iPhone 3G ma problemy z... 3G?

iPhone'owi Apple długo wypominano, że nie obsługuje systemu 3G - najnowsza wersja urządzenia wyposażona jest już w tę funkcję. Problem w tym, że, wedle doniesień użytkowników, telefon wyjątkowo często zrywa takie połączenia - szwedzki magazyn Ny Teknik podał właśnie prawdopodobną przyczynę tego problemu.

Dziennikarze Ny Teknik powołują się na wyniki badań pewnego anonimowego specjalisty - ich wiarygodność została już potwierdzona przez specjalistów z Uniwersytetu w Gälve. Okazuje się, że przyczyna problemu jest fakt, iż nominalny poziom czułości na sygnał 3G jest w iPhone'ie fabrycznie ustalony na niższym poziomie niż przewidziano w specyfikacji standardu 3G. A to sprawia, że jeśli użytkownik telefonu Apple'a oddali się na określoną odległość od nadajnika, straci zasięg - mimo iż osoba korzystająca z innego telefonu 3G (zgodnego ze specyfikacją) wciąż będzie miała aktywne połączenie.

Z informacji przedstawionych przez magazyn wynika, że osoba, która wykryła przyczynę problemu pragnie pozostać anonimowa z dość prozaicznego powodu - okazuje się, że testy zostały przeprowadzone przy pomocy sprzętu należącego do jej pracodawcy, i to bez jego wiedzy i zgody. Naukowcy z Uniwersytetu w Gälve potwierdzają jednak odkrycia owego anonimowego badacza

Zobacz również:

Przedstawiciele Apple na razie nie komentują tych doniesień.

Więcej o iPhone 3G, problemach z nim i jego najpoważniejszych konkurentach, w tym Touch Diamond, Sony XPERIA X1, Samsung Instinct - patrz PC World 9/2008 lub artykuł w wersji online: "Kandydaci do korony".

Redakcyjne przygody z iPhone 3G - patrz blog.

Aktualizacja: 15 sierpnia 2008 10:22

Serwis Business Week poinformował, że Apple pracuje już nad uaktualnieniem, które powinno rozwiązać problemu polegający na zanikaniu połączenia z siecią 3G - przedstawiciele firmy najwyraźniej uważają, że usterkę da się usunąć poprzez poprawkę dla oprogramowania iPhone'a. Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy łatka zostanie udostępniona - nieoficjalnie mówi się, że nastąpi to pod koniec sierpnia lub września. Warto jednak odnotować, że Apple wciąż oficjalnie nie potwierdził, że taki problem występuje.