszystkich wariantów urządzenia, w przeliczeniu na złotówki, prezentują się następująco:

 • iPhone 14: około 4225 zł
 • iPhone 14 Plus: około 4695 zł
 • iPhone 14 Pro: około 5165 zł
 • iPhone 14 Pro Max: około 5635 zł

Ceny zeszłorocznych urządzeń są zbliżone do tych, które spodziewamy się zobaczyć w przypadku iPhone'a 14. Tak prezentują się kwoty, które musieliśmy zapłacić za poszczególne wersje urządzenia (w wariancie z 128 GB pamięci wewnętrznej):

 • iPhone 13: 4 199 złotych
 • iPhone 13 Pro: 5 199 złotych
 • iPhone 13 Pro Max: 5 699 złotych

Jeśli przecieki okażą się prawdziwe, to ceny nowych iPhone'ów nie pójdą zbyt wysoko w górę. Warto jednak pamiętać o tym, że autor informacji nie podał o jakich wariantach urządzenia mowa w jego wpisie.

AKTUALIZACJA 15.07.2022

Apple zakłada pobicie rekordu sprzedażowego iPhone'a 13 wraz z premierą iPhone'a 14

Premiera nowych modeli iPhone'a to zawsze duże wydarzenie. Zazwyczaj to, co zrobi ze swoimi telefonami Apple, jest kopiowane przez wielu innych producentów telefonów - z lepszym lub gorszym skutkiem. Wystarczy przypomnieć sobie kwestię notcha, czy pozbycia się gniazda słuchawkowego. Wielu osobom się to nie podobało, ale też wielu producentów zaczęło to robić w ślad za firmą z Cupertino.

Warto jednak wspomnieć, że Apple nie jest raczej znane z dużej kreatywności, jeśli chodzi o rewolucjonizowanie technologii smartfonowych - firma raczej bierze coś, co wymyślił ktoś inny i ulepsza lub rozszerza ten pomysł. Tak dzieje się z modelu na model - zmiany nie są duże, lecz składają się w interesującą całość. Inaczej może być w tym roku.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Fot. Jon Prosser

Wiemy już, że nowe modele iPhone'a 14 będziemy mogli podzielić na dwie linie: iPhone 14 Pro (Max) i iPhone 14 (Max). Najbardziej zaskakujący może być brak zmian w tej drugiej - "zwykła" czternastka ma nie tylko wyglądać praktycznie tak samo, jak poprzedni model, ale nawet posiadać te same podzespoły co model sprzed roku! Jest to sytuacja spotykana po raz pierwszy w historii telefonów Apple.

Co prawda iPhone 14 Pro (Max) ma być trochę większą zmianą, ale nadal nie będzie rewolucji - dostaniemy nową matrycę aparatów, kamerę przednią w ekranie zamiast notcha i nowy czip A16. Zmiany więc będą raczej mniejszymi ulepszeniami,o wszystkich przeczytacie w naszym artykule podsumowującym tutaj.

Tym bardziej dziwić mogą najnowsze informacje. Według Finance Sina, Apple jest przekonane, że sprzedaż iPhone'a 14 przekroczy sprzedaż jego poprzednika - firma miała zamówić u Samsunga aż 80 milionów wyświetlaczy dla wszystkich czterech modeli telefonu łącznie.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Odlewy iPhone 14

Skąd więc założenie o dużej sprzedaży, jeśli zmiany mają być tak małe? Powodów może być oczywiście wiele, jednak według mnie głównym jest samo Apple i historia poprzednich urządzeń firmy.

Najpierw jednak zastanówmy się - czy powodem większej sprzedaży może być sytuacja na świecie? Raczej nie - co prawda rok temu sprzedaż mogła zwolnić przez Covid, teraz jest podobnie (lub nawet gorzej) przez globalną inflację i kryzys wywołany wojną w Ukrainie. Musi więc za tym stać coś innego.

Według mnie odpowiedź na to pytanie jest dość prosta - chodzi o to, jakie modele ostatnio sprzedawało Apple. iPhone 13 nie był specjalnie popularny, gdyż nie zaoferował dużo nowości - odwrotnie było w przypadku jego poprzednika, iPhone'a 12. Ten smartfon wprowadził nowy wygląd, dzięki czemu znacznie różnił się od poprzedników, co sprawiło, że stał się popularny wśród konsumentów.

Co więcej, spora liczba osób wymienia swoje telefony co dwa lata. Jest to spowodowane głównie zobowiązaniami w abonamencie, które najczęściej trwają właśnie tyle. Często też po dwóch latach widać pierwsze oznaki zużycia elementów telefonu, w szczególności baterii, wiec niektóre osoby nie decydują się na naprawdę/wymianę, ale po prostu zmieniają swój smartfon na nowy model.

Widzimy więc, że zapotrzebowanie na większą liczbę sztuk czternastej serii iPhone'a jest spowodowane decyzjami (bez wątpienia świadomymi) Apple. W tym roku wiele osób kupi nowy iPhone, który nie będzie zbyt innowacyjny, ale dla nich będzie to czas na wymianę urządzenia. Z kolei za rok dostaniemy zapewne bardzo innowacyjnego iPhone'a - czy wtedy te same osoby też nie będą chciały kupić nowego sprzętu? To dość sprytny plan producenta...

AKTUALIZACJA 11.07.2022

iPhone 14 Pro na kolejnych renderach

Na twitterowym profilu użytkownika 4RMD udostępnione zostały rendery tegorocznego iPhone'a 14 Pro. Zdjęcia przedstawiają smartfon w kilku wariantach kolorystycznych, z których najbardziej wyróżniają się fioletowy oraz czerwony. Urządzenie ma również otrzymać wersje z wykończeniem w kolorze złotym, srebrnym, grafitowym, niebieskim oraz zielonym.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter.com / 4RMD

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter.com / 4RMD

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter.com / 4RMD

Największą zmianą będzie pojawienie się małego wcięcia w ekranie na przednią kamerę, które zastąpi charakterystycznego notcha. Model 14 Pro wygląda dzięki temu znacznie nowocześniej, ale i zaczyna przypominać swoją konkurencję. Ramki urządzenia wydają się być podobnych rozmiarów w obu przypadkach, a ekran pozostaje płaski. Prawie identycznie prezentuje się również wyspa z obiektywami, która w obu smartfonach wygląda praktycznie tak samo.

Zmiany zobaczymy natomiast w dostępnych wariantach kolorystycznych. Model 13 Pro otrzymał ich aż 10, a wśród nich znajdowały się takie wykończenia jak różowy czy błękitny, których brak na pierwszych renderach tegorocznego flagowca.

AKTUALIZACJA 06.07.2022

Premiera iPhone'a 14 już 13 września

Amerykańska firma przyzwyczaiła nas do jesiennych eventów, na których prezentowane są ich nowe smartfony. Najnowsze branżowe przecieki wskazują na to, że w tym roku nie będzie inaczej, a nowego iPhone'a 14 zobaczymy już we wrześniu.

To świetne informacje dla wszystkich oczekujących na debiut urządzenia - szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę problemy z dostępnością podzespołów oraz kłopoty produkcyjne związane z pojedynczymi ogniskami Covid-19 w Azji.

Na twitterowym profilu tipstera The Galox - znanego z udostępniania przecieków dotyczących najnowszych premier smartfonów - pojawiła się dokładniejsza data wydarzenia Apple. Według tych informacji nowy iPhone 14 ma zostać pokazany 13 września.

Apple wypuści w tym roku cztery modele w serii. Będą to:

 • iPhone 14
 • iPhone 14 MAX
 • iPhone 14 Pro
 • iPhone 14 Pro MAX

Jeżeli czekacie na premierę dwóch pierwszych wersji to możecie się mocno rozczarować. Podstawowe modele nie będą się bowiem zbyt mocno różnić od zeszłorocznych iPhone'ów 13.

Apple zastosowało w nich te same procesory (A15 Bionic), prawie identyczne baterie (3227 mAh vs 3279 mAh) oraz ekran z zaledwie 60 Hz odświeżaniem obrazu. Nawet design nowych flagowców jest praktycznie identyczny jak w przypadku zeszłorocznych smartfonów. Pod tym względem amerykańska marka zdecydowanie rozczarowuje.

Droższe warianty otrzymają między innymi, znaną z Androida, funkcję Always on Display - pozwalającą na wyświetlanie wybranych informacji na wygaszonym ekranie smartfona.

Zostaną one również wykonane z lepszych materiałów, a cała konstrukcja będzie skrywała w sobie nowy procesor - Apple A16 Bionic. Sporym upgrad'em względem podstawowych modeli będzie również wyświetlacz z 120 Hz odświeżaniem obrazu oraz zmiana notch'a na subtelne wcięcie w ekranie.

AKTUALIZACJA 27.06.2022

iPhone 14 Pro Max otrzyma mniej pojemną baterię od poprzednika

W sieci pojawiły się kolejne przecieki dotyczące specyfikacji tegorocznych flagowców od Apple. Źródłem spekulacji jest znany leakster ShrimpApplePro, który opublikował na Twitterze informacje o pojemności baterii w tegorocznych smartfonach amerykańskiej firmy

Podstawowy model iPhone'a 14 ma otrzymać baterię o pojemności 3279 mAh, wersja Pro to ogniwo z 3200 mAh, a wariant Max - 4325 mAh. Najbardziej intrygująca wydaje się informacja o pojemności baterii w modelu 14 Pro MAX, która ma wynosić 4323 mAh. Dla porównania, zeszłoroczny iPhone 13 Pro Max miał większe ogniwo o wartości 4352 mAh.

AKTUALIZACJA 24.06.2022

Jakie nowości systemowe przyniesie iPhone 14?

Czerwcowa prezentacja WWDC trwała prawie dwie godziny, podczas których zaprezentowano nowe funkcje dla iPhone'a, iPada i komputerów Mac, nowy sprzęt Mac, a nawet bardzo wczesne spojrzenie na CarPlay nowej generacji.

Pomimo maratonu prezentacji, podczas którego przedstawiono dziesiątki nowych funkcji, w systemie iOS 16 wprowadzono tak wiele zmian, że wiele z nich musiało zostać pominiętych. Niektóre z nich zostały omówione podczas prezentacji systemów iPadOS i macOS - udoskonalenia takich aplikacji, jak Mail, trafią na wszystkie urządzenia - ale pojawiło się również nieco mniejszych szczegółów systemu iOS 16, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę.

Pełną listę nowości znajdziesz w naszym osobnym materiale - tutaj.

AKTUALIZACJA 20.06.2022

iPhone 14 będzie mniejszy niż iPhone 13

Według ostatnich przecieków, Apple skorzysta w tym roku z tym samych dostawców co w przypadku zeszłorocznych flagowców (BOE, Samsung oraz LG). Wyświetlacze w modelach iPhone'a 14 zostaną wykonane w technologii OLED - iPhone 14 oraz 14 Max dostaną ekrany typu LTPS OLED, natomiast droższe modele Pro oraz Pro MAX otrzymają ekrany LTPO OLED.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: ithome.com

Wygląda również na to, że podstawowy model będzie miał nieco mniejszy ekran niż jego poprzednik. W przypadku modelu iPhone 13 było to 6.1 cala, natomiast iPhone 14 zostanie wyposażony w ekran o przekątnej 6.06 cala. Delikatnej zmianie uległy także rozmiary ekranów w modelu Pro oraz Pro Max. W zeszłym roku było to kolejno 6.1 oraz 6.7 cala, natomiast w tym roku będzie to 6.12 oraz 6.69 cala.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Apple.com

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Apple.com

AKTUALIZACJA 14.06.2022

iPhone 14 otrzyma kamerę do selfie z funkcją autofocus

Premiera nowego iPhone 14 będzie miała miejsce tej jesieni. Apple nie zdradziło zbyt wiele szczegółów na temat tegorocznego flagowca, ale w sieci wciąż pojawiają się kolejne przecieki dotyczące jego debiutu.

Już jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że nowy iPhone dostanie znacznie lepszą kamerę do selfie, która będzie trzy razy droższa niż obiektyw w poprzednich modelach. Według kolejnych przecieków, Apple wyposaży swojego flagowca w frontowy aparat marki LG, który będzie posiadał funkcję autofocus. Już teraz iPhone 13 jest jednym z najlepszych smartfonów do zdjęć dostępnych na rynku, a nowa kamera do selfie może sprawić, że kolejny model flagowca tylko umocni swoją pozycję w tym segmencie.

Sprawdźmy jednak jak prezentuje się kamera do selfie u największego konkurenta tegorocznych premier od Apple, czyli Samsunga. Model Ultra z serii Galaxy S22 został wyposażony w przedni obiektyw o rozdzielczości 40 MP. Co więcej, kamera jest w stanie kręcić filmy w 4K, a także (podobnie jak zapowiadany iPhone) posiada funkcję autofocus.

Na portalu Dxomark - zajmującym się analizami smartfonów - Samsung Galaxy S22 Ultra otrzymał 101 punktów w testach kamery do selfie. iPhone 13 Pro Max wypadł w tym samym zestawieniu nieco gorzej, otrzymując 99 punktów.

Być może nowa kamera do selfie w iPhonie 14 sprawi, że pokona on w tym samym teście model S22 Ultra. Na takie zestawienie będziemy musieli jednak poczekać przynajmniej do trzeciego kwartału tego roku.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Dxomark.com

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Dxomark.com

AKTUALIZACJA 08.06.2022

iOS 16 zdradza informacje o always-on-display w iPhone 14 Pro

Przed konferencją WWDC 2022 Mark Gurman z Bloomberga powiedział, że "spodziewa się, iż nowy system operacyjny iOS 16 będzie obsługiwał przyszłą funkcję zawsze włączonego wyświetlacza dla iPhone'a 14 Pro". Jak się okazuje, kod systemu iOS 16 sugeruje, że funkcja zawsze włączonego wyświetlacza rzeczywiście zostanie wprowadzona.

W kodzie systemu iOS 16 znajduje się wiele odniesień do zawsze włączonego wyświetlacza, o czym informuje serwis 9to5Mac. Istnieją trzy nowe frameworki związane z zarządzaniem podświetleniem, które jest niezbędnym elementem funkcji zawsze włączonego wyświetlacza. Struktury wspominają o zawsze włączonym wyświetlaczu i są używane przez ekran blokady oraz Springboard, co sugeruje, że te wzmianki nie są związane z wyświetlaczem Apple Watch. W witrynie napisano, że w systemie iOS 16 znajdują się także ukryte flagi, które pozwalają inżynierom Apple'a używać funkcji zawsze włączonego wyświetlacza do celów testowych.

O funkcji zawsze włączonego wyświetlacza w iPhone'ach mówi się od czasu, gdy technologia ta pojawiła się w zegarku Apple Watch. Dzięki niej użytkownicy mogliby widzieć godzinę i inne kluczowe informacje z ekranu iPhone'a bez konieczności jego aktywowania. Mówi się, że wyświetlacze ProMotion planowane dla iPhone'a 14 Pro i iPhone'a 14 Pro Max będą w stanie obniżyć częstotliwość odświeżania nawet do 1 Hz (z 10 Hz), aby umożliwić korzystanie z omawianej funkcji bez znacznego wpływu na żywotność baterii. Technologia ta będzie prawdopodobnie ograniczona do iPhone'a 14 Pro i iPhone'a 14 Pro Max, ponieważ standardowe modele iPhone'a 14 nie powinny otrzymać wyświetlaczy ProMotion niezbędnych do działania tej funkcji.

AKTUALIZACJA 02.06.2022

Układ A16 pojawi się tylko w iPhone 14 Pro i 14 Pro Max

W raporcie dotyczącym globalnej produkcji smartfonów, TrendForce krótko wspomniał, że Apple planuje wprowadzić na rynek cztery nowe modele iPhone'a 14 w drugiej połowie 2022 roku. Dodał również, że tylko modele Pro będą wyposażone w najnowszy procesor Apple.

Raport jest zgodny z informacjami przekazanymi przez analityka Apple Ming-Chi Kuo, który w marcu twierdził, że tylko modele iPhone 14 Pro będą wyposażone w układ A16, a standardowe modele iPhone 14 i iPhone 14 Max pozostaną wyposażone w układ A15. W kwietniowym wydaniu swojego biuletynu, Mark Gurman z Bloomberga zgodził się, że standardowe modele iPhone'a 14 "prawdopodobnie pozostaną przy zeszłorocznym układzie A15 lub jego wariancie".

Gurman powiedział także, że "poza próbą wyróżnienia Pro", trwające niedobory chipów mogły przyczynić się do decyzji Apple, aby ograniczyć swój nadchodzący chip do modeli iPhone 14 Pro. Różniłoby się to od obecnej strategii firmy Apple polegającej na wyposażaniu wszystkich flagowych iPhone'ów w ten sam układ. Na przykład iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max są wyposażone w ten sam układ A15.

AKTUALIZACJA 30.05.2022

iPhone 14 może zadebiutować z funkcją Always On Display

Według Marka Gurmana - branżowego dziennikarza zajmującego się głównie przeciekami dotyczącymi marki Apple - firma z Cupertino wprowadzi opcję Always On Display do swoich nowych flagowców. Funkcja ma jednak pojawić się jedynie w wersjach Pro oraz Pro Max. Zmiana będzie możliwa dzięki nowemu systemowi, na którym oparte zostaną tegoroczne iPhone'y.

Apple posiada już w swoim asortymencie produkty wykorzystujące tą opcję wyświetlacza, a są nimi Apple Watch'e z serii 5. Używając AoD, użytkownicy będą mogli wyświetlać na ekranie zgaszonego iPhone'a takie informacje jak poziom baterii czy godzina.

Funkcja Always on Display nie jest niczym nowym - wręcz przeciwnie, pojawiła się w pierwszych smartfonach już lata temu. Z jednej strony cieszy mnie to, że w końcu trafi ona na iPhone'y, a z drugiej szkoda, że będą mogli z niej korzystać jedynie użytkownicy droższych wersji flagowca.

AKTUALIZACJA 28.05.2022

Premiera iPhone'a 14 zagrożona

Od kilku tygodni słyszymy coraz więcej informacji o pogarszających się opóźnieniach linii produkcyjnych Apple. Firma z Cupertino, której urządzenia produkowane są w Chinach przez firmę Foxconn, już od miesięcy mierzy się z coraz wolniejszą produkcją MacBooków i iPadów, co doprowadziło do wielkich opóźnień w dostawach. Aktualnie klienci mogą czekać nawet kilka miesięcy na zamówionego MacBooka Pro. Wszystko wskazuje na to, że może to być dopiero początek problemów logistycznych.

W Chinach znów szaleje Covid, a tamtejsze władze robią wszystko, aby doprowadzić do jego całkowitego wytępienia. Oznacza to między innymi surowe lockdowny, którymi często objęte są całe dzielnice lub nawet miasta. Jednakże przez te ograniczenia, fabryki w Chinach, które zajmują się produkcją podzespołów do nadchodzących telefonów Apple, musiały znacząco zwolnić pracę. Jak podaje Nikkei Asia, niektóre z fabryk zostały nawet zamknięte na kilka tygodni.

Według źródeł taki obrót sprawy przyczynił się do dużego opóźnienia w produkcji przynajmniej jednego z modeli iPhone'a 14. W normalnych warunkach każdy model byłby gotowy do weryfikacji pod koniec czerwca, co oznaczałoby zakończenie masowej produkcji pod koniec sierpnia lub na początku września - co zgrywa się z premierą telefonów, która ma nastąpić już we wrześniu.

Niestety, według najświeższych informacji, jeden z nowych modeli jest już opóźniony o kilka tygodni i może nie zakończyć weryfikacji do lipca. Apple ma pracować dniami i nocami, aby nadrobić utracony czas, ale może się okazać, że przynajmniej jeden z modeli iPhone'a 14 nie będzie gotowy na zaplanowaną datę premiery.

AKTUALIZACJA 26.05.2022

W sieci już od dłuższego czasu pojawiają się rendery oraz grafiki koncepcyjne przedstawiające nowego iPhone'a 14. Autorem kolejnych leaków jest youtuber i dziennikarz - Jon Prosser. Rendery zostały stworzone we współpracy z grafikiem Ianem Zelbo.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter.com / Ianzelbo

Wygląd smartfona na zdjęciach został skonstruowany na podstawie wcześniejszych spekulacji, kształtu pierwszych case'ów, które pojawiły się już w produkcji oraz udostępnionych w sieci schematów iPhone'a 14.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter.com / Ianzelbo

Na przodzie urządzenia znajdziemy nieco większy ekran oraz nowe ułożenie kamery do selfie. Apple zdecydowało się zrezygnować w tym roku z notcha, a frontowy aparat zostanie umieszczone w niewielkim wcięciu w ekranie. Największe zmiany dotyczą jednak plecków flagowca, na których znajdziemy znacznie większy aparat główny.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Źródło: Twitter.com / Ianzelbo

Według spekulacji ma on zostać wyposażony w sensor o rozdzielczości 48 MP, co umożliwi mu nagrywanie wideo w 8K. Nowy iPhone będzie również posiadał nieco bardziej zaokrąglone rogi obudowy.

