iPhone 5 zaprezentowany! W sumie to poznaliśmy go już wcześniej...

Miliony fanów Apple (oraz jej zagorzałych przeciwników) z niecierpliwością czekało na konferencję, podczas której według wszelkich znaków na niebie i ziemi zaprezentowany miał zostać kolejnej generacji iPhone. Tak też się stało! Co więcej, nowemu "jabłkowemu" smartfonowi towarzyszyła prezentacja kolejnych gadżetów - nowej generacji iPodów.


Firma Apple od lat wytyczała trendy, za którymi podążali inni producenci. Takie produkty jak iPod, iPhone, iPadem i MacBook Air na zawsze zmieniły świat stając się pożądanymi przez miliony osób gadżetami pełniącymi często w ich życiu rolę produktów mających świadczyć o wysokim statusie społecznym.

Apple zaskakiwało rynek nie tylko nowatorskimi rozwiązaniami, ale również niesamowitą stylistyką mocno wyróżniającą jej sprzęt. Z czasem jednak konkurencja pod względem technicznym nie tylko dogoniła firmę z Cupertino, ale w niektórych przypadkach prześcignęła. Co więcej, również pod względem designu swoich produktów poczyniła znaczne postępy.

Pomimo tego wyniki sprzedaży Apple w dalszym ciągu dynamicznie rosną sprawiając, że marka ta stała się najbardziej wartościową marką na świecie. Jej przeciwnicy z satysfakcją zauważają jednak, że widać u niej pewne oznaki zadyszki, której potwierdzeniem była chociażby prezentacja iPhone’a 4S stanowiącego jedynie nieco odświeżoną wersję "czwórki". Trudno nie przyznać im racji jednocześnie "rozgrzeszając" nieco firmę Apple. Przy obecnym tempie rozwoju rynku mobilnego coraz trudniej jest bowiem zaskakiwać konkurentów produktami cechującymi się jakimiś niesamowitymi rozwiązaniami i stylistyką.

Czy jednak firma Apple po stracie swojego wizjonera i geniusza, jakim z pewnością był Steve Jobs, faktycznie nie jest już w stanie tego dokonać? Odpowiedzi na to pytanie udzielić nam miała zapowiedziana na 12 września konferencja w Yerba Buena Center w San Francisco, podczas której oczekiwaliśmy przede wszystkim prezentacji szóstej generacji iPhone’a.

No ale do rzeczy. Konferencję czas zacząć!

Przechwałki:)

Oczywiście, jak na każdej konferencji, firma Apple podała kilka statystyk potwierdzających jej niesamowite sukcesy rynkowe:

- Apple otworzyło już 380 sklepów w 12 krajach

- sprzedano już siedem milionów kopii systemu Mountain Lion (jest to najszybciej sprzedająca się wersja OS X w historii)

- MacBooki to w ostatnich miesiącach najlepiej sprzedające się laptopy w USA

- do laptopów Apple należy obecnie 27% rynku USA

- sprzedaż laptopów Apple wzrosła o 15% rok do roku (w przypadku PC mamy do czynienia zaledwie z 2-procentowym wzrostem)

- w ostatnim kwartale sprzedano 17 milionów iPadów

- do iPadów należy obecnie aż 68% rynku tabletów

- w sklepie App Store jest już ponad 700 000 aplikacji przeznaczonych dla systemu iOS (w tym 250 tys. dla iPada)

- Apple sprzedało do czerwca 400 milionów urządzeń z iOS

Apple iPhone 5

Nareszcie! Na scenie Cooka zastąpił Phil Schiller, który rozpoczął prezentację najbardziej oczekiwanego przez wszystkich zebranych urządzenia - iPhone'a 5. Tak, tak brzmi jego oficjalna nazwa.

"Zaktualizowaliśmy każdy aspekt iPhone'a 5. Wszystko zostało usprawnione" - dumnie zadeklarował podczas wystąpienia Schiller.

No cóż, przekonajmy się, czy tak faktycznie jest.

