iPhone 3.0 OS złamany - narzędzia w Sieci

W Sieci pojawiły się pierwsze narzędzia umożliwiające łamanie oprogramowania iPhone 3.0 w iPhone 3GS oraz 3G.

Hacker George Hotz, znany z tego, że jako pierwszy usunął z zabezpieczenie sim-lock z iPhone, udostępnił w Sieci aplikację purplera1n, która umożliwia jailbreaking (łamanie oprogramowania) iPhone 3.0.

Za pomocą purplera1n wszyscy posiadacze iPhone 3G oraz 3GS mogą zmodyfikować oprogramowanie iPhone 3.0 w ten sposób, że możliwe staje się instalowanie na smartfonie programów nieautoryzowanych przez Apple, np. tapet, dzwonków czy programów takich jak iBlackList. purplera1n działa na niemal wszystkich wersjach Windows. Warto podkreślić, że rozwiązanie nie zdejmuje ze smartfona blokady karty SIM.

Warto zaznaczyć, że Hotz nie jest jedynym znanym hakerem, który zajmuje się łamaniem zabezpieczeń inżynierów Apple. Znana grupa iPhone Dev Team opublikowała już aplikację do łamania oprogramowania iPhone 3.0, ale tylko dla modelu 3G i iPodów (bez najnowszej wersji 3GS). Zespół tłumaczy, że woli skupić się na przygotowaniach do złamania nadchodzącego oprogramowania 3.1.

Hotz nie podziela tego podejścia. Haker na swoim blogu napisał: "Nie tak powinna wyglądać ta zabawa. My publikujemy, Apple naprawia, potem My znajdujemy nowe dziury w oprogramowaniu - tak to powinno wyglądać. Po co czekać i łudzić się znalezieniem "ostatniej' dziury w iPhone? Przecież to nie jest golf! Ja zamierzam znaleźć kolejne błędy już w przyszłym tygodniu."

Przypominamy, że jailbreaking jest nieakceptowany przez Apple i może doprowadzić do odmowy w realizacji postanowień, które znajdują się w gwarancji smartfona.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: