iPhone 5 vs. Galaxy S III: wiemy, który z nich ma lepszy wyświetlacz

Który smartfon jest lepszy: Apple iPhone 5, czy Samsung Galaxy S III? Opinie na ten temat są podzielone. Jeżeli jednak chodzi o możliwości ich wyświetlaczy, wiemy już, że lepszy pod tym względem jest...

Spis treści

...gadżet Apple. Przynajmniej tak wynika z bardzo dokładnych testów (objęły one m.in. takie parametry jak jasność, kontrast, kąty widzenia, współczynnik odbicia światła i odwzorowanie kolorów) przeprowadzonych przez zajmującą się tego typu badaniami firmę DisplayMate Technologies.

Wnioski

Przeprowadzone pomiary dowodzą, że ekran iPhone'a 5 jest jednym z najlepszych jaki testowała firma DisplayMate Technologies. W porównaniu do ekranu iPhone'a 4 cechuje się on mniejszymi odbiciami, znacznie wyższym kontrastem, lepszą gamą kolorów i bardziej precyzyjnym ich wyświetlaniem.

Ekran Samsunga Galaxy S III niestety nie zapewnia takiej samej dokładności, gdyż charakteryzuje się zwiększonym nasyceniem kolorów. Analizujący zwracają uwagę, że dzieje się tak dlatego, iż technologia OLED nie jest jeszcze tak dopracowana jak LCD, co jednak z czasem powinno się na pewno poprawić.

Gadżet Samsunga zapewnia też o połowę niższą jasność ze względu na niską sprawność OLED co powoduje, że czytelność wyświetlanego przez niego obrazu w mocnym oświetleniu jest na znacznie gorszym poziomie niż w przypadku iPhone'a 5 (jednocześnie w takich warunkach znacząco spada również kontrast). Lepiej radzi sobie natomiast z prezentacją czerni.

Z pomiarów wynika ponadto, że ekran Galaxy S III jest znacznie bardziej prądożerny.

Podsumowanie

Nie należy wyników tych odczytywać w ten sposób, że ekran OLED Galaxy S III jest słaby. Jest on bardzo dobry, lecz po prostu ustępuje stawiającemu ogromnie wysokie wymagania konkurencji ekranowi iPhone'a 5. Ponadto należy tutaj pamiętać, że mówimy o suchych parametrach, a przecież wielu użytkownikom smartfonów wyświetlacze AMOLED podobają się właśnie ze względu na ich przesycone kolory.

Zachęcam do zapoznania się z pełnymi wynikami uzyskanymi podczas testów.