iPhone 4S: wszystko co powinieneś wiedzieć

Wkrótce do rąk pierwszych klientów trafią najnowsze smartfony Apple. To dobry moment, aby odpowiedzieć sobie na najbardziej nurtujące pytania dotyczące iPhone'a 4S.


iPhone 4S cieszy się przeogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych 24 godzin od momentu uruchomienia przedsprzedaży urządzenie zamówione zostało bowiem w liczbie ponad miliona sztuk.

Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się najnowszemu produktowi Apple i odpowiedzieć na szereg pytań mogących nurtować jego potencjalnych użytkowników.

Zobacz również:

  • Wszystko, co wiemy o układach Apple M1/M1 Pro/M1 Max i M2 [20.10.2021]
  • MacBook Pro 2021 - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [20.10.2021]

Kiedy mogę kupić iPhone’a 4S?

Przedsprzedaż iPhone’a 4S wystartowała 7 października, natomiast jego dostawy mają się rozpocząć tydzień później. Urządzenie w pierwszej kolejności trafi na rynki Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Francji, Niemiec i Japonii. 28 października pojawić ma się w następnych 22 krajach (niestety nie ma wśród nich Polski), natomiast do końca roku w kolejnych 70 (wtedy już prawdopodobnie przekroczy granice naszego kraju).

Ile kosztuje iPhone 4S i jakie są dostępne modele?

Obecnie Apple oferuje sześć różnych modeli iPhone’a 4s. Różnią się one kolorem (do wyboru mamy czarny i biały) oraz wielkością pamięci flash.

W Stanach Zjednoczonych przy dwuletniej umowie trzeba za poszczególne wersje iPhone’a 4S zapłacić:

iPhone 4S 16 GB - 199 USD

iPhone 4S 32 GB - 299 USD

iPhone 4S 64 GB - 399 USD

Czy mam jakiś wybór jeżeli nie zechcę się związać umową z żadnym operatorem?

Apple poinformowało, że zamierza sprzedawać nowy smartfon także bez potrzeby podpisywania umowy z operatorem. Oczywiście jego cena będzie wówczas znacząco wyższa:

- 649 USD za wersję 16 GB

- 749 USD za wersję 32 GB

- 849 USD za wersję 64 GB

Niestety Apple zastosowało pewne ograniczenia. Na szczęście dotyczą one mieszkańców Stanów Zjednoczonych. “Wolny" iPhone 4S nie będzie mógł bowiem współpracować z dostępnymi na terenie ich kraju sieciami Sprint i Verizon.

Dlaczego nowy smartfon nazywa się iPhone 4S a nie iPhone 5?

Apple zdecydowało się na nazwę iPhone 4S a nie iPhone 5 przede wszystkim dlatego, że urządzenie w zasadzie nie różni się z zewnątrz od swojego pierwowzoru. Oczywiście istotne zmiany zaszły w jego wnętrzu, lecz z pewnością nazwanie go iPhone’em 5 spotkałoby się z ostrą krytyką.

Podobnie było w przypadku iPhone’a 3G, którego następca - iPhone 3GS - nie został nazwany iPhone’em 4.

Co takiego zmieniło się wewnątrz nowego iPhone’a?

iPhone 4S dysponuje nowym dwurdzeniowym procesorem Apple A5, tym samym, który montowany jest w tabletach iPad 2.

Dodatkowo smartfon korzysta teraz z systemu dwóch anten, dzięki którym powinien zapewniać lepszej jakości rozmowy. Oczywiście zmiana ta wydaje się odpowiedzią na wcześniejsze problemy z utratą zasięgu przez iPhone’a 4.

Ponadto iPhone 4S może się pochwalić szybszym transferem danych. Co prawda w zakresie ich wysyłania oferuje taką samą maksymalną prędkość jak iPhone 4 (5,8 Mb/s), lecz w przypadku ich pobierania jest od niego dwukrotnie szybszy (do 14,4 Mb/s; iPhone 4 - do 7,2 Mb/s).

Jak to jest z tą szybkością iPhone’a 4S?

Według Apple iPhone 4S jest znacznie szybszy od swojego poprzednika. W zakresie CPU powinniśmy bowiem oczekiwać dwukrotnego wzrostu wydajności, natomiast w przypadku GPU - aż siedmiokrotnego.

W Internecie pojawiły się już pierwsze testy, z których wynika, że tak faktycznie jest. Ponadto dowodzą one, że Apple zdecydowało się na obniżenie zegara układu A5 o 200 MHz, w związku z czym iPhone 4S uzyskuje niższe wyniki w testach od iPada 2.

