iPhone 2020 - data premiery, specyfikacja, cena [30.09.2019]

Choć nie ma jeszcze iPhone 2019, w sieci już pojawiają się pierwsze przecieki na temat jego następcy. Gromadzimy je w tym miejscu - zobacz, co już wiemy.


Oczywiście nie należy wierzyć w każdą plotkę, dlatego też z góry odrzucamy wszelkie wyglądające nieprawdopodobnie. Pozostałe pochodzą ze stron i serwisów, których przecieki często się sprawdzały.

iPhone 2020: sensor Time-of-Flight

Informację o umieszczeniu sensora Time-of-Flight podał światu serwis Digitimes. Według tego źródła, Apple zwróciło się do swoich dostawców z prośbą o dostarczenie komponentów VCSEL (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) w celu użycia w sensorze ToF. Przecieki od dostawców mówią, że będzie on użyty w iPhone, który ujrzy światło dzienne w 2020 roku. Wcześniej informowali o takiej możliwości Bloomberg oraz analityk Ming-Chi Kuo. VCSEL to laser złączowy o emisji powierzchniowej z pionową wnęką rezonansową. Emituje światło w podczerwieni, dlatego ludzkie oko nie może go zobaczyć. Jest stosowany w wielu urządzeniach konsumenckich, a także przy zabawie z rzeczywistością rozszerzoną.

Apple prawdopodobnie użyje kompleksowego czipu zamiast całego mechanizmu, dzięki czemu każdy piksel na wykonywanej fotografii powinien idealnie odzwierciedlać rzeczywiste kolory.

iPhone 2020: trzy modele, nowe rozmiar, OLED

Jak donosi MacRumors, powołując się na analityka Ming-Chi Kuo, iPhone 2020 będzie dostępny w trzech wersjach: XS, XS Max, XR, czyli tak samo, jak iPhone 2019. Ich rozmiary to odpowiednio: 5.4", 6.1" oraz 6.7". Wszystkie mają mieć ekrany OLED. W porównaniu do obecnych modeli iPhone, XS Max zwiększy rozmiar z 6,5 na 6,7", co można odebrać jako chęć rywalizacji z Samsung S10 5G. Natomiast iPhone XS zmniejszy się z 5,8 na 5,4". Kuo nie podaje żadnego uzasadnienia dla tej decyzji, ale być może chodzi o większą różnicą pomiędzy XS a XR?

22 lipca na Twittrrze pojawił się przeciek, którego autorem jest Ice Universe. Wg niego Apple 2020 otrzyma wyświetlacze ProMotion - jest to podrasowane LCD z częstotliwością odświeżania do 120 HZ. Podobno firma z Cupertino prowadził negocjacje z Samsungiem i LG, których celem jest stworzenie wyświetlaczy z możliwością przełączania odświeżania z 60 Hz na 120 Hz. Skąd ten pomysł? Otóż ekran logowania iPhone wymaga odświeżania 60 Hz.

iPhone 2020: modem 5G

Wszyscy stopniowo będą przechodzić na 5G, więc nie dziwi to w przypadku smartfonów Apple. Jednak Kuo prognozuje, że modem 5G otrzymają tylko modele XS oraz XS Max, a XR pozostanie przy LTE 4G. Tu warto dodać, że Apple pracuje nad swoim własnym modemem 5G, który ma być gotowy w 2022 roku. Ponadto współpracuje z Qualcomm, więc może skorzysta z rozwiązań tego producenta.

29 lipca 2019 Ming-Chi Kuo zmienił zdanie i podał, że prawdopodobnie wszystkie trzy model będą mieć 5G. Powód jest prosty - Apple chce mieć swój kawałek tortu na rynku 5G. O ile w przypadku smartfonów z systemem Android standard ten pojawi się w najdroższych modelach, o tyle - mówiąc wprost - w porównaniu z nimi wszystkie urządzenia Apple są drogie, więc 5G ma być rekompensatą wydatku. Kuo podał też, że nowy zespół w zajmującym się smartfonami oddziale Intela pracuje już nad wprowadzeniem 5G do iPhone 2020. Z drugiej jednak strony wprowadzenie modemów 5G podniesie i tak niemały koszt smartfonów z jabłuszkiem.

AKTUALIZACJA 25.09.2019

iPhone 12?

Ming-Chi Kuo podał 25 września, że planowany na 2020 rok model iPhone będzie nosił numer 12, a jego design będzie "znacząco" różnić się od iPhone 11. Obecny został wprowadzony dwa lata wcześniej, przy iPhone X. Model iPhone 12 ma być taką zmianą konstrukcji, jaką był w rodzinie iPhone 4, a jaką kontynuowały 4S, 5 i 5S oraz iPhone SE. Maja także zmienić się rozmiar - mniejsza wersja to wg Kup 5,4", a modele "Pro" to 6,1 oraz 6,7". Wszystkie mają wspierać 5G.

AKTUALIZACJA 27.09.2019

iPhone 2020 - żegnamy notch

Na Twitterze pojawiła się poniższa grafika, sugerująca, że iPhone 2020 (iPhone 12) nie będzie mieć notcha. Jest to - zdaniem autora przecieku - grafika prezentująca prototyp urządzenia z wyświetlaczem 6,7". Wszystkie czujniki i aparat zostały umieszczone na górnej ramce.

AKTUALIZACJA 30.09.2019

Użytkownik Twittera Ben Geskin opublikował rendery koncepcyjne nadchodzącego urządzenia. Oto one.