iPhone i jailbreak? Uważaj, może już wykradli ci Apple ID

Setki tysięcy poddanych jailbreakowi iPhone'ów padło ofiarą skutecznego ataku cyberprzestępców, którym udało się wykraść loginy Apple ID

KeyRaider to złośliwe oprogramowanie wykryte przez firmy Palo Alto Networks i WeipTech, którego twórcy obrali na celownik użytkowników iPhone'ów poddanych jailbreakowi. Było ono dystrybuowane przede wszystkim w prywatnych repozytoriach Cydii w Chinach. Dzięki niemu cyberprzestępcy mogli przeprowadzać takie działania jak kradzież konta Apple (nazwa użytkownika, hasło) oraz certyfikatów i kluczy dla usługi Apple Notification Service. Dodatkowo uzyskiwali informacje o identyfikatorze urządzenia (GUID) oraz możliwość wyłączenia funkcji jego odblokowania za pomocą hasła lub usługi iCloud (oznacza to, że cyberprzestępcy mogą zażądać pieniędzy za odblokowanie smartfona).

Badacze twierdzą, że możemy mieć tutaj do czynienia z największą w historii kradzieżą kont Apple. Podają, że cyberprzestępcom udało się ich zdobyć co najmniej 225 tysięcy. Co dla nas najistotniejsze, są wśród nich również takie, które należą do polskich użytkowników iPhone'ów.

Jak widzicie dodatkowym możliwościom, które otwiera przed użytkownikiem "złamanie" iPhone'a towarzyszą także poważne zagrożenia.