Tak będzie wyglądał iPhone 14! Mamy najnowsze przecieki

Układ A16 może być gorszy niż myśleliśmy

Premiera nowego modelu iPhone'a to jedno z najważniejszych wydarzeń technologicznych roku - zawsze mozemy się spodziewać czegoś ciekawego, a nowe urządzenie sprzedaje się jak świeże bułeczki. Już we wrześniu (jeśli tylko nie przedłużą się opóźnienia, z którymi zmaga się Apple), powinniśmy ujrzeć nowy telefon, a wraz z nim jeszcze jedną ciekawą premierę dla entuzjastów technologii - nowy układ SoC. Apple od wielu lat produkuje najbardziej wydajne procesory dla swoich urządzeń i przyzwyczaiło już nas do stopniowego zwiększania przewagi nad konkurencją. Jednak w tym roku może się okazać, że nowy układ wcale nie będzie tak zaawansowany, jak wcześniej myśleliśmy.

Według informacji przedstawionych przed leakera ShrimpApplePro, firma z Cupertino ma konstynuować używanie 5 nm procesu technologicznego od TSMC w swoim nowym procesorze o oznaczeniu A16. Oznacza to, że po raz pierwszy od lat, proces technologiczny, na podstawie którego wytwarzane są układy Apple, się nie zmieni w porównaniu do poprzedniej generacji.

Apple ma wprowadzić inne istotne zmiany do swojego układu: obsługę pamięci RAM LPDDR5, a także mocniejszy układ graficzny, jednak prędkośc samego procesora zwiększy się tylko nieznacznie. Wydaje się więc, że informacje o skorzystaniu z nowego procesu 4 nm od TSMC lub Samsunga się nie potwierdzą. Niestety nie wiadomo z jakiego powodu Apple nie chce sięgnąć po najnowszą technologię od producentów układów scalonych.

apple a16 bionic soc procesor

Fot. Twitter.com / ShrimpApplePro

AKTUALIZACJA 25.05.2022

Układ nowego aparatu do selfie ujawniony!

Jedną z największych zmian w 14. generacji iPhone'a ma być wygląd przedniego ekranu. W przeciwieństwie do poprzednika iPhone 14 ma w końcu porzucić notch, obecny w telefonach Apple od 2017 roku, na rzecz stosowanego już u konkurencji wycięcia. Jednakże nawet do wycięcia w ekranie Apple chce podejść trochę inaczej.

Ze względu na to, że firma za wszelką cenę stara się zachować swoje Face ID w telefonie, wycięcie to będzie zdecydowanie większe, niż w większości telefonów. Co więcej, ze względu na to, jak dużo urządzeń jest potrzebne do poprawnego działania Face ID, Apple zdecydowało się na aż dwa wycięcia obok siebie - jedno w kształcie "tabletki":, drugie mniejsze, okrągłe.

Dzięki informacji od znanego leakera Apple, ShrimpApplePro, dowiedzieliśmy się także, w jaki sposób Apple ma zaimplementować wszystkie urządzenia potrzebne do Face ID w nowym projekcie wycięcia w ekranie. Wygląda na to, że większe wycięcie będzie w pełni odpowiedzialne za Face ID - znajdzie się tam cała aparatura potrzebna do dokładnego wykrywania twarzy w 3D. Z kolei mniejsze, okrągłe wycięcie będzie miejscem na przedni aparat. Ponadto, czujnik oświetlenia ma się znaleźć pod ekranem, co zaoszczędzi trochę miejsca i pozwoli na zrobienie wycięcia choć odrobinę mniejszym.

iphone 14 pill cutout

Fot. Twitter.com / @ianzelbo

AKTUALIZACJA 24.05.2022

iPhone 14 zadebiutuje z zupełnie nowym aparatem do selfie

iPhone'a 14 ma oferować znacznie mocniejszą przednią kamerę, której cena wzrosła niemal trzykrotnie względem poprzednika.

Apple ma zmienić podejście do aparatów selfie w swoich urządzeniach i zdecydować się na zakup droższych podzespołów. W swoim najnowszym smartfonie, Apple najprawdopodobniej zdecyduje się na wykorzystanie obiektywów LG, które początkowo miały pojawić się dopiero w iPhonie 15.

Według spekulacji, dotychczasowe kamery do selfie nie spełniały oczekiwań firmy z Cupertino i stąd decyzja o zmianie podzespołów na koreańskie obiektywy. Jeśli spekulacje okażą się prawdziwe, w nowym iPhonie 14 będziemy mogli zobaczyć kamerę wyposażoną w funkcję autofocus.

AKTUALIZACJA 23.05.2022

iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max z nowym układem A16 Bionic

Użytkownik Yogesh Brar opublikował na Twitterze informacje na temat nadchodzącej serii iPhone 14. Twierdzi on, że podstawowy model iPhone 14 oraz iPhone 14 Max będą wyposażone w zeszłoroczny układ A15, co potwierdzałoby dotychczasowe plotki. Oba smartfony miałyby również oferować 60 Hz odświeżanie ekranu.

Zmiany mają zajść natomiast w linii dla profesjonalistów, gdzie iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max otrzymają zupełnie nowy układ A16 oraz 120 Hz odświeżanie ekranu.

AKTUALIZACJA 18.05.2022

Znamy datę premiery iPhone 14! Informacja wyciekła do sieci

Jak donosi portal iDropNews, według wewnętrznej komunikacji Apple, do której dotarł leaker, Apple planuje duże wydarzenie na 37 tydzień roku. Tradycją jest, że każdy nowy iPhone prezentowany jest zawsze we wtorek. Zakładając więc, że Apple z niej nie zrezygnuje, premiera iPhone 14 może odbyć się już 13 września.

Największą niewiadomą jest nadal to, czy wydarzenie odbędzie się na żywo, czy tak jak miało to miejsce przez ostatnie dwa lata, wyłącznie online. Apple ma zwlekać z decyzją ze względu na dynamiczną sytuację związaną z rozwojem Covid-19.

AKTUALIZACJA 21.09.2021

iPhone 14 w końcu bez wycięcia w ekranie!

Apple po czterech latach stosowania wycięcia w ekranie udało się zmniejszyć jego rozmiar. Smartfony z rodziny iPhone 13 posiadają notch'a, którego objętość jest o około 20% mniejsza.

Bardzo możliwe, że przyszłoroczny iPhone 14 dogoni konkurencję i w ogólnie nie będzie posiadać wycięcia w ekranie.

Najnowsze informacje dostępne w sieci pozwalają sądzić, że firma Apple w końcu pozbędzie się notch'a w przyszłorocznych modelach. Zamiast wycięcia otrzymamy pełnoekranowy design, a kamerka FaceTime do selfie zostanie umieszczona w ekranie - pod głośnikiem do rozmów wkomponowanym w ramkę.

Według znanego analityka - Ming Chi-Kuo - gigant z Cupertino w końcu dogoni androidową konkurencję i pozbędzie się charakterystycznej konstrukcji ekranu.

Apple nie zdecyduje się na umieszczenie aparatu bezpośrednio pod wyświetlaczem.

Face ID w aktualnie sprzedawanych modelach iPhone'a 
Źródło: apple.com

Face ID w aktualnie sprzedawanych modelach iPhone'a

Źródło: apple.com

Do sieci trafiły również informacje o powrocie Touch ID do iPhone'a. Czytnik linii papilarnych powróci, ale prawdopodobnie dopiero w 2023 roku. Sensor zostanie zintegrowany z warstwą dotykową wyświetlacza.

Aktualnie nie posiadamy żadnych informacji o funkcjonowaniu systemu Face ID bez wycięcia w ekranie. Możliwe, że część czujników zostanie wkomponowana w panel OLED lub przeniesiona do ramki. Alternatywnie wszystkie elementy mogą znaleźć się w nowej kamerce, która zostanie umieszczona w wyświetlaczu.

iPhone 14 zadebiutuje bez modelu z elastycznym ekranem

Od kilku lat w sieci znajdziemy mnóstwo plotek dotyczących iPhone'a z elastycznym ekranem. Po premierze Samsunga Galaxy Fold i Huawei Mate X ilość rzekomych informacji o składanym iPhone'ie, który jednocześnie będzie iPadem znacząco wzrosła.

Apple do dnia dzisiejszego nie zaprezentowało żadnego urządzenia z elastycznym ekranem. Według firmy technologia ta nie jest jeszcze na tyle rozwinięta i dopracowana, aby mogła trafić do produktów dla konsumentów. Nie oznacza to jednak, że inżynierowie nie pracują nad jej udoskonaleniem.

iPad mini 6
Źródło: apple.com

iPad mini 6

Źródło: apple.com

Niestety według Ming-Chi-Kuo smartfony z rodziny iPhone 14 nie zaoferują modelu z elastycznym ekranem. Apple wprowadzi składanego smartfona na rynek najwcześniej za dwa-trzy lata. Oznacza to, że premiera takiego urządzenia odbędzie się w 2023 lub 2024 roku.

Smartfon Apple z elastycznym ekranem po złożeniu działać będzie jak iPhone. W momencie rozłożenia powinien zamienić się w tablet rozmiarów podobnych do iPada mini.

AKTUALIZACJA 27.09.2021

iPhone 14 ma być "całkowicie przeprojektowany"

iPhone 13 jest dla Ciebie jedynie nudną aktualizacją 12ki? Jeżeli tak, mamy dobre wiadomości. Okazuje się bowiem, że kolejne źródła potwierdzają nasze przypuszczenia. iPhone 13 może być smartfonem na przeczekanie. Apple zamierza wprowadzić na rynek zupełnie przeprojektowanego iPhone'a, a jego debiut spodziewany jest już w przyszłym roku. Oznacza to, że mówimy o smartfonie z rodziny iPhone 14.

Apple jeszcze kilka lat temu decydowało się na wprowadzanie na rynek nowej generacji iPhone'a co dwa lata. W połowie cyku życia smartfon dostawał aktualizację, która przynosiła nowe komponenty i dodatkowe ulepszenia.

Od premiery iPhone'a 11 gigant z Cupertino zaniechał tego działania. Na przestrzeni ostatnich trzech lat co roku otrzymywaliśmy nową generację oznaczoną kolejną cyfrą. W ten oto sposób doszliśmy do premiery iPhone'a 13.

Aktualnie stosowany design iPhone'a został wprowadzony w zeszłym roku. Stosowaną przez trzy generację iPhone'a zaokrągloną obudowę zastąpiono bardziej kanciasty odpowiednikiem przypominającym iPhone'a 4.

Mark Gurman z Bloomberga uważa, że kolejna duża aktualizacja iPhone'a wprowadzająca na pokład zupełnie nowy wygląd pojawi się w przyszłym roku.

iPhone 13 może być ostatnim smartfonem z wycięciem w ekranie
Źródło: macworld.com

iPhone 13 może być ostatnim smartfonem z wycięciem w ekranie

Źródło: macworld.com

Według Gurmana w 2022 roku Apple przygotuje dla nas prawdziwy redesign iPhone'a, na który czekamy od kilku lat. Dziennikarz twierdzi, że subtelna aktualizacja jaką jest iPhone 13 tylko potwierdza fakt, że w laboratoriach Apple powstaje zupełnie nowy smartfon.

Aktualnie nie wiemy jak dokładnie wyglądać będzie iPhone 14. Ming Chi-Kuo uważa, że Apple pozbędzie się wycięcia w ekranie, ale to tylko plotka. Na bardziej szczegółowe informacje musimy poczekać co najmniej do drugiego kwartału 2022 roku.

AKTUALIZACJA 27.09.2021

To już prawie pewne - koniec z małymi modelami iPhone'a!

W 2020 roku Apple spełniło prośby swoich użytkowników i wprowadziło na rynek kompaktowe wydanie iPhone'a 12 z ekranem o przekątnej 5,4 cala. Szybko okazało się jednak, że największą popularność zdobył model z największym ekranem. iPhone 12 Pro Max okazał się strzałem w dziesiątkę, a iPhone 12 mini niewypałem.

Wizualizacja iPhone'a 14 Pro Max
Źródło: frontpagetech via gsmarena.com

Wizualizacja iPhone'a 14 Pro Max

Źródło: frontpagetech via gsmarena.com

Apple w 2021 roku ponownie wprowadziło na rynek kompaktowy model, ale drugi rok z rzędu to najdroższe i największe modele sprzedają się najlepiej.

Liczby sprzedażowe mówią same za siebie, a Apple nie zamierza ich ignorować.

Wiemy już, że iPhone 14 zaoferuje mnóstwo zmian i będzie zupełnie nowym smartfonem. Duża aktualizacja jest dla firmy Apple idealną okazją do pozbycia się z oferty iPhone'a z mniejszym ekranem.

Nie oznacza to jednak, że na rynku zadebiutują jedynie trzy modele. Zamiast iPhone'a 14 mini firma Apple zaprezentuje iPhone'a 14 Max. Będzie to nieco droższa, ale i zauważalnie większa wersja bazowego iPhone'a 14.

Oznacza to, że bazowy model iPhone'a 14 stanieje. iPhone 14 powinien kosztować tyle ile aktualnie trzeba zapłacić za iPhone'a 13 mini.

iPhone 14 Max zaoferuje ekran o przekątnej 6,7 cala. Reszta podzespołów zostanie zapożyczona z mniejszego modelu z wyświetlaczem o przekątnej 6,1 cala.

Wszystkie przyszłoroczne modele powinny zaoferować 120 Hz ekran.

Możliwe, że rolę iPhone'a 12 mini oraz iPhone'a 13 mini zajmie kolejna generacja iPhone'a SE. Aktualny model posiada wymiary zewnętrzne podobne do iPhone'a 13 mini, a na pokładzie znajdziemy jeszcze mniejszy ekran o przekątnej 4,7 cala.

AKTUALIZACJA 1.10.2021

iPhone 14 z innym typem pamięci oraz 2 TB konfiguracją

iPhone 13 został zaprezentowany zaledwie kilka tygodni temu, a do sieci trafiają kolejne, coraz dokładniejsze przecieki dotyczące przyszłorocznych smartfonów od Apple. Wiemy już, że iPhone 14 powinien zaoferować mnóstwo zmian. Będzie to największa aktualizacja od kilku lat. Poza zupełnie nowym wyglądem gigant z Cupertino zdecyduje się na istotne zmiany podzespołów.

Najnowszy raport sugeruje, że firma Apple zrezygnuje ze stosowania pamięci masowej NVMe, którą znamy z ostatnich modeli. Zamiast pamięci wykonanej w technologii flash TLC powinniśmy spodziewać się kości QLC.

Seria iPhone 13 to pierwsze smartfony od Apple, które możemy skonfigurować z 1 TB pamięci masowej. Nośniki produkowane są w technologii TLC przez firmę Kioxia (dawniej Toshiba).

Według raportów Apple wybrało Kioxię zamiast Samsunga ze względu na niższe koszty produkcji pamięci.

Partnerzy testują już nowe komponenty dla iPhone'a 14. Mowa między innymi o pamięci QLC. Niestety ich wykorzystanie w iPhone 14 może mieć negatywne skutki po dłuższym użytkowaniu telefonu. Pamięć QLC nie jest tak wydajna i niezawodna jak pamięć TLC.

Dodatkowo jako opcja powinien pojawić się model z 2 TB pamięci masowej.

iPhone 14 Pro/Pro Max z Face ID w ekranie

Najnowszy arkusz specyfikacji technicznej smartfonów z rodziny iPhone 14 zakłada, że wycięcia w ekranie pozbędą się jedynie modele Pro/Pro Max. Otrzymają one Face ID umieszczone bezpośrednio w ekranie. Bazowe modele iPhone 14 oraz iPhone 14 Max nadal oferować będą notcha.

Specyfikacja techniczna iPhone 14
Źródło: gizchina.com

Specyfikacja techniczna iPhone 14

Źródło: gizchina.com

Specyfikacja techniczna potwierdza również obecność 120 Hz ekranów jedynie w modelach Pro/Pro Max. Nowością będzie procesor Apple A16 Bionic, który produkowany będzie w 4 nm.

iPhone 14 może być droższy! Winne wysokie koszty produkcji

Apple w 2017 roku wprowadziło na rynek iPhone'a X i zszokowało rynek. Smartfon otrzymał skanowanie twarzy w 3D oraz kilka innych innowacyjnych rozwiązań. Był to również najdroższy iPhone w historii. Jego sugerowana cena detaliczna w Polsce startowała z poziomu 5199 zł za wersję z 64 GB wbudowanej pamięci masowej.

Aktualnie większość flagowych modeli z Androidem sprzedawana jest w podobnej cenie. iPhone 13 Pro w podstawowej konfiguracji nadal kosztuje 5199 zł.

Niestety najnowsze informacje wskazują, że Apple może zdecydować się na zwiększenie cen smartfonów z rodziny iPhone 14. Wszystko ze względu na rosnące koszty produkcji.

Szacowany koszt budowy smartfonów od Apple rośnie i jest zauważalnie wyższy od konkurencji. Wyprodukowanie jednego egzemplarza iPhone'a 13 Pro kosztuje firmę Apple 570 dolarów. W zeszłym roku koszt produkcji iPhone'a 12 Pro wynosił 548,5 dolara.

Dla porównania koszt produkcji Samsunga Galaxy S21+ wynosi 508 dolarów. Jego sugerowana cena detaliczna jest taka sama jak iPhone'a 13 Pro. Oba urządzenia w USA sprzedawane są za 999 dolarów.

AKTUALIZACJA 08.10.2021

iPhone 14 jednak z notcem? Niestety to możliwe!

Jeszcze przed premierą iPhone'a 13 w sieci można było znaleźć mnóstwo informacji dotyczących rewolucyjnej konstrukcji iPhone'a, który pojawi się na rynku w 2022 roku. Kilka źródeł zakładało, że urządzenie zostanie pozbawione portów oraz zgubi znane od 2017 roku wycięcie w ekranie bez jednoczesnej rezygnacji z systemu skanowania twarzy w 3D.

Notch w iPhone 12 I iPhone 13
Źródło: macworld.com

Notch w iPhone 12 I iPhone 13

Źródło: macworld.com

Niestety najnowsze informacje, które trafiają do sieci nieco studzą entuzjazm. Raport przeczy doniesieniom Ming Chi-Kuo oraz Jona Prossera. Zakłada on, że iPhone 14 w dalszym ciągu oferować będzie ekran z wycięciem.

Informacje podchodzące z chińskiego portalu Weibo zostały po raz pierwszy zauważone przez portal MacRumors. Wydają się wiarygodne, ponieważ wcześniej to samo konto informowało o premierze iPada 9 generacji przed wydarzeniem California Streaming.

Apple ma w dalszym ciągu korzystać z notcha dalej zmniejszając jego rozmiary zewnętrzne. Ze względu na system Face ID firma nie przejdzie na stosowanie wyświetlaczy z aparatem w ekranie.

Najnowsza plotka wydaje się być wiarygodna. System kamer True Depth wymaga fizyczne przestrzeni do poprawnego działania. Jeżeli Apple chce zrezygnować z notcha prawdopodobnie będzie musiało pozbyć się również Face ID, a to jest bardzo mało prawdopodobna wizja.

Dodatkowo konsumenci przyzwyczaili się już do wyglądu iPhone'a, który stał się jego znakiem rozpoznawczym. Wystarczy szybki rzut oka na front urządzenia, aby odróżnić iPhone'a od innych smartfonów z Androidem.

AKTUALIZACJA 11.10.2021

Apple testuje iPhone'a ze 120 Hz ekranem bez wycięcia

Gigant z Cupertino pracuje już nad ekranem, który trafi do iPhone'a kolejnej generacji. Chociaż premiera dopiero we wrześniu 2022 roku to prace są już na zaawansowanym stadium. Apple ma co robić, ponieważ firma przygotowuje się do usunięcia wycięcia w ekranie. Pierwszym rokiem w tym kierunku było zmniejszenie notch'a w modelach z rodziny iPhone 13.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Digital Chat Station, Apple pracuje nad nowym wyświetlaczem Pro Motion z aparatem umieszczonymi w panelu. Oznacza to, że iPhone 14 może zaoferować ekran przedni podobny popularnych smartfonów z Androidem.

Wcześniej o wyświetlaczu z aparatem umieszczonym w środku informował Ming Chi-Kuo. Mark Gurman z kolei przekazuje informacje o zupełnie nowym designie, który również może odnosić się do usunięcia notch'a będącego od 2017 roku elementem charakterystycznym prawie każdego smartfona od Apple.

