iPhone 5 i zdjęcia z fioletową poświatą: to też normalne

Część użytkowników iPhone'a 5 zaczęło się uskarżać na to, że na wykonywanych zdjęciach pojawia się niekiedy fioletowa poświata. Reakcja Apple...nie zaskakuje.


Według użytkowników skarżących się na niechciane efekty podczas wykonywania zdjęć fioletowa poświata pojawia się, gdy w kadrze znajdzie się jakiś bardzo jasny obszar, np. źródło światła takie jak słońce.

W prawym dolnym rogu widoczna fioletowa poświata

W prawym dolnym rogu widoczna fioletowa poświata

Jeden z już nie tak szczęśliwych posiadaczy nowego iPhone'a otrzymał w związku ze swoją skargą następującą odpowiedź od AppleCare:

"Drogi Matt

Nasz zespół inżynierów właśnie podał mi tę informację zalecając trzymanie aparatu pod takim kątem, aby był on daleko od jasnych źródeł światła podczas wykonywania zdjęć. Fioletowy błysk na obrazie uważany jest za normalne zachowanie iPhone'a 5.

Z poważaniem

Debby

AppleCare Support"

Jak powszechne jest to zjawisko?

Powstaje pytanie, czy problem ten dotyczy jedynie pewnej partii egzemplarzy iPhone'a 5, czy też jest znacznie szerszy. Zdaniem osób wypowiadających się na stronie Support Communities mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem:

"Nie ma iPhone'a, który by nie miał tego problemu. To powszechny błąd. Sprawdziłem wszystkie egzemplarze w sklepie Apple w Madrycie stwierdzając, że w każdym z nich występuje taki problem" - napisał niejaki Mangaxhombro.

Co z iPhone'em 4S?

Z wielu wypowiedzi na stronie Support Communities wynika również, że właściciele iPhone'ów 5 nie mieli problemu ze zdjęciami w przypadku swojego poprzedniego smartfona - iPhone'a 4S.

To normalne x 2

No cóż, wydaje się, że aparat iPhone'a 5 ma problemy aberracją chromatyczną, która w tak miniaturowych modułach faktycznie może być trudna do skorygowania. Tłumaczenie jednak ludziom, że fioletowa poświata to normalny "dodatek", gdy widzą oni na własne oczy, iż smartfon kolegi nie ma z tym aż takiego problemu jest...no cóż, typowe dla Apple.

Po kilku dniach od premiery rynkowej możemy pokusić się o pewne podsumowanie, z którego wynikają następujące "normalne zachowania" iPhone'a 5:

- wykonywanie zdjęć z potężną fioletową poświatą

- posiadanie fabrycznie powgniatanej i porysowanej obudowy

To drugie zjawisko świetnie opisał jeden z naszych czytelników podpisujący się jako xzxcc:

"Personalize your iPhone - iScratch system with new iPhone 5 only! It`s not a bug it`s feature! " lub "Handmade iPhone 5. Buy your original iPhone with iScratch"