iPhone 3G: premiera za 2 dni, a kolejki już się tworzą

11 lipca nastąpi oficjalna premiera iPhone'a. W Japonii pierwszym operatorem telekomunikacyjnym, w którego ofercie znajdzie się telefon Apple, będzie Softbank - przed salonami firmy już ustawiają się kolejki chętnych do nabycia urządzenia.

iPhone drugiej generacji, po wyposażeniu go w obsługę systemu WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) mógł trafić wreszcie na rynek japoński. Pierwsze urządzenia, wprowadzone do sprzedaży w 2007 r., były pozbawione tej funkcjonalności, co uniemożliwiało korzystanie z nich w Kraju Kwitnącej Wiśni (system telefonii komórkowej WCDMA jest tam szeroko wykorzystywany).

Grupka osób koczujących przed salonem Softbank (trzeciego co do wielkości operatora japońskiego) w tokijskiej dzielnicy Harajuku zebrała się już we wtorek, 8 lipca. Jej liczebność nie była imponująca - ok. 20 osób. Formalna kolejka została sformowana dopiero wieczorem, a o kolejności decydowało losowanie. Pierwsza osoba na liście to Hiroyuki Sano, 24-latek z odległego od Tokio o ponad 360 km miasta Nagoja, który do japońskiej stolicy przybył specjalnie po iPhone we wtorek rano. W przeddzień premiery urządzenia będzie obchodził 25 urodziny, wobec czego telefon Apple będzie dla niego wymarzonym prezentem.

iPhone 3G: premiera za 2 dni, a kolejki już się tworzą

W oczekiwaniu na iPhone'a 3G

Dla większości oczekujących iPhone będzie drugą komórką.

iPhone 3G oficjalnie zadebiutuje w piątek w 22 krajach na całym świecie. Pierwsza generacja urządzeń trafiła do sprzedaży w USA 29 czerwca 2007 r., a pod koniec roku również w niektórych krajach Europy. Najnowsza odsłona telefonu do końca bieżącego roku ma zostać udostępniona abonentom telefonii komórkowej w 70 państwach - w tym także w Polsce, w ofercie Orange.

iPhone 3G w porównaniu z poprzednikiem stał się nieznacznie cieńszy i lżejszy. Urządzenie oferuje dłuższy czas rozmów i czuwania (8-10 godzin rozmów w sieci 2G, 5 godzin rozmów w sieci 3G, 7 godzin oglądania plików wideo, 24 godzin odtwarzania muzyki i nawet 300 godzin czuwania). Najważniejszą zmianą w stosunku do "starego" iPhone'a jest jednak pełna obsługa sieci GSM trzeciej generacji. Transmisja danych w standardzie HSDPA będzie odbywała się z prędkością znacznie wyższą niż pozwalała na to pierwsza wersja telefonu Apple.