Wizualizacja iPhone'a 14 Pro bez wycięcia w ekranie

Do sieci trafił również filmik wideo, który prezentuje jak wyglądać może przyszłoroczny model iPhone'a, który zostanie pozbawiony wycięcia w ekranie.

iPhone 14, którego widać na wizualizacji posiada wygląd zgodny z wcześniejszymi przeciekami od Jona Prossera. Z tyłu znajduje się obudowa obiektywów, która nie wystaje ponad obrys urządzenia. Na froncie widać spory wyświetlacz otoczony minimalnymi ramkami. Brakuje wycięcia w panelu. Zamiast niego mamy do dyspozycji kamerkę umieszczoną centralnie pod głośnikiem do rozmów. Rozwiązanie to znamy między innymi z Samsunga Galaxy S21.

Dlaczego Apple zrezygnowało z nazewnictwa z literą s na końcu?

Apple od 2009 do 2018 roku wprowadzało na rynek modele iPhone'a z literką s na końcu. Były to smartfony, które wykorzystywały obudowę znaną z poprzedniej generacji. Gigant z Cupertino oficjalnie nie wyjaśnił znaczenia słowa s, ale Phil Schiller przekazał, że w przypadku iPhone'a 3GS odnosiła się ona do prędkości. W momencie premiery był to najszybszy iPhone na rynku, który zostawiał daleko w tyle model 3G.

iPhone XS - ostatni model iPhone'a z literką s na końcu
Źródło: apple.com

iPhone XS - ostatni model iPhone'a z literką s na końcu

Źródło: apple.com

Od 2019 roku Apple nie stosuje już sprawdzonego nazewnictwa i nic nie wskazuje na to, aby powróciło ono pod strzechy.

Apple zrezygnowało ze stosowania litery s w nazewnictwie swoich smartfonów ze względów czysto marketingowych. Dodanie litery s na końcu zamiast zmiany liczby sugerowało konsumentom, że nie warto kupować nowego modelu, ponieważ jest on jedynie lekką aktualizacją.

Z tego właśnie powodu nie powinniśmy liczyć na powrót modeli z literką s. Idealnym tego przykładem jest premiera iPhone'a 13, który nie wprowadził żadnych rewolucyjnych funkcji skupiając się na poprawie istniejących elementów - wyświetlacza, aparatów i czasów pracy na baterii.

AKTUALIZACJA 14.10.2021

iPhone 14 zadebiutuje w nowej, budżetowej odsłonie

Spodziewamy się, że w zeszłym roku Apple całkowicie przeprojektuje smartfony z rodziny iPhone 14. Najnowsze plotki zakładają, że na rynku pojawi się również nowy, nieco bardziej budżetowy model. Co o nim wiemy?

iPhone SE 2020
Źródło: macworld.com

iPhone SE 2020

Źródło: macworld.com

Według Marka Gurmana z Bloomberga na półkach sklepowych zadebiutuje nowy smartfon z serii iPhone 14, który będzie zauważalnie tańszy od pozostałych modeli. Smartfon ten ma być skierowany do użytkowników, którzy chcą iPhone'a, ale jednocześnie nie zamierzają wydawać na niego kilku tysięcy złotych.

Nowy model odstawać będzie od droższych odpowiedników. Na pokładzie znajdzie się ekran IPS LCD oraz gorszy aparat, ale Apple nie zamierza rezygnować z wbudowanego modemu sieci 5G oraz wydajnego procesora.

Nie od dziś wiemy, że Apple pracuje nad tanim modelem iPhone'a. Do tej pory sądziliśmy że będzie to iPhone SE 2022, ale najnowsze plotki pozwalają sądzić, że zamiast niego zobaczymy iPhone'a 14. Czy smartfon otrzyma nazwę iPhone 14 Lite? Tego dowiemy się dopiero w przyszłym roku.

AKTUALIZACJA 22.10.2021

iPhone 14 z pierwszą taką zmianą konstrukcyjną od pięciu lat

Konsumenci, który nie są zadowoleni z wyglądu iPhone'a 13 mają powodu do zadowolenia. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku Apple gruntownie przeprojektuje wygląd swoich smartfonów.

iPhone 14
Źródło: bengeskin

iPhone 14

Źródło: bengeskin

Po raz pierwszy w historii możemy doczekać się iPhone'a z aparatem umieszczonym w ekranie. Plotki o pozbyciu się notcha towarzyszą nam od kilku lat, ale na razie przełożyły się jedynie na zminimalizowanie rozmiarów wycięcia w ekranie.

Pierwsze plotki z łańcucha dostaw podzespołów do iPhone'a pozwalają sądzić, że model otrzyma zupełnie nową obudowę. Apple bada już możliwości i koszty jej produkcji.

Dodatkowo LG specjalnie dla Apple projektuje już nowy wyświetlacz Super Retina XDR z aparatem umieszczonym w panelu.

Ze względu na obecność podzespołów niezbędnych do działania Face ID oczko z aparatami będzie wyraźnie większe od tego z konkurencyjnych smartfonów z Androidem.

Ben Geskin udostępnił już w sieci wizualizacje iPhone'a 14. Panel przedni wygląda kontrowersyjnie, ale nadal spore aparaty w kształcie pigułki wyglądają znacznie lepiej od notcha.

AKTUALIZACJA 25.10.2021

Szczegółowy raport ujawnia wygląd ekranu iPhone'a 14

W zeszłym tygodniu do sieci przedostały się informacje o wyświetlaczu, który może zostać wykorzystany do produkcji iPhone'a 14. Dzięki chińskiemu portalowi społecznościowemu Weibo do sieci trafia większa ilość danych.

Apple jest aktualnie w trakcie negocjacji umowy z LG Display. Dotyczy ona produkcji wyświetlaczy do przyszłorocznych modeli iPhone'a.

Portal Mydrivers dotarł do informacji sugerujących pozbycie się wycięcia w ekranie. Aktualnie wiadomo, że charakterystycznego elementu ma zabraknąć w droższych modelach Pro i Pro Max. Możliwe, że Apple celowo pozostawi notch'a w ekranie w tańszych modelach z rodziny iPhone 14, aby odróżnić je od droższych braci.

Moduł z aparatami iPhone'a 14 powinien być podobny do tego z Galaxy S10+
Źródło: pcworld.com

Moduł z aparatami iPhone'a 14 powinien być podobny do tego z Galaxy S10+

Źródło: pcworld.com

Apple do produkcji ekranów zamierza wykorzystać LG, które w tym roku zrezygnowała z produkcji własnych smartfonów.

Firma ma zająć się projektowaniem i produkcją wyświetlacza bez wycięcia w ekranie, ale za to z miejscem na kamerę przednią oraz elementy systemu Face ID. Podłużna przerwa w ekranie otrzyma kształt pigułki. LG ma pomóc w projektowaniu nowego systemu kamer. Koreańczycy mają doświadczenie w badaniach nad kamerami umieszczanymi w oraz pod ekranami. Wykorzystanie ich wiedzy będzie dla Apple tańsze od rozwijania własnych badań.

Do premiery iPhone'a 14 pozostał prawie rok. Sytuacja może się jeszcze kilkukrotnie zmienić. LG prawdopodobnie nie będzie jedynym producentem wyświetlaczy dla iPhone'a 14.

AKTUALIZACJA 27.10.2021

Co Apple może zapożyczyć do iPhone'a 14 od konkurencji?

Nie jest tajemnicą, że firmy technologiczne bacznie monitorują sytuacje u swoich największych konkurentów. Wielokrotnie zdarza się, że pewne funkcje lub rozwiązania pojawiają się na przestrzeni niedługiego odstępu czasu w większości flagowych modeli. Było tak z czytnikami linii papilarnych w ekranie czy 120 Hz ekranach.

Jakie rozwiązania Apple może zapożyczyć od innych gigantów technologicznych?

Unifikacja wersji kolorystycznych

Apple posiada w swoim portfolio sporo produktów, które sprzedawane są w różnych wersjach kolorystycznych. Niestety gigant z Cupertino posiada z nimi niemały problem. Sęk w tym, że kolor Space Gray ma różne odcienie w różnych produktach. Czasami wpada w czerń, a na innych urządzeniach w grafit.

Dodatkowo takie same wersje kolorystyczne na różnych generacjach smartfonów posiadają inny odcień. Mowa między innymi o wersji specjalnej (PRODUCT)RED.

iPhone 11 (PRODUCT)RED

iPhone 11 (PRODUCT)RED

iPhone 12 (PRODUCT)RED

iPhone 12 (PRODUCT)RED

Apple powinno wziąć przykład z Samsunga lub Google i ujednolicić wersje kolorystyczne swoich urządzeń.

Mniej rzucająca się wyspa z aparatami

Obudowa obiektywów, którą znajdziemy w aktualnych flagowcach od Apple urosła do gigantycznych rozmiarów. Dodatkowo aparaty znacząco wystają poza obrys obudowy, co zwiększa ryzyko przypadkowego uszkodzenia.

Wyspa z aparatami iPhone'a 13 Pro
Źródło: apple.com

Wyspa z aparatami iPhone'a 13 Pro

Źródło: apple.com

Od dużych modułów z aparatami nie uciekniemy, ponieważ ich wielkość pozytywnie wpływa na jakość fotografii. Na rynku znajdziemy jednak urządzenia z lepiej zaprojektowaną obudową obiektywów.

Mowa między innymi o najnowszym Pixelu 6, który czerpie wzorce z flagowych Samsungów z 2019 roku.

Aparat w Samsungu Galaxy S10
Źródło: samsung.com

Aparat w Samsungu Galaxy S10

Źródło: samsung.com

Always-on-Display

Always-on-Display to funkcja, na którą czekamy od kilku lat. W 2021 roku do sieci trafiło mnóstwo plotek, które sugerowały, że rozwiazanie to trafi do smartfonów z rodziny iPhone 13. Niestety tak się nie stało, więc czekamy na iPhone'a 14 z AOD.

Always-on-Display w smartfonie z Androidem z 2017 roku
Źródło: pcworld.com

Always-on-Display w smartfonie z Androidem z 2017 roku

Źródło: pcworld.com

Stale aktywny wyświetlacz pozwala na przekazywanie najważniejszych informacji o telefonie i powiadomieniach bez konieczności jego odblokowywania. Rozwiązanie to od lat z powodzeniem stosowane jest przez producentów urządzeń z Androidem.

Czytnik linii papilarnych umieszczony pod ekranem

Apple zamiast zintegrować czytnik linii papilarnych Touch ID z warstwą dotykową ekranu postanowiło całkowicie usunąć go ze swoich flagowych smartfonów. Decyzja ta zemściła się na gigancie z Cupertino podczas pandemii koronawirusa. Okazało się wtedy, że skanowanie twarzy w 3D nie sprawdza się w momencie noszenia maseczki.

Czytnik linii papilarnych w ekranie
Źródło: techadvisor.co.uk

Czytnik linii papilarnych w ekranie

Źródło: techadvisor.co.uk

Touch ID w ekranie miało zadebiutować razem z iPhone'm 12. Niestety rozwiązanie to nie trafiło również do iPhone'a 13. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Apple finalnie przywróci Touch ID do flagowych modeli iPhone'a.

AKTUALIZACJA 3.11.2021

iPhone 14 otrzyma stary procesor!

Najnowsze wieści dotyczące jednego z podwykonawców Apple nie są optymistyczne. Według analityków nowe produkty mobilne Apple na 2022 rok miały oferować nowoczesne procesory produkowane w innowacyjnym, 3 nm procesie technologicznym. Niestety TSMC - największy podwykonawca chipów dla Apple boryka się z poważnymi problemami, które mogą wpłynąć na opóźnienie uruchomienia produkcji w 3 nm.

Schemat procesora Apple A15 Bionic
Źródło: macworld.com

Schemat procesora Apple A15 Bionic

Źródło: macworld.com

Według inżynierów, którzy są blisko zaznajomieni z całą sprawą firma TSMC nie będzie w stanie wyprodukować 3 nm procesorów do czasu premiery iPhone'a 14. Oznacza to jedno - Apple ponownie będzie musiało wykorzystać 5 nm układy.

Dobra wiadomość jest taka, że TSMC pomimo opóźnień nadal ma być pierwszy producentem układów wytwarzanych w 3 nm procesie technologicznym. W związku z tym Apple nadal może być pierwszym producentem urządzeń wyposażonych w 3 nm procesory, ale element ten raczej nie trafi do serii iPhone 14 jesienią 2022 roku.

Co to oznacza dla użytkowników. Przede wszystkim iPhone 14 nie będzie oferował zauważalnie dłuższych czasów pracy na baterii. Z drugiej strony posiadacze iPhonów 13 nie mogą narzekać na ten aspekt.

AKTUALIZACJA 4.11.2021

Apple A16 Bionic - co wiemy o procesorze iPhone'a 14?

Na początku listopada do sieci trafiły niezbyt optymistyczne wiadomości dotyczące procesora iPhone'a 14. Okazuje się, że układ prawdopodobnie nie zostanie wykonany w 3 nm procesie technologicznym ze względu na jego wdrożenie przez podwykonawcę Apple - TSMC.

Specyfikacja techniczna procesora Apple A15 Bionic
Źródło: macworld.com

Specyfikacja techniczna procesora Apple A15 Bionic

Źródło: macworld.com

Jak zatem wyglądać będzie procesor Apple A16 Bionic i co zaoferuje?

Aktualnie Apple wyposaża swoje urządzenia przenośne w procesory produkowane w 5 nm procesie technologicznym. Przejście z 7 nm, które nastąpiło w ubiegłym roku pozwoliło na znaczące zwiększenie wydajności przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii. Dzięki temu zabiegowi iPhone 13 oferuje tak długie czasy pracy z dala od ładowarki.

Mówi się, że w związku z problemami z wdrożeniem produkcji w 3 nm firma Apple zamierza wyprodukować układ Apple A16 Bionic w 4 nm. Ten z pozoru niewielki skok pozwoli na dalszą poprawę wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

Apple prawdopodobnie wykorzysta pośredni proces technologiczny. Spodziewamy się, że wzrosty wydajności względem Apple A15 Bionic z iPhone'a 13 wynosie około 10% przy jednoczesnej poprawie czasów pracy na baterii.

AKTUALIZACJA 10.11.2021

Wizualizacje iPhone'a 14 trafiają do sieci

Do premiery iPhone'a 14 pozostał prawie rok, a do sieci trafiają już pierwsze wizualizacje. Na tym etapie nie powinniśmy jeszcze traktować ich na poważnie, ale z drugiej strony pokazują one zmiany, które w podobnej formie powinny trafić do finalnego produktu.

Jak zatem prezentuje się iPhone 14 na jednych z pierwszych renderów?

Zaczniemy od tego, że do sieci trafił iPhone 14 Pro. Wizualizacja została wykonana przez Waqara Khana, który znany jest z przedstawiania nam nadchodzących smartfonów na długo przed ich premierą.

iPhone 14 Pro na filmiku nie posiada wycięcia w ekranie. Zamiast niego widoczna jest kamerka do selfie umieszczona centralnie na środku obudowy. Taki zabieg pozwolił na przeprojektowanie paska powiadomień. Powrócił między innymi procentowy status naładowania baterii, którego nie znajdziemy w żadnym modelu z wycięciem w ekranie.

Ciekawie prezentuje się tył. Z jednej strony wygląda on niemalże identycznie jak w aktualnie sprzedawanych modelach. Wprawne oko zauważy jednak istotną zmianę. Obiektywy nie wystają ponad obrys obudowy. Są w niej w całości schowane.

Na ramce znajdziemy przyciski głośności przeniesione wprost z iPhone'a 5s. Posiadają okrągłe przyciski oraz znaki + i -.

Plecki i ramkę wykonano z błyszczącego szkła. Na dole nadal znajduje się port do ładowania.

Apple może zdążyć z produkcją 3 nm procesora dla iPhone'a 14

Niedawno informowaliśmy, że w związku z niedoborem chipów i problemami produkcyjnymi firma Apple prawdopodobnie nie zdąży wyprodukować 3 nm układów dla iPhone'a 14. Najnowsze przecieki zakładają, że możliwe jest pokonanie ograniczeń i wprowadzenie 3 nm układu Apple A16 do produkcji tak, aby trafił on na rynek we wrześniu razem ze smartfonami z rodziny iPhone 14.

Najnowszy raport portali Digitimes zakłada, że TSMC może być w stanie wdrożyć produkcję w 3 nm w drugiej połowie 2022 roku. Taka sytuacja pozwoliła by szybkie uruchomienie produkcji 3 nm układów Apple A16 Bionic w okolicach wakacji. Firma Apple miałaby więc czas na wyprodukowanie odpowiedniej ilości iPhonów przed wrześniową premierą.

Apple jest największym klientem TSMC i z pewnością ma zapewnione pierwsze sloty produkcji w 3 nm. Gigant z Cupertino był już jednym z pierwszych klientów na chipy produkowane w 5 nm.

Niezależnie od problemów z produkcją w 3 nm Apple wspólnie z TSMC planują już przygotowanie działań R&D do wdrożenia produkcji w 2 nm. Mapa drogowa w chwili obecnej nie jest jeszcze znana.

iPhone 14 - brak modelu mini i powrót Touch ID

LeaksApplePro przekazał swoje przewidywania dotyczące przyszłorocznych modeli iPhone'a. Zakłada on, że Apple intensywnie pracuje nad składanym modelem iPhone'a, ale jego premiera odbędzie się dopiero w 2023 lub 2024 roku.

iPhone 14 zadebiutuje na rynku w czterech wariantach - dwóch z ekranem 6,1 cala (iPhone 14 i iPhone 14 Pro) oraz dwóch z ekranem 6,7 cala (iPhone 14 Max oraz iPhone 14 Pro Max). Zabraknie modelu mini. Smartfony z mniejszymi ekranami przejdą do przeszłości. Jedynym małym iPhonem pozostanie model SE.

Podstawowy model iPhone'a ponownie posiadać będzie ekran o przekątnej 6,1 cala.

LeaksApplePro uważa, że iPhone 14 w wersji Pro oraz Pro Max może otrzymać czytnik linii papilarnych Touch ID. W tańszych modelach pozostanie wycięcie w ekranie, którego nie uświadczymy w topowych modelach Pro/ProMax.

Czytnik linii papilarnych w iPhone SE 2020
Źródło: macworld.com

Czytnik linii papilarnych w iPhone SE 2020

Źródło: macworld.com

AKTUALIZACJA 18.11.2021

iPhone 14 otrzyma wsparcie dla Wi-Fi 6E

Znany analityk firmy TF Securities Ming Chi-Kuo przedstawił swoje najnowsze przewidywania dotyczące smartfonów z rodziny iPhone 14. Według niego na pokładzie pojawi się moduł Wi-Fi 6E.

W najnowszej notatce inwestorskiej Kuo wspomina o nadchodzących produktach Apple. Poza iPhone 14 mowa również o zestawie gogli AR. Oba urządzenia mają otrzymać nowy moduł sieci bezprzewodowej kompatybilny z najnowszym standardem Wi-Fi 6E.

Według Ming Chi-Kuo Wi-FI 6E jest niezbędne do zapewniania szybkich transmisji danych bezprzewodowo do nadchodzących gogli AR i VR.

W najnowszej notatce po raz pierwszy Kuo potwierdził, że iPhone 14 otrzyma Wi-Fi 6E. Wcześniej w sieci pojawiały się plotki sugerujące obecność tego modułu w iPhone 13. Dziś wiemy już, że były błędne.

Wi-Fi 6E podobnie jak Wi-Fi 6 pozwala na przesyłanie danych w trzech pasmach - 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz, ale nie zwiększyła się przepustowość, która nadal wynosi maksymalnie 9,6 Gb/s. Wi-Fi 6E pozwala w pełni wykorzystać pasmo 6 GHz i zwiększyć prędkość przesyłania danych.

Wi-Fi 6E pojawi się w smartfonach Apple trzy lata po debiucie Wi-Fi 6. Pierwszymi smartfonami z Wi-Fi 6 są modele z rodziny iPhone 11.

AKTUALIZACJA 19.11.2021

iPhone 14 Pro i Pro Max mogą zadebiutować z USB Typu C na pokładzie

Od wielu lat mówi się o przejściu firmy Apple na stosowanie portów USB Typu C w smartfonach iPhone. Plotki te podsyciła premiera pierwszego iPada z USB Typu C, ale Apple konsekwentnie stosuje w swoich smartfonach złącze Lightning z 2012 roku. Niestety rozwiązanie to jest przestarzałe, a na dodatek powoduje problemy z kompatybilności, ponieważ wymagany jest specjalny kabel USB do Lightning.

USB Typu C w iPadzie Pro 2021
Źródło: macworld.com

USB Typu C w iPadzie Pro 2021

Źródło: macworld.com

Do sieci trafiły nowe plotki, które poruszają obecność portu USB Typu C w smartfonach z rodziny iPhone 14. Niestety nie są one zbyt optymistyczne, ale bardzo realne. Wskazują bowiem, że Apple faktycznie wykorzysta USB Typu C, ale port ten trafi jedynie do droższych smartfonów iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Tańsze modele iPhone 14 i iPhone 14 Max nadal wyposażone będą w Lightning.

