iPhone 5: większy ekran, większa rozdzielczość i dwa testowe modele

W Sieci pojawiły się kolejne doniesienia na temat smartfona iPhone 5. Wynika z nich, że Apple sprawdza obecnie dwa testowe modele, każdy wyposażony w ekran o przekątnej wynoszącej 3,999 cala.


Firma Apple jest bardzo konserwatywna, jeżeli chodzi o wielkość wyświetlacza swojego smartfona: jego przekątna przez lata nie zmieniła się i wciąż wynosi 3,5 cala. Wraz z iPhone’em 4 zdecydowała się jednak na podniesienie jego rozdzielczości, dzięki czemu powstał ekran noszący oznaczenie Retina Display.

Biorąc pod uwagę obecnie panujący trend na rynku wydaje się jednak, że Apple nie może dłużej nic nie robić w tym kierunku i powinno w przypadku iPhone’a 5 postawić na ekran nie odbiegający już wielkością od ekranów flagowych smartfonów "androidowej" konkurencji (przoduje tutaj Samsung).

Kolejne doniesienia

Z doniesień serwisu 9to5mac.com wynika, że Apple skłania się do takiego rozwiązania. Testować ma bowiem prawdopodobnie obecnie dwie wersje następnej generacji iPhone’a noszące kodowe oznaczenia N41AP (5,1) i N42AP (5,2), z których jedna zostanie przedstawiona światu pod koniec tego roku.

Oba telefony wyposażone zostały w nowe większe wyświetlacze o przekątnej wynoszącej (dokładnie!) 3,999 cala i rozdzielczości 640 x 1136 pikseli. Oznacza to, że oferują do dyspozycji użytkowników w porównaniu do iPhone’a 4/4S (640 × 960 pikseli) dodatkowe 176 pikseli na długości.

Dzięki temu ekran nie zmieni swojej szerokości wynoszącej 1,9632 cala, lecz zwiększona zostanie jego wysokość (do 3,484 cala), co oznacza uzyskanie przyjaznego dla filmów współczynnika proporcji boków zbliżonego do wartości 16:9 (wcześniejsze generacje iPhone’a - 3:2).

Oczywiście Apple nie mogło zwiększyć przekątnej ekranu nie zwiększając jednocześnie rozdzielczości. Wówczas bowiem mielibyśmy do czynienia ze zmniejszeniem gęstości pikseli w porównaniu do ekranu Retina iPhone’a 4/4S. Pewnie Apple próbowałoby wówczas tłumaczyć nam, że nie stracimy na jakości obrazu kombinując coś z odległością z jakiej patrzymy na większy ekran, lecz drugi raz chyba by to nie przeszło.

Warto dodać, że serwis 9to5mac.com twierdzi ponadto, iż nadchodzący system iOS 6 będzie tak skonstruowany, aby w pełni wykorzystać zalety dodatkowych pikseli iPhone’a 5 zapewniając nam m.in. większą liczbę ikon na ekranie domowym.

Kiedy premiera?

Większość analityków twierdzi, że iPhone’a 5 poznamy jesienią (najczęściej wspominają o październiku).

Pytanie do zwolenników Apple

Trend polegający na wyposażaniu smartfonów w coraz większe wyświetlacze uwidocznił się na targach IFA (Berlin, 2-7 września 2011 roku). Czy jednak iPhone 5 faktycznie potrzebuje większego wyświetlacza i czy na pewno będzie miało to przełożenie na jego większą użyteczność? Zapraszam do dyskusji.