iPhone - skazany na sukces?

Premiery nowych urządzeń oznaczonych logo firmy Apple niezmiennie elektryzują użytkowników i ekspertów branżowych. Podobna atmosfera towarzyszyła najnowszemu dziecku koncernu Steve'a Jobsa, jakim jest iPhone - połączenie telefonu komórkowego, przenośnego odtwarzacza multimedialnego i uniwersalnego komunikatora internetowego. Po kontrowersjach związanych z nazwą oraz sprzecznych doniesieniach o dacie wprowadzenia na rynek, iPhone dziś wreszcie trafia w ręce klientów. Produkt Apple'a po raz kolejny wyznaczył trendy na najbliższe lata o czym świadczą gorączkowe premiery rozwiązań firm konkurencyjnych. Tego typu urządzeń będzie się więc pojawiać coraz więcej, ale to właśnie iPhone zostanie zapamiętany jako urządzenie prekursorskie. Czy zdoła jednak powtórzyć sukces iPoda?

Wszystkie sklepy Apple'a w Stanach Zjednoczonych, a jest ich łącznie 164, w piątek, 29 czerwca zamkną swe podwoje pomiędzy godz. 14 a 18 lokalnego czasu, aby przygotować się na szturm klientów. Każdy chętny do zakupu iPhone'a będzie mógł nabyć dwa egzemplarze urządzenia.

iPhone - skazany na sukces?

iPhone - najnowszy produkt ze stajni Apple

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę M:Metrics, ok. 19 mln. Amerykanów zainteresowanych jest nabyciem iPhone'a. Apple ma nadzieję, iż w ciągu najbliższych 18 miesięcy uda się sprzedać 10 mln. egzemplarzy smartfona. Kilka firm także podjęło się oszacowania, jak będzie kształtować się sprzedaż urządzenia. Raporty Citigroup Research wskazują, iż do końca roku iPhone znajdzie 3,5 mln. nabywców, a w 2008 - kolejne 8,5 mln. Firma Deutsche Bank wspomina nawet o 19,5 mln. urządzeń sprzedanych w tym samym czasie. Jeszcze bardziej optymistyczne prognozy mówią nawet o liczbach rzędu 20 mln sprzedanych iPhone'ów w omawianym okresie.

Apple być może zbyt asekuracyjnie szacuje popularność swojego produktu. O randze wydarzenia, jakim jest premiera iPhone'a, świadczy bowiem fakt, iż firma z siedzibą w Cuppertino przesunęła datę wydania kolejnej wersji systemu operacyjnego Mac OS X (mowa o "Leopardzie" - Mac OS X 10.5) właśnie z uwagi na ustalenie daty wprowadzenia iPhone'a do sprzedaży na 29 czerwca. Pierwotnie zakładano bowiem, iż finalne wydanie "Leoparda" zostanie zaprezentowane w trakcie czerwcowej konferencji WWDC (Worldwide Developers Conference).