Apple promować będzie USB Typu C jako opcję dla profesjonalistów. Złącze to pozwoli na szybsze przesyłanie danych, co w przypadku modeli Pro z obsługą ProRes jest szczególnie ważne.

Możliwe, że port USB Typu C w iPhone 14 skorzysta ze standardu USB 4, który został już zaimplementowany w najnowszych modelach iPada Pro. Dzięki nowej technologii zgrywanie filmów z iPhone'a 14 Pro/Pro Max będzie znacznie szybsze.

AKTUALIZACJA 25.11.2021

iPhone 14 bez modemu sieci 5G zaprojektowanego przez Apple

Apple od kilku lat próbuje uniezależnić się od firmy Qualcomm i projektować własne modemu sieci komórkowej. Z tego właśnie powodu kupiono dział Intela odpowiedzialny za budowę tego typu układów scalonych. Aktualnie gigant z Cupertino z powodzeniem produkuje autorskie procesory do urządzeń mobilnych i komputerów, ale nadal korzysta z modemów dostarczanych przez Qualcomm lub Intela.

Modem 5G firmy Qualcomm
Źródło: Qualcomm.com

Modem 5G firmy Qualcomm

Źródło: Qualcomm.com

Firma przygotowuje się do wprowadzenia na rynek autorskiego modemu sieci komórkowej zintegrowanego z procesorem Apple A. Niestety najnowsze raporty wskazują, że stanie się to dopiero w 2023 roku, a to oznacza, że iPhone 14 nadal wykorzystywać będzie modem produkowany przez podwykonawcę.

Nikkei Asian donosi o współpracy Apple z TSMC. Obie firmy planują rozpocząć produkcję autorskiego modemu 5G w 2023 roku.

iPhone 14 może być ostatnim smartfonem Apple z modemem produkowanym przez firmę Qualcomm.

Smartfon prawdopodobnie otrzyma 10-gigabitowy modem 5G Qualcomm Snapdragon X65, który pozwoli na pobieranie i wysyłanie danych z większą przepustowością.

AKTUALIZACJA 6.12.2021

iPhone 14 otrzyma system wykrywania upadków

iPhone 14 może otrzymać funkcje wykrywania upadków, którą od kilku lat znamy z zegarków Apple Watch. Informacje o tym systemie zostały po raz pierwszy ujawnione przez portal The Wall Street Journal.

Wykrywanie upadków w Apple Watch
Źródło: macworld.com

Wykrywanie upadków w Apple Watch

Źródło: macworld.com

Inżynierowie Apple mają pracować nad funkcją, która w połączeniu z wbudowanymi czujnikami i akcelerometrem pozwoli na automatyczne wykrywanie upadków oraz wypadków. W przypadku wykrycia poważnego upadku użytkownika z iPhonem w kieszeni lub udziału wypadku komunikacyjnego smartfon ma automatycznie wezwać służby ratunkowe wykonując telefon pod numer 911 (w USA) lub 112.

AKTUALIZACJA 9.12.2021

iPhone 14 Pro otrzyma ekran z wbudowanym aparatem zamiast klasycznego wycięcia

Kolejne źródła potwierdzają, że Apple po ponad czterech latach zrezygnuje ze stosowania notcha. Droższe modele z rodziny iPhone 14 otrzymają aparat umieszczony bezpośrednio w wyświetlaczu. To element, który od kilku lat dostępny jest w smartfonach z Androidem.

Notch w iPhone 12 mini, iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro Max
Źródło: macworld.com

Notch w iPhone 12 mini, iPhone 13 oraz iPhone 13 Pro Max

Źródło: macworld.com

Według najnowszego raportu The Elec Apple zamierza pozbyć się notcha z iPhone'a 14 Pro oraz iPhone'a 14 Pro Max. Na szczęście nie oznacza to, że z urządzeń zniknie system rozpoznawania twarzy Face ID. Gigant z Cupertino ma w zanadrzu nowe czujniki i sensory, które zajmują znacznie mniejszą powierzchnię.

Ekran nowych modeli produkowany będzie przez Samsunga. Oczywiście będzie to matryca OLED z ProMotion.

Niestety Face ID kolejnej generacji nie trafi do iPhone'a 14/14 Max. Modele te nadal sprzedawane będą z wycięciem w ekranie, które znamy z iPhone'a 13.

AKTUALIZACJA 10.12.2021

iPhone 14 Pro z 48 MP aparatem w ekranie; notch zostaje w tańszych modelach

Do sieci trafił kolejny raport dotyczący iPhone'a 14. Tym razem informacje przekazał koreański portal The Elec, który często ujawnia nowe fakty na temat nadchodzących urządzeń Apple przed ich premierą.

Najnowsza notatka porusza kwestię wyświetlaczy smartfonów z rodziny iPhone 14. Nie chodzi tym razem jednak o brak notcha, którego nie będzie w droższych modelach. Z wpisu dowiedzieliśmy się jaki aparat zastosuje Apple. Mowa o 48 MP matrycy, która zostanie wykorzystana w modelach iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max.

Apple po raz pierwszy w historii sięgnie po obiektyw o rozdzielczości powyżej 12 MP. Nowa matryca zaoferuje lepszą jakość zdjęć i szerszy kąt. Czekamy również na tylne obiektywy z podwyższoną rozdzielczością, które pozwoliłyby na nagrywanie filmów w 8K.

iPhone 14 Pro otrzyma ekran o przekątnej 6,06 cala. Będzie to panel OLED z ProMotion (120 Hz częstotliwość odświeżania) produkowany przez LG. Tańsze smartfony zostaną wyposażone w 60 Hz matrycę OLED produkcji chińskiej firmy BOE. Ekrany te będą znacznie tańsze w produkcji. Ich jakość ma być porównywalna do paneli stosowanych w iPhone 13 oraz iPhone 12.

AKTUALIZACJA 14.12.2021

iPhone 14 Pro otrzyma 48 MP aparat oraz 8 GB pamięci operacyjnej

Apple po raz kolejny zamierza zwiększyć ilość pamięci operacyjnej w swoich flagowych smartfonach. Aktualnie iPhone 12 Pro/Pro Max oraz iPhone 13 Pro/Pro Max posiadają po 6 GB pamięci operacyjnej, a pozostałe modele wyposażono w 4 GB RAMu (wyjątkiem jest iPhone SE z 3 GB pamięci operacyjnej).

Według analityka Jeffa Pu nowe modele iPhone'a 14 w wybranych konfiguracjach otrzymają nawet 8 GB pamięci operacyjnej.

Pu potwierdził obecność czterech modeli - iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Mniejsze modele otrzymają 6,1-calowy ekran, a większe 6,7-calowy.

Z notatki badawczej Haitong International Securities, która została upubliczniona przez MacRumors wynika, że iPhone 14 Pro otrzyma ulepszony, 48 MP aparat główny oraz nowy 12 MP aparat ultraszerokokątny. Dzięki tej zmianie iPhone 14 pozwoli na nagrywanie filmów w 8K.

Aparat iPhone'a 13 Pro
Źródło: apple.com

Aparat iPhone'a 13 Pro

Źródło: apple.com

Jeff Pu dodał, że iPhone 14 Pro/Pro Max otrzymają po 8 GB pamięci operacyjnej. Nie wiemy czy bazowe modele dostaną 6 GB zamiast aktualnie stosowanych 4 GB RAMu. Według Pu bazowe wersje ponownie sprzedawcę będą z 64 GB wbudowanej pamięci masowej w podstawie, co ma być krokiem wstecz. Wiadomość ta wydaje się mało prawdopodobna.

AKTUALIZACJA 16.12.2021

iPhone 14 Pro po raz pierwszy bez wystających aparatów

Apple od 2019 roku sprzedaje smartfony iPhone z dopiskiem Pro. Modele te posiadają lepiej wykonaną obudowę oraz wydajniejsze podzespoły, ale najważniejszy jest lepszy aparat. Za dodatkowymi matrycami i lepszą jakością kryje się większa wyspa z aparatami, która od dwóch lat jest elementem charakterystycznym smartfonów z logo nadgryzionego jabłka na obudowie.

iPhone 14 Pro ma być innowacyjnym flagowcem. W dobie coraz większych wystających wysp z aparatami, Apple zamierza całkowicie ukryć wystające obiektywy z obudowy.

Nowy wygląd panelu tylnego najprawdopodobniej pociągnie za sobą konieczność zastosowania nieco grubszego korpusu obudowy, który pozwoli na ukrycie aparatów.

Tym samym iPhone 14 jeszcze bardziej upodobni się do starszych modeli iPhone'a - 4 oraz 4s, które posiadały płaską obudowę z aluminiową ramką.

iPhone 4s
Źródło: apple.com

iPhone 4s

Źródło: apple.com

AKTUALIZACJA 21.12.2021

iPhone 14 Pro z 48 MP aparatem, ale bez peryskopu

Najnowsze raporty zakładają, że Apple zamierza dawkować nam fotograficzne nowości w nadchodzących smartfonach iPhone. Modele z rodziny iPhone 14 po raz pierwszy w historii otrzymają 48 MP aparat główny. Zwiększona rozdzielczość pozwoli na nagrywanie filmów w rozdzielczości 8K. Tym samym Apple dogoni konkurencje z Androidem, która oferują tą funkcję od kilku lat.

Huawei Mate 40 Pro z peryskopem
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Huawei Mate 40 Pro z peryskopem

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Z drugiej strony firma pracuje również nad obiektywem peryskopowym, ale zadebiutuje on wraz z iPhonem na 2023 rok.

Według znanego analityka Apple - Ming Chi-Kuo - możemy spodziewać się, że 48 MP aparat główny iPhone'a 14 Pro oraz 14 Pro Max domyślnie korzystać będzie z technologii łączenia pikseli (Pixel Binning). Oznacza to, że fotografie nadal wykonywane będą w rozdzielczości 12 MP.

Łączenie pikseli pozwoli na poprawę jakości zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych kosztem niższej rozdzielczości. Pixel Binning również będzie nowością w smartfonach Apple chociaż konkurencja korzysta z tego rozwiązania już od kilku lat.

Niestety zabraknie obiektywu peryskopowego, więc nie powinniśmy liczyć na duże możliwości optycznego przybliżania obrazu. Prawdopodobnie smartfony otrzymają teleobiektyw z 3-krotnym przybliżeniem.

AKTUALIZACJA 3.1.2022

Kolejne źródła potwierdzają brak wycięcia w ekranie

Mark Gurman podzielił się noworocznymi przewidywaniami dotyczącymi sprzętu firmy Apple. Poruszył on między innymi kwestię iPhone'a 14. Według dziennikarza Bloomberga Apple faktycznie pozbędzie się wycięcia w ekranie, które stosowane jest od 2017 roku.

Gurman uważa, że Apple wprowadzi duże zmiany w projekcie iPhone'a. Miejsce notcha zajmie kamerka umieszczona w ekranie. Rozwiązanie to znamy już od kilku lat z urządzeń z Androidem.

Część czujników niezbędnych do działania systemu Face ID może wylądować bezpośrednio w wyświetlaczu lub pomiędzy ekranem, a warstwą dotykową. Apple zmodyfikuje również samą kamerkę do selfie, która będize mniejsza.

Mark Gurman wymienia również inne innowacje, o których słyszeliśmy już wcześniej. Mowa o 48 MP aparacie głównym z nagrywaniem w 8K, obudowie z tytanu, braku portów oraz miejsca na karty SIM.

AKTUALIZACJA 07.01.2022

iPhone 14 Pro z wycięciem w ekranie w kształcie pigułki

Do sieci trafiły nowe informacje poruszające wygląd wyświetlacza w iPhone 14 Pro. @dylandkt uważa, że w panelu znajdziesz się moduł aparatów w kształcie pigułki. Rozwiązanie to znamy już między innymi z Galaxy S10+.

iPhone 14 Pro z nowym modułem Face ID
Źródło: @theapplehub / twitter.com

iPhone 14 Pro z nowym modułem Face ID

Źródło: @theapplehub / twitter.com

@dylandkt uważa, że Apple przeniesie część elementów odpowiedzialnych za działanie systemu Face ID pod wyświetlacz. Składniki, które muszą znajdować się na górze takie jak kamera TrueDepth zostaną umieszczone w niewielkim module znajdującym się w ekranie.

Tym samym @dylandkt potwierdza wcześniejsze informacje podane przez Marka Gurmana z Bloomberga oraz Rossa Younga. iPhone 14 Pro będzie pierwszym smartfonem Apple z Face ID oraz bez wycięcia w ekranie.

@dylandkt przekazał również, że zmiany w wyglądzie i działaniu modułu Face ID nie wpłyną negatywnie na szybkość i dokładność działania.

AKTUALIZACJA 10.01.2022

Wysokiej jakości zdjęcia nowego ekranu iPhone'a 14 w sieci

Do internetu przedostała się wysokiej jakości wizualizacja, która prezentuje wygląd panelu przedniego iPhone'a 14 Pro. Na zdjęciu widać nowy wyświetlacz bez charakterystycznego wycięcia w ekranie. Zamiast notcha smartfon posiada niewielkie wycięcie w kształcie pigułki, które umieszczono centralnie na środku - w miejscu, gdzie w aktualnie sprzedanych smartfonach znajduje się notch.

Zdjęcie zostało udostępnione przez Jeffa Grossmana na Twitterze. Widać na nim prototyp iPhone'a z nowym panelem przednim i uruchomionym systemem operacyjnym iOS. Dzięki nowemu wycięciu pasek statusu jest zauważalnie szerszy. Możliwe, że Apple przeprojektuje go i pozwoli na wyświetlanie większej ilości informacji. Możliwe, że Apple ponownie pozwoli na wyświetlanie poziomu naładowania baterii w procentach bezpośrednio na pasku powiadomień.

Nowy ekran bez wycięcia w ekranie ma trafić jedynie do iPhone'a 14 Pro oraz iPhone'a 14 Pro Max.

AKTUALIZACJA 11.01.2022

iPhone 14 Pro droższy o 500 zł!

Niestety do sieci trafiły mało optymistyczne plotki. LeaksApplePro na Twitterze opublikował nowy cennik smartfonów z rodziny iPhone 14. Okazuje się, że modele Pro i Pro Max z nowym wyświetlaczem i bez wycięcia w ekranie będą droższe!

Aktualnie iPhone 13 Pro kosztuje co najmniej 5199 zł, iPhone 13 Pro Max 5699 zł. Nowe modele będą o 100 dolarów droższe, co w Polsce przełoży się na podwyżkę ceny o 500 zł. Oznacza to, że iPhone 14 Pro kosztować będzie minimum 5699 zł.

Na szczęście podwyżki nie obejmą iPhone'a 14.

iPhone 14 kosztować będzie kosztować tyle samo co iPhone 13 - od 4199 zł.

AKTUALIZACJA 13.01.2022

Od dłuższego czasu wiemy, że Apple planuje pozbyć się notcha z modeli iPhone 14 Pro o raz iPhone 14 Pro Max. Do sieci trafiły właśnie nowe przecieki dotyczące panelu przedniego tych smartfonów.

Ostatnimi czasy dużo mówiło się o niewielkim module w kształcie pigułki, w którym miały znajdować się niezbędne do działania Face ID moduły i kamera 3D.

Swoimi przewidywaniami dotyczącymi iPhone'a 14 podzielił się znany konsultant z branży wyświetlaczy - Ross Young. W jego poście na Twitterze można zauważyć zdjęcie panelu przedniego, który ma trafić do iPhone'a 14 Pro.

Według Rossa Young Apple zdecyduje się na moduł w kształcie pigułki, a obok niego znajdzie się klasyczny dziura na aparat.

Zostanie ona wykorzystana do umieszczenia kamery 3D. Pozostałe elementy systemu Face ID znajdą się w drugim module.

Przy okazji kolejne źródło potwierdziło obecność 48 MP aparatu głównego w iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Element ten został wymieniony w najnowszym raporcie firmy badawczej TrendForce.

Źródło z Tajwanu odnosi się do tylnej kamery szerokokątnej, która w modelach z rodziny iPhone 13 ma 12 MP rozdzielczości.

Wcześniej o 48 MP aparacie głównym iPhone'a 14 Pro i możliwości nagrywania filmów wideo w rozdzielczości 8K informował Ming-Chi-Kuo. W praktyce 48 MP matryca posłuży jedynie do nagrywania w 8K. Zdjęcia nadal wykonywane będą w 12 MP z wykorzystaniem technologi łączenia pikseli. Rozwiązanie to pozwoli zachować wysoką jakość zdjęć pomimo mniejszego rozmiaru pojedynczego piksela.

AKTUALIZACJA 14.01.2022

iPhone 14 - czy zobaczymy alternatywne zabezpieczenia biometryczne?

Czy iPhone 14 może zaoferować inne rozwiązanie do odblokowywania niż Face ID?

Biometryczne skanowanie twarzy to aktualnie najbardziej zaawansowany system zabezpieczający dostęp do urządzeń mobilnych. Rozwiązanie opracowane w 2017 roku do dnia dzisiejszego nie ma konkurencji. Niestety na przestrzeni czterech lat poznaliśmy również jego wady. Mowa o konieczności stosowania notcha - wycięcia w ekranie - oraz braku możliwości odblokowania w momencie, gdy nosimy maseczkę.

Konsumenci na całym świecie liczą po cichu na powrót Touch ID - czytnika linii papilarnych -, który tym razem mógłby zostać umieszczony w wyświetlaczu. Mówi się również nieco o całkowitym przeniesieniu systemu Face ID pod wyświetlacz.

Znani analitycy rynkowi Ming-Chi-Kuo, Ross Young oraz dziennikarz Bloomberga - Mark Gurman wypowiedzieli się na temat wyżej wymienionych rozwiązań.

Według trójki możemy liczyć jedynie na rezygnację z klasycznego notcha i przeniesienie wybranych elementów do wyświetlacza. Mowa o obecności niewielkiej dziury w kształcie pigułki.

Według Rossa Young przeniesienie elementów systemu Face ID pod ekran tak, aby były one niewidoczne dla użytkownika będzie możliwe najwcześniej w 2023 roku lub później. Oznacza to, że technologia ta nie pojawi się w modelach z rodziny iPhone 14.

Kuo dodaje od siebie, że nie powinniśmy liczyć również na czytnik linii papilarnych w ekranie. iPhone z takim rozwiązaniem zaplanowany jest najwcześniej na drugą połowię 2023 roku. Prawdopodobnie ponownie mówimy o iPhone 15.

Kolejne źródła potwierdzają 48 MP aparat w modelu Pro

Najnowszy raport TrendForce potwierdza obecność 48 MP aparatu głównego w iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro.

Analitycy są zgodni z wcześniejszymi przewidywaniami Ming Chi-Kuo oraz Marka Gurmana z Bloomberga. iPhone 14 Pro po raz pierwszy w historii otrzyma 48 MP aparat. Całość korzystać będzie z łączenie 4 pikseli w 1, więc finalnie zdjęcia będą miały taką samą rozdzielczość jak w poprzednich modelach. Wyższa rozdzielczość jest niezbędna do obsługi nagrywania filmów w 8K, która będzie nowością w smartfonach z rodziny iPhone 14.

Aparat główny iPhone'a 14 Pro otrzyma również optyczną stabilizację obrazu z czujnikiem przesunięcia sensora. Rozwiązanie to znamy z poprzednich modelu.

Raport TrendForce porusza również kwestie wyglądu smartfonów iPhone 14. Cała rodzina otrzyma niewielkie odświeżenie wizualne. Analitycy podkreślają brak notcha oraz wystających aparatów. Pojawić się mają również okrągłe przyciski do regulacji głośności, które znamy już z iPhone'a 4/5.

AKTUALIZACJA 17.01.2022

iPhone 14 - każdy model z 6 GB RAMu i ProMotion

Do sieci trafiły optymistyczne informacje dotyczące nadchodzących smartfonów z rodziny iPhone 14. Wynika z nich, że Apple przeniesie flagowe funkcje iPhone'a 13 Pro do każdego modelu z rodziny iPhone 14.

Joe Rossignol w wywiadzie dla MacRumors przekazał kilka nowych informacji o smartfonach Apple na 2022 rok. Wynika z nich, że iPhone 14 Pro może otrzymać 8 GB pamięci operacyjnej. Informacja ta nie została potwierdzona, ale Rossignol donosi, że każdy model iPhone'a 14 będzie miał co najmniej 6 GB RAMu. Oznacza to, że bazowe modele otrzymają dodatkowe 2 GB pamięci operacyjnej.

Dodatkowo w notatce badawczej z Haitong International Securities pozyskanej przez MacRumors znajdują się informacje potwierdzające obecność wyświetlacza ProMotion w każdym modelu z rodziny iPhone 14. Oznacza to, że również bazowe smartfony otrzymają panel OLED ze 120 Hz częstotliwością odświeżania. W przypadku iPhone'a 14 i iPhone'a 14 Max nadal mowa o panelu z wycięciem w ekranie.

