iPhone czwartej generacji: 10 rzeczy, których o nim nie wiemy

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku na rynku pojawi się iPhone czwartej generacji. Wiemy już jak będzie wyglądał, ale nie znamy szczegółów technicznych tego urządzenia. Opisujemy 10 rzeczy, których nie wiemy o iPhonie nowej generacji.

Apple od kilku lat radzi sobie doskonale. Odtwarzacz MP3 iPod, multimedialny telefon komórkowy iPhone, a teraz tablet iPad sprzedają się fantastycznie. Dość powiedzieć, że w podsumowanym właśnie kwartale nabywców znalazło 8,75 mln sztuk iPhone’ów, czyli o 131% więcej niż kwartał wcześniej! Doskonale sprzedają się też iPady - pierwszego dnia sprzedaży kupiono 300 tys. sztuk, szacunki mówią obecnie o ponad 850 tys. sprzedanych egzemplarzy. Steve Jobs z dumą ogłosił, że to najlepszy "nieświąteczny" kwartał w historii koncernu.

Sukcesy oczywiście odbijają się na doskonałych wynikach finansowych: Apple jednak szykuje już kolejne nowości, aby zainteresowanie produktami i firmą nie opadało. Niedawno serwis Gizmodo poinformował o odkupieniu "przypadkowo" zgubionego iPhone’a czwartej generacji. W przypadkowość zgubienia prototypu tak ważnego urządzenia nie wierzymy - to musiało być wydarzenie inspirowane przez Apple. Oznacza to, że kolejny iPhone zbliża się wielkimi krokami.

Oto 10 rzeczy, których nie wiemy o czwartej generacji iPhone’a:

1. Jak szybki jest?

Serwis Gizmodo nie wspomniał o zamontowanym procesorze. Możliwe, że czwarta generacja iPhone'a będzie wykorzystywać procesor A4, z którego korzysta iPad.

2. Jak długo działa akumulator?

Gizmodo nie informuje, czy bateria jest większa niż w iPhonie 3GS. Jeżeli akumulator byłby większy, a urządzenie miałoby lepszy system zarządzania energią wyeliminowano by kłopoty z długością czasu pracy.

3. Jaka jest pojemność pamięci?

Serwis Engadget szacuje wielkość pamięci znalezionego iPhone’a czwartej generacji na 80 GB. Jeżeli czwarta generacja iPhone’a miałaby mieć dwa razy więcej pamięci niż iPhone 3GS, należy oczekiwać wersji 32 GB i 64 GB.

4. Jakiej jakości będzie wyświetlacz?

Według Gizmodo serwis iTunes na nowym iPhonie wygląda znakomicie. Jeżeli ekran ma wyświetlać obraz o jakości na poziomie e-papieru można się spodziewać rozdzielczości 960x640 pikseli.

5. Czy to będzie telefon czwartej generacji (4G)?

Raczej nie. Sieci czwartej generacji dopiero pojawiają się w niektórych krajach, trudno jest już mówić o masowym rynku. To raczej będzie telefon trzeciej generacji.

6. Jakie oprogramowanie pojawi się w związku z lepszym aparatem?

Apple zapowiadało ulepszenia związane z fotografią przy okazji premiery systemu iPhone OS 4 (np. cyfrowy zoom). Czy nowy iPhone wprowadzi jakieś nowości w tym zakresie?

7. Ile megapikseli ma aparat w nowym iPhonie?

Tego niestety nie wiemy, chociaż nie tylko o megapiksele chodzi: aparat o rozdzielczości 3 Mpx w iPhonie 3GS robi lepsze zdjęcia niż 5 Mpx w Motoroli Droid.

8. Czy Apple ogłosi nowe usługi związane z iPhone’m?

Jeżeli nowy iPhone ma być czymś więcej niż dotychczasowy, powinien oferować "coś więcej". A może iTunes zlokalizowany w chmurze?...

9. Jak będzie się nazywał nowy iPhone?

Może będzie to iPhone 4G (nazwa jest o tyle zła, że sugeruje wykorzystanie technologii telefonii komórkowej czwartej generacji, czyli LTE) lub iPhone HD.

10. Czy nowy iPhone będzie takim samym hitem jak poprzednie modele?

Raczej tak, bo czwarta wersja systemu operacyjnego wyeliminowała wiele denerwujących błędów (np. wprowadzono wielowątkowość). Jeżeli nowy iPhone wyeliminuje słabości poprzednich modeli i pokaże kilka nowych rozwiązań, ma szansę stać się kolejnym hitem.