iPhone 2020 - data premiery, specyfikacja, cena [09.03.2020]

W sieci pojawiają się pierwsze przecieki na temat iPhone 2020. Gromadzimy je w tym miejscu - zobacz, co już wiemy.


Oczywiście nie należy wierzyć w każdą plotkę, dlatego też z góry odrzucamy wszelkie wyglądające nieprawdopodobnie. Pozostałe pochodzą ze stron i serwisów, których przecieki często się sprawdzały.

iPhone 2020: sensor Time-of-Flight

Informację o umieszczeniu sensora Time-of-Flight podał światu serwis Digitimes. Według tego źródła, Apple zwróciło się do swoich dostawców z prośbą o dostarczenie komponentów VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) w celu użycia w sensorze ToF. Przecieki od dostawców mówią, że będzie on użyty w iPhone, który ujrzy światło dzienne w 2020 roku. Wcześniej informowali o takiej możliwości Bloomberg oraz analityk Ming-Chi Kuo. VCSEL to laser złączowy o emisji powierzchniowej z pionową wnęką rezonansową. Emituje światło w podczerwieni, dlatego ludzkie oko nie może go zobaczyć. Jest stosowany w wielu urządzeniach konsumenckich, a także przy zabawie z rzeczywistością rozszerzoną.

Apple prawdopodobnie użyje kompleksowego czipu zamiast całego mechanizmu, dzięki czemu każdy piksel na wykonywanej fotografii powinien idealnie odzwierciedlać rzeczywiste kolory.

iPhone 2020: trzy modele, nowe rozmiar, OLED

Jak donosi MacRumors, powołując się na analityka Ming-Chi Kuo, iPhone 2020 będzie dostępny w trzech wersjach: XS, XS Max, XR, czyli tak samo, jak iPhone 2019. Ich rozmiary to odpowiednio: 5.4", 6.1" oraz 6.7". Wszystkie mają mieć ekrany OLED. W porównaniu do obecnych modeli iPhone, XS Max zwiększy rozmiar z 6,5 na 6,7", co można odebrać jako chęć rywalizacji z Samsung S10 5G. Natomiast iPhone XS zmniejszy się z 5,8 na 5,4". Kuo nie podaje żadnego uzasadnienia dla tej decyzji, ale być może chodzi o większą różnicą pomiędzy XS a XR?

22 lipca na Twittrrze pojawił się przeciek, którego autorem jest Ice Universe. Wg niego Apple 2020 otrzyma wyświetlacze ProMotion - jest to podrasowane LCD z częstotliwością odświeżania do 120 HZ. Podobno firma z Cupertino prowadził negocjacje z Samsungiem i LG, których celem jest stworzenie wyświetlaczy z możliwością przełączania odświeżania z 60 Hz na 120 Hz. Skąd ten pomysł? Otóż ekran logowania iPhone wymaga odświeżania 60 Hz.

iPhone 2020: modem 5G

Wszyscy stopniowo będą przechodzić na 5G, więc nie dziwi to w przypadku smartfonów Apple. Jednak Kuo prognozuje, że modem 5G otrzymają tylko modele XS oraz XS Max, a XR pozostanie przy LTE 4G. Tu warto dodać, że Apple pracuje nad swoim własnym modemem 5G, który ma być gotowy w 2022 roku. Ponadto współpracuje z Qualcomm, więc może skorzysta z rozwiązań tego producenta.

29 lipca 2019 Ming-Chi Kuo zmienił zdanie i podał, że prawdopodobnie wszystkie trzy model będą mieć 5G. Powód jest prosty - Apple chce mieć swój kawałek tortu na rynku 5G. O ile w przypadku smartfonów z systemem Android standard ten pojawi się w najdroższych modelach, o tyle - mówiąc wprost - w porównaniu z nimi wszystkie urządzenia Apple są drogie, więc 5G ma być rekompensatą wydatku. Kuo podał też, że nowy zespół w zajmującym się smartfonami oddziale Intela pracuje już nad wprowadzeniem 5G do iPhone 2020. Z drugiej jednak strony wprowadzenie modemów 5G podniesie i tak niemały koszt smartfonów z jabłuszkiem.

AKTUALIZACJA 25.09.2019

iPhone 12?

