iPhone - co zyskają starsze modele po aktualizacji do iOS 5?

Apple wydało najnowszą wersję systemu iOS 5. Mogą ją pobierać wszyscy posiadacze iPodów czwartej i trzeciej generacji, iPadów oraz iPhone'ów 3GS, 4 i 4S. Nasuwa się jednak pytanie, co daje ta aktualizacja posiadaczom iPhone'ów oraz innych urządzeń i czy proces aktualizacji przebiega sprawnie?

iOS 5

Jeśli chodzi o proces aktualizacji to pojawiły się pewne problemy i fora internetowe zaroiły się od osób, które na nie napotkały. Nie są one jednak powszechne i wiele osób sprawnie zaktualizowało swój smartfon. Stopniowo także, ci którzy nie mieli tyle szczęścia otrzymują swoją aktualizację. Należy tu również dodać, że do wykonania tego procesu niezbędna jest nowa wersja iTunes 10.5.

Co jedna oferuje nowy system mobilny Apple użytkownikom starszych wersji iPhone'ów? O tym za chwilę, gdyż najpierw skupimy się na tym, czego nie oferuje. Niektóre funkcje iOS 5 wymagają procesora dwurdzeniowego A5, który dostępny jest tylko w iPadzie 2 i iPhonie 4S. Oznacza to, że użytkownicy iPhone'a 4 i 3GS nie będą mogli skorzystać z dwóch ciekawych funkcji nowego systemu.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na iPhone - zobacz atrakcyjne oferty [Aktualizacja 26.09.2021]
  • Gdzie kupić nowego iPhone 13? Sprawdzamy oferty popularnych sklepów [AKTUALIZACJA]

Czego nie dostaną użytkownicy starszych iPhone'ów?

1. Siri - sterowany głosowo asystent osobisty wprowadzony niedawno do iPhone'a 4S. Większość użytkowników prawdopodobnie nawet nie zauważy, że czegoś im brakuje, a zresztą w App Store można znaleźć działające alternatywy.

2. AirPlay Mirroring - pozwala użytkownikom na wyświetlanie treści ze smartofona na ekranie swojego telewizora HD lub Apple TV 2 za pomocą technologii AirPlay. To kolejna funkcja, której niektórzy będą żałować, a inni nawet nie zauważą jej braku.

Co iOS 5 da starszym modelom iPhone'ów?

1. iCloud - jak wskazuje nazwa jest to chmura obliczeniowa, w której można zapisywać kalendarz, e-maile, dokumenty iWork, kontakty i wiele więcej. Następnie daje ona do nich dostęp na urządzeniach wyposażonych w iOS 5, OS X Lion, Windows Vista i Windows 7 lub za pomocą interfejsu internetowego Apple.

Chmura iCloud zapamięta i zapisze także nasze zakupy w App Store, co umożliwi ponowne pobieranie usuniętych aplikacji, piosenek i innych produktów. Domyślnie każde konto ma 5 GB, ale można dokupić 10 GB za 20 dolarów, 20 GB za 40 dolarów lub 50 GB za 100 dolarów. Synchronizacja wymaga Wi-Fi i podłączenia smartfona do zasilania.

2. iTunes Match - daje możliwość przechowywania naszej całej biblioteki iTunes w chmurze i słuchania utworów w technologi strumieniowej bez konieczności ich pobierania na dysk twardy. Zdalny dostęp do mediów zwalnia miejsce na dysku i pozwala słuchać muzyki za pomocą łącza internetowego.

3. Edycja zdjęć - nowe opcje pozwalają na przycinanie zdjęć, redukcję czerwonych oczu i inne proste możliwości edycji. Nie są one tak rozbudowane jak w darmowym Adobe Photoshop Express, czy w innych podobnych aplikacjach, ale silnie zintegrowane z aparatem, co pozwala na sprawną edycję zdjęć.

4. Szybsza obsługa aparatu - można go teraz włączyć poprzez dwukrotne kliknięcie przycisku Home. Oprócz tego przycisk zwiększania głośności służy do kontroli migawki. Na ekranie można też wyświetlić siatkę, co ułatwia lepszą kompozycję zdjęcia.

5. iMessage - funkcja ta pozwala zaoszczędzić na sms-ach jeśli wasi znajomi również posiadają urządzenia z systemem iOS 5. Jest to usługa bardzo podobna do BlackBerry Messengera, czyli pozwala na wysyłanie darmowych wiadomości do osób z niej korzystających.

6. Wszechobecny Twitter - niektórym nie przypadnie to do gustu, ale Apple chce chyba zmusić swoich użytkowników to korzystania z tego serwisu mikroblogowego i jest go wszędzie pełno. Na mapach, w przeglądarce Safari itd.. Facebook nie otrzymał od Apple tyle uwagi.

7. Krótkie wiadomości - w ustawieniach klawiatury można teraz ustawić skróty, dzięki którym zaoszczędzimy czas np. BRB, czyli zaraz wracam (be right back) itp..

Macie iPhone'a? Mieliście problem z aktualizacją do iOS 5? Jak podobają się wam nowe funkcje? Podzielcie się swoimi wrażeniami.