Ekran iPhone'a 13 Pro z ProMotion
Źródło: macworld.com

Ekran iPhone'a 13 Pro z ProMotion

Źródło: macworld.com

Według Ming Chi-Kuo Apple zmodyfikuje nie tylko ilość pamięci operacyjnej. Spodziewa się on, że Apple w celu obniżenia ceny przywróci do produkcji 64 GB modele iPhone'a 14 oraz iPhone'a 14 Max. To naszym zdaniem mało prawdopodobna wizja. Z drugiej strony Kuo donosi, że w modelach Pro i Pro Max bazowa wersja zaoferuje 256 GB wbudowanej pamięci masowej.

AKTUALIZACJA 21.01.2022

Kolejne wizualizacje iPhone'a 14 Pro bez wycięcia w ekranie

Do sieci trafiły kolejne wizualizacje nadchodzącego iPhone'a 14 Pro, który otrzyma ekran bez wycięcia. Tym razem smartfon możemy podziwiać na materiale wideo opublikowanym na YouTube przez Hacker 34. Na filmiku widać prototyp iPhone'a 14 Pro, który w większości jest zgodny z wcześniejszymi plotkami i przeciekami, które trafiły już do sieci.

Autor postanowił na własny sposób przeprojektować pasek statusu tak, aby ponownie zawierał procent naładowania baterii. Dodatkowo udało się zmieścić datę - element ten znamy z tabletów iPad.

Chcielibyśmy, aby Apple przywróciło klasyczny wygląd paska górnego do iPhone'a 14. Niestety pomimo mniejszego notch'a, modele z rodziny iPhone 13 nadal nie pozwalają wyświetlić dokładnego stanu naładowania baterii.

AKTUALIZACJA 24.01.2022

Data premiery iPhone'a 14 potwierdzona

Mark Gurman w najnowszym wydaniu newslettera Power On potwierdził planowaną datę premiery iPhone'a 14. Nie ma tu żadnych zaskoczeń. Nowe smartfony od Apple zadebiutują na rynku we wrześniu 2022 roku. Apple od wielu lat prezentuje kolejną generację iPhone'a właśnie po wakacjach. Wyjątkiem był iPhone 12. Ze względu na pandemię koronawirusa premiera odbyła się o miesiąc później.

Dziennikarz Bloomberga oczekuje czterech modeli - iPhone'a 14, iPhone'a 14 Pro, iPhone'a 14 Max oraz iPhone'a 14 Pro Max. Zabraknie iPhone'a 14 mini. Nie otrzymamy również wbudowanego w ekran czytnika linii papilarnych Touch ID. Najświeższe informacje wskazują, że ProMotion nadal zarezerwowane będzie dla modeli Pro i Pro Max.

AKTUALIZACJA 25.01.2022

Sony może wyprodukować podzespoły do iPhone'a 14

Najnowsze plotki sugerują, że japoński gigant zamierza zarobić nieco na produkcji podzespołów do nadchodzących modeli iPhone'a.

Aparat iPhone'a 13 Pro
Źródło: macworld.co.uk

Aparat iPhone'a 13 Pro

Źródło: macworld.co.uk

Według najnowszego raportu, który trafił do sieci firma Sony wyprodukuje komponenty do budowy aparatów iPhone'a 14 Pro. Początkowo elementy te miały być wytwarzane przez tajwańską firmę TSMC, ale jej proces technologiczny nie spełnia jeszcze wymagań Apple.

Sony zajmie się produkcją podzespołów niezbędnych do budowy 48 MP aparatu głównego, który ma być największą nowością iPhone'a 14 Pro. Ze względu na kluczowe znaczenie tego podzespołu Apple sięgnęło po firmę Sony, która ma ogromne doświadczenie w budowie matryc i obiektywów.

Podzespoły do budowy aparatu dla tańszych modeli nadal produkowane będą przez TSMC.

AKTUALIZACJA 26.01.2022

Apple całkowicie zrezygnuje z Touch ID w smartfonach iPhone?

Co jakiś czas do sieci powracają plotki dotyczące czytnika linii papilarnych zaszytego w ekranie następnej generacji iPhone'a. O rozwiązaniu tym słyszymy od dobrych dwóch lat, a temat powraca zawsze przed premierą smartfonów kolejnej generacji.

iPhone SE z Touch ID
Źródło: apple.com

iPhone SE z Touch ID

Źródło: apple.com

Niestety Apple prawdopodobnie nie pochyli się nad prośbami użytkowników i nie zaimplementuje Touch ID w ekranie flagowego iPhone'a niezależnie od generacji.

Część źródeł wskazuje na to, że iPhone SE+ 5G będzie ostatnim zaprezentowanym modelem iPhone'a z czytnikiem linii papilarnych. Alternatywnie ten system zabezpieczenia biometrycznego może powrócić jeszcze w 2023 roku razem z zupełnie nowym modelem iPhone'a SE, ale nie powinniśmy oczekiwać Touch ID we flagowych iPhone'ach z wbudowanym systemem skanowania twarzy w 3D - Face ID.

Znani dziennikarze technologiczny oraz źródła przecieków sugerują, że powinniśmy przyzwyczaić się do Face ID zamiast oczekiwać powrotu Touch ID. Technologia ta nie zostanie wycofana z rynku, ale obecna będzie w innych urządzeniach Apple - tabletach i komputerach.

iPhone 14 może zadebiutować w wersji z 2 TB pamięci masowej

Portal ETNews powołując się na amerykańskie źródła donosi o możliwości wprowadzenia na rynek nowej wersji pojemnościowej iPhone'a. Obecnie iPhone'a 13 kupimy w wersjach ze 128 GB, 256 GB lub 512 GB oraz 1 TB wbudowanej pamięci masowej. Jeszcze przed premierą iPhone'a 13 sugerowano, że na rynku pojawi się model z 2 TB pamięci masowej, ale tak się nie stało.

Tymczasem do sieci trafiły plotki o obecności iPhone'a 14 Pro w wersji z 2 TB pamięci masowej. Informacje te nie zostały w żaden sposób potwierdzone i są raczej mało prawdopodobne. Nowe wersje pojemnościowe najpierw trafiają do iPada Pro, który ma służyć jako zamiennik komputer przenośnego. Co prawda iPada Pro kupimy w wersjach z 1 TB i 2 TB pamięci masowej, ale wątpimy, aby Apple zaoferowało identyczne konfiguracje dla iPhone'a. Aktualnie na rynku nie ma za wielu smartfonów z tak pojemną pamięcią masową, ponieważ koszt jej produkcji jest bardzo wysoki. Podejrzewamy, że Apple może nadal sprzedawać model z 1 TB pamięci masowej, który tym razem dedykowany będzie osobom nagrywającym wideo w 8K, ale model 2 TB zapewne nie pojawi się na rynku.

AKTUALIZACJA 27.01.2022

iPhone 14 może zadebiutować w wersji tylko z e-SIM

Apple znane jest z tego, że wymusza pewne rzeczy na operatorach sieci komórkowej na całym świecie. Wystarczy przypomnieć, że iPhone nie posiada brandingu, a Apple dwukrotnie jako pierwsze wprowadziło na rynek nowe standardy kart SIM - microSIM w 2010 roku oraz nanoSIM w 2012 roku.

To właśnie karty nanoSIM od 2012 roku stosowane są w każdej generacji iPhone'a od 5ki do 13ki.

Tacka na kartę SIM w smartfonie iPhone
Źródło: apple.com

Tacka na kartę SIM w smartfonie iPhone

Źródło: apple.com

Najnowsze informacje z sieci sugerują kolejną rewolucję. Apple od 2018 roku posiada w swojej ofercie smartfony z obsługą e-SIM, ale poza obecnością elektronicznej karty SIM mamy do dyspozycji klasyczną tackę na kartę nanoSIM. Okazuje się jednak, ze iPhone 14 w wybranych konfiguracjach może być dostępny jedynie z kartą e-SIM. Podobne rozwiązanie stosowane jest już w zegarkach Apple Watch.

Apple wprowadzając na rynek konfiguracje iPhone'a 14 bez fizycznego slotu na kartę SIM bardzo szybko zmusi operatorów sieci komórkowej do implementacji tego standardu. Aktualnie w Polsce e-SIM wydaje Plus oraz Orange.

Analitycy rynkowi przewidują, że model wyposażony jedynie w kartę e-SIM ma być dodatkiem do klasycznych konfiguracji wyposażonych w slot na kartę nanoSIM oraz wbudowaną kartę e-SIM.

Nietypowe rendery iPhone'a 14 Pro w sieci

Do sieci trafiły kolejne rendery iPhone'a 14 Pro. Tym razem nie przypominają one jednak poprzednich wizualizacji, które masowo trafiały do sieci na przestrzeni ostatnich tygodni. Po Twitterze krążą wysokiej jakości rendery iPhone'a 14 Pro, które wyglądają na mieszankę iPhone'a X z najnowszym smartfonem Google Pixel 6 Pro.

Wizualizacje trafiły do sieci na początku lutego 2022 roku. Ich autorem jest @aaple_lab, a całość bazuje na informacjach pochodzących z przecieków. Na zdjęciach widać iPhone'a 14 Pro oraz iPhone'a 14 Pro Max. Oba smartfony przypominają Google Pixela 6 Pro. Wszystko ze względu na zupełnie inną wyspę z aparatami, która ciągnie się przez całą szerokość plecków. Rozwiązanie to znamy również z Samsungów Galaxy S10.

Twórca renderów sam przekazał, że są to luźne wizualizacje, które mogą nie mieć pokrycia w praktyce. W rzeczywistości nie spodziewamy się, aby Apple zrezygnowało z kwadratowej obudowy obiektywów.

W pasku aparatów umieszczono trzy aparaty oraz sporą diodę doświetlającą LED. Co ciekawe telefony nie mają kwadratowej obudowy. Zamiast niej do wizualizacji wykorzystano projekt, który znamy z modeli iPhone X oraz Xs produkowanych w latach 2017-2019.

AKTUALIZACJA 10.02.2022

iPhone 14 - na jakie nowości czekają internauci?

Zastanawiasz się jakich nowości od iPhone'a 14 oczekują wieloletni użytkownicy smartfonów Apple? Okazuje się, że w większości są one zgodne z naszymi przewidywaniami oraz plotkami i przeciekami z zaufanych źródeł.

Złącze Lightning jest z nami od 2012 roku
Źródło: apple.com

Złącze Lightning jest z nami od 2012 roku

Źródło: apple.com

Po pierwsze użytkownicy czekają na porzucenie portu Lightning na rzecz USB Typu C. Standard USB Typu C posiada wszystkie zalety Lightning takie jak dwustronny port, a dodatkowo jest znacznie bardziej uniwersalny i pozwala na szybsze przesyłanie danych. Dodatkowo USB Typu C jest stosowane przez Apple w innych urządzeniach, co zwiększyło by kompatybilność pomiędzy sprzętem.

Dzięki USB Typu C iPhone'a moglibyśmy ładować zasilaczem od MacBook lub iPada. Dodatkowo port USB Typu C pozwoli podładować iPhone'a ładowarkami innych urządzeń np. smartfonów z Androidem. Do tego dochodzi brak konieczności noszenia specjalnego kabla.

Kolejną nowością na którą czekają użytkownicy iPhone'a jest aparat o wyższej rozdzielczości. Apple od 2015 roku stosuje aparaty o rozdzielczości 12 MP. Po raz pierwszy tego typu aparat trafił do iPhone'a 6s. Zmiana rozdzielczości spowodowana była nagrywaniem w 4K. Spodziewamy się, że iPhone 14 Pro otrzyma 48 MP aparat, aby móc nagrywać wideo w 8K.

iPhone 6s Plus - pierwszy smartfon Apple z 12 MP aparatem
Źródło: apple.com

iPhone 6s Plus - pierwszy smartfon Apple z 12 MP aparatem

Źródło: apple.com

Co ciekawe domyślnie zdjęcia nadal wykonywane mają być w 12 MP. Wszystko dzięki technologi Pixel Binning, która pozwoli ograniczyć wagę zdjęć bez utraty jakości.

Ostatnią nowością na którą czekamy jest nowszy i wydajniejszy modem sieci 5G. Apple dosyć późno dołączył do producentów urządzeń z 5G. Po raz pierwszy modem tego typu trafił do iPhone'a 12.

Sieć 5G
Źródło: apple.com

Sieć 5G

Źródło: apple.com

Chcielibyśmy, aby iPhone 14 otrzymał modem 5G 10 Gbps. Pozwoli on na szybsze przesyłanie danych w przyszłości. Możliwe, że będzie to rozwiązanie zaprojektowane przez samo Apple.

AKTUALIZACJA 11.02.2022

iPhone 14 w końcu ma otrzymać szybsze ładowanie

Apple od 2018 roku stosuje niemalże niezmieniony system szybkiego ładowania. Smartfony iPhone Xs oraz nowsze możemy ładować z mocą 18 W. Czas ładowania do 50% zajmuje 30 minut. Obecna konkurencja w podobnym czasie potrafi naładować nawet cały akumulator.

iPhone 11 podczas ładowania bezprzewodowego
fot. Daniel Olszewski / PCWorld

iPhone 11 podczas ładowania bezprzewodowego

fot. Daniel Olszewski / PCWorld

Apple w modelach z rodziny iPhone 13 zaoferowało nieco szybsze ładowanie, które w największym modelu iPhone'a 13 Pro Max chwilowo pozwala na ładowanie z mocą powyżej 20 W. Niestety firma jest nadal daleko za konkurencją. Nawet Samsung, który nie słynie z szybkich systemów ładowania zaimplementował w rodzinie Galaxy S22 ładowarki pokładowe o mocy od 25 do 45 W w zależności od modelu.

Spodziewamy się, że iPhone 14 wyposażony w port USB Typu C może otrzymać szybszy system ładowania godny urządzenia z 2022 roku. Niestety aktualnie nie znamy żadnych szczegółów dotyczących ładowania nadchodzącej generacji iPhone'a.

AKTUALIZACJA 18.02.2022

iPhone 14 nawet z 8 GB RAM?

Jakiś czas temu pojawiły się przecieki sugerujące, że Apple w końcu zdecyduje się na zwiększenie ilości pamięci operacyjnej w swoich smartfonach. Dotychczas słyszeliśmy, że iPhone 14 zaoferuje 6 GB pamięci RAM. Okazuje się, że to może nie być ostatnie słowo giganta z Cupertino.

Jeżeli najnowszy przeciek z Korei Południowej okaże się prawdą, to iPhone 14 w wersji Pro zaoferuje aż 8 GB pamięci operacyjnej. Oznaczałoby to, że w tym aspekcie amerykański producent dogoni swojego głównego rywala, czyli Samsunga Galaxy S22. W przekazanej informacji zabrakło potwierdzenia, czy taka zmiana dotyczy jedynie modelu iPhone 14 Pro, czy także podstawowych konfiguracji smartfona.

AKTUALIZACJA 21.02.2022

Apple pracuje nad Touch ID w ekranie. Trafi do iPhone'a 14?

Apple ominęło modę na stosowanie czytników linii papilarnych w ekranie. Wszystko w związku z debiutem Face ID w 2017 roku. Rozwiązanie to na dobre zastąpiło czytniki linii papilarnych we flagowych iPhone'ach i zatrzymało rozwój tej technologii. W trakcie pandemii COVID-19 wielokrotnie mówiło się o powrocie Touch ID, ponieważ Face ID nie pozwalało na odblokowywanie w momencie założonej maski na twarzy.

Touch ID w iPhone SE 2020
Źródło: macworld.com

Touch ID w iPhone SE 2020

Źródło: macworld.com

Touch ID miało pojawić się w iPhone 12, póżniej w iPhone 13, a teraz w internecie znajdziemy plotki dotyczące Touch ID w iPhone 14.

Niestety najnowsze informacje wskazują, że Apple zamierza popracować nad ulepszeniem Face ID zamiast rozwojem Touch ID. Portal iDropNews przekazał, że Apple zaprzestało rozwoju Touch ID zintegrowanego z ekranem, aby popracować nad Face ID działającym z wykorzystaniem kamer umieszczonych pod wyświetlaczami.

Mówi się, że Apple porzuca Touch ID w ekranie ze względu na prędkość skanowania oraz konieczność dotykania palcem w odpowiednim miejscu, co jest zbędne podczas skanowania twarzy.

Ostatnie informacje pozwalają sądzić, że po raz kolejny nie otrzymamy Touch ID w nowym modelu iPhone'a. Dodatkowo coraz mniej prawdopodobne jest, aby technologia ta kiedykolwiek trafiła do flagowego iPhone'a.

Apple zakończyło projektowanie iPhone'a 14 Pro!

Do sieci trafiły zaskakujące informacje. Wynika z nich, że Apple zakończyło właśnie proces projektowania iPhone'a 14 Pro. Informacja ta jest ważna dla poddostawców, którzy wkrótce będą mogli rozpocząć przygotowania do produkcji podzespołów. W niedługim okresie czasu powinniśmy otrzymać sporą ilośc przecieków dotyczących iPhone'a 14 właśnie od poddostawców.

Uważa się, że Apple rozpoczęło już rozmowy z Foxconn w celu rozpoczęcia próbnej produkcji smartfonów z rodziny iPhone 14. Proces jeszcze się nie rozpoczął. Rozmowy wskazują, że prace nad urządzeniem odbywają się zgodnie z planem - premiera odbędzie się we wrześniu 2022 roku.

Jednocześnie według Taiwan Economic Times firma Luxshare nie rozpoczęła jeszcze próbnej produkcji tańszych modeli z rodziny iPhone 14.

Jeżeli podczas próbnego procesu produkcyjnego nie zostaną wykryte żadne wady firma Apple będzie mogła przygotować się do wprowadzenia urządzeń do masowej produkcji lub poprawić wykryte niedoskonałości.

AKTUALIZACJA 23.02.2022

iPhone 14 z lepszymi czasami pracy na baterii dzięki nowemu modemowi 5G

iPhone 14 ma zaoferować dłuższe czasy pracy na baterii. Wbrew pozorom Apple nie zastosuje pojemniejszych akumulatorów. Zamiast nich iPhone 14 otrzyma nowy modem 5G oraz moduł Wi-Fi 6E. Zmodyfikowane podzespoły są bardziej energooszczędne od tych zastosowanych w modelach z rodziny iPhone 13.

iPhone z 5G
Źródło: apple.com

iPhone z 5G

Źródło: apple.com

Taiwan Economic Daily News poinformowało, że TSMC przejęło od Samsunga wszystkie zamówienia na modemy 5G dla iPhone'a 14. Apple prawdopodobnie zastosuje modem Snapdragon X65 firmy Qualcomm, który produkowany jest w 6 nm procesie technologicznym TSMC. Najnowszy model jest o połowie mniejszy i charakteryzuje się niższym zużyciem energii.

Nowy modem sieci 5G zostanie zintegrowany z modułem Wi-Fi 6E. Oferuje on wszystkie funkcje Wi-Fi 6, ale pozwala również na pracę z pasmem 6 GHz, co przekłada się na większą wydajność i mniejszą ilość zakłóceń.

iPhone 14 prawdopodobnie będzie ostatnim modelem iPhone'a z modemem firmy trzeciej. Apple od dłuższego czasu opracowuje własny modem 5G. Prawdopodobnie trafi on do iPhone'a 15.

Qualcomm Snapdragon X65 to pierwszy na świecie modem 10 gigabit 5G. Układ posiada wyższą sprawność energetyczną oraz lepsze pokrycie zasięgiem.

AKTUALIZACJA 25.02.2022

Apple zakończyło projektowanie iPhone'a 14!

Po czterech dniach od pojawienia się informacji o zakończeniu projektowania iPhone'a 14 Pro dowiedzieliśmy się, że ukończono również prace nad iPhone'm 14.

Według kilku źródeł z łańcucha dostaw, Apple sfinalizowało prace projektowe nad bazowymi modelami z rodzinami iPhone 14. Fabryki rozpoczynają właśnie produkcję egzemplarzy przedprodukcyjnych.

Zazwyczaj na przełomie lutego i marca firma Apple składa zamówienia na produkcję próbnych serii nadchodzących modeli iPhone'a. Podobna sytuacja miała miejsce rok temu, kiedy to rozpoczęto produkcję próbek inżynieryjnych iPhone'a 13 Pro.

Podczas próbnej produkcji firma Apple sprawdza materiały, które mają być użyte do produkcji urządzeń oraz certyfikuje cały proces produkcyjny wprowadzając w nim wymagane zmiany.

Od dłuższego czasu mówi się o zupełnie nowym designie ekranu iPhone'a 14 Pro, który nie będzie już mieć charakterystycznego wycięcia w ekranie. Niestety zmiany w wyglądzie nie trafią do tańszych modeli z rodziny iPhone 14.

iPhone 14 nadal posiadać będzie ekran z notchem, a obudowa będzie podobna do iPhone'a 13. Większe zmiany zajdą w jej wnętrzu.

