iPhone 6 Plus vs. Galaxy Note 4. Pojedynek phabletów


Runda 1. Obsługa jedną ręką

Tryb obsługi iPhone'a 6 Plus jedną ręką

Tryb obsługi iPhone'a 6 Plus jedną ręką

Użytkownicy pokochali phablety za możliwość skorzystania z telefonu jak z minitabletu. Niestety, rozmiar ekranu skutkuje obudową o znacznie większych gabarytach niż przecięty smartfon, więc tym samym iPhone 6 Plus i Galaxy Note 4 sprawia problemy przy obsłudze jedną dłonią. Wiele osób ma po prostu zbyt krótkie palce, żeby dosięgnąć kciukiem do wszystkich przycisków na ekranie. Na szczęście, zarówno Samsung, jak i Apple zastosowali kilka sztuczek programowych, które mają ułatwić interakcję z urządzeniem z wykorzystaniem jednej ręki.

W iPhonie 6 i iPhonie 6 Plus pojawił się nowy tryb pozwalający przesunąć na dół wyświetlany w danej chwili obraz. Aktywuje się go podwójnym dotknięciem przycisku Home (bez naciskania samego przycisku). Pulpit główny lub działająca właśnie aplikacja są wtedy przesuwane w dół i znacznie prościej dosięgnąć kciukiem do górnego rzędu przycisków. Wywołanie akcji w aplikacji zazwyczaj przywraca interfejs do domyślnego stanu. Niestety, w tym trybie przyciski na dole są niedostępne i nadal można mieć trudności z dosięgnięciem ekranu po bokach.

Samsung rozwiązał problem obsługi jedną dłonią znacznie lepiej

Samsung Galaxy Note 4 ma znacznie więcej trybów usprawniających obsługę phabletu z wykorzystaniem tylko jednej dłoni

Samsung Galaxy Note 4 ma znacznie więcej trybów usprawniających obsługę phabletu z wykorzystaniem tylko jednej dłoni

W Galaxy Note 4 można ułatwić obsługę urządzenia jedną dłonią na kilka sposobów, ale trzeba je ręcznie włączyć w ustawieniach, co może być nieco uciążliwe, gdy trzeba włączyć jeden z trzech trybów pomocniczych tylko na chwilę. Jednym z nich, najbardziej zbliżonym do rozwiązania wykorzystanego przez Apple, jest pomniejszenie interfejsu tak, że zajmuje on tylko cześć powierzchni wyświetlacza a resztę wypełnia tło. Po aktywacji tego rozwiązania w ustawieniach prosty gest pozwala przełączyć ekran pomiędzy normalną wielkością a pomniejszonym interfejsem dosuniętym do jednej krawędzi. Może to jednak sprawić, że renderowany tekst stanie się nieczytelny.

W Note 4 można zmniejszyć nie cały interfejs aplikacji, a wyłącznie wirtualne przyciski na klawiaturze ekranowej. Dzięki temu tekst jest dalej czytelny, ale znacznie łatwiej go wprowadzić kciukiem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też pasek wirtualnych przycisków. Dzięki temu nie trzeba sięgać do fizycznych guzików urządzenia w celu zmiany głośności lub zablokowania phabletu, ale zajmuje przy tym nieco miejsca na ekranie i nie każdy będzie z tego zadowolony.

Zwycięzca rundy: Samsung Galaxy Note 4