iPhone 3.0 - nadchodzi rewolucja w świecie iPhone 3G

iPhone - mimo wielkiej popularności - wciąż stanowi obiekt złośliwych żartów niektórych użytkowników. Wszyscy widzieli porównanie smartfona Apple z leciwą Nokią 3310. iPhonowi wytykano m.in. brak wbudowanej obsługi MMSów i opcji kopiuj-wklej, średnio funkcjonalną nawigację GPS czy ograniczony Bluetooth. Nowa wersja oprogramowania - iPhone OS 3.0 - ma kompletnie odmienić wizerunek jednego z najbardziej pożądanych telefonów na świecie. Na razie system iPhone OS 3.0 znajduje się jeszcze w fazie beta, ale już teraz sądzimy, że użytkownicy go pokochają: będą i MMS-y, i wyszukiwanie po treściach zgromadzonych w urządzeniu (Spotlight, a jakże!), i wielozadaniowy Bluetooth, i usprawniona nawigacja. Czyż nie na to czekaliśmy?

W połowie marca firma Apple zaprezentowała system operacyjny iPhone OS 3.0. Znalazło się w nim 100 nowych funkcji, w tym "kopiuj-wklej". Od tego czasu w sieci pojawiło się mnóstwo nowości związanych z oprogramowaniem. Postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje o aktualizacji iPhone 3.0 i umieścić je w jednym artykule.

Wyszukiwanie, wyświetlanie, powiadamianie

iPhone 3.0 wprowadzi przede wszystkim znacznie szersze możliwości samego smartfona. Apple wychodzi naprzeciw potrzebom użytkownika w zakresie wyszukiwania informacji. Wszystkie aplikacje iPhone'a (np. Notatki, Kalendarz czy Mail) w systemie iPhone 3.0 są wyposażone w pole wyszukiwania. Oprócz możliwości poszukiwania żądanych informacji w konkretnym programie, będzie też można przeprowadzić wyszukiwanie ogólne - funkcja ta została nazwana... Spotlight - czyli tak samo jak jej odpowiednik w systemie Mac OS X.

Użytkownicy iPhone'a preferujący korzystanie z klawiatury "szerokoekranowej", pojawiającej się w przeglądarce Safari po obróceniu telefonu do pozycji horyzontalnej, na pewno ucieszą się na wieść, że funkcjonalność ta zostanie w iPhone 3.0 udostępniona w pozostałych aplikacjach, w których pracuje się z tekstem.

Nowy iPhone z procesorem 600 MHz i 256 MB pamięci RAM?

Skoro już o tekście mowa, to trzeba podkreślić, że wreszcie będzie można kopiować zaznaczenie i wklejać je w inne miejsca. Nowy OS to także nowy system notyfikacji - użytkownik nie musi już odświeżać przeglądarki lub co chwilę wyświetlać czytnika RSS aby sprawdzić, czy dostępne są świeże wiadomości bądź treści. Do tej pory mechanizm działał tylko w przypadku komponentów systemu telefonu takich jak poczta czy SMS. Od wersji iPhone 3.0 z jego zalet będą mogli korzystać programiści aplikacji zewnętrznych.

Komunikacja: MMSy, nagrania głosowe, A2DP Bluetooth...

iPhone 3.0 - nadchodzi rewolucja w świecie iPhone 3G

Funkcja kopiowania i wklejania tekstu - w iPhone OS 3.0 otrzymasz ją w standardzie (źródło: MacWorld)

Poprawa w zakresie możliwości komunikacyjnych obejmie nowości w module Messages (wcześniej znanym jako SMS) - będzie można bowiem wysyłać także wiadomości multimedialne. Brak MMS-ów w pierwszych generacjach iPhone'a był jednym z najpoważniejszych zarzutów wysuwanych pod adresem Apple. Teraz będzie można wysyłać zdjęcia, pliki dźwiękowe (np. nagrane nowym programem Voice Memo), informacje geolokalizacyjne z Google Maps, kontakty, itp.

Pojawi się opcja wysyłania wielu obrazów w jednej wiadomości e-mail oraz obsługę protokołu A2DP Bluetooth (pozwala to na transfer dźwięku do kompatybilnych słuchawek). Niestety z MMS-ów ani A2DP Bluetooth nie będą mogli skorzystać posiadacze starszych iPhone'ów - na różnice w budowie urządzenia nie pomoże nawet aktualizacja oprogramowania.

iPhone 3.0 - nadchodzi rewolucja w świecie iPhone 3G

MMS-owa dyskusja? Żaden problem. (źródło: MacWorld)

Dzięki poprawionej obsłudze Bluetooth umożliwiającej bezpośrednie skomunikowanie się telefonów użytkownicy iPhone'ów będą mogli np. rywalizować ze sobą w grach. Jednocześnie na tym możliwości technologii się nie skończą. Bardzo prawdopodobne, że programiści aplikacji zadbają o to, aby użytkownicy mogli w ten sposób ze sobą chatować lub nawet pracować nad dokumentami.

Inne nowości w iPhone 3.0 to m.in.:

- autowypełnianie formularzy i filtr antyphishingowy w Safari

- rozszerzona kontrola rodzicielska

- możliwość synchronizacji programu Notes z komputerem przez iTunes

- komunikacja programów z akcesoriami do iPhone'a przez Bluetooth

- coreLocation - technologia umożliwiająca wprowadzenie podobnego do GPS systemu podpowiedzi co do kierunku podróży

- automatyczne logowanie do sieci Wi-Fi (dane logowania przechowywane w pamięci urządzenia)

- obsługa większej liczby języków narodowych i wzorów klawiatur

- w aktualizacje i poprawki aplikacji zainstalowanych na iPhone będzie można zaopatrywać się z poziomu tych programów (np. dokupić dodatkowe poziomy w grze)

- iPhone będzie wreszcie mógł służyć jako modem bezprzewodowy współpracujący z komputerem przenośnym.

iPhone 3.0 - spełnienie marzeń czy tylko poważna zapowiedź zmian?

iPhone 3.0 - nadchodzi rewolucja w świecie iPhone 3G

Funkcja coreLocation zasugeruje kierunek podczas podróży (źródło: MacWorld)

iPhone 3.0 na pewno nie zaspokoi żądań wszystkich użytkowników. Lista funkcji, których brakuje zarówno w obecnej wersji oprogramowania jak i w zapowiedzi nowości, obejmuje przecież nawet tak ważne hasła jak wsparcie formatu Flash dla stron internetowych czy uruchamianie i obsługiwanie kilku aplikacji symultanicznie. Druga z możliwości pozwoliłaby np. jednoczesne strumieniowe odtwarzanie muzyki z Pandory i przeglądanie Sieci w Safari. Niestety Apple jest bardzo niechętne jeśli idzie o zaimplementowanie tej funkcji - firma tłumaczy, że zwolni ona działanie całej platformy i skrócić żywotność akumulatora.

Inne najczęściej wymieniane funkcje iPhone'a o których Apple milczy to m.in. wybieranie głosowe, bezprzewodowe przesyłanie multimediów wraz z listą priorytetów, nagrywanie filmów kamerą iPhone'a, indywidualne dzwonki powiadomień, moduł zapisywania plików i danych na urządzeniu czy przesyłanie danych przez aplikacje.

Istnieje pewna szansa, że niektóre z powyższych punktów będą niespodzianką przygotowaną przez Apple i ostatecznie znajdą się w aktualizacji iPhone 3.0. Niestety, bardziej prawdopodobne jest to, że możemy już zacząć przygotowywać listę oczekiwań względem iPhone 4.0.