iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Apple informuje, że iPhone XR to najpopularniejszy obecnie sprzedawany telefon firmy. Czym charakteryzować się będzie jego następca? Zbieramy wszystkie plotki i informacje na temat nowego iPhone'a XR 2019.


iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Źródło: macworld

  • iPhone XR 2 zostanie zaprezentowany we wrześniu 2019 roku.
  • Oczekujemy dwóch nowych kolorów: lawendowo-purpurowego oraz zielonego.
  • W środku znajdziemy procesor Apple A13 z 2 wysokowydajnymi i 4 energooszczędnymi rdzeniami.
  • Możliwe, że Apple zaoferuje model z 512 GB wbudowanej pamięci masowe.

Jesienią firma Apple wprowadza na rynek nowe modele iPhone'a. W zeszłym roku ujrzeliśmy trzy smartfony, w w tym nowy tańszy model - XR. Jest to duży smartfon z designem znanym z serii X, który dzięki kilku zastosowanym kompromisom oferowany jest w niższej (ale nadal dosyć wysokiej) cenie, niż modele XS i XS Max, które również zostały wprowadzone do sprzedaży.

W listopadzie Apple powiedziało, że XR był najbardziej popularnym telefonem z modeli na rok 2018/2019. Czy Apple zdecyduje się wydać model XR 2, który powtórzy sukces poprzednika? Fani na to liczą, a my sprawdzamy, kiedy powinniśmy się spodziewać nowego iPhone'a XR, jak będzie wyglądał, jaka będzie jego specyfikacja techniczna oraz ile będzie kosztować.

Zobacz również:

  • iOS 15 powoduje kolejne problemy! Tym razem chodzi o AirPods Pro

W tym artykule zbieramy wszystkie informacje odnośnie nowego iPhone'a XR na rok 2019. Jeżeli zamierzasz wymienić swój telefon na iPhone'a już teraz sprawdź nasz poradnik dotyczący aktualnie dostępnych modeli.

iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Źródło: macworld

Data premiery

  • Nowy iPhone XR 2 prawdopodobnie zostanie zaprezentowany we wrześniu 2019 roku.

Kiedy zostanie zaprezentowany nowy iPhone XR? Najprawdopodobniej Apple zdecyduje się zaprezentować nowy model XR we wrześniu, kiedy to na rynek wprowadzane są nowe telefony z logo nadgryzionego jabłka. Możliwe, że podobnie, jak w zeszłym roku iPhone XR pojawi się w sklepach nieco później, niż flagowe modele np. w październiku. Firma zastosowała ten zabieg, aby klienci nie zaczęli masowo rezygnować z zakupu iPhone'a Xs na rzecz tańszego XR.

Harmonogram wprowadzana na rynek nowych telefonów przez Apple jest bardzo przewidywalny. Nowe telefony od kilku lat pojawiają się po wakacjach we wrześniu, chociaż zdarzało się (właśnie w przypadku modelu XR), że urządzenia prezentowane były we wrześniu, ale wprowadzane do sprzedaży dopiero po jakimś czasie.

Scenariusz ten nie sprawdził się jedynie w stosunku do modelu SE, który został zaprezentowany w marcu 2016 roku. Ten mały iPhone łączył design iPhone'a 5s z mały 4 calowym ekranie na czele z podzespołami z modelu 6s oraz był oferowany w atrakcyjnej cenie od 2199 zł. iPhone XR miał stać się poniekąd następcą modelu SE, co nie do końca się udało. Po pierwsze użytkownicy małego iPhone'a oczekiwali kompaktowego smartfona, a XR z 6,1 calowym ekranem z pewnością nim nie jest. Drugą kwestią jest o wiele wyższa cena, która wynosi od 3729 zł. W chwili obecnej słyszeliśmy plotki, jakoby Apple chciało wprowadzić na rynek odświeżonego iPhone'a 8 jako następce iPhone'a SE. Byłoby to ciekawe rozwiązanie dla osób, które w dalszym ciągu używają modelu SE. Szanse na prezentacje nowego urządzenia z zaledwie 4 calowym ekranem są minimalne, ponieważ interfejs nowych wersji systemu operacyjnego jest słabo przystosowany do obsługi na tak małym ekranie.

Cena

Obecna generacja iPhone'a XR (2018) zaczyna się w Polsce od 3729 zł (749 dolarów) za wersję z 64 GB wbudowanej pamięci masowej. Pośredni model oferujący 128 GB kosztuje 3999 zł (799 dolarów), a za najdroższą konfigurację z 256 GB zapłacimy 4479 zł (899 dolarów).

iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Spodziewamy się, że Apple wprowadzi na rynek nowy model w podobnej cenie. Z pewnością nie oczekujemy żadnych podwyżek. iPhone XR zawdzięcza swoją popularność właśnie niższą ceną, która nadal jest jednak wysoka. iPhone XR oferuje większość funkcji modelu XS, a w podstawowej wersji jest o ponad 1000 zł tańszy.

Wiemy jednak, że firma Applesprzedała mniej egzemplarzy iPhone'a, niż przewidywano. Analitycy uważają, że za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest obecna polityka finansowa przedsiębiorstwa. Trudno się z nią nie zgodzić. W 2016 roku podstawowa wersja iPhone'a 7 z 32 GB wbudowanej pamięci masowej kosztowała 3349 zł. Było to flagowe w tamtym czasie urządzenie sprzedawane obok większej wersji Plus z podwójnym aparatem tylnym i większą ilością pamięci operacyjnej RAM. iPhone XR to "budżetowy" model, który w podstawowej wersji jest o prawie 400 zł droższy, a na dodatek nie posiada niektórych funkcji znanych z modelu 7 np. obsługi 3D Touch.

Nie pogniewalibyśmy się na lekkie obniżki cen nowego modelu. Apple nigdy nie słynęło z oferowania produktów przystępnych cenowych, ale obecnie w cenie iPhone'a Xr można kupić flagowe modele z Androidem na 2019 roku, które oferują znacznie większe możliwości, jak np. Samsung Galaxy S10 lub Huawei P30 Pro.

Wygląd

Jedną z charakterystycznych cech iPhone'a XR jest jego gama kolorów. iPhone XR oferuje znacznie więcej wersji kolorystycznych, niż droższe modele XS i XS Max, które oferowane są w trzech kolorach - gwiezdnej szarości, złotym oraz srebrnym. iPhone'a Xr możemy zakupić w klasycznej czerni, bieli, kolorze niebieskim, żółtym, koralowym oraz specjalnym czerwonym - (PRODUCT)RED. Podobne możliwości widzieliśmy w przypadku iPhone'a 5c zaprezentowanego razem z modelem 5s w 2013 roku. Apple z jakiegoś powodu postrzega kolorowe telefony, jako urządzenia "budżetowe".

iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Źródło: macworld

W przypadku kolejnej generacji iPhone'a Xr ponownie oczekujemy dostępności wielu wariantów kolorystycznych. Nie obędzie się jednak bez zmian. Prawdopodobnie kolor niebieski oraz koralowy, które ponoć nagorzej się sprzedają zostaną zastąpione nowymi wersjami kolorystycznymi - lawendowo-purpurowym oraz zielonym. Informacje takie podał Mark Gurman z Bloomberga. Na Twitterze dostępna jest także wizualizacja.

Zmiany w obrębie designu mogą dotknąć tylnej obudowy. Przewidujemy, że nowy iPhone XR podobnie, jak droższe modele będzie posiadał aparat główny złożony z dwóch obiektywów.

iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Źródło: macworld

Specyfikacja techniczna i nowe funkcje

Najważniejszym elementem, który przyczynił się do dobrej sprzedaży obecnej generacji iPhone'a XR jest zaoferowanie flagowych podzespołów w niższej cenie. Oczywiście nie obędzie się również bez zastosowania kilku kompromisów, ale wydajność pozostanie na takim samym poziomie, jak w przypadku flagowych modeli. Apple już dwukrotnie stosował tę praktykę. Po raz pierwszy w 2016 roku, kiedy to zaprezentowano iPhone'a SE posiadającego procesor Apple A9 znany z iPhone'a 6s, który wspierany był przez 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Spodziewamy się, że tegoroczny model iPhone'a XR zaoferuje klientom procesor Apple A13.

iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Źródło: macworld

Prawdopodobnie nie mamy co liczyć na panel OLED znany z iPhone'a X/XS. Apple zapewne zastosuje większy 6,1 calowy panel LCD IPS, który jest większy, ale daleko mu do jakości obrazu, jaką oferuje ekran OLED w modelach X oraz XS. Dodatkowo "tani" iPhone posiada zawsze nieco gorszy aparat, niż flagowy model.