A co z baterią?

Apple obiecuje, że iPhone 4S będzie pozwalał na 8 godzin rozmów w sieci 3G, czyli o godzinę więcej niż jego poprzednik. Taki wynik udało się uzyskać dzięki wykorzystaniu bardziej energooszczędnego układu A5.

iPhone 4 będzie nadal dostępny. Dlaczego?

Dlatego, że jest to nadal bardzo dobry smartfon. Apple od dawna postępuje w ten sposób, że wraz z wprowadzaniem nowej wersji iPhone’a nie pozbywa się z oferty poprzednich. Oznacza to więc, że obecnie możesz nabyć jeszcze nie tylko iPhone’a 4, ale również iPhone’a 3GS.

Jakie zmiany zaszły w aparacie cyfrowym?

Zaszło ogromnie dużo zmian. Umieszczony z tyłu iPhone’a 4S aparat oferuje teraz rozdzielczość 8 milionów pikseli (iPhone 4 - 5 MP). Ponadto Apple wprowadziło zmiany w budowie obiektywu, które powinny korzystnie wpłynąć na jakość wykonywanych zdjęć oraz zwiększyło rozmiar przysłony, która pozwalać ma teraz na "zasilanie" matrycy większą ilością światła.

Według Apple dzięki tym "poprawkom" możliwe będzie drukowanie wysokiej jakości zdjęć o wielkości 8,5 x 11 cali (216 x 279 mm).

Aparat doczekał się również nowego procesora obrazu, który stanowi część układu A5. Według Apple oferuje on możliwości zbliżone do procesorów, które można znaleźć w cyfrowych lustrzankach. Dzięki niemu poprawiona została szybkość wykonywania zdjęć oraz usprawniony systemu detekcji, który radzić ma sobie z wykrywaniem nawet 10 twarzy.

A co z filmami?

iPhone 4S w porównaniu do poprzednia potrafi nagrywać filmy w wyższej rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli (z tą samą prędkością 30 klatek na sekundę). Pamiętaj jednak, że wyższa rozdzielczość oznacza jednocześnie większe zapotrzebowanie rejestrowanych w ten sposób materiałów na pamięć smartfona.

Czy Apple wprowadziło jakieś zmiany do przedniej kamerki?

Niestety nie. Wciąż będziesz mógł przeprowadzać wideorozmowy i robić zdjęcia w niskiej rozdzielczości VGA.

Słyszałem o czymś co się nazywa Siri. Co to właściwie jest?

Jest to coś w rodzaju wirtualnego asystenta, z którym możesz rozmawiać. Jego główną cechą jest zdolność rozumienia języka naturalnego oraz rozumienia kontekstowego. Poniżej przykład rozmowy zaprezentowany w przygotowanym przez Apple filmie:

Kobieta: Czy w ten weekend będzie chłodno w San Francisco?

Siri: Nie za zimno. Temperatura w San Francisco może jednak spaść do 61 stopni [ok. 16 stopni Celsjusza - red.].

Kobieta: A co z Napa Valley?

Siri: Nie będzie tam tak samo. Temperatura nie spadnie poniżej 68 stopni.

Siri jest też w stanie wykonywać twoje polecenia (możesz np. kazać się zbudzić o wybranej godzinie) oraz poinformuje cię np. o przyjściu e-maila od znajomego. Według życzenia może też go przeczytać na głos i wysłać odpowiedź wpisując w treść to co podyktujesz.

Niestety obecnie Siri nie obsługuje języka polskiego i nie wiadomo kiedy zaoferuje taką możliwość.

Jeżeli nie kupię iPhone’a 4S będę mógł korzystać z Siri, gdy zainstaluję na moim obecnym smatfonie najnowszy iOS?

Jak na razie Apple twierdzi, że jedynie iPhone 4S może oferować funkcjonalność Siri. Oznacza to, że zainstalowanie na wcześniejszym iPhone’ie najnowszego systemu iOS 5 nic tutaj nie zmieni.

Apple co prawda tego nie potwierdziło, ale prawdopodobnie Siri po prostu wymaga do działania najnowszego układu Apple, czyli A5. Oznaczałoby to, że wkrótce z Siri będą mogli również skorzystać właściciele tabletów iPad 2.

Czy moje obecne akcesoria będą pasowały do iPhone’a 4S?

Ponieważ iPhone 4S praktycznie nie zmienił się pod względem kształtu, większość akcesoriów do iPhone’a 4 powinna być z nim kompatybilna.