Ming-Chi Kuo podał 25 września, że planowany na 2020 rok model iPhone będzie nosił numer 12, a jego design będzie "znacząco" różnić się od iPhone 11. Obecny został wprowadzony dwa lata wcześniej, przy iPhone X. Model iPhone 12 ma być taką zmianą konstrukcji, jaką był w rodzinie iPhone 4, a jaką kontynuowały 4S, 5 i 5S oraz iPhone SE. Maja także zmienić się rozmiar - mniejsza wersja to wg Kup 5,4", a modele "Pro" to 6,1 oraz 6,7". Wszystkie mają wspierać 5G.

AKTUALIZACJA 27.09.2019

iPhone 2020 - żegnamy notch

Na Twitterze pojawiła się poniższa grafika, sugerująca, że iPhone 2020 (iPhone 12) nie będzie mieć notcha. Jest to - zdaniem autora przecieku - grafika prezentująca prototyp urządzenia z wyświetlaczem 6,7". Wszystkie czujniki i aparat zostały umieszczone na górnej ramce.

AKTUALIZACJA 30.09.2019

Użytkownik Twittera Ben Geskin opublikował rendery koncepcyjne nadchodzącego urządzenia. Oto one.

AKTUALIZACJA 31.10.2019

Nikkei Asian Review donosi, że wszystkie modele iPhone 2020 będą mieć wsparcie dla 5G. Cytując "cztery niezależne źródła" podaje, że smartfony otrzymają procesor Qualcomm x55, co umożliwi obsługę tego standardu. A urządzenia mają nazywać się po prostu iPhone 12, iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max. W styczniu 2020 roku ma pojawić się tani iPhone SE 2.

AKTUALIZACJA 13.11.2019

Do sieci trafiły dwa nowe rendery iPhone 2020. Powstały na podstawie przecieków od analityka Ming-Chi Kuo i pokazuje, czego spodziewać po designie. Jak wiadomo, Apple planuje powrócić w tym obszarze do starszych modeli, dlatego nowa linia będzie mieć bardziej ostre krawędzie, w przeciwieństwie do łagodnych łuków iPhone 11. Z tyłu widzimy cztery obiektywy aparatu tylnego oraz ich opis, a z przodu - aparat skryty w niewielkim notchu. Obiektywom aparatu tylnego towarzyszy lampa błyskowa LED oraz emiter podczerwieni. Zastosowany sensor Time-of-Flight ma nie tylko poprawiać jakość wykonywanych fotografii, ale również dawać lepsze wsparcie dla rzeczywistości rozszerzonej (AR).

AKTUALIZACJA 3.12.2019

CNBC, powołując się na raport J.P. Morgan, podaje, że Apple może w 2020 roku wypuścić cztery modele iPhone. Wszystkie mają wspierać 5G i mmWave, dwa z nich mają być high-endowe (wyświetlacze 6,1" oraz 6,7"), a także mieć tylny aparat z trzema obiektywami. Dwa tańsze modele - 6,1" oraz 5,4" - nie wspierają mmWave oraz mają dwa obiektywy na plecach. Wszystkie wyświetlacze to technologia OLED - a za ich produkcję ma odpowiadać Samsung.

Raport J.P. Morgan podaje, że w 2021 roku Apple może zmienić system wypuszczania na rynek nowych modeli. Od 2021 roku mają być to dwa nowe modele rocznie - obecnie jest to jeden na rok.

AKTUALIZACJA 6.12.2019

Analityk Ming-Chi Kuo zaskoczył informacją, że Apple może wypuścić w 2020 roku pięć modeli: 5,4" oraz 6,1" z podwójnym obiektywem aparatu tylnego, 6,1" i 6,7" z trzema obiektywami i sensorem ToF oraz model 4,7". Wszystkie mają mieć wyświetlacz OLED poza ostatnim, gdzie zostanie zastosowany LCD. Co więcej - OLED-owe mają trafić na rynek jesienią, a 4,7" znacznie wcześniej od nich. Te "jesienne" będą mieć wsparcie dla 5G oraz mmWave. Model 4,7" ma przypominać iPhone 8 - będzie wyposażony w przycisk Home, procesor A13 oraz aparat z jednym obiektywem.

AKTUALIZACJA 9.12.2019

Według koreańskiego serwisu The Elec, iPhone 12 będzie używać specjalnych układów scalonych, odmiennych, niż w iPhone 11. Dzięki temu będzie pod obudową więcej miejsca, a co za tym idzie - do wnętrza trafi duża bateria. Nie podano jej hipotetycznej pojemności, ale zgadza się to z informacjami o wyposażeniu iPhone w modem 5G. Pobiera on więcej energii, niż modemy LTE, a więc aby działał tak długo, jak poprzednicy, musi mieć większy zasób mocy.