To dwie główne zmiany, które wraz z kilkoma mniejszymi (większe ramki, grubszy korpus) przyczyniają się do obniżenia ceny o ponad 1000 zł w porównaniu do flagowych iPhone'ów.

iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Źródło: macworld

Flagowiec vs kompromisy

Przewidując specyfikację iPhone'a XR 2 musimy najpierw zastanowić się, co Apple wprowadzi w flagowych modelach na rok 2019. iPhone XR 2 nie może zaoferować wszystkich rozwiązań technologicznych znanych z najdroższych urządzeń, ponieważ gdyby tak się stało mało kto kupiłby droższego następce iPhone'a XS.

XR w 2019 roku może np. zaoferować ekran OLED, ale stanie się to tylko, jeżeli koszty produkcji tego panelu spadną. Drugą możliwością jest przeniesienie ekranu z iPhone'a XS (tak zrobiono podczas projektowania modelu SE, który miał ekran identyczny, jak iPhone SE), ale wtedy firma musi mieć jakiegoś asa w rękawie, który będzie dostępny we flagowym modelu. Szanse na ujrzenie iPhone'a ze składanym ekranem są w tym roku nikłe.

iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Źródło: macworld

Mamy wielką nadzieję, że nowy iPhone XR zaoferuje aparat główny złożony z dwóch obiektywów, co pozwoliło by na robienie zdjęć w trybie portretowym z rozmazywaniem tła. Obecny model oferuja tę funkcje poprzez oprogramowanie, a całość działa tylko po wykryciu twarzy człowieka. Aby to się stało następca modelu XS potrzebowałby jakiś ulepszeń w kwestii aparatów. Bloomberg przewiduje dodanie czujnika 3D.

Prawie pewne jest, że nowy iPhone XR zaoferuje procesor Apple A13, który będzie nieco wydajniejszy od A12 Bionic, który znajduje się w aktualnie sprzedawanym modelu. Przewiduje się, że A13 będzie posiadał taką samą liczbę tranzystorów, jak A12X, który znajduje się w iPad Pro. Prawdopodobnie A13 złożony będzie z dwóch wysokowydajnych oraz czterech energooszczędnych rdzeni. Układ zostanie wyprodukowany w 7 nm procesie technologicznym. Nie dysponujemy jasnymi informacjami, jakoby TSMC(podwykonawca odpowiedzialny za produkcję procesorów mobilnych dla Apple) planował uruchomić produkcję w procesie 5 nm w najbliższym czasie.

Spodziewamy się również, że w sklepach pojawi się iPhone XR z 512 GB wbudowanej pamięci masowej, która jest oferowana w obecnie sprzedawanych modelach XS i XS Max. Urządzenie będzie pracowało pod kontrolą systemu iOS 13.

iPhone XR 2019 data premiery, cena, specyfikacja techniczna

Źródło: macworld

Jeżeli chodzi o oprogramowanie w dalszym ciągu nie wiemy nic na temat długotrwałości wsparcia. Apple słynie z udostępniania wszystkich aktualizacji nawet bardzo leciwym już urządzeniom. Obecnie najstarszymi wspieranymi modelami są iPhone 5s, iPad mini 2 oraz iPad Air zaprezentowane jesienią 2013 roku. To konstrukcje oparte na pierwszym 64 bitowym układzie mobilnym Apple - A7, który wspierany jest przez 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Z drugiej strony w sieci krążą pogłoski, jakoby Apple zamierzało znacząco ograniczyć liczbę urządzeń, które dostaną wsparcie dla iOS 13. Mówi się, że iPhone 5s, 6, a nawet SE nie będą obsługiwać iOS 13. Tego oficjalnie dowiemy się w czerwcu.

Jeżeli tani iPhone SE nie dostanie aktualizacji do iOS 13 możemy przewidywać, że również modele z serii XR będą otrzymywać aktualizację oprogramowania krócej, niż flagowce. Z drugiej jednak strony nawet ponad 3 letnie wsparcie jest praktycznie nie spotykane w urządzeniach z systemem Android.