Niestety wraz z informacją o próbnej produkcji iPhone'a 14 nie przekazano żadnych dodatkowych informacji o tańszych modelach z rodziny iPhone 14. Większość plotek wciąż skupia się na iPhone 14 Pro.

iPhone 14 otrzyma ekran OLED wykonany z nowych materiałów

iPhone 14 ma otrzymać nowy ekran OLED produkowany przez Samsunga. Panel wykonany będzie z nowego materiału o nazwie handlowej M12. Zadebiutuje on w wakacje razem z najnowszymi odsłonami składanych smartfonów Samsunga..

Informacje o nowych materiałach zostały przekazane przez portal The Elec.

Aktualnie Apple korzysta z materiału Samsung M11. Niestety aktualnie nie posiadamy szczegółowych informacji na temat wpływu materiału M12 na jakość wyświetlanych treści.

AKTUALIZACJA 28.02.2022

Dopiero w 2023 roku iPhone nie otrzyma notcha

Do sieci trafiły nowe informacje dotyczące iPhone'a 15. Wskazują one na to, że tegoroczne modele nadal zaoferują wycięcie w ekranie. Mowa o bazowych modelach iPhone 14 oraz iPhone 14 Max. Modele te w przeciwieństwie do iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max zaoferują klasyczny panel przedni z wycięciem.

Apple standardowo już dla siebie wprowadzi innowacyjne funkcje jedynie do najdroższych modeli. Z czasem trafią one do tańszych smartfonów. Identyczna sytuacja miała miejsce przy wprowadzaniu na rynek Touch ID oraz Face ID. Technologie te początkowo trafiły jedynie do najdroższych modeli, a z czasem trafiały do tańszych odpowiedników.

iPhone 14 Pro z większą dziurą w ekranie, niż myśleliśmy

Największą nowością w iPhone 14 Pro ma być ekran oraz aparat. Wyświetlacz w droższych modeli z rodziny iPhone 14 nie będzie już miał charakterystycznego wycięcia w ekranie. Niestety po początkowych, optymistycznych informacjach okazuje się, że ekran iPhone'a 14 Pro/Pro Max może otrzymać spore wycięcie na system Face ID.

Ekran iPhone'a 14 Pro
Źródło: appleinsider.com

Ekran iPhone'a 14 Pro

Źródło: appleinsider.com

Na portalu społecznościowych Weibo opublikowano zdjęcie, które pokazuje realne wymiary nowego modułu aparatów, który ma być zastosowany w smartfonach iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max.

Urządzenia otrzymają dwie dziury w ekranie - jedną w kształcie pigułki na elementy systemu Face ID oraz jedną okrągłą na aparat FaceTime HD.

AKTUALIZACJA 02.03.2022

iPhone 14 z klasycznym gniazdem na kartę SIM

W sieci znajdziemy wiele kontrowersyjnych plotek o iPhone 14. Smartfony od Apple kolejnej generacji mają zaoferować ekran bez wycięcia w ekranie. Wystarczy chwila poszukiwań, aby znaleźć bardziej szokujące informacje. Część źródeł raportuje, że iPhone 14 nie otrzyma złącza do ładowania. W sieci znajdziemy również wpisy sugerujące eliminację klasycznego slotu na kartę SIM w smartfonach z rodziny iPhone 14.

Na szczęście ostatnia z plotek prawdopodobnie nie jest autentyczna. Apple od 2018 roku stosuje w swoich smartfonach wbudowane karty eSIM. To właśnie z wykorzystaniem tej technologii iPhone obsługuje funkcję Dual-SIM. Urządzenia fizycznie posiadają jeden slot na kartę nano-SIM. Raczej nie zmieni się to w przypadku smartfonów z rodziny iPhone 14. Firma Apple jest co prawda gotowa na eliminacje fizycznego miejsca na kartę SIM, ale na krok ten nie są przygotowani operatorzy z całego świata. Doskonale widać to w Polsce, gdzie kartę eSIM nabędziemy w Orange oraz od dopiero od niedawna w T-Mobile i Plus. Podobnie jest w innych krajach - eSIM to nadal nowość.

Gniazdo na kartę nano-SIM w iPhone Xs
Źródło: apple.com

Gniazdo na kartę nano-SIM w iPhone Xs

Źródło: apple.com

Apple eliminując klasyczną kartę SIM z iPhone'a strzeliło by sobie w stopę i ograniczyło liczbę klientów. Z tego właśnie względu możemy spokojnie zakładać obecność gniazda na kartę nano-SIM w kolejnej generacji smartfonów od Apple.

AKTUALIZACJA 04.03.2022

iPhone 14 może otrzymać przydatną funkcję foto!

Od debiutu iPhone'a 11 w 2019 roku smartfony firmy Apple oferują płynne przełączanie się pomiędzy dostępnymi obiektywami. Apple pracuje nad nową funkcją, która ma pozwolić na podglądanie wyglądu zdjęć z różnych obiektywów w tym samym czasie.

Aplikacja aparatu w iOS 15
Źródło: apple.com

Aplikacja aparatu w iOS 15

Źródło: apple.com

W smartfonach z rodziny iPhone 13 użytkownik może wybrać jeden z dwóch lub trzech obiektywów do wykonania zdjęcia. Niestety nie da się wykonać jednocześnie normalnego zdjęcia oraz wersji z przybliżeniem, ani podejrzeć jak wyglądałaby fotografia z innego obiektywu.

Do sieci trafił nowy patent firmy Apple, który zakłada możliwość podejrzenia jak fotografia wyglądała by podczas wykonywania jej z każdego dostępnego w smartfonie obiektywu. Rozwiązanie to trafić ma do przyszłych modeli iPhone'a. Możliwe, że zadebiutuje w iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max.

AKTUALIZACJA 08.03.2022

iPhone 14 i iPhone 14 Max z notchem - kolejne źródła potwierdzają

Kolejne źródła potwierdzają, że tegoroczne tanie modele iPhone'a z rodziny iPhone 14 będą jedynie niewielkimi aktualizacjami modeli iPhone 13.

Apple odejdzie od charakterystycznego wycięcia w ekranie, ale ze względu na wyższeksozty produkcji Face ID kolejnej generacji, nowość trafi pierwotnie jedynie do iPhone'a 14 Pro oraz iPhone'a 14 Pro Max. Po raz pierwszy od wielu lat tańsze modele iPhone'a wyglądać będą zupełnie inaczej od droższych. Tak duże różnice ostatnimi razy widzieliśmy w modelach 5s i 5c zaprezentowanych w 2013 roku.

AKTUALIZACJA 11.03.2022

Szokujące plotki o aparacie iPhone'a 14

Od wielu miesięcy w sieci krążą informacje o aparacie iPhone'a, który zadebiutuje na rynku w drugiej połowie 2022 roku. Mówi się o implementacji 48 MP aparatu, który pozwoli na nagrywanie filmów w 8K. Aktualnie na rynku nie ma iPhone'a z aparatem o rozdzielczości powyżej 12 MP. Oznacza to, że nawet iPhone 13 Pro Max nie jest w stanie nagrywać wideo w 8K.

Aparat iPhone'a 13 Pro
Źródło: apple.com

Aparat iPhone'a 13 Pro

Źródło: apple.com

Na chińskim portalu społecznościowym Weibo pojawiła się nowa plotka dotycząca iPhone'a 14 Pro. Niestety nie jest ona optymistyczna.

Użytkownik It's Fat uważa, że iPhone 14 Pro zadebiutuje na rynku z 12 MP aparatem głównym. Twierdzi on, że iPhone 14 Pro otrzyma aparat Sony IMX703. To 12 MP matryca o rozmiarze czujnika 1/1,67-cala z pikselami o wielkości 1,9 μm.

Ten sam aparat zastosowano w iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max.

Wykorzystanie identycznego aparatu w topowych modelach iPhone'a prze dwa lata z rzędu jest mało prawdopodobne, ale firmie Apple zdarzało się to już w przeszłości np. podczas premiery najnowszego iPhone'a SE 2022, który posiada aparat z poprzedniego iPhone'a SE 2020.

AKTUALIZACJA 14.03.2022

Apple planuje dwa modele Max i rezygnację z linii mini

Znany analityk zajmujący się firmą Apple - Ming Chi-Kuo udostępnił w sieci swoje najnowsze przemyślenia. Są one zgodne z wcześniejszymi plotkami, które trafiły już do sieci kilka tygodni temu. Według Kuo firma Apple zaprezentuje cztery modele iPhone'a z istotnymi zmianami w kwestii wyglądu i rozmiarów.

Apple wycofa się z produkcji modeli mini. Wyniki sprzedażowe są rozczarowujące. Małym modelem iPhone'a pozostanie iPhone SE. Przez jakiś czas kupimy również iPhone'a 13 mini oraz iPhone'a 12 mini. Zamiast modelu mini pojawi się tani model Max z jeszcze większym ekranem.

Na rynku zadebiutują następujące modele:

 • iPhone 14 z ekranem 6,1-cala
 • iPhone 14 Max z ekranem 6,7-cala
 • iPhone 14 Pro z ekranem 6,1-cala
 • iPhone 14 Pro Max z ekranem 6,7-cala

iPhone 14 i 14 Max bez nowego procesora?

Kuo uważa również, że iPhone 14 oraz iPhone 14 Max nie otrzyma nowego procesora Apple A16 Bionic. Według analityka Apple wyposaży je w układ Apple A15 Bionic znany z iPhone'a 13. To dosyć nietypowe informacje. Dotychczas Apple zawsze wprowadzało flagowe modele iPhone z nowymi procesorami. Starsze układy trafiały jedynie do tańszych modeli SE. Mamy nadzieję, że wyżej wymieniona plotka nie potwierdzi się, ale w dobie niepewności z produkcją półprzewodników istnieje szansa, że Apple wykorzysta starsze procesory, a Apple A16 Bionic trafi jedynie do modeli Pro i Pro Max.

Wszystkie modele z 6 GB pamięci operacyjnej, ale nie zabraknie różnic

Ming Chi-Kuo wypowiedział się również na temat pojemności pamięci operacyjnej. Kuo potwierdza wcześniejsze plotki - każdy model otrzyma 6 GB pamięci operacynej. Oznacza to, że bazowe modele otrzymają o dodatkowe 2 GB RAMu.

Modele iPhone 14 oraz iPhone 14 Max otrzymają pamięć operacyjną LPDDR4X, a modele iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max wydajniejszą pamięć LPDDR5.

Ograniczenie w typie pamięci operacyjnej ma wynikać z zastosowania słabszego procesora w bazowych modelach iPhone'a 14.

AKTUALIZACJA 16.03.2022

Nowe wizualizacje iPhone'a 14 w sieci

EverythingApplePro udostępnił w sieci nowe wizualizacje smartfonów z rodziny iPhone 14. Przedstawiają one największe zmiany stylistyczne, których doczeka się kolejne generacja iPhone'a.

Nowe rendery pojawiły się w sieci po przekazaniu przez Ming Chi-Kuo kontrowersyjnych informacji o różnicach w wydajności pomiędzy smartfonami z rodziny iPhone 14 i iPhone 14 Pro.

Rodzina iPhone 14
Źródło: EverythingApplePro via Forbes.com

Rodzina iPhone 14

Źródło: EverythingApplePro via Forbes.com

Wizualizacje przedstawiają głównie plecki nowych smartfonów. Telefony będą do siebie podobne. Bazowe modele nadal otrzymają obiektywy ustawione po przekątnej. iPhone 14 Pro/Pro Max mają większe obudowy obiektywów. Co istotne aparaty iPhone'a 14 schowane są w obudowie. Oznacza to, że Apple planuje pozbyć się wystających aparatów, które są sporą wadą w modelach z serii iPhone 12 Pro oraz iPhone 13 Pro.

iPhone 14 Pro
Źródło: EverythingApplePro via Forbes.com

iPhone 14 Pro

Źródło: EverythingApplePro via Forbes.com

Na renderze widać iPhone w dwóch rozmiarach - mniejszy z ekranem 6,1-cala oraz większym z ekranem o przekątnej 6,7-cala. Brakuje modelu mini, który zostanie wycofany z oferty.

EverythingApplePro zaprojektował wszystkie modele z błyszczącymi ramkami oraz matowymi pleckami. Obecnie to wykończenie jest wyróżnikiem droższych modeli Pro i Pro Max.

AKTUALIZACJA 18.03.2022

Do sieci trafiły rendery CAD prezentujące iPhone'a 14. Potwierdzają one wcześniejsze plotki - bazowe modele z 2022 roku nie otrzymają wielu nowości, które trafią do droższych urządzeń z dopiskiem Pro w nazwie.

iPhone 14 na renerach CAD
Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

iPhone 14 na renerach CAD

Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

iPhone 14 na renerach CAD
Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

iPhone 14 na renerach CAD

Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

Nowe obrazy CAD przedstawiają smartfona z rodziny iPhone 14. Urządzenie to nie posiada znaczących różnic względem aktualnie sprzedawanego iPhone'a 13. Na zdjęciach widać urządzenie z identycznym panelem przednim, podobną wyspą z aparatami oraz płaskimi bokami. Na pierwszy rzut oka rendery CAD można pomylić ze smartfonami z rodziny iPhone 13.

iPhone 14 na renerach CAD
Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

iPhone 14 na renerach CAD

Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

iPhone 14 na renerach CAD
Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

iPhone 14 na renerach CAD

Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

iPhone 14 na renerach CAD
Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

iPhone 14 na renerach CAD

Źródło: MySmartPrice via pocketnow.com

Pliki CAD zostały udostępnione w sieci przez portal MySmartPrice. Pochodzić mają od źródeł bliskich producenta. iPhone 14 może zaoferować nieco grubsze szkło na panelu przednim oraz tylnym, które będzie nieco wystawać poza obrys ramki urządzenia.

Niestety wszystko wskazuje, że iPhone 14 będzie bardzo niewielką i ostrożną aktualizacją. Posiadacze modeli iPhone 12 oraz iPhone 13 prawdopodobnie nie znajdą zbyt wielu argumentów przemawiających za zmianą urządzenia na nowsze.

AKTUALIZACJA 22.03.2022

iPhone 14 z nieco mniejszymi ekranami

W Internecie znajdziemy nowe przecieki dotyczące smartfonów z rodziny iPhone 14. Zdradzają one dokładne przekątne ekranów, które zostaną zastosowane w nadchodzących modelach iPhone'a. @Shadow_Leak przekazał za pośrednictwem Twittera informacje o rzeczywistych przekątnych ekranów. Wszystko wskazuje na to, że modele iPhone 14 i iPhone 14 Pro otrzymają panel o przekątnej 6,06-cala, a iPhone 14 Max oraz iPhone 14 Pro Max o przekątnej 6,68-cala. Apple reklamować będzie panele jako 6,1 oraz 6,7-calowe.

Według @Shadow_Leak każdy model otrzyma 6 GB pamięci operacyjnej. Niestety przeciek potwierdza obecność układu Apple A15 Bionic w iPhone 14 oraz iPhone 14 Max. Tańsze modele nie otrzymają również wyświetlacza wykonanego w technologii LTPO, co potwierdza brak wyższej częstotliwości odświeżania.

Schematyczne rysunki iPhone 14 Pro w sieci

Do sieci trafiły rendery CAD przedstawiające iPhone'a 14 Pro. Widać na nich dokładną konstrukcję obudowy nadchodzącego smartfona. Ze schematów wynika, że iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max otrzymają dwa wycięcia w ekranie. W jednym z nich znajdą się elementy systemu Face ID, a w drugim kamerka do selfie.

Schamat iPhone'a 14 Pro
Źródło: gsmarena.com

Schamat iPhone'a 14 Pro

Źródło: gsmarena.com

Z tyłu nadal znajdzie się duża obudowa obiektywów. Co ciekawe nadchodzący model ma nieco grubszy od iPhone'a 13 Pro.

Na schemacie widoczne jest złącze Lightning. Nadal nie wiemy czy element ten zawita do iPhone'a 14 Pro.

AKTUALIZACJA 24.02.2022

Apple zmieni nazewnictwo procesorów Apple A!

W sieci ostatnimi czasy pojawiło się dużo plotek sugerujących, że bazowe modele iPhone'a 14 otrzymają procesor Apple A15 Bionic, który znany jest z rodziny iPhone 13. Dotychczas Apple nie stosowało starszych procesorów we flagowych smartfonach, ale może się to zmienić.

Do sieci trafiły właśnie nowe przecieki, które sugerują, że firma Apple zastosuje zmodyfikowane nazewnictwo.

Według LeaksApplePro firma Apple zamierza "oszukać" konsumentów. Słabsze modele iPhone'a w praktyce mają otrzymać układ Apple A16, który będzie lekko zmodyfikowanym Apple A15. Modele Pro i Pro Max dostaną zupełnie nowe procesory, które zostaną wprowadzone na rynek jako Apple A16 Pro.

Procesor Apple A15 Bionic ma zostać przemianowany na Apple A16 Bionic. Zupełnie nowy procesor trafi na rynek jako Apple A16 Pro. Układ ten będzie miał podobną architekturę do układu Apple M2, który pojawi się w MacBooku Air kolejnej generacji.

AKTUALIZACJA 25.03.2022

iPhone'a 14 kupisz w modelu subskrypcyjnym

Pod koniec 2022 roku Apple wprowadzi na rynek kolejną usługę. Pozwoli ona wynająć najnowsze modele iPhone'a w zamian za ustaloną, rozliczaną co miesiąc subskrypcję.

Program aktualizacji iPhone'a
Źródło: apple.com

Program aktualizacji iPhone'a

Źródło: apple.com

Mark Gurman z Bloomberga poinformował, że Apple pracuje nad nową usługą wypożyczania iPhonów oraz iPadów, która może zostać zaprezentował na wrześniowej premierze iPhone'a 14.

Apple na przestrzeni ostatnich lat znacząco zwiększyło ilość oferowanych subskrypcji. Wszystkie z nich dotyczą oprogramowania i usług. Teraz czas na kolejny krok wprzód i udostępnienie możliwości wynajmu fizycznych urządzeń.

Gigant z Cupertino posiada już program wymiany iPhone'a na nowsze modele. W tej usłudze trzeba jednak być właścicielem sprzętu, a po 12-24 miesiącach w zamian za niższą opłatę można wymienić go na nowszego.

Według Bloomberga nowa usługa wypożyczenia iPhone'a nie będzie ceną urządzenia podzieloną na 12-24 miesiące. Apple zamierza ustalić wysokość kwoty, która różnić się będzie w zależności od długości trwania kontraktu i częstotliwości wymiany urządzeń na nowsze.

W ramach subskrypcji użytkownik otrzyma ubezpieczenie AppleCare oraz usługi wchodzące w skład Apple One.

Nowa usługa z pewnością wymagać będzie zobowiązania podobnego do abonamentu. Wątpimy, aby Apple pozwoliło wynająć na miesiąc najnowszego iPhone'a i pozwoliło zwrócić go jako używanego po kilkudziesięciu dniach. W modelu subskrypcyjnym iPhone zawsze pozostawać będzie własnością firmy Apple.

Usługa początkowo dostępna będzie w Stanach Zjednoczonych. Nie wiemy jeszcze czy rozwiązanie pojawi się w innych krajach.

AKTUALIZACJA 28.03.2022

iPhone 14 Pro z jeszcze większą wyspą aparatów

Apple od 2019 roku konsekwentnie co roku zwiększa obudowę obiektywów w swoich flagowych modelach z rodziny Pro oraz Pro Max. Firma argumentuje tą decyzję obecnością coraz większych sensorów, które poprawiają jakość wykonywanych zdjęć. iPhone 13 Pro posiada jedną z większych wysp z aparatami wśród aktualnie sprzedawanych smartfonów.

iPhone 11 Pro
Źródło: apple.com

iPhone 11 Pro

Źródło: apple.com

iPhone 12 Pro
Źródło: apple.com

iPhone 12 Pro

Źródło: apple.com

iPhone 13 Pro
Źródło: apple.com

iPhone 13 Pro

Źródło: apple.com

Najnowsze informacje sugerują, że iPhone 14 Pro otrzyma jeszcze większą obudowę obiektywów. Rozmiary wzrosną ze względu na 48 MP aparat główny.

Ming Chi-Kuo - znany analityk firmy Apple - dementuje plotki o zastosowaniu płaskiego panelu tylnego. Jego zdaniem iPhone 14 Pro/Pro Max otrzyma dużą wyspę z aparatami, a rozmiary wzrosną ze względu na 48 MP aparat główny, które będzie większy od 12 MP sensora znanego z modelu 13 Pro oraz 13 Pro Max.

Kuo we wpisie na Twitterze odniósł się do schematycznych rysunków udostępnionych w sieci przez Maxa Weinbacha. Powierzchnia obudowy obiektywów wzrośnie o około 5%. Jej wymiary wynosić będą 36,73 mm x 38,21 mm x 4,17 mm. iPhone 13 Pro/Pro Max mają wyspę o rozmiarach 35,01 mm x 36,24 mm x 3,6 mm.

