iPhone 6 Plus vs. Galaxy Note 4. Pojedynek phabletów


Runda 7. Akumulator

Galaxy Note 4 wyposażony został w chowany w obudowie rysik

Galaxy Note 4 wyposażony został w chowany w obudowie rysik

iPhone 6 Plus i Galaxy Note 4 mają akumulatory o ogromnej pojemności, ale ogromny ekran pobiera też bardzo dużo prądu. W praktyce urządzenia nie pracują o wiele dłużej od klasycznych smartfonów. iPhone 6 Plus radzi sobie nieco lepiej w tym względzie od konkurenta. Zarówno w stanie spoczynku, jak i wykorzystując telefon, czas pracy Galaxy Note 4 będzie krótszy niż w przypadku urządzenia Apple’a. Na korzyść Samsunga przemawia za to funkcja szybkiego ładowania (połowa pojemności w pół godziny) oraz możliwość włączenia trybu oszczędzania energii. Wyłącza on większość funkcji urządzenia, w tym np. transmisji danych oraz Bluetooth, ale pozwala odbierać połączenia jeszcze przez kilka dni mimo minimalnego stanu naładowania akumulatora.

Zwycięzca rundy: remis

Runda 8. Pojemność pamięci

Jeżeli chodzi o ten parametr, to obaj producenci podeszli do sprawy na różne sposoby. iPhone 6 Plus występuje w wariancie 16, 64 i 128 GB. Galaxy Note 4 ma tylko 32 GB pojemności, ale do urządzenia można włożyć dodatkową kartę microSD, zwiększającą ilość miejsca na dane nawet o 128 GB. Trzeba tylko pamiętać, że nie wszystkie aplikacje będą mogły skorzystać z pojemności karty pamięci, a część z nich ma dostęp tylko do podstawowego dysku 32 GB. Kupując iPhone’a 6 Plus 128 GB nie musisz martwić się o to, czy zabraknie ci pamięci (ale ma to swoją cenę, o czym w kolejnej rundzie).

Zwycięzca rundy: remis

Runda 9. Cena

Klawiatura ekranowa w iPhonie 6 Plus ma wiele dodatkowych przycisków funkcyjnych

Klawiatura ekranowa w iPhonie 6 Plus ma wiele dodatkowych przycisków funkcyjnych

Pod tym względem urządzenia wyraźnie się różnią. Polskie ceny różnych wariantów iPhone'a 6 Plus zaczynają się w sklepie Apple Store od 3399 zł za model o pojemności 16 GB. Wersja z 64 GB pamięci kosztuje 3849 zł, a najdroższy wariant z 128 GB pamięci można kupić za 4299 zł. Samsung Galaxy Note 4 z 32 GB przestrzeni dyskowej wyceniony został z kolei na 2999 zł.

Oznacza to, że iPhone 6 Plus bez slotu na kartę microSD i o dwukrotnie mniejszej pojemności od Galaxy Note 4 i tak jest droższy od sprzętu Samsunga o 400 zł. Oba urządzenia można oczywiście nabyć taniej z innych źródeł, ale rynkowa cena smartfonów z Androidem i tak zazwyczaj znacznie szybciej maleje niż urządzeń Apple’a.

Zwycięzca rundy: Samsung Galaxy Note 4

Werdykt – nie ma mocnych na Note’a 4

  • Runda 1. Obsługa jedną ręką - zwycięstwo Galaxy Note 4
  • Runda 2. Które urządzenie jest lepszym tabletem - zwycięstwo Galaxy Note 4
  • Runda 3. Phablety jako urządzenia do rozrywki - zwycięstwo iPhone’a 6 Plus
  • Runda 4. Ciekawe dodatki - zwycięstwo Galaxy Note 4
  • Runda 5. Czytnik linii papilarnych - zwycięstwo iPhone’a 6 Plus
  • Runda 6. Aparat fotograficzny - zwycięstwo iPhone’a 6 Plus
  • Runda 7. Akumulator – remis
  • Runda 8. Pojemność pamięci – remis
  • Runda 9. Cena - zwycięstwo Galaxy Note 4

iPhone 6 Plus i Galaxy Note 4 to świetne urządzenia, ale występuje między nimi wiele różnic. W przypadku urządzenia Apple’a czuć wyraźnie po wzięciu ich do ręki, że użytkownik ma do czynienia z produktem z segmentu premium. Dla kontrastu Galaxy Note 4 wygląda przy iPhonie 6 Plus znacznie gorzej. Najsłabiej w porównaniu wygląda tylny panel urządzenia wykonany z plastiku: jego faktura miała w założeniu przypominać naturalną skórę. Podobne rozwiązanie zastosowano też w modelu z 2013 r.

Note 4 wygrywa jednak z iPhone’m 6 Plus pod względem użyteczności i lepiej wykorzystuje możliwości, jakie daje ogromny ekran phabletu. Nie bez znaczenia jest tutaj doświadczenie koreańskiej firmy, która produkuje urządzenia tego typu już od czterech lat. Największą różnicą działającą na korzyść Samsunga jest wykorzystanie rysika S Pen. Nie tylko jest on oferowany w obudowie, co ułatwia korzystanie z niego poza domem, ale też pozwala wykorzystać funkcje nieosiągalne w systemie iOS.