iPhone 4S: kupić, czy poczekać na iPhone'a 5?

Apple podczas ostatniej konferencji zaskoczyło wielu nie dlatego, że nie oczekiwali oni prezentacji nowego smartfona, ale dlatego, że przygotowali się mentalnie do prezentacji innego smartfona. Obecnie wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: czy warto już zamawiać iPhone'a 4S, czy też lepiej poczekać na jego następcę? Postaramy się na nie odpowiedzieć.


Ach te spekulacje...

Wcześniejsze doniesienia na temat konferencji w Cupertino mówiły o iPhone’ie 5 lub nawet o tym, że Apple zdecyduje się zaprezentować wraz z nim drugi "okrojony" smartfon przeznaczony na rynki rozwijające się. Jak się okazało, firma postanowiła postąpić podobnie jak w 2009 roku, kiedy to przedstawiła iPhone’a 3GS.

Oznacza to, że na iPhone’a 5 przyjdzie nam jeszcze poczekać prawdopodobnie do przyszłego roku (lub dłużej). Jeżeli jesteś już jednak szczęśliwym posiadaczem smartfona Apple, być może zastanawiasz się właśnie, czy wymienić go na 4S, czy też czekać na iPhone’a 5.

Zobacz również:

  • Gdzie kupić nowego iPhone 13? Sprawdzamy oferty popularnych sklepów
  • iOS 15 - jak przenieść pasek adresu na górę ekranu [PORADNIK]

To nie wina Apple

Przypomnijmy sobie wszystkie smartfony jakie do tej pory wydało Apple. Były to iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 i najświeższy iPhone 4S. Ten krótki przegląd pokazuje, że Apple zmieniało numer iPhone’a, gdy wprowadzało zmiany w jego kształcie, natomiast jeżeli tak nie było, do oznaczenia dodawało literkę S.

Innymi słowy, Apple nazwało nowego iPhone’a iPhone’em 4S ponieważ wygląda on identycznie jak iPhone 4. Gdyby zdecydowało się na nazwanie go iPhone 5, z pewnością naraziłoby się na ostrą krytykę, że nie nazwało go 4S, gdyż dokonało przecież jedynie wewnętrznych zmian a nie zewnętrznych.

To jednak pojawiające się od kilku miesięcy spekulacje błędnie ukierunkowały oczekiwania wszystkich na iPhone’a 5. I nie można tutaj niczego zarzucić Apple, które nie musi przecież w trakcie przygotowań nowego produktu czuwać nad pojawiającymi się na jego temat doniesieniami i je korygować.

Jeżeli nawet myśleliśmy, że będziemy świadkami prezentacji oferującego zupełnie nową jakość iPhone’a 5, nie powinniśmy w sumie być zawiedzeni, że Apple zaserwowało nam iPhone’a 4S. Oferowane przez niego nowe rozwiązania, poprawki i ulepszenia są bowiem znaczące.

iPhone 4S - nowe możliwości

Po pierwsze dotyczą one aparatu cyfrowego, który może się od teraz pochwalić większą rozdzielczością, lepszym obiektywem, lepszym procesorem obrazu oraz większą szybkością pracy.

Po drugie, Apple udostępniło coś bardzo interesującego, czyli zarządzanego głosem wirtualnego asystenta Siri. Oczywiście trzeba poczekać na testy, aby sprawdzić faktyczne możliwości tego rozwiązania, lecz nie ma wątpliwości, że jest ono bardzo przyszłościowe. Może bowiem przemienić smartfony w "cyfrowych" przyjaciół, którzy zawsze i wszędzie będą nam służyli pomocą.

Zdolność rozumienia języka naturalnego oraz rozumienia kontekstowego przez Siri jest niezwykła. Poniżej przykład zaprezentowany w przygotowanym przez Apple filmie:

Kobieta: Czy w ten weekend będzie chłodno w San Francisco?

Siri: Nie za zimno. Temperatura w San Francisco może jednak spaść do 61 stopni [ok. 16 stopni Celsjusza - red.].

Kobieta: A co z Napa Valley?

Siri: Nie będzie tam tak samo. Temperatura nie spadnie poniżej 68 stopni.

Niestety aplikacja Siri nie jest obecnie dostępna w polskiej wersji językowej i raczej nie powinniśmy oczekiwać, że wkrótce się to zmieni.

iPhone 4S oferuje również możliwość dyktowania SMS-ów, co stanowi bardzo przydatne i oczekiwane rozwiązanie. Warto tutaj jednak wyraźnie zaznaczyć i przypomnieć Apple, że z tego typu zadaniem od dawna radziły sobie smartfony z Androidem.

iPhone 4S to także nowy układ A5, ten sam, który napędza iPada 2. Oznacza to większą wydajność oraz możliwość zabawy ze znacznie bardziej wymagającymi grami. Ponadto prawdopodobnie właśnie dzięki A5 Apple mogło udostępnić przyszłym właścicielom 4S możliwość skorzystania z mocno "zasobożernego" asystenta Siri.

Czy Apple mnie nie wykiwa?

Jeśli posiadasz obecnie iPhone’a 4 to na pewno wiesz, że jest to w dalszym ciągu niesamowite urządzenie. Pamiętaj też, że jest wiele osób, które korzystają z jego poprzednika, iPhone’a 3GS, czyli kolejnego bardzo dobrego smartfona.

Jeżeli jesteś bardzo nastawiony na zakup iPhone’a 4S nie obawiaj się, że będziesz żałował swojej decyzji. iPhone 4 był topowym smartfonem Apple aż przez 16 miesięcy, więc może się też tak zdarzyć, że 4S będzie to miano dzierżył przez taki sam okres czasu, lub nawet dłużej.

Możesz być pewny, że Apple nie zagra poniżej pasa i nie wypuści iPhone’a 5 w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Firma z pewnością nie pozwoliłaby sobie na to, gdyż zraziłaby do siebie konsumentów na całym świecie, szczególnie tych, którzy dopiero wkroczą w świat Apple.

Więc co mam robić?

Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że jeżeli jesteś bardzo zadowolony ze swojego iPhone’a 3GS, raczej przy nim pozostań. Jeżeli posiadasz iPhone’a 4 i nie czujesz jakiejś specjalnej motywacji do zakupu 4S, nie rób tego na siłę.

W przypadku, gdy jednak mocno napaliłeś się na 4S, postaraj się go zdobyć. Na obecną chwilę przedstawia on bowiem sobą przecież następną generację iPhone’a.

Warto tutaj bowiem zaznaczyć, że ta "właściwa" następna generacja to w dalszym ciągu wielka niewiadoma, tym bardziej, że Apple nie będzie już niestety mogło czerpać z wiedzy jednego z największych wizjonerów w historii, czyli Steve’a Jobsa.