iPhone 7: wszystko czego możemy oczekiwać po następcy iPhone'a 6s

iPhone 7 to kolejny smartfon firmy Apple, który prawdopodobnie będzie mógł się pochwalić rekordową popularnością. Czego możemy po nim oczekiwać? Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu informacje (mniej i bardziej prawdopodobne), które dotychczas pojawiły się na ten temat.

Spis treści

(29.01.16 r.) Serwis AppleInsider zaprezentował interesujące prognozy analityka KGI Ming-Chi Kuo. Wynika z nich, że Apple zamierza zastosować w iPhone 7 podwójny aparat.

Mniejsza 4,7-calowa wersja iPhone 7 korzystać ma ze "zwykłego" głównego aparatu iSight, natomiast 5,5-calowy model iPhone 7 Plus oferowany ma być ponoć w dwóch wariantach:

- tańszym wyposażonym w jeden moduł iSight

- droższym korzystającym z zestawu dwóch modułów aparatów dostarczonych przez Sony i charakteryzujących się rozdzielczością 12 MP

Wspomniane dwa moduły będą się mocno różniły. Jeden ma bowiem korzystać z bardzo jasnego obiektywu i oferować optyczną stabilizację obrazu, natomiast drugi co prawda nie będzie taki "jasny", lecz w zamian pozwalać ma na skorzystanie z 2-3-krotnego zoomu optycznego.

Zobacz również:

  • Najlepsze gry i aplikacje dla dzieci na iOS [RANKING 2022]
  • Jaki model iPhone'a wybrać w 2022 roku? [PORADNIK]
  • iOS 15 - sprawdź, których funkcji nie dostanie Twój iPhone!

Niestety nie wiadomo, czy w przypadku tańszej wersji iPhone'a 7 Plus pozostawiony zostanie system optycznej stabilizacji obrazu. Być może Apple zrezygnuje z tego rozwiązania, aby bardziej uatrakcyjnić droższy model.

Aktualizacja (21.01.2016 r.) Mamy kolejne sygnały, które sugerują, że iPhone 7 faktycznie zostanie pozbawiony tradycyjnego gniazda słuchawkowego. Tym razem ich źródłem jest...samo Apple. W kodzie pierwszej bety systemu iOS 9.3 znalazł się bowiem zapis Headphones.have.%sinput.NO, który zdaniem wielu internautów potwierdza te spekulacje.

Jeżeli rozwiązanie to zostanie faktycznie wprowadzone w smartfonie iPhone 7 (co oczywiście nie jest jeszcze pewne, ponieważ Apple może szykować się na taki krok dopiero w przypadku jego następcy) użytkownik prawdopodobnie otrzyma w zestawie słuchawki korzystające ze złącza Lightning. Będzie też mógł korzystać ze słuchawek Bluetooth oraz "tradycyjnych" słuchawek. Nie wyobrażam sobie bowiem, aby Apple nie udostępniło odpowiedniej przejściówki za...odpowiednią cenę.

Aktualizacja (11.01.2016 r.) Serwis 9to5mac twierdzi, że niepokojące wielu wielbicieli Apple doniesienia na temat rezygnacji w przypadku iPhone'a 7 ze złącza minijack są prawdziwe. W zamian za to kolejny iPhone ma być dostarczany wraz ze słuchawkami korzystającymi ze złącza Lightning. Co więcej, jako akcesorium premium pojawić się mają bezprzewodowe słuchawki, które nie będą posiadały żadnych kabli. Żadnych oznacza, że nie będzie fizycznego połączenia również pomiędzy lewą i prawą słuchawką. Możemy więc tutaj chyba mówić o rozwiązaniu znanym ze słuchawki {{a:http://www.motorola.com/us/accessories/talk/bluetooth-headsets/moto-hint/moto-hint-pdp.htmlMotorola Hint.

9to5mac przypomina, że Apple w 2015 roku zarejestrowało nazwę towarową AirPods. Być może więc tak też właśnie będą się nazywały nowe bezprzewodowe słuchawki.

Aktualizacja (31.12.2015 r.) Serwis DigiTimes donosi, że iPhone 7 będzie wodoszczelny (kroki ku temu poczynione już zostały w przypadku iPhone'a 6s i 6s Plus), co oznacza prawdopodobnie, że do takiego rozwiązania powróci z czasem firma Samsung. Dodatkowo korzystać ma z materiału, który pozwoli na pozbycie się pasków znajdujących się obecnie na obudowach iPhone'a 6 i zapewniających możliwość komunikacji ukrytej anteny.

