iPhone 4S kontra "reszta świata" - szczegółowe porównanie

Prezentacja iPhone'a 4S zamiast oczekiwanego iPhone'a 5 była dla wielu osób rozczarowaniem. Nowy smartfon doczekał się jednak wielu istotnych zmian sprzętowych, dzięki którym może śmiało stawać w szranki z konkurencyjnymi produktami.


iPhone 4S wygląda identycznie jak jego pierwowzór, czyli iPhone 4. Zaglądając mu "pod maskę" można jednak zauważyć, że Apple zaserwowało nam całkiem sporo zmian (i to zarówno "podzespołowych" jak i programowych), dzięki którym może on dogonić najgroźniejszych rywali.

Do "sprzętowej potyczki na papierze" z iPhone’em 4S wybraliśmy smartfony pracujące pod kontrolą Androida (Samsung Galaxy S II i Droid Bionic), Windows Phone 7 (HTC Titan) i BlackBerry (RIM BlackBerry Torch 9850).

Zobacz również:

  • Black Friday w Avans - najlepsze oferty, ogromne przeceny [26.11.2021]
  • Recenzja: iPad mini 2021

Porównywanie czas zacząć!

Grubość i waga

Ze względu na to, że Apple "upchało" iPhone’a 4S w obudowie iPhone’a 4, może on w dalszym ciągu pretendować do miana jednego z najcieńszych (chodzi o grubość;-)) smartfonów na świecie, ustępując w zestawieniu miejsce jedynie Samsungowi Galaxy S II. 4S cechuje jednak nieznaczny wzrost wagi (z 137 do 140 gramów), co w sumie i tak nie wpłynęło na jego pozycję względem wspomnianego konkurenta, który waży znacznie mniej: 122 gramy.

Procesor

iPhone 4S korzysta z tego samego procesora co iPad 2, czyli 1-gigahercowego dwurdzeniowego układu A5, który oferuje taki sam zegar jak CPU Motoroli Droid Bionic, lecz ustępuje pod względem "megaherców" Samsungowi Galaxy S II. Znacznie gorzej wypadają tutaj nadchodzące smartfony HTC Titan i BlackBerry Torch 9850, które oferują jednordzeniowe układy pracujące z częstotliwością 1,5 GHz (HTC) i 1,2 GHz (RIM).

iPhone 4S kontra "reszta świata" - szczegółowe porównanie

Pamięć RAM

Apple niestety nie podało jaką ilością pamięci RAM dysponuje 4S. Można jednak przypuszczać, że zdecydowało się na jej podwojenie do 1 GB. Dla porównania, Galaxy S II i Droid Bionic (jak też większość “androidowych" smartfonów z wyższej półki) mogą się pochwalić "pewnym" gigabajtem RAM-u, natomiast jednordzeniowe smartfony Titan i Torch oferują go mniej - odpowiednio 512 MB i 768 MB.

Wyświetlacz

Apple oparło się ostatniemu trendowi na duże wyświetlacze w smartfonach i utrzymało w iPhone’ie 4S 3,5-calową przekątną. Wszystkie porównywane z nim w tym artykule smartfony oferują wyświetlacze większe. W kolejności, ich przekątne wynoszą 4,7 cala (Titan), 4,3 cala (Droid Bionic), 4,27 cala (Galaxy S II) i 3,7 cala (Torch; jest to jak na razie największy ekran w rodzinie smartfonów BlackBerry).

Chociaż iPhone posiada najmniejszy ekran, trzeba zaznaczyć, że Apple nie zrezygnował z wcześniejszej technologii Retina, dzięki czemu może się on pochwalić największą rozdzielczością oraz gęstością pikseli. Najbliżej do tych wartości zbliżył się smartfon Droid Bionic, natomiast najsłabiej w tym zestawieniu prezentuje się HTC Titan.

Warto też dodać, że o ile pod względem rozdzielczości i gęstości pikseli wyświetlacz Samsunga Galaxy S II wypada przy wyświetlaczu 4S blado, o tyle jest on ogromnie ceniony za ostrość i żywe kolory.

Możliwości fotograficzne i filmowe

iPhone 4S wyposażony został w 8-megapikselowy aparat cyfrowy z tyłu obudowy, która to rozdzielczość oferowana jest także przez pozostałe smartfony z wyjątkiem urządzenia firmy RIM. Apple podkreśla, że wprowadziło też ulepszenia w obiektywie oraz zwiększyło przysłonę, co powinno pozytywnie wpłynąć na jakość wykonywanych zdjęć. Oczywiście nie można tego potwierdzić, dopóki iPhone 4S nie zostanie poddany wnikliwym testom.

W odróżnieniu od poprzednika 4S może się też pochwalić możliwością rejestrowania materiału wideo w rozdzielczości 1080p, czyli takiej samej jak Galaxy S II i Droid Bionic. Pozostali gracze oferują niższą rozdzielczość filmów - 720p.

Przechodząc na drugą stronę obudowy, Apple nie zdecydowało się na wprowadzenie zmian w kamerze VGA przeznaczonej do wideorozmów. Pod tym względem 4S nie ustępuje więc Motoroli Droid Bionic, lecz przegrywa ze smartfonami Galaxy S II (2 MP) i Titan (1,3 MP). Pokonuje jednak BlackBerry Torch, który w ogóle nie posiada przedniej kamerki.

Komunikacja i zasilanie

Nowy smartfon Apple zaoferował też wsparcie dla technologii CDMA, której brakuje (zresztą jako jedynemu w tym zestawieniu) Samsungowi Galaxy S II. Dogonił też swojego koreańskiego konkurenta pod względem czasu rozmów (poprzednio pozwalał na 7 godzin rozmów), który to parametr zdecydowanie najlepiej wypada w przypadku smartfona Motoroli.

Podsumowanie

Jak widać, pod względem sprzętowym iPhone 4S dogonił konkurencję. Pamiętać tutaj jednak należy, że równie ważne, a może nawet ważniejsze są możliwości systemu, z którego korzystają smartfony oraz dostępność do różnych aplikacji.

Posiadacze poprzednich iPhone’ów mogą zadawać sobie pytanie, czy warto je wymienić na 4S. Postaramy się na nie wkrótce odpowiedzieć w następnym artykule.

UWAGA!

11 października iPhone 4S doczeka się kolejnego poważnego konkurenta, czyli Samsunga Nexus Prime, o którym więcej dowiecie się tutaj.