Grubość, waga

Najnowszy smartfon Apple został znacząco "odchudzony". Jego grubość wynosi zaledwie 7,6 milimetra (o 18% mniej niż w przypadku iPhone'a 4S), natomiast waga sięga 112 gramów, czyli jest niższa aż o 20% od poprzednika. Gigant przekonuje, że jest to najcieńszy i najlżejszy smartfon na świecie.

Urządzenie dostępne jest w dwóch kolorach - białym i czarnym. Co interesujące, wersje te różnią się od siebie nie tylko kolorem. Tył białej wykonany bowiem został z aluminium, natomiast tył czarnej z anodyzowanego aluminium.

Wyświetlacz

Obniżenie grubości i wagi to bardzo dobra informacja dla użytkowników. Budzi ona tym większy podziw, że idzie w parze z wyposażeniem iPhone'a 5 w większy wyświetlacz. Warto tutaj dodać, że to znacząca zmiana stanowiska Apple, które do tej pory było bardzo konserwatywne pod tym względem (od czasów pierwszego iPhone'a) uparcie trzymając się 3,5-calowej przekątnej.

iPhone'5 oferuje więc do naszej dyspozycji ekran Retina o przekątnej wnoszącej 4 cale. Co prawda biorąc pod uwagę obecny trend na rynku, jest to delikatna "korekta", lecz z pewnością przynosząca pozytywną zmianę dla użytkownika.

Nowy ekran pozwala na wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 1136 x 640 pikseli (po przeliczeniu daje nam to gęstość pikseli na poziomie 326 ppi), który dodatkowo cechuje się o 44% lepszym nasyceniem kolorów. Jego wydłużenie spowodowało ponadto, że oferuje on bardziej przyjazny dla filmów współczynniki proporcji boków zbliżony do wartości 16:9 (wcześniejsze generacje iPhone’a - 3:2) oraz, że możemy na nim zmieścić więcej ikon.

Nowy, wydłużony ekran iPhone'a 5

Nowy, wydłużony ekran iPhone'a 5

Procesor

iPhone 5 doczekał się oczywiście także nowego procesora. Nosi on oznaczenie A6 i zapewniać w porównaniu do swojego poprzedniego wcielenia dwa razy większą wydajność, zarówno jeżeli chodzi o CPU, jak i grafikę. Apple zapewnia, że jest on na tyle szybki, aby "zapewnić nam pełną konsolową jakość". Co więcej, jest on o 22% mniejszy od poprzednika oraz bardziej energooszczędny.

Aparaty

Jednym z elementów, który uległ znacznemu poprawieniu w przypadku iPhone'a 4S był aparat. Kupując iPhone'a 5 możemy liczyć na kolejne usprawnienia w tym zakresie. Co prawda główny aparat iSight w dalszym ciągu cechuje się rozdzielczością 8 milionów pikseli (3264 x 2448 pikseli), lecz ma znacznie lepiej radzić sobie ze zdjęciami w słabych warunkach oświetleniowych. Nowy procesor obrazu umieszczony w układzie A6 oferować ma wydajniejszy system redukcji szumów oraz tzw. "smart filter" dbający o lepsze odwzorowanie kolorów. Jego większa wydajność przełożyła się także na zwiększenie o 40% szybkości migawki. Warto też dodać, że pojawił się również tryb panoramy.

Pewnych ulepszeń możemy także oczekiwać w przypadku trybu filmowego. Mowa tutaj o usprawnionym systemie stabilizacji obrazu, funkcji wykrywania twarzy oraz możliwości wykonywania zdjęć podczas nagrywania wideo.

Przednia kamerka również została ulepszona: korzysta z systemu podświetlenia matrycy i oferuje do naszej dyspozycji możliwość przechwytywania obrazu w rozdzielczości 720p, funkcję detekcji twarzy oraz obsługę połączeń FaceTime poprzez sieci komórkowe.