Kolejne spekulacje pojawiły się na chińskim blogu My Drivers. Dotyczą one modelu iPhpne 6c (niektórzy nazywają go także iPhpne 7c), który oferować ma 4-calowy ekran o takiej samej rozdzielczości jak iPhone 5c oraz:

- procesor A9

- 16 GB pamięci wewnętrznej

- Touch ID

- 2 GB RAM

- akumulator 1642 mAh (pojemniejszy niż w przypadku iPhone 5c)

Według China Mobile iPhone 6c (iPhone 7c) trafi na chiński rynek w kwietniu 2016 roku

Aktualizacja (30.11.2015 r.) Japoński serwis Macotakara twierdzi, że Apple w przypadku iPhone'a 7 Apple zamierza zrezygnować ze złącza Jack 3,5 mm. Dzięki temu zabiegowi możliwe byłoby "odchudzenie" urządzenia w porównaniu do modelu iPhone 6s o "ponad 1 milimetr". Taki zabieg spowodowałby, że wraz z bardziej smukłą konstrukcją użytkownik musiałby liczyć się z możliwością podłączenia słuchawek za pomocą złącza Lightning lub poprzez skorzystanie z technologii Bluetooth. W przypadku wielu osób oznaczałoby to zakup nowych słuchawek, lub odpowiedniej przejściówki.

Czy chodzi tylko o mniejszą grubość?

Powyższy zabieg spowodowałby, że iPhone 7 byłby najbardziej smukłym iPhone'em w historii. Czy jednak tylko o to chodzi? Myślę, że nie. Ważniejszym elementem nowej strategii wydaje się tutaj bowiem dźwięk. Rezygnując z leciwego złącza Jack na rzecz Lightning Apple mogłoby poprawić jego jakość. Oczywiście wiązałoby się to pewnie też z udostępnieniem "najbardziej fantastycznych na świecie" słuchawek Lightning.

Na koniec jeszcze jedno: mam nadzieję, że dążenie do jak najsmuklejszej konstrukcji nie odbije się negatywnie na pojemności akumulatora.

Aktualizacja (9.10.15 r.) Projektant Hasan Kaymak przygotował wideo prezentujące interesujący koncept smartfona iPhone 7. Urządzenie nie posiada przycisku Home, korzysta z wbudowanej karty SIM i sześciordzeniowego procesora A10 oraz oferuje sensor Touch ID ukryty w logo Apple. Oczywiście całość pracuje pod kontrolą iOS 10.

______________________

Jesteśmy już po premierze smartfonów iPhone 6s i iPhone 6s Plus. Urządzenia te, chociaż oferują kilka istotnych nowości, można jednak nazwać jedynie odświeżonymi wersjami iPhone'a 6 i iPhone'a 6 Plus. W przypadku kolejnego smartfona, iPhone'a 7, Apple nie będzie mogło już sobie na to pozwolić. Powinniśmy więc być świadkami premiery gadżetu, który w pełni zasłuży na określenie 'iPhone następnej generacji".

Do premiery iPhone'a 7 pozostało jeszcze bardzo dużo czasu. W sieci można znaleźć już jednak sporo informacji (mniej i bardziej wiarygodnych) dotyczących tego urządzenia. Z czasem będą się pojawiały kolejne, którymi będę aktualizował artykuł.

iPhone 7: kiedy premiera?

Dla przypomnienia, rodzina smartfonów Apple prezentuje się następująco:

2007 - iPhone

2008 - iPhone 3G

2009 - iPhone 3GS

2010 - iPhone 4 (nowy design)

2011 - iPhone 4s

2012 - iPhone 5 (nowy design)

2013 - iPhone 5s

2014 - iPhone 6 i iPhone 6 Plus (nowy design)

2015 - iPhone 6s i iPhone 6s Plus

Jak widać, nie ma innej możliwości niż premiera w 2016 roku iPhone'a 7 (i iPhone'a 7 Plus), smartfona nowej generacji, który cechował będzie zmieniony design. Kiedy dokładnie? iPhone 6s i iPhone 6s Plus miały premierę 9 września. Naturalnym kandydatem na premierę wydaje się więc tutaj 9 września 2016 roku. Zaglądając jednak do kalendarza okazuje się, że jest to piątek. Znacznie bardziej prawdopodobne moim zdaniem są więc następujące daty: 6 września lub 13 września 2016 roku (wtorek).

iPhone 7: cena

Smartfony iPhone 6s i iPhone 6s Plus zostały wycenione następująco:

- iPhone 6s 16 GB: 649 USD (w Polsce 3199 zł)

- iPhone 6s 64 GB: 749 USD (w Polsce 3 699 zł)

- iPhone 6s 128 GB: 849 USD (w Polsce 4 199 zł)

- iPhone 6s Plus 16 GB: 749 USD (w Polsce 3 699 zł)

- iPhone 6s Plus 64 GB: 849 USD (w Polsce 4 199 zł)

- iPhone 6s Plus 128 GB: 949 USD (w Polsce 4 699 zł)

Chyba można założyć, że iPhone 7 i iPhone 7 Plus będą kosztowały podobnie.

Aktualizacja: 09 października 2015 08:35

Dodałem wideo prezentujące koncept iPhone'a 7.