AKTUALIZACJA 28.12.2019

Według przecieków, wszystkie modele iPhone 12 maja otrzymać stabilizator matrycy. Jego działanie polega na przesuwaniu obrazu w kierunku odwrotnym do wstrząsów, co ma zapewnić eliminowanie wszelkich rozmazań czy niewyraźnych elementów na wykonywanym zdjęciu.

ponadto iPhone 12 może reaktywować kultowy design modelu 4. Analityk TF International Securities, Ming-Chi Kuo, który specjalizuje się w firmie Apple, przekazał, że najnowsze modele wprowadzą design, który będzie mocno inspirowany iPhonem 4. Oczekuje on ostrych krawędzi i płaskich boków.

AKTUALIZACJA 04.01.2020

Pojawiła się plotka o cieńszym, bardziej wydajniejszym wyświetlaczu OLED. Przekazał ją koreańskie serwis The Elec. Według niego, Apple unowocześnia linię produkcyjną wyświetlaczy w fabryce E6, gdzie produkowane są wyświetlacze dla aktualnych iPhone 11 Pro. Po unowocześnieniu będzie możliwe produkowanie sensorów wbudowanych w wyświetlacze, zamiast - jak dotąd - umieszczać je w oddzielnych warstwach. Dzięki temu wyświetlacz stanie się cieńszy i bardziej responsywny, a co równie ważne - tańszy w produkcji. Ma również zużywać o 15% energii mniej niż, co wpłynie na długość pracy baterii.

AKTUALIZACJA 17.01.2020

Analitycy Barclay donoszą, że iPhone 12 będzie mieć "odświeżone Face ID". Niestety, nic ponadto nie dodają.

Pojawiła się także informacja o adapterze Lighting, który pozwoli na ładowanie bezprzewodowe. Można będzie podłączać go do gniazda zapalniczki w samochodzie.

AKTUALIZACJA 22.01.2020

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Max'a Weinbach'a z xda-developers Apple może zaprzestać produkcji swoich telefonów w kolorze nocnej zieleni na rzecz nowego granatowego wykończenia. Najnowszy kolor podobnie, jak nocna zieleń ma być ekskluzywny i dostępny jedynie w modelach z Pro w nazwie. Nowa wersja kolorystyczna została przedstawiona na filmie, który pojawił się na YouTube.

AKTUALIZACJA 15.02.2020

Apple nie chce korzystać z produkowanych przez Qualcomm anten QTM 525 mmWave, aczkolwiek ma zamiar zaimplementować modem producenta X55. Natomiast o same anteny zadba samodzielnie z dwóch powodów. Pierwszy - anteny Qualcomm spowodują, że iPhone 5G nie będzie tak cienki, jak jest to planowane. Drugi - Apple musiałoby płacić opłatę licencyjną za każdą użyta antenę. Jak widać produkcja własnej jest tańsza.

AKTUALIZACJA 24.02.2020

Blog Mac Otakar donosi, że cała linia modelowa iPhone 12 otrzyma wsparcie dla nowego standardu 802.11ay, który pozwoli wprowadzić na rynek szybszą wersję AirDrop. Najnowszy standard ma pomóc znacząco przyśpieszyć transfery podczas komunikacji krótkiego zasięgu. Co ciekawe dzięki 802.11ay możliwe będzie ładowanie tagów AirTag. Nie zabraknie również ulepszonego AirDrop oferującego szybszy transfer danych. Wszystko odbędzie się kosztem odległości, ale prawdopodobnie nadal możliwe będzie skorzystanie z AirDrop opartego na starszym i wolniejszym standardzie Wi-Fi ac.

AKTUALIZACJA 09.03.2020

Z powodu koronawirusa mogą przesunąć się plany związane z premiera nowych urządzeń. DigiTimes donosi, że prawdopodobnie nastąpi złamanie tradycji prezentowaniach nowych modeli iPhone we wrześniu. Za najszybszy termin premiery uznaje się obecnie październik, ale może to się jeszcze przesunąć. Apple wprowadziło ostre restrykcje dotyczące podróży zagranicznych swoich pracowników, co zaburza plany związane z produkcją.