iPhone 6, iPhone 6 Plus i iPhone 5s. Wskazujemy różnice między smartfonami Apple

Apple zaprezentowało wczoraj nie jeden, a dwa nowe telefony. Jeszcze w tym miesiącu do sprzedaży trafią iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Są to bardzo podobne do siebie produkty o zbliżonej specyfikacji. Postanowiliśmy porównać oba nowe smartfony ze sobą i sprawdziliśmy, jak na ich tle wypada zeszłoroczny topowy model w postaci iPhone’a 5s.


O specyfikacji tegorocznych telefonów Apple wspominaliśmy już na łamach PC Worlda na gorąco zaraz po konferencji. Teraz przyszła pora na porównanie smartfonów iPhone’a 6 i iPhone 6 Plus. Sprawdzamy też, jak pod najważniejszymi względami na tle tych sprzętów wypada wydany w 2013 roku iPhone 5s.

Większy wyświetlacz

iPhone 6, iPhone 6 Plus i iPhone 5s. Wskazujemy różnice między smartfonami Apple

Apple iPhone 6 wyposażony został w 4,7-calowy ekran o rozdzielczości 1334 na 750 pikseli i 326 PPI. W przypadku iPhone’a 6 Plus producent zdecydował się na rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli i 401 PPI na 5,5-calowym wyświetlaczu. Dla porównania iPhone 5s ma ekran o przekątnej 4 cali i rozdzielczość 1136 na 640 pikseli, co równa się również 326 PPI.

Zobacz również:

  • Powrót do szkoły – jak zapewnić cyfrowe bezpieczeństwo całej rodzinie
  • Apple zaprezentowało najnowsze komputery MacBook Pro!
  • Sprawa sądowa Apple – bateria w iPhonie 6 wybuchła!

Co ciekawe, Apple nie zdecydowało się o poszerzenie oferty o trzeciego iPhone’a 6 w rozmiarze 4 cali. Osoby szukające telefonu o mniejszych gabarytach zmuszone są zadowolić się iPhone’m 5s, który pozostaje w ofercie na kolejny rok. Nie zniknął też ze sklepu Apple model o nazwie iPhone 5c bazujący na podzespołach iPhone’a 5 z 2012 roku.

Jeszcze cieńsza obudowa

iPhone 6, iPhone 6 Plus i iPhone 5s. Wskazujemy różnice między smartfonami Apple

Nowy iPhone 6 ma nieco inny kształt obudowy, niż jego poprzednik. Telefon wygląda podobnie, ale ma zaokrąglone krawędzie. Urządzenie jest też wyraźnie większe od iPhone’a 5s, a z kolei iPhone 6 Plus wielkością przebija nawet większość phabletów z Androidem. Oba tegoroczne sprzęty mobilne Apple mają przy tym bardzo podobną stylistykę i są spójne pod względem wyglądu z iPadami, ale nieco odcinają się od designu z iPhone’a 5 i 5s. W żadnym z iPhone’ów nie sposób oczywiście znaleźć slotu na kartę microSD, a dostępna jest wyłącznie otwierana szpilką tacka na kartę nanoSIM.

Podstawowy iPhone 6 z ekranem 4,7-cala ma wymiary 138.1 x 67 x 6.9 mm i wagę 129 g. Apple iPhone’a 6 Plus (ten z 5,5-calową przekątną ekranu) ma gabaryty 158.1 x 77.8 x 7.1 mm przy wadze 172 g. Oba urządzenia są więc wyraźnie większe i cięższe od iPhone’a 5s, którzy mierzy 123.8 x 58.6 x 7.6 mm i waży 112 g. W przypadku obu urządzeń układ portów i przyciskow jest identyczny, ale różni się on od tego znanego z iPhone’a 5s. Największa zmiana dotknęła przycisk blokady, który od zawsze był na górnej krawędzi telefonów Apple. W przypadku obu wersji iPhone’a 6 przycisk power przeniesiony został na prawą krawedź.

Bateria i czas pracy

iPhone 6, iPhone 6 Plus i iPhone 5s. Wskazujemy różnice między smartfonami Apple

Apple obiecuje, że iPhone 6 będzie nieco wydajniejsze pod względem czasu pracy na zasilaniu bateryjnym od iPhone’a 5s i nowe urządzenie ma zapewnić użytkownikom tyle samo lub więcej godzin aktywności. Inaczej będzie wyglądało to w przypadku iPhone’a 6 Plus, który wyposażony został w znacznie większe, pojemniejsze ogniwo. 5,5-calowy model zapewni kilka godzin więcej pracy lub zabawy. Czas pracy iPhone’a 6 w wersji 4,7 i 5,5 cala prezentuje się następująco:

10 lub 12 godzin przeglądania internetu przez 3G lub LTE

11 lub 12 godzin przeglądania internetu przez Wi-Fi

14 lub 24 godziny rozmów w sieci 3G

11 lub 14 godzin oglądania wideo o jakości HD

50 lub 80 godzin odtwarzania muzyki

10 lub 16 dni czuwania w trybie gotowości

Pojemność ogniw wynosi w nowych urządzeniach Apple odpowiednio 1810 mAh i 2915 mAh dla iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus. Dla porównania iPhone 5s ma baterię 1560 mAh. Urządzenie to cechuje się też mniejszym ekranem o niższej rozdzielczości, co przekłada się na mniejsze obciążenie procesora i tym samym mniejsze zużycie prądu.

Różnice w oprogramowaniu

iPhone 6, iPhone 6 Plus i iPhone 5s. Wskazujemy różnice między smartfonami Apple

Wszystkie trzy urządzenia będą pracować pod kontrolą tej samej wersji systemu operacyjnego iOS 8, ale nowy iPhone 6 Plus z ekranem 5,5 cala wyposażony został w kilka udogodnień programowych. Mają one rekompensować brak możliwości wygodnej obsługi urządzenia jedną ręką. Jednym z takich dodatków jest możliwość korzystania z pulpitu i aplikacji w trybie poziomym. Dostępny będzie układ kolumnowy znany z iPadów.

W dużej wersji telefonu Apple znalazł się też tryb obsługi jedną ręką, który uaktywniany jest przez dwa dotknięcia (nie przyciśnięcia) przycisku Touch ID. Pozwala to na dosięgniecie górnej belki w aplikacji bez potrzeby gimnastykowania kciuka. Możliwe jest to dzięki skanerowi linii papilarnych, który podobnie jak w przypadku iPhone’a 5s umieszczony został zaraz pod ekranem.

NFC przeznaczone do płatności

iPhone 6, iPhone 6 Plus i iPhone 5s. Wskazujemy różnice między smartfonami Apple

Nowe telefony Apple zostały wyposażone w łączność NFC, ale Apple nie zamierza wykorzystywać tego rozwiązania do transmisji danych jak w przypadku urządzeń z Androidem. Nowy iPhone 6 ma umożliwić wykonywanie płatności smartfonem poprzez podpięcie karty platniczej do nowej aplikacji Apple Pay. Firma Tima Cooka nawiązała współpracę w tej sprawie z MasterCard, Visa i American Express.

Konieczność wykorzystania NFC do płatnosci oznacza, że z Apple Pay nie będą mogli skorzystać posiadacze starszych urządzeń Apple niż iPhone 6 lub iPhone 6 Plus. Z perspektywy Polski nie jest to jednak duża strata, bo system płatności zostanie udostępniony wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Telefon iPhone 6 będzie można wykorzystać na starcie do zakupów w takich sklepach i punktach usługowych jak (oczywiście) Apple Store, McDonalds i Starbucks.

Aparat fotograficzny

iPhone 6, iPhone 6 Plus i iPhone 5s. Wskazujemy różnice między smartfonami Apple

Moduły aparatu w przypadku iPhone’a 6 i iPhone’a 6 Plus są do siebie bardzo podobne i mają takie same parametry. Aparat wykonuje fotografie o wielkości 8 megapikseli, piksele mają 1,5 µm wielkości, a parametrów aparatu dopełnia przysłona f/2,2. Główna kamera kręci wideo w rozdzielczości 1080p i 60 klatkach na sekundę lub 720p przy 240 klatkach na sekundę.

Warto tutaj dodać, że ze względu na większą grubość iPhone’a 6 Plus producent wyposażył to urządzenie w optyczną stabilizację orazu. Starszy iPhone 5s też ma co świetny aparat, ale pod pewnymi względami wypada on gorzej: nagrywa wideo w gorszej jakości ([email protected] i [email protected]) i nie ma trybu detekcji fazy.

--

Wszystkie inne elementy specyfikacji, takie jak procesor, skaner linii papilarnych, moduły łączności itp. są w przypadku iPhone’a 6 i iPhone 6 Plus dokładnie takie same. W niemal każdym aspekcie nowy telefon Apple przebija jednak swojego poprzednika, iPhone’a 5s.