Analityk uważa, że długość przekątnej stukowego czujnika obrazu (CIS) wzrośnie o od 25 do 35% razem z wzrostem rozdzielczości z 12 MP do 48 MP.

AKTUALIZACJA 29.03.2022

iPhone 14 droższy od iPhone'a 13!

Do sieci trafił nowy raport poruszający kwestię smartfonów Apple, które pojawią się na rynku we wrześniu 2022 roku. Nadchodzące urządzenia podobno weszły już w fazę EVT. Oznacza to, że zakończono walidację inżynierską próbnych egzemplarzy. Co istotne etap ten został osiągnięty bez wpływu COVID-19 na działanie fabryk w Chinach.

Informacje o iPhone 14 pochodzą z raportu przygotowanego przez Jeffa Pu z Haitong International Securities.

Raport zakłada również, że urządzenia z rodziny iPhone 14 będą droższe od swoich odpowiedników z rodziny iPhone 13. Na szczęście mówimy o kosmetycznych korektach cen. Prawdopodobnie chodzi o podwyżkę podobną do tej, którą wprowadzono z modelem SE 2022. Smartfon jest o 100 zł droższy od swojego poprzednika.

Pu potwierdza doniesienia o obecności 48 MP aparatu głównego, który pozwoli na nagrywanie materiałów wideo w rozdzielczości 8K.

AKTUALIZACJA 31.03.2022

iPhone 14 nie otrzyma czytnika linii papilarnych Touch ID

Przed premierą ostatnich dwóch generacji iPhone'a (iPhone'a 12 oraz iPhone'a 13) do sieci trafiły przecieki dotyczące implementacji czytnika inii papilarnych Touch ID w ekranie. Dziś wiemy, że Apple nie zaimplementowało Touch ID w ekranie żadnego ze swoich urządzeń. Gigant z Cupertino z powodzeniem stosuje tego typu zabezpieczenie biometryczne w komputerach, tanich smartfonach oraz wybranych modelach iPada.

iPhone SE - najnowszy sprzęt Apple z Touch ID
Źródło: apple.com

iPhone SE - najnowszy sprzęt Apple z Touch ID

Źródło: apple.com

Apple pracuje nad wbudowaniem czytnika linii papilarnych Touch ID w ekranie, ale firma nie śpieszy się z implementacją tego urządzenia w swoich produktach.

Wall Street Journal oraz Bloomberg informowały o testach Touch ID w wybranych prototypach iPhone 13. Dziś wiemy, że smartfony te nie otrzymały Touch ID.

Informacje na temat Touch ID zintegrowanego z ekranem przekazał Ming Chi-Kuo. Przyznał on, że jego wcześniejsze przewidywania nie sprawdziły się. Apple nie zamierza implementować Touch ID w smartfonach na przestrzeni najbliższych dwóch lat. Oznacza to, że czytnik linii papilarnych nie trafi do iPhone'a 14.

AKTUALIZACJA 01.04.2022

iPhone 14 bez dwóch ważnych elementów

Ming Chi-Kuo przekazał swoje najnowsze przewidywania dotyczące smartfonów z rodziny iPhone 14 w najnowszej notce dla inwestorów. Według analityka w tegorocznych modelach iPhone'a nie zobaczymy aparatu peryskopowego do zdjęć z większym przybliżeniem (powinien pojawić się w iPhone 15) oraz czytnika linii papilarnych Touch ID wbudowanego w ekran OLED (ten element może pojawić się dopiero w modelu iPhone 16/17).

Czytnik linii papilarnych w Galaxy S22 Ultra
Źródło: samsung.com

Czytnik linii papilarnych w Galaxy S22 Ultra

Źródło: samsung.com

Kuo jest pewny, że wyżej wymienione elementy nie pojawią się w tegorocznych modelach. Jego przewidywania są zgodne z przeciekami od innych analityków rynkowych.

Tegoroczne modele otrzymają ulepszony aparat główny o rozdzielczości 48 MP, nagrywanie w 8K, nowy procesor oraz nieco grubszą obudowę.

AKTUALIZACJA 14.04.2022

Apple podobno znalazło dostawcę teleobiektywu peryskopowego dla iPhone'ów z 2023 roku

Firma Apple prawdopodobnie podpisała umowę z nowym dostawcą elementów teleobiektywu dla systemu kamery peryskopowej w przyszłych iPhone'ach - donosi serwis The Elec.

W środę południowokoreańska firma Jahwa Electronics poinformowała, że planuje wydać 191 miliardów wonów (155 milionów dolarów) na budowę zakładów produkujących nowe siłowniki optycznej stabilizacji obrazu (OIS). Według wcześniejszego raportu The Elec, firma Apple odwiedziła nowe zakłady Jahwa Electronics w pierwszej połowie 2021 roku i jest "prawdopodobne", że inwestycja jest realizowana po to, aby Jahwa mogła zacząć dostarczać firmie Apple siłowniki OIS od przyszłego roku.

Firma Apple zwykle prosi dostawców o budowanie linii produkcyjnych wyłącznie dla własnych części i komponentów, ale nowe obiekty, które mają powstać w Gumi, będą wymagały zatwierdzenia przez Apple po ich ukończeniu, a cały proces potrwa rok od teraz.

Siłowniki OIS, które łączą w sobie funkcje OIS i autofokusa, będą prawdopodobnie przeznaczone do aparatów telefoto w iPhone'ach z 2023 roku. The Elec wcześniej powiązało te elementy z systemem kamer peryskopowych, umożliwiających zwiększenie zoomu optycznego.

Plotki o tym, że iPhone otrzyma obiektyw peryskopowy krążyły od początku 2020 roku, a renomowany analityk Ming-Chi Kuo jako pierwszy wspomniał o takiej możliwości. Kuo początkowo twierdził, że obiektyw peryskopowy będzie elementem wyposażenia iPhone'a 14 Pro, ale teraz mówi, że spodziewa się, iż ten typ obiektywu pojawi się w iPhonie 15 Pro, a taką prognozę wysunął również analityk Jeff Pu.

W systemie peryskopowym światło wpadające do teleobiektywu jest odbijane przez ustawione pod kątem lustro w kierunku przetwornika obrazu aparatu. Zmiana kierunku, w którym wędruje światło, pozwala na dłuższe "składanie" teleobiektywu w telefonach, dzięki czemu użytkownicy mogą robić większe zbliżenia bez rozmycia obrazu.

AKTUALIZACJA 15.04.2022

Linia iPhone'ów 14 może być najdroższa w historii

Spodziewamy się wielu ulepszeń w tegorocznym odświeżeniu iPhone'a, w tym aparatu 48 MP, konstrukcji bez wcięcia i nowego rozmiaru, ale jest jedna rzecz, która może nas nie zachwycić: cena.

Przez ostatnie kilka lat linia iPhone'ów pozostawała zasadniczo taka sama. Jest model podstawowy, którego cena zaczyna się od 3599 zł, model Pro, którego cena zaczyna się od 5199 zł, a także model Max, którego cena zaczyna się od 5699 zł. Tak było od iPhone'a 11 i spodziewaliśmy się, że iPhone 14 pójdzie w jego ślady, nawet z kilkoma fajnymi plotkami o aktualizacjach dla modeli Pro.

Być może tak się nie stanie. Według LeaksApplePro, Apple planuje podwyżkę cen dla linii iPhone 14. Po usunięciu iPhone'a 13 mini, najtańszy iPhone będzie teraz zaczynał się od 799 dolarów (około 3500 zł) i od tego momentu cena będzie rosła:

 • iPhone 14: 799 USD
 • iPhone 14 Max: 899 USD
 • iPhone 14 Pro: 1 099 USD
 • iPhone 14 Pro Max: 1 199 USD

LeaksApplePro obwinia wzrost cen o zwiększone koszty produkcji i potrzebę posiadania wystarczająco dużej różnicy między 14 Max i 14 Pro. Apple tradycyjnie oddziela linie iPhone'ów i iPhone'ów Pro o co najmniej 200 dolarów.

Taka linia cenowa oznaczałaby, że po raz pierwszy od czasu iPhone'a X firma Apple nie oferuje iPhone'a kosztującego 999 dolarów. Oznacza to także, że iPhone 14 Pro Max mógłby po raz pierwszy osiągnąć cenę 1 999 dolarów, jeśli plotki o opcji pamięci masowej 2 TB się sprawdzą.

Apple już podejmuje ryzyko z iPhone'em 14 Pro, który ma mieć ekskluzywną konstrukcję, układ i aparat. Nie wiadomo jednak, czy nabywcy iPhone'ów będą skłonni wyłożyć dodatkowe 100 dolarów za ten przywilej.

AKTUALIZACJA 20.04.2022

Pierwsze odlewy iPhone'a 14 pokazują względne rozmiary obudowy i aparatu

W sieci pojawiło się zdjęcie, na którym widać formy nadchodzących modeli iPhone'a 14 firmy Apple, co daje kolejny podgląd względnych rozmiarów urządzeń, o których krążą plotki.

Warto pamiętać, że formy pokazane na zdjęciu pochodzącym z Weibo prawdopodobnie zostały wykonane do użytku w produkcji obudów iPhone'a osób trzecich, a nie rzeczywistych słuchawek. Mimo to, wydają się one być zgodne z niepotwierdzonymi szczegółami, które słyszeliśmy w ostatnich miesiącach, szczególnie w odniesieniu do wymiarów urządzeń.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Pierwszą zauważalną różnicą w linii jest brak modelu iPhone mini. Rozmiary iPhone'ów zmieniają się w 2022 roku, a Apple eliminuje 5,4-calowego iPhone'a, ponieważ okazał się on niepopularny wśród klientów.

Po słabej sprzedaży iPhone'a mini firma Apple oferuje większe rozmiary iPhone'ów dla swoich flagowych urządzeń: 6,1-calowego iPhone'a 14, 6,1-calowego iPhone'a 14 Pro, 6,7-calowego iPhone'a 14 Max oraz 6,7-calowego iPhone'a 14 Pro Max. Oczekuje się, że modele iPhone 14 będą wyglądały tak samo jak modele iPhone 13, a ich konstrukcja będzie miała takie same płaskie krawędzie.

W całej linii spodziewane są niewielkie zmiany w wielkości wypustek aparatu. Według schematów iPhone'a 14 Pro Max udostępnionych przez Maxa Weinbacha, wypustka na aparat w iPhone'ie 2022 będzie miała grubość 4,17 mm, czyli będzie o 0,57 mm większa niż wypustka w iPhonie 13 Pro Max.

Przestrzeń zajmowana przez wypustkę z tyłu iPhone'a również zwiększy się o około 5% w każdym z wymiarów, przechodząc z obecnej szerokości 35,01 mm do 36,73 mm i wysokości 36,24 mm do 38,21 mm. Nie wiemy jeszcze, jakie mogą być względne zmiany w standardowych modelach iPhone'a 14.

Oczekuje się również, że zmiany w wyglądzie aparatu spowodują ulepszenia w kamerze Ultra Wide. Plotki sugerowały, że modele iPhone 14 Pro mogą doczekać się znaczących ulepszeń w kamerze szerokokątnej i aktualizacji teleobiektywu.

Analityk Apple, Ming-Chi Kuo, uważa, że modele iPhone'a 2022 Pro będą wyposażone w 48-megapikselową kamerę szerokokątną, co byłoby znacznym ulepszeniem w stosunku do obecnej 12-megapikselowej kamery, oraz możliwość nagrywania wideo 8K.

Choć na zdjęciu widać tylko tył urządzeń, oczekuje się, że modele iPhone 14 Pro z 2022 roku wyeliminują wcięcie na rzecz jakiejś kombinacji okrągłego otworu na aparat i wycięcia w kształcie pigułki. Oczekuje się, że zmiana ta będzie ograniczona do modeli Pro, podczas gdy standardowe modele iPhone'a 14 nadal będą miały wcięcie.

Oczekuje się, że Apple zaprezentuje modele iPhone'a 14 na imprezie, która prawdopodobnie odbędzie się we wrześniu 2022 roku, jeśli Apple będzie przestrzegać poprzednich harmonogramów wprowadzania na rynek. Sprawdź nasze dedykowane przewodniki po iPhone 14 i iPhone 14 Pro, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, co wiemy.

AKTUALIZACJA 22.04.2022

iPhone 14 Pro z bardziej zaokrągloną konstrukcją, dopasowaną do większej matrycy tylnej kamery

Według Iana Zelbo, grafika Apple, iPhone 14 Pro może mieć znacznie bardziej zaokrąglone rogi, aby dopasować się do większego aparatu tylnego.

Zelbo, który jest najbardziej znany z tworzenia renderów nadchodzących urządzeń Apple w oparciu o wyciekłe informacje, uważa, że modele iPhone 14 Pro są prawdopodobnie wyposażone w rogi o większych promieniach. Z porównania renderingów CAD i wymiarów, schematów, obrazów form produkcyjnych akcesoriów oraz dodatkowych informacji jasno wynika, że iPhone 14 Pro jest wielokrotnie przedstawiany z większymi promieniami narożników, co ma zapewnić bardziej zaokrąglony wygląd przodu i tyłu w porównaniu z iPhone'em 13 Pro. Z drugiej strony, iPhone 14 Pro Max wydaje się mieć praktycznie takie same promienie jak iPhone 13 Pro Max.

Firma Apple mogła być zmuszona do zmiany promienia narożników iPhone'a 14 Pro z powodu zmian w matrycy tylnej kamery. Oczekuje się, że modele iPhone 14 Pro będą wyposażone w większą matrycę tylnej kamery, aby ułatwić nowy system kamery 48 MP z czujnikiem większym o 57 procent.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Wykonana w skali przez Iana Zelbo symulacja frontu iPhone'a 13 Pro (po lewej) i iPhone'a 14 Pro (po prawej) o pozornie dokładnych wymiarach.

Matryce tylnych aparatów w modelach iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max zasadniczo pasowały do promienia narożników ramki każdego z urządzeń, ale gdy Apple zwiększył rozmiar matryc aparatów w modelach iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max, żadne z urządzeń nie pasowało do swoich narożników. O ile różnica między matrycami aparatów iPhone'a 12 Pro Max i iPhone'a 13 Pro Max jest niewielka, o tyle różnica między iPhone'em 12 Pro i iPhone'em 13 Pro jest znacząca.

Wydaje się prawdopodobne, że po kolejnym w tym roku zwiększeniu rozmiaru iPhone'a 14 Pro, niezgodność między krzywiznami płytki aparatu, obiektywów i rogów ramki ze stali nierdzewnej stała się zbyt poważna, co skłoniło Apple do zmiany projektu. Według Zelbo nowe, większe promienie narożników nadal nie pokrywają się dokładnie z zaokrąglonymi narożnikami płytki matrycy tylnej kamery, ale są znacznie bliżej.

iPhone 14 - nowości i aktualizacje po premierze [23.02.2022]

Tylna część obudowy iPhone'a 13 Pro (po prawej) i iPhone'a 14 Pro (po lewej) o pozornie dokładnych wymiarach, wykonana w skali przez Iana Zelbo.

Zmianę mógł też spowodować przeprojektowany wyświetlacz iPhone'a 14 Pro. Oczekuje się, że wyśrodkowana pigułka i dziurkowaty kształt przedniej matrycy aparatu TrueDepth w miejsce wcięcia będą jednymi z głównych uaktualnień urządzenia, a także podobno ma ono posiadać o 20 procent cieńsze ramki wokół wyświetlacza. Aby osiągnąć te zmiany, konieczne będzie przeprojektowanie wyświetlacza, więc jednoczesna zmiana promieni narożników jest realna.

Z podobnych informacji dotyczących iPhone'a 14 wynika, że urządzenie to nie ma nowego promienia narożników, co może wskazywać, że bardziej zaokrąglona konstrukcja ma stać się kolejnym czynnikiem różnicującym linię iPhone'ów standardowych i "Pro".

Zelbo pracuje nad szczegółowymi renderami iPhone'a 14 Pro w oparciu o wiele źródeł, aby zapewnić pozornie dokładne spojrzenie na to, jak może wyglądać następna generacja iPhone'a Pro firmy Apple, gdy zostanie ogłoszona jeszcze w tym roku. Rendery wkrótce zadebiutuje Jon Prosser na portalu Front Page Tech.

AKTUALIZACJA 26.04.2022

Gurman: standardowy iPhone 14 nie będzie miał aparatu 48 MP i procesora A16

Gurman: standardowy iPhone 14 nie będzie miał aparatu 48 MP i procesora A16, funkcje łączności satelitarnej mogą pojawić się jeszcze w tym roku

Według Marka Gurmana z Bloomberga, modele iPhone 14 będą się bardziej różnić od modeli iPhone 14 Pro - będą miały inne układy scalone i szersze kamery.

W swoim najnowszym biuletynie "Power On", Gurman potwierdził szereg plotek na temat linii iPhone 14, a w tym, że Apple nadal pracuje nad funkcjami łączności satelitarnej. Podkreślił również, że Apple chce jeszcze bardziej zróżnicować modele iPhone'a Pro i od modeli podstawowych. Nowa 48-megapikselowa kamera szerokokątna będzie dostępna wyłącznie w modelach Pro, podczas gdy standardowe modele iPhone'a 14 zachowają 12-megapikselową kamerę szerokokątną, tak jak w iPhone'ach 13.

Jak po raz pierwszy zasugerował analityk Apple, Ming-Chi Kuo, podstawowe modele iPhone'a "prawdopodobnie będą trzymać się A15 z zeszłego roku lub jego wariantu", podczas gdy modele Pro będą wyposażone w nowy układ Apple A16. Gurman dodał, że poza próbą zróżnicowania modeli Pro, globalny niedobór chipów może przyczynić się do tej decyzji.

Gurman powtórzył także inne plotki, że modele iPhone 14 będą miały bardzo podobny design do modeli iPhone 12 i iPhone 13, dodając "nowe wcięcie w modelach Pro", składające się z wycięcia w kształcie pigułki dla Face ID i okrągłego wycięcia dla aparatu, a także "większe wypustki na aparat, aby zmieścić nowe czujniki".

Co więcej, Gurman twierdził, że Apple wciąż pracuje nad wprowadzeniem do iPhone'a funkcji łączności satelitarnej. Firma rzekomo zamierza wprowadzić tę funkcję w modelach iPhone 13, ale nowa funkcjonalność może być gotowa dopiero dla linii iPhone 14. Funkcje łączności satelitarnej są przeznaczone do zgłaszania nagłych wypadków i wysyłania krótkich tekstów do kontaktów awaryjnych, gdy nie jest dostępna usługa komórkowa.

AKTUALIZACJA 27.04.2022

Najnowsze schematy CAD pokazują węższe ramki boczne iPhone'a 14 Pro

iPhone 14 Pro będzie miał węższe boczne ramki w porównaniu z obecną generacją. Dowodem na to jest zestawienie obok siebie schematów CAD podobno iPhone'a 14 Pro i iPhone'a 13 Pro. Różnica nie jest duża, ale w połączeniu z przejściem z pełnowymiarowego wcięcia na wycięcie w kształcie pigułki dla elementów Face ID, iPhone 14 Pro będzie miał efektywnie większy obszar roboczy wyświetlacza.

Te rysunki CAD nie są pierwszymi, jakie widzimy. Widzieliśmy już wcześniej bardzo szczegółowe rendery iPhone'a 14 Pro, które ujawniają nieco grubszą obudowę i w większości niezmienioną szerokość i wysokość w porównaniu z iPhone'em 13 Pro.

Jeśli chodzi o rozmiar, iPhone 14 będzie oferował wyświetlacz o przekątnej 6,1 cala i 6,7 cala, zarówno w wersji zwykłej, jak i Pro. Niewykluczone, że nowe wycięcie w kształcie pigułki będzie charakterystyczne tylko dla wersji Pro. Analityk Ming-Chi Kuo twierdzi, że wszystkie modele iPhone'a 14 otrzymają aparaty selfie z automatycznym ustawianiem ostrości (tak, selfie iPhone'a jest stałoogniskowe i zawsze było), ale bez Touch ID i kamery z zoomem peryskopowym.

AKTUALIZACJA 05.05.2022

iPhone 14 Pro z nową konstrukcją z otworami i wypustkami, która zastąpi wcięcie (notch)

Fot. @SaranByte / Twitter

Fot. @SaranByte / Twitter

Plotkuje się, że nadchodzące modele iPhone'a 14 Pro mają być wyposażone w nowe wyświetlacze z wycięciem w kształcie pigułki, zawierające otwór na czujniki Face ID oraz przedniej kamery. Przednie szklane panele dla wszystkich czterech modeli iPhone 14 rzekomo pojawiły się na chińskiej stronie mediów społecznościowych Weibo oraz zostały udostępnione na Twitterze przez @SaranByte i zgłaszane przez 9to5Mac. Panele ujawniają nie tylko design typu "pill-and-hole" dla modeli iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max, ale także nieco cieńsze ramki i wyższy współczynnik proporcji dla tych modeli.

Zgodnie z oczekiwaniami, na zdjęciu widać również, że standardowe modele iPhone 14 i iPhone 14 Max zachowają to samo wcięcie, co modele iPhone 13.

Oto, jak najprawdopodobniej będzie wyglądał iPhone 14

Nowe zdjęcia wydrukowanych w 3D makiet, prawdopodobnie opartych na stosunkowo dokładnych wymiarach nadchodzącej linii iPhone'ów 14, pozwoliły przyjrzeć się zmianom konstrukcyjnym, jakie Apple planuje dla iPhone'ów z 2022 roku, a zwłaszcza powiększeniu systemów kamer w porównaniu z najnowszą serią iPhone'ów 13.

Zgodnie z wcześniejszymi plotkami i schematami, iPhone'y z serii 14 będą miały większe aparaty z tyłu. Zdjęcia udostępnione przez Mac Otakara oferują wyraźniejsze realne spojrzenie na tę zmianę projektową, próbując umieścić fizyczne makiety iPhone'a 14 w futerałach iPhone'a 13 i sprawdzając, czy będą pasować.

6,7-calowy "iPhone 14 Max", widoczny na zdjęciu, niemal idealnie mieści się w etui 6,7-calowego iPhone'a 13 Pro Max, co wskazuje na to, że oba urządzenia będą miały zasadniczo takie same rozmiary. Prostszy, dwuobiektywowy aparat w modelach nie-Pro jest mniejszy niż aparat Pro z potrójnym obiektywem, więc w nowym iPhonie 14 Max bez obiektywu będzie znacznie mniejszy niż w obecnym 6,7-calowym iPhonie 13 Pro Max.

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Przechodząc do bardziej zbliżonych porównań, mniejsze makiety iPhone'a 14 i 14 Pro o przekątnej 6,1 cala nie pasują do odpowiednich futerałów iPhone'a 13 i 13 Pro. Na zdjęciach widać, że problemy z dopasowaniem sprawia przede wszystkim wypukłość aparatu, która w iPhone'ach 14 i 14 Pro jest znacznie większa. Całkowite rozmiary urządzeń również wydają się nieco większe, ponieważ telefonów nie da się nawet wcisnąć do futerałów.

Przechodząc do najwyższego modelu z linii iPhone 14, 6,7-calowego iPhone'a 14 Pro Max, Mac Otakara twierdzi, że ma on podobne wymiary jak iPhone 13 Pro Max, a zatem pasuje do etui na obecny model, choć z pewnymi zastrzeżeniami. Podobnie jak w przypadku innych modeli z linii iPhone 14, większa wypukłość aparatu uniemożliwia dokładne dopasowanie do istniejącego etui.

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Mac Otakara sprawdził także, jak osłony ekranu dla iPhone'a 13 pasują do odpowiednich makiet modeli iPhone'a 14 i sugerują one, że niektóre modele mogą rzeczywiście mieć cieńsze ramki wyświetlacza z różnymi promieniami narożników.

Na koniec Mac Otakara nie był w stanie określić rozmieszczenia przedniej kamery i czujników w modelach Pro, ponieważ makiety nie zawierają tych szczegółów. Plotki i przecieki sugerowały, że modele Pro będą miały raczej układ typu pill i hole-punch, a nie notch.

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Przypomnijmy, że iPhone 14 ma składać się z czterech modeli - dwóch niższej klasy o przekątnej 6,1 cala i 6,7 cala oraz dwóch wyższej klasy modeli Pro o tej samej przekątnej. Linia iPhone'ów 14 będzie oznaczać koniec drogi dla mniejszego, 5,4-calowego iPhone'a "mini". Pełne zestawienie wszystkich nowości, których spodziewamy się po tegorocznym telefonie iPhone, można znaleźć w naszym obszernym opracowaniu.

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

Fot. www.macotakara.jp

AKTUALIZACJA 10.05.2022

iPhone'a 14 Pro będzie droższy od poprzednika

Źródłem informacji jest użytkownik Shadow Leak, znany z udostępniania przecieków z branży mobilnej. W jednym ze swoich najnowszych wpisów podzielił się przewidywaną specyfikacją iPhone'a 14 Pro, a także jego ceną.

Nowy sprzęt od Apple ma posiadać 6.06 calowy ekran wykonany w technologii OLED z 120 Hz odświeżaniem obrazu. Rozdzielczość wyświetlacza ma wynosić 2532 x 1170 pikseli - podobnie jak w iPhone'ach 13. Znany z telefonów Apple Notch w wersji Pro zostanie zastąpiony wysepką przypominającą umiejscowienie kamer do selfie np. w serii Galaxy od Samsunga. Smartfon ma korzystać z układu A16 Bionic (4 nm TSMC) zamkniętego w obudowie wykonanej ze stopu tytanu.

Urządzenie będzie dostępne w czterech wersjach oferujących różną wielkość pamięci wewnętrznej: 128 GB, 256 GB, 512 GB oraz 1 Tb. Model posiadający 128 GB pamięci na pliki oraz 6 GB RAM w dniu premiery ma kosztować 1099 dolarów (około 4800 zł). Jeśli cena okaże się prawdziwa nowy iPhone 14 Pro będzie o 100 dolarów (ponad 400 zł) droższy od swojego poprzednika.

AKTUALIZACJA 16.05.2022

Port USB-C w urządzeniach Apple? Tak, ale jeszcze nie w tym roku

Według Kuo, Apple nie będzie już oferowało akcesoriów z Lightning po premierze swojego telefonu z portem USB-C. Ma się to wiązać z utrudnieniami logistycznymi, które byłyby stwarzane przez równoczesne wspieranie dwóch standardów ładowania na tak dużej gamie produktów. Oznacza to, że od 2023 roku możemy spodziewać się, że większość akcesoriów sprzedawanych przez Apple będzie obsługiwała ładowanie przez USB-C.

Te akcesoria to, między innymi:

 • AirPods
 • AirPods Pro
 • AirPods Max
 • Magic Keyboard
 • Magic Mouse
 • iPad
 • Magic Trackpad

Leaker odpowiedział także na nurtujące wiele osób pytanie dotyczące pogłosek o nadchodzącym iPhonie, który miałby zupełnie porzucić port ładowania na rzecz ładowania indukcyjnego MagSafe. Analityk informuje, że według Apple taka zmiana nie jest jeszcze możliwa z dwóch powodów: po pierwsze, ładowanie indukcyjne jest jeszcze niewystarczająco rozwinięte; po drugie, samo MagSafe nie jest w mniemaniu Apple wystarczająco rozpowszechnione. Jednak wygląda na to, że pomysł ten nie został porzucony, a raczej odłożony w czasie aż do momentu szerszego rozpowszechnienia technologii bezprzewodowego ładowania.

Warto wspomnieć, że Apple rozpoczęło swoje przejście na USB-C już kilka lat temu. W 2015 roku stworzyło pierwszego MacBooka ładowanego przez ten port. Natomiast w swoich tabletach wprowadziło go w 2018 roku. Niektórzy jednak uważają, że przejście to nie jest zbyt sprawne i - szczególnie w smartfonach tej firmy - powinno nastąpić o wiele szybciej. Niektórzy nawet biorą sprawy w swoje ręce i własnoręcznie dodają port do swojej elektroniki. Wygląda na to, że Apple w końcu się ugięło (między innymi po decyzji Komisji Europejskiej o ujednoliceniu ładowarek dla elektroniki) i ma zamiar dokończyć przejście na USB-C.

W połowie września 2021 roku firma Apple zaprezentowała nowe smartfony z rodziny iPhone 13. Gigant z Cupertino uporał się z problemami produkcyjnymi i nie musiał opóźniać premiery swoich smartfonów.

iPhone 13 Pro
Źródło: froontpagetech.com

iPhone 13 Pro

Źródło: froontpagetech.com

iPhone 13 jest jednym z najpopularniejszych smartfonów ostatnich tygodni, ale już na kilka dni przed premierą do sieci trafił ogromny przeciek dotyczący iPhone'a 14.

Analitycy sugerują, że po dwóch latach niewielkich aktualizacji firma Apple w końcu zdecyduje się na premierę zupełnie nowego, rewolucyjnego smartfona. Mowa oczywiście o iPhone'ie 14.

W tym materiale zbieramy wszystkie informacje o kolejnej generacji flagowych modeli iPhone'a.

iPhone 13 Pro
Źródło: froontpagetech.com

iPhone 13 Pro

Źródło: froontpagetech.com

iPhone 14 - nazwa jest oczywista

W przypadku nadchodzących modeli iPhone'a nie musimy zastanawiać się, jak zostaną nazwane. W przyszłym roku Apple postawi na sprawdzony schemat. Smartfony otrzymają nazwę iPhone 14 mini, iPhone 14, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max.

Firma Apple w 2019 roku odeszła od stosowania literek s i wprowadzania na rynek zupełnie nowego modelu co rok. Idąc śladami konkurencji gigant z Cupertino co roku zmienia liczbę stojącą przy nazwie iPhone.

iPhone 14 - na ile modeli możemy liczyć?

W sieci mówi się, że Apple może zmodyfikować linię modelową. Z oferty może zniknąć najmniejszy model z dopiskiem mini w nazwie. Po rozczarowujących wynikach sprzedażowych iPhone'a 12 mini firma zdecydowała się na jego odświeżenia, ale iPhone 13 mini prawdopodobnie jest ostatnim małym smartfonem Apple.

Na rynku powinny pojawić się następujące modele:

 • iPhone 14 - 6,1 cala OLED
 • iPhone 14 Pro - 6,1 cala OLED ProMotion
 • iPhone 14 Pro Max - 6,7 cala OLED ProMotion

Miejsce iPhone'a 14 mini może zając iPhone 14 Max, który otrzyma większy ekran o przekątnej 6,5-6,8 cala.

iPhone 14 - cena

Cena zawsze jest jedną z najważniejszych informacji, których oczekujemy od producenta podczas prezentacji. W kwestii iPhone'a ceny flagowych modeli nie zmieniły się od 2017 roku. W przypadku mniejszych modeli bywało różnie - czasami iPhone stawał się droższy, a czasami tańszy.

iPhone 13 mini
Źródło: apple.com

iPhone 13 mini

Źródło: apple.com

Aktualny cennik wygląda następująco:

 • iPhone SE - od 2199 zł
 • iPhone 11 - od 2599 zł
 • iPhone 12 mini - od 3149 zł
 • iPhone 12 - od 3599 zł
 • iPhone 13 mini - od 3599 zł
 • iPhone 13 - od 4199 zł
 • iPhone 13 Pro - od 5199 zł
 • iPhone 13 Pro Max - od 5699 zł

Spodziewamy się, że iPhone 14 kosztować będzie podobnie. Z pierwszych niepotwierdzonych informacji i historycznych cen możemy sądzić, że za iPhone'a 14 zapłacimy:

 • iPhone 14 mini (jeżeli się pojawi) - od 3599 zł
 • iPhone 14 - od 4199 zł
 • iPhone 14 Max (jeżeli się pojawi) - od 4599 zł
 • iPhone 14 Pro - od 5199 zł
 • iPhone 14 Pro Max - od 5699 zł

iPhone 14 - procesor

Nie jest tajemnicą, że sercem iPhone'a 14 będzie układ Apple A16. Prawdopodobnie Apple wykorzysta 3 nm proces technologiczny. Nie znamy aktualnie żadnych szczegółów technicznych, ale pewne jest, że układ będzie wydajniejszy od Apple A15 Bionic z iPhone 13.

iPhone 13 
Źródło: apple.com

iPhone 13

Źródło: apple.com

Dodatkowo już w podstawie całość powinna być łączona z 6 GB pamięci operacyjnej. Modele Pro i Pro Max mogą otrzymać 8 GB RAMu.

iPhone 14 - wyświetlacz

Apple powinno wykorzystać wyświetlacze LTPO OLED w każdym modelu iPhone'a 14. Niestety prawdopodobnie nie każdy smartfon otrzyma ProMotion. Oznacza to, że bazowe modele w dalszym ciągu otrzymają 60 Hz odświeżanie treści.

Ekran ProMotion
Źródło: apple.com

Ekran ProMotion

Źródło: apple.com

iPhone 14 z pewnością otrzyma wyświetlacz Super Retina XDR.

Mówi się o modelach z przekątną 6,1 oraz 6,7 cala. Z rynku prawdopodobnie zniknie model z mniejszym panelem o przekątnej 5,4 cala.

Ekran w iPhone 14 może być rewolucyjny z jednego powodu. Apple nie poprawi znacząco jakości wyświetlanych treści, ale powinno wyeliminować wycięcie w ekranie, które pojawiło się w 2017 roku.

iPhone 14 i Touch ID?

O powrocie Touch ID na pokład iPhone'a mówi się nie od dziś. Liczyliśmy, że element ten pojawi się w iPhone 12. Później spodziewaliśmy się go w iPhone 13, a obecnie w iPhone 14. Jak widać na Touch ID czekamy już bardzo długo i nic nie wskazuje na to, aby Apple przywróciło czytnik linii papilarnych do swoich flagowych smartfonów.

iPhone 14 - aparat

W 2021 roku iPhone dostał sporą aktualizację aparatów. Wszystkie modele dostały nowe matryce, które wcześniej znajdowały się w modelu Pro Max. Popracowano również nad oprogramowaniem, a nowy procesor Apple A15 Bionic pozwolił na zastosowanie trybu filmowego i nagrywania w ProRes (tylko modele Pro i Pro Max).

iPhone 13 
Źródło: apple.com

iPhone 13

Źródło: apple.com

Nie mamy potwierdzonych informacji dotyczących aparatów w iPhone 14, ale naturalną ewolucją będzie dodanie matryc o wyższej rozdzielczości, które pozwolą na nagrywanie filmów wideo w rozdzielczości 8K.

Nowością będzie prawdopodobnie również kamerka przednia, która nie będzie już umieszczona w wycięciu, a bezpośrednio w wyświetlaczu.

iPhone 14 - co z portem Lightning?

iPhone 14 z pewnością nadal zaoferuje złącze magnetyczne MagSafe. Co ważniejsze może to być jedyny port w przyszłorocznych smartfonach. Mówi się że ze względu na przestarzałą konstrukcję oraz konieczność unifikacji złączy w telefonach komórkowych w Unii Europejskiej, Apple całkowicie zrezygnuje ze stosowania gniazda Lightning.

Może to oznaczać, że iPhone będzie w stanie ładować się tylko i wyłącznie bezprzewodowo.

iPhone 14 - bateria

iPhone 13 nie wprowadził rewolucji w pojemności akumulatorów oraz prędkości ładowania. Liczymy, że Apple dogoni konkurencję podczas premiery iPhone'a 14. Spodziewamy się, że telefony otrzymają szybsze ładowanie MagSafe o mocy co najmniej 25 W.

iPhone 14 - oprogramowanie

iPhone 14 zadebiutuje na rynku z systemem operacyjnym iOS 16, który zostanie zaprezentowany na konferencji WWDC 2022# w czerwcu 2022 roku.

SPRAWDŹ CENY POSZCZEGÓLNYCH MODELI IPHONE 13

Aktualizacja: 23 lutego 2023 14:42
Aktualizacja: 22 grudnia 2022 13:29
Aktualizacja: 22 listopada 2022 09:24
Aktualizacja: 16 listopada 2022 10:01
Aktualizacja: 11 października 2022 10:00
Aktualizacja: 07 października 2022 14:12
Aktualizacja: 07 października 2022 14:09
Aktualizacja: 05 października 2022 10:36
Aktualizacja: 15 września 2022 06:58
Aktualizacja: 13 września 2022 13:02
Aktualizacja: 12 września 2022 06:29
Aktualizacja: 29 sierpnia 2022 13:49
Aktualizacja: 26 sierpnia 2022 13:40
Aktualizacja: 23 sierpnia 2022 15:07
Aktualizacja: 22 sierpnia 2022 10:27
Aktualizacja: 18 sierpnia 2022 12:55
Aktualizacja: 10 sierpnia 2022 20:45
Aktualizacja: 04 sierpnia 2022 10:55
Aktualizacja: 22 lipca 2022 10:36
Aktualizacja: 20 lipca 2022 09:30
Aktualizacja: 15 lipca 2022 11:18
Aktualizacja: 11 lipca 2022 22:33
Aktualizacja: 06 lipca 2022 15:50
Aktualizacja: 27 czerwca 2022 14:51
Aktualizacja: 24 czerwca 2022 14:13
Aktualizacja: 20 czerwca 2022 16:52
Aktualizacja: 14 czerwca 2022 09:07
Aktualizacja: 08 czerwca 2022 05:43
Aktualizacja: 02 czerwca 2022 10:46
Aktualizacja: 31 maja 2022 10:54
Aktualizacja: 25 maja 2022 14:40
Aktualizacja: 24 maja 2022 15:40
Aktualizacja: 23 maja 2022 10:48
Aktualizacja: 18 maja 2022 14:33
Aktualizacja: 16 maja 2022 13:28
Aktualizacja: 11 maja 2022 14:07
Aktualizacja: 10 maja 2022 13:01
Aktualizacja: 05 maja 2022 10:23
Aktualizacja: 27 kwietnia 2022 06:35
Aktualizacja: 26 kwietnia 2022 10:47
Aktualizacja: 22 kwietnia 2022 05:45
Aktualizacja: 20 kwietnia 2022 06:27
Aktualizacja: 15 kwietnia 2022 18:44
Aktualizacja: 14 kwietnia 2022 13:32
Aktualizacja: 14 kwietnia 2022 12:56
Aktualizacja: 01 kwietnia 2022 08:38
Aktualizacja: 31 marca 2022 08:42
Aktualizacja: 29 marca 2022 12:51
Aktualizacja: 28 marca 2022 08:34
Aktualizacja: 25 marca 2022 13:35
Aktualizacja: 24 marca 2022 09:02
Aktualizacja: 22 marca 2022 13:58
Aktualizacja: 22 marca 2022 08:47
Aktualizacja: 18 marca 2022 09:48
Aktualizacja: 16 marca 2022 11:42
Aktualizacja: 14 marca 2022 10:01
Aktualizacja: 11 marca 2022 11:34
Aktualizacja: 08 marca 2022 10:31
Aktualizacja: 04 marca 2022 14:35
Aktualizacja: 02 marca 2022 11:19
Aktualizacja: 28 lutego 2022 08:51
Aktualizacja: 25 lutego 2022 10:33
Aktualizacja: 23 lutego 2022 08:33
Aktualizacja: 21 lutego 2022 14:09
Aktualizacja: 21 lutego 2022 09:45
Aktualizacja: 18 lutego 2022 13:03
Aktualizacja: 11 lutego 2022 11:16
Aktualizacja: 10 lutego 2022 10:01
Aktualizacja: 02 lutego 2022 13:20
Aktualizacja: 27 stycznia 2022 08:46
Aktualizacja: 26 stycznia 2022 12:11
Aktualizacja: 25 stycznia 2022 11:52
Aktualizacja: 25 stycznia 2022 11:52
Aktualizacja: 24 stycznia 2022 08:52
Aktualizacja: 21 stycznia 2022 11:54
Aktualizacja: 17 stycznia 2022 08:57
Aktualizacja: 14 stycznia 2022 14:33
Aktualizacja: 14 stycznia 2022 08:56
Aktualizacja: 13 stycznia 2022 07:48
Aktualizacja: 11 stycznia 2022 15:06
Aktualizacja: 11 stycznia 2022 15:06
Aktualizacja: 10 stycznia 2022 12:51
Aktualizacja: 07 stycznia 2022 08:20
Aktualizacja: 03 stycznia 2022 10:40
Aktualizacja: 21 grudnia 2021 08:49
Aktualizacja: 16 grudnia 2021 08:39
Aktualizacja: 14 grudnia 2021 10:42
Aktualizacja: 10 grudnia 2021 14:44
Aktualizacja: 09 grudnia 2021 10:30
Aktualizacja: 06 grudnia 2021 10:41
Aktualizacja: 25 listopada 2021 08:18
Aktualizacja: 19 listopada 2021 10:16
Aktualizacja: 18 listopada 2021 08:20
Aktualizacja: 10 listopada 2021 11:30
Aktualizacja: 10 listopada 2021 09:48
Aktualizacja: 04 listopada 2021 07:58
Aktualizacja: 03 listopada 2021 08:15
Aktualizacja: 27 października 2021 10:28
Aktualizacja: 25 października 2021 11:37
Aktualizacja: 22 października 2021 12:03
Aktualizacja: 22 października 2021 12:03
Aktualizacja: 14 października 2021 11:10
Aktualizacja: 11 października 2021 10:05
Aktualizacja: 08 października 2021 08:21
Aktualizacja: 04 października 2021 11:41
Aktualizacja: 01 października 2021 09:55
Aktualizacja: 30 września 2021 09:07
Aktualizacja: 27 września 2021 10:45
Aktualizacja: 21 września 2021 10:42

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: