iPhone leci na pierwszą misję kosmiczną

Ostatnia misja w historii programu promów kosmicznych będzie także pierwszą dla iPhone'a, który promem Atlantis zostanie zabrany na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci wykorzystają żyroskop, akcelerometr i aparat smartfonu Apple do zbierania danych. W tym celu wydano także specjalną aplikację SpaceLab.

Wysłanie iPhone'a 4 na orbitę ziemską jest pomysłem dwóch firm silnie związanych z podbojem przestrzeni kosmicznej. Odyssey Space Research i Nanoracks wysyłają smartfon Apple na stację orbitalną jako część większego projektu mającego zwiększyć udział tańszych produktów masowych w misjach kosmicznych.

Odyssey pracuje nad dużymi projektami kosmicznymi z firmami takimi jak SpaceX i Lockhead Martin, ale uważa, że mały projekt związany z iPhonem ma duży potencjał. Astronauci na pokładzie stacji kosmicznej będą używać aplikacji SpaceLab, która umożliwi gromadzenie i opracowywanie danych uzyskanych za pomocą akcelerometru, żyroskopu i aparatu.

Zobacz również:

  • Te zmiany przyniesie na iPhone'a iOS 17. Wszystko, co Apple zapowiedziało na WWDC 2023
  • Apple Vision Pro zostało w końcu zaprezentowane. Oto najnowsze gogle VR od Apple

Przyrządy iPhone'a mają pozwolić na zbieranie danych dotyczących nawigacji i promieniowaniem. Prezes Odyssey Space Research, Brian Rishikof mówi, że badania te będą całkowicie eksperymentalne. Po powrocie na Ziemię, dane będzie można przeglądać za pomocą aplikacji SpaceLab. Samo oprogramowanie można pobrać z App Store za 1 dolara.

iPhone, który poleci w kosmos został nieco zmodyfikowany by otrzymać odpowiedni certyfikat. Pozbawiono go możliwości bezprzewodowej komunikacji oraz baterii. Zasilany będzie z zewnętrznego źródła, które posiada odpowiedni certyfikat do lotów kosmicznych. Rishikof uważa, że smartfon Appple mógłby otrzymać certyfikat na całe urządzenie, ale procedury trwałyby zbyt długo, by mógł polecieć promem Atlantis, który na swoją ostatnią misję startuje już jutro.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: