iPhone 6 Plus vs. Galaxy Note 4. Pojedynek phabletów

Bez względu na to, czy urządzenia Apple i Samsunga potraktujemy jako przerośnięte telefony czy minitablety, iPhone 6 Plus i Galaxy Note 4 to dwa bardzo ściśle konkurujące ze sobą sprzęty. Postanowiliśmy sprawdzić, który z nich wypada lepiej w codziennym użytkowaniu. Jak na porządny pojedynek wagi ciężkiej przystało, urządzenia rywalizowały aż w dziewięciu rundach.


Pierwsza wersja urządzenia Samsunga, łącząca cechy smartfona i tabletu, zaprezentowana została już cztery lata temu. Wiele osób wtedy wieściło porażkę pierwszego Galaxy Note, ale okazało się że taki przerośnięty telefon z ogromnym ekranem znalazł wielu entuzjastów i koreańska firma stworzyła zupełnie nową kategorię urządzeń nazywanych phabletami.

iPhone 6 Plus vs. Galaxy Note 4. Pojedynek phabletów

iPhone 6 Plus ma metalową obudowę

Phablety przyjęły się na rynku

Dzisiaj niemal każda firma produkująca telefony wykorzystuje w swoich topowych telefonach ekrany o przekątnej powyżej pięciu cali. W 2014 roku nawet Apple wydało pierwszy phablet w swojej historii, nazwany iPhone 6 Plus, a Samsung zaprezentował niedługo później czwartą generację urządzenia z linii Galaxy Note. Oba urządzenia mają wiele mocnych stron, ale wyróżniają je na tle konkurencji zupełnie inne cechy.

Zobacz również:

  • Recenzja: Test iOS 15 - jedna z najgorszych aktualizacji dla polskich użytkowników?
  • Jakiego iPad'a wybrać w 2021/2022 roku? [PORADNIK]

Jeśli spojrzeć na suche dane techniczne, to iPhone 6 Plus i Galaxy Note 4 wypadają w niektórych elementach porównywalnie. Front phabletu Apple’a ma wymiary 158,1 x 77,8 mm, podczas gdy urządzenie Samsunga jest nieco niższe i szersze: 153,5 na 78,6 mm. iPhone 6 Plus jest przy tym nieco cieńszy (7,1 mm w porównaniu do 8,5 mm) i minimalnie lżejszy (172 g) niż Galaxy Note 4 (176 g).

W praktyce te różnice w wymiarach są minimalne

Producent z Korei Południowej wygrywa za to ze sprzętem Amerykanów pod względem jednego z najważniejszych parametrów: oferuje większą powierzchnię ekranu i lepszą rozdzielczość. Wyświetlacz w Note 4 ma przekątną 5,7” i rozdzielczość Quad HD (2560 x 1440 pikseli). W iPhonie 6 Plus znalazł się nieco mniejszy, 5,5-calowy panel Retina HD, wyświetlający obraz Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 punktów.

Oba urządzenia mają bardzo zbliżone możliwości pod względem obsługi multimediów. Producenci zastosowali też kilka funkcji ułatwiających korzystanie z ogromnych ekranów jedną dłonią i wprowadzili udogodnienia w interfejsie pasujące bardziej do tabletów niż do smartfonów. Pozwala to spojrzeć na phablet Apple jako zastępstwo dla iPhone i iPada, a na Galaxy Note 4 jak na sprzęt eliminujący konieczność korzystania z Galaxy S i Galaxy Tab.