iPhone 6, iPhone 6 Plus, mobilne płatności i "One more thing...". Apple pokazuje nowe iGadżety

Konferencja Apple przyniosła ze sobą oczekiwane premiery w postaci smartfonów iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Co więcej, poznaliśmy też możliwości pierwszego smartwatcha amerykańskiej firmy noszącego oznaczenie Watch.

Apple to firma od lat wyznaczająca kierunki, w których podążali inni producenci. Trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałby obecnie świat bez tak przełomowych urządzeń jak iPod, iPhone, iPad i MacBook Air. Z czasem amerykański gigant przekonał się jednak, że konkurencja nie śpi i robi ogromne postępy. Dzięki pojawieniu się na rynku Androida i prężnie rozwijających się tajwańskich, japońskich i przede wszystkim koreańskich firm (głównie Samsunga) okazało się, że aby mieć wydajny, nowoczesny sprzęt mobilny wcale nie musimy być skazani na urządzenia z logiem przedstawiającym nadgryzione jabłko. Co więcej, ta rosnąca konkurencja zmusiła firmę Apple do pójścia w kierunku, który wcześniej wydawał się jej nie do przyjęcia. Przykładem niech będzie tutaj chociażby smartfon iPhone 5C oferujący kolorowe obudowy i, jak zauważają złośliwi, upodabniający się pod tym względem do smartfonów Nokii. Kolejny znacznie bardziej przełomowy krok powinien jednak nastąpić w odpowiedzi na coraz większa popularność phabletów i ogólną tendencję wykorzystywania przez androidową konkurencję coraz większych wyświetlaczy. Mowa tutaj o oczekiwanej dzisiaj premierze smartfona iPhone 6, który miałby być oferowany w dwóch wersjach: z ekranem 4,7 cala i 5,5 cala. Czy tak się faktycznie stało? Odpowiedź brzmi: tak.

Konferencję czas zacząć!

Apple iPhone 6

Smartfon iPhone 6 został "wywołany" do tablicy już na początku konferencji. Z czasem okazało się, że w zasadzie dzięki dotychczasowym spekulacjom na jego temat poznaliśmy go bardzo dobrze. Oto czego dowiedzieliśmy się podczas oficjalnej prezentacji:

1. iPhone 6 będzie dostępny w dwóch wersjach: 4,7-calowej i 5,5-calowej. Pierwsza będzie nosiła oznaczenie iPhone 6, natomiast druga iPhone 6 Plus

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [Aktualizacja 05.12.2021]
  • Sprawa sądowa Apple – bateria w iPhonie 6 wybuchła!

2. Obudowę urządzeń będą cechowały zaokrąglone krawędzie. Przycisk zasilania powędrował na prawą stronę. Apple udało się ponownie "zejść" z grubości do poziomu 6,9 mm (iPhone 6) i 7,1 mm (iPhone 6 Plus). Niestety nic nie usłyszeliśmy o wodoszczelności...

3. Wyświetlacz

Urządzenia korzystać mają z następnej generacji wyświetlacza Retina, nazwanego przez Apple Retina Display HD, który pozwalać ma na wierniejsze odwzorowanie barw. W przypadku iPhone'a 6 cechuje go rozdzielczość 1334 x 750 pikseli (gęstość pikseli na poziomie 348 ppi), natomiast w przypadku iPhone'a 6 Plus 1920 x 1080 pikseli (gęstość pikseli 401 ppi).

Niestety Apple nie wykorzystało oczekianego przez sporą część fanboy'ów elementu, czyli szafirowego szkła.

4. Układ SoC i inne

Nowy 20-nanometrowy, 64-bitowy układ A8 będzie korzystał z 2 miliardów tranzystorów. Jest o 13% mniejszy od układu A7. Pod względem CPU jest o 25% szybszy, natomiast pod względem GPU, nawet o 50%:

iPhone 6, iPhone 6 Plus, mobilne płatności i "One more thing...". Apple pokazuje nowe iGadżety

Apple A8: wydajność CPU

iPhone 6, iPhone 6 Plus, mobilne płatności i "One more thing...". Apple pokazuje nowe iGadżety

Apple A8: wydajność GPU

Warto dodać, że zaprezentowane gry prezentowały się według widzących je na żywo dziennikarzy wyśmienicie.

iPhone 6 i 6 Plus mają też korzystać z nowego koprocesora ruchu M8 i barometru.

