iPhone - telefon marki Apple już 11 czerwca

Znana jest już data premiery pierwszego telefonu komórkowego sygnowanego marką Apple. Urządzenie o nazwie iPhone, bo o nim mowa, na amerykański rynek trafi 11 czerwca. Prawdopodobnie jego oficjalna premiera rynkowa odbędzie się na rozpoczynającej się tego dnia imprezie Worldwide Developers Conference.

Telefon (a właściwie smartfon) iPhone od dłuższego czasu wzbudza spore emocje (zobacz artykuł: telefon z jabłuszkiem" data-status="http://www.pcworld.pl/news/104896.html">iPhone - telefon z jabłuszkiem). Co by o nim nie