iPhone 6 Plus vs. Galaxy Note 4. Pojedynek phabletów


Runda 2. Które urządzenie jest lepszym tabletem

Pulpit w iPhonie 6 Plus można obrócić poziomo

Pulpit w iPhonie 6 Plus można obrócić poziomo

Duże ekrany iPhone’a 6 Plus i Galaxy Note’a 4 pozwalają wyświetlić znacznie więcej elementów na ekranie niż w typowych smartfonach. Wiele osób może phablety traktować jako zastępstwo tabletu. Obaj producenci w rożny sposób podeszli do tego tematu i oferują nieco inne możliwości wykorzystania przestrzeni roboczej.

Niestety, bardzo mało aplikacji do iOS-a i Androida zostało przystosowanych do wyświetlania większej ilości treści niż w przypadku uruchomienia ich na smartfonie. Sytuacja wygląda jednak nieco lepiej w urządzeniu Apple’a, gdzie więcej programów dostarczonych przez producenta ma tryb tabletowy. Dotyczy to nawet pulpitu, który może wyświetlać ikony w widoku poziomym.

Diabeł tkwi w... aplikacjach

Aplikacja Kalendarz w trybie poziomym wygląda bardzo podobnie na obu urządzeniach

Aplikacja Kalendarz w trybie poziomym wygląda bardzo podobnie na obu urządzeniach

Na iPhonie 6 Plus, po wyłączeniu trybu powiększania interfejsu do tego z iPhone'a 5s, wiele z aplikacji systemowych wyświetlanych jest podobnie jak na iPadzie, czyli z interfejsem podzielonym na dwie kolumny. Na liście aplikacji wspierających ten tryb znalazły się ustawienia systemu, aplikacja do obsługi poczty, Kalendarz, Kontakty, Przypomnienia, Notatki i iBooks, chociaż gorzej wygląda to w przypadku aplikacji Zdrowie, Podcasty i Muzyka. Galaxy Note 4 wypada znacznie słabiej, bo zaledwie Poczta, Kalendarz oraz Wiadomości mają dwukolumnowy układ.

Różnicę widać też na klawiaturze w widoku poziomym. W iPhonie 6 Plus pojawiło się kilka nowych przycisków ekranowych, którymi nie dysponuje nawet iPad. Użytkownicy mogą skorzystać z wirtualnych guzików do kopiowania, wklejania, przesuwania kursora itp. Część z nich widać też na iPhonie 6. W Galaxy Note 4 klawiatura jest podobna do tej z innych urządzeń z rodziny Samsung Galaxy, ale ma dodatkowy rząd przycisków numerycznych.

Praca w oknach tylko na Samsungu

Tryb pracy w oknach na Samsungu Galaxy Note 4 w praktyce nie jest zbytnio użyteczny

Tryb pracy w oknach na Samsungu Galaxy Note 4 w praktyce nie jest zbytnio użyteczny

Koreański producent w swoim phablecie zaimplementował jeszcze jeden specjalny tryb, którego próżno szukać na urządzeniu Apple’a. Po włączeniu go w ustawieniach wystarczy przytrzymać przycisk Wstecz. Pojawi się wtedy menu z którego można wybrać aplikacje pracujące w trybie multitaskingu. Pozwala to otworzyć Kalkulator, Kalendarz, Aparat, Kontakty lub Pocztę w pomniejszonym rozmiarze w formie oknie. Takie okna można dowolnie przesuwać po ekranie, podobnie jak na komputerze osobistym.

W teorii brzmi to bardzo użytecznie, ale niestety, w praktyce nie jest to rozwiązanie wygodne. Aplikacje w oknach zasłaniają znaczną część interfejsu pod spodem, przez co niełatwo jest trafić w niektóre przyciski. Okna przy tym są małe i trudno w nich wykonać nawet podstawowe czynności. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest dzielenie ekranu Galaxy Note 4 przez dwie aplikacje jednocześnie. Użytkownicy phabletu Samsunga mogą uruchomić w tym samym czasie jedną aplikację obok drugiej, np. klienta poczty i przeglądarkę internetową. Działa to podobnie jak w systemie Windows 8.1 na komputerach stacjonarnych. W iPhonie 6 Plus nie ma żadnego trybu dzielenia ekranu, a wszystkie aplikacje uruchamiane są w trybie pełnoekranowym.

Zwycięzca rundy: Samsung Galaxy Note 4