5. Akumulator:

- do 14 godzin rozmów (3G) dla iPhone'a 6 i do 24 dla iPhone'a 6 Plus

- do 10 dni czuwania dla iPhone'a 6 i do 26 dla iPhone'a 6 Plus

- do 11 godzin oglądania wideo dla iPhone'a 6 i do 14 dla iPhone'a 6 Plus

6. Aparaty

Aparat główny korzystać ma z True Tone dual LED flash i nowego sensora. Rozdzielczość pozostanie na poziomie 8 MP, natomiast pozostałe parametry to: wielkość pikseli 1.5 mikrometra, przysłona f/2.2. Dodatkowo dowiedzieliśmy się o technologii Phase-detection Autofocus (dwukrotnie szybsze ostrzenie), możliwości nagrywania filmów 1080p, trybie slow-motion 240 kl/s oraz panoramie o maksymalnej rozdzielczości 42 MP. Ponadto użytkownicy iPhone'a 6 Plus będą mogli cieszyć się z optycznej stabilizacji obrazu.

Przedni aparat również dysponować ma nowym sensorem oraz większą przysłoną (f/2.2).

7. Pamięć

Będziemy mieli możliwość wyboru pomiędzy wersjami z pamięcią wewnętrzną 16, 64 i 128 GB. Zniknęła więc pojemność 32 GB.

8. Łączność: (tylko) 150 Mbps cat4 LTE, Wi-Fi 802.11ac, NFC

Kiedy premiera rynkowa?

Zamówienia na nowe iPhone'y przyjmowane będą już 12 września. Urządzenia trafią do sprzedaży 19 września w następujących krajach:

iPhone 6, iPhone 6 Plus, mobilne płatności i "One more thing...". Apple pokazuje nowe iGadżety

Apple iPhone 6: dostępność

iOS 8 i Apple Pay

Oczywiście nowe iPhone'y oferowane będą z systemem iOS 8, który zostanie udostępniony 17 września dla następujących urządzeń:

iPhone 6, iPhone 6 Plus, mobilne płatności i "One more thing...". Apple pokazuje nowe iGadżety

iOS 8 zostanie udostępniony dla następujących urządzeń Apple

Tim Cook poświęcił też sporo czasu prezentacji nowego systemu płatności Apple Pay (karta płatnicza podpięta do iTunes, aplikacja Passbook), który wykorzystuje technologię NFC (Near-Field Communications), Touch ID i przechowujący nasze zaszyfrowane dane chip Secure Element. Rozwiązanie to ma wedle zapewnień Cooka przenieść system płatności mobilnych na nowy poziom bezpieczeństwa. Ponadto, co istotne, po zgubieniu iPhone'a będziemy mogli przy wykorzystaniu usługi Find My iPhone zablokować platformę Apple Pay.

One more thing...

Tak. W końcu na ekranie zagościła także plansza z napisem "One more thing...". Czego dotyczyła? Pierwszego smartwatcha Apple! Co interesujące, już na wstępie wielkie zaskoczenie: urządzenie nie będzie w nazwie posiadało literki "i". Jego nazwa to Apple Watch.

iPhone 6, iPhone 6 Plus, mobilne płatności i "One more thing...". Apple pokazuje nowe iGadżety

Apple Watch

Apple Watch:

- jest wodoodporny

- jego ekran reaguje na nacisk, nie dotyk

- posiada pulsometr, żyroskop i przyspieszeniomierz

- oferuje możliwość łatwej wymiany bransoletek/opasek

- można go będzie ładować bezprzewodowo

- dysponuje elastycznym ekranem Retina Display chronionym szafirowym szkłem

- jego "sercem" jest układ SoC noszący oznaczenie S1

- pozwala na dzwonienie i wysyłanie wiadomości (oczywiście komunikuje się wówczas z iPhone'em)

- będzie pozwalał na skorzystanie z platformy Apple Pay, co chyba oznacza, że dysonuje modułem NFC

iPhone 6, iPhone 6 Plus, mobilne płatności i "One more thing...". Apple pokazuje nowe iGadżety

Urządzenie będzie oferowane w wersji aluminiowej (Watch), stalowej (Watch Sport) i pokrytej 18-karatowym złotem (Watch Edition).

Apple Watch będzie współpracował ze smartfonami iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5s, 5c i 5. Jego cena, za podstawową wersję, została ustalona na poziomie 349 USD. Potwierdziły się też wcześniejsze spekulacje dotyczące premiery rynkowej: sprzedaż zegarka rozpocznie się na początku 2015 roku.

Podsumowanie

Cóż, Apple zaprezentowało to, czego się spodziewaliśmy. Pewien zawód przeżyli pewnie ci fanboy'e, którzy oczekiwali na szafirowe szkło i wodoszczelność nowych iPhone'ów. Tak na szybko trudno też ocenić pierwszy smartwatch Apple. Jeżeli chodzi jednak o jego design, moim zdaniem nie jest on lepszy od designu najnowszych smartwatchy Samsunga, LG i Motoroli.

________________

Dokładniejszy opis zaprezentowanych urządzeń oraz porównanie ich możliwości z konkurencją zaprezentujemy w kolejnych artykułach.