Audio

iPhone 5 oferuje aż trzy mikrofony (umieszczone z przodu, z tyłu i na dole obudowy), które mają dbać o lepszą jakość rejestrowanego dźwięku. Apple zastosowało też lepsze głośniki, które są o 22% mniejsze od poprzednich.

Łączność bezprzewodowa

iPhone 5 w odróżnieniu od swojego poprzednika doczekał się wsparcia dla technologii LTE pozwalającej mu teoretycznie na transfer danych z prędkością sięgającą 100 Mb/s. Niestety podczas prezentacji mogliśmy się przekonać, że o ile nasi zachodzi sąsiedzi będą mogli liczyć na możliwość skorzystania z tego rozwiązania, my niestety będziemy musieli obejść się smakiem:(

Apple zdecydowało się także na zastosowanie nowego modułu Wifi - 802.11a/b/g/n (802.11n 2,4 GHz i 5 GHz) zapewniającego transfer danych z prędkością do 150 Mb/s.

Złącze dokujące

Potwierdziły się informacje o nowym złączu dokującym, które jest o 80% mniejsze od poprzedniego. Nazywa się ono Lightning. Oczywiście powstaje pytanie, co z osobami, które kupiły gadżety korzystające z poprzedniego złącza? Czy nie będą mogły już z nich korzystać jeżeli kupią iPhone'a 5? Na szczęście nie ma z tym większego problemu. Można będzie bowiem kupić odpowiednią przejściówkę.

Akumulator

Zastosowany i iPhone'ie 5 akumulator zapewnia następujące czasy pracy:

Czas rozmowy: do 8 godzin w sieci 3G, do 14 godzin w sieci 2G

Praca z Internetem: do 8 godzin w sieci 3G, do 10 godzin w sieci Wi-Fi

Czas odtwarzania wideo: do 10 godzin

Czas odtwarzania dźwięku: do 40 godzin

Jak widać, możemy liczyć na nieco wydłużony czas pracy na baterii podczas surfowania po Internecie.

iPhone 5 - ceny, dostępność

iPhone'a 5 będzie można kupić w Polsce 28 września. Jego ceny (przy podpisaniu 2-letniej umowy z operatorem) zostały ustalone na identycznym poziomie jak w przypadku iPhone'a 4S:

iPhone 5 16 GB - 199 USD

iPhone 5 32 GB - 299 USD

iPhone 5 64 GB - 399 USD

iPhone 5 - podsumowanie

WOW! Podsumowując to co nam zaprezentowało Apple chyba wielu z nas zada sobie pytanie, gdzie podziało się to wspomniane na początku "WOW"? Owszem, iPhone 5 prezentuje się fajnie, lecz, czy można powiedzieć, że "odjechał" konkurencji takiej jak np. Samsung Galaxy S III? Moim zdaniem wręcz przeciwnie. Nie tylko, że jej nie "odjechał", to nie posiada rozwiązań, które obecnie stają się powoli standardem. Mam tutaj przede wszystkim na myśli brak technologii NFC.

Pewien zawód z pewnością spotkał też osoby liczące na możliwość bezprzewodowego ładowania, którą to przecież funkcję oferuje już najnowszy smartfon Nokii - Lumia 920.

Osobiście nieco zawiodłem się również na designie iPhone'a 5. Wciąż miałem bowiem nadzieję, że zobaczę tutaj coś niezwykłego, a nie po prostu "rozciągniętego" iPhone'a 4S.

Ponadto chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę. Za czasów Steve'a Jobsa nie do pomyślenia było, aby znacznie przed premierą nowego iPhone'a wszystko praktycznie było wiadomo na jego temat...

Cóż, jeszcze raz wyraźnie podkreślam, że iPhone 5 to z pewnością świetny i jeden z najlepszych smartfonów na rynku. Niestety nie można powiedzieć, że jest przełomowy...

Dokładną specyfikację nowego smartfona znajdziecie już na stronie Apple.

________________________

RESZTA NOWOŚCI APPLE ZOSTAŁA OPISANA W OSOBNYM ARTYKULE