iPhone skorzysta z technologii Lytro Light Field? Jobs miał taki plan...

Steve Jobs szykował się do wyposażenia w przyszłości iPhone'a w aparat cyfrowy korzystający z bardzo interesującej technologii Lytro Light Field - wynika z książki pt. "Inside Apple". Jeżeli to prawda, Apple mogłoby znów wprowadzić na rynek produkt, który swoją innowacyjnością mocno zaskoczyłby konkurencję.


Informacje te pochodzą z książki, której pełny tytuł brzmi "Inside Apple: How America's Most Admired--and Secretive--Company Really Works". Jeżeli są prawdziwe oznacza to, że zmarły niedawno Steve Jobs był mocno zainteresowany technologią Light Field firmy Lytro. Spotkać się miał nawet w 2011 roku z jej szefem, Renem Ng, proponując współpracę.

Czy jednak doszła ona do skutku, czy też nie, nie wiadomo. W każdym razie Ren Ng przekonuje, że technologia Light Field zrobiła na Jobsie ogromne wrażenie.

Light Field - warto o tym w ogóle mówić?

Oczywiście, że tak! Jeżeli przyszłe iPhone'y (i iPady) zaoferowałyby aparat cyfrowy korzystający z technologii firmy Lytro, z pewnością wywarłyby ogromne wrażenie na konkurencji oraz swoich fanboy'ach.

Co oferuje technologia Light Field?

Sensor korzystającego z niej aparatu rejestruje podczas wykonywania zdjęcia nie tylko kolor i nasycenie fotografowanego obrazu, ale także kierunek pojedynczych promieni światła. Dzięki temu technologia Light Field pozwala na ustawienie ostrości na wybranym fragmencie zdjęcia już po jego wykonaniu. Jak to działa przekonacie się na własne oczy klikając w interesującym was miejscu na poniższym zdjęciu.

Fajne, prawda?

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat rozwiązania Lytro przeczytaj artykuł "Lytro: osiem pytań o technologię Light Field", w którym na nasze pytania odpowiada rzecznik firmy.

Apple stawia na aparat w iPhone'ie

Firma Apple już od iPhone'a 3GS wyraźnie dawała do zrozumienia, że fotograficzne możliwości są dla niej bardzo istotne. Potwierdziła to przy okazji prezentacji iPhone'a 4S, w którym mocno skupiła się na ulepszeniu jego aparatu cyfrowego.

Wszyscy z pewnością widzieliśmy też reklamę, w której amerykańska firma przekonuje, że nie ma sensu kupować osobnego aparatu cyfrowego, gdyż tę funkcję idealnie spełni iPhone 4S.

Jaki koszt?

Oczywiście obecnie ciężko ocenić o ile zwiększyłyby się koszty produkcji iPhone'a wyposażonego w technologię firmy Lytro. W każdym razie nie jest to tanie rozwiązanie. Pierwszy aparat z niego korzystający został wyceniony na 399 USD (w wersji z dwukrotnie większą pamięcią (16 GB) kosztuje 499 USD).

_______________

Technologia Light Field pasuje do Apple, któremu coraz trudniej zaskakiwać konkurencję.