iPhone jak R2-D2 z "Gwiezdnych Wojen" wyświetli hologram

W przyszłości Apple może zaprezentować iPhone'a, który pozwalał będzie na wyświetlanie hologramów - wynika z najnowszych "tajwańskich" doniesień.

Kilka dni temu serwis DigiTimes poinformował, że firma Apple rozpoczęła w "tajnym" laboratorium znajdującym się na Tajwanie prace nad wyświetlaczem zbudowanym z wyświetlaczy micro-LED, który nie wymaga podświetlenia. Tym samym możliwe będzie zmniejszenie grubości tego elementu oraz zapewnienie niższego zużycia energii, co jest szalenie ważne w przypadku takich urządzeń jak smartfony, czy tablety. Dodatkowo rozwiązanie to pozwolić ma na uzyskanie bardzo dużych rozdzielczości oraz obrazu cechującego się dokładniejszym odwzorowaniem kolorów.

Obecnie problemem jest jednak sam proces produkcyjny, który nie zapewnia odpowiedniej wydajności. To właśnie nad jego rozwiązaniem głowią się inżynierowie amerykańskiej firmy.

A co powiecie na hologram?

Nieco później doniesienia te zostały wzbogacone nowym ekscytującym elementem: Apple pracuje podobno nad ekranem holograficznym, który współpracować ma ze wspomnianym ekranem korzystającym z micro-LED, odpowiednim oprogramowaniem i innymi rozwiązaniami sprzętowymi. Wyświetlany hologram (obraz przestrzenny, który możemy zobaczyć z każdej strony) można będzie oglądać gołym okiem.

Czy to możliwe? Oczywiście. W 2014 roku firma Ostendo zaprezentowała micro-LED-owy projektor hologramów:

Gwiezdne Wojny

Przy tej okazji warto przypomnieć, że podobna technologia holograficzna zaistniała w świadomości ludzi na całym świecie dzięki "Gwiezdnym Wojnom", a konkretnie scenie, w której robot R2-D2 wyświetlał hologram z proszącą o pomoc księżniczką Leją:

Ponadto warto też zauważyć, że o wyświetlanie hologramu może pokusić się każdy użytkownik smartfona z Androidem i iOS. Jak tego dokonać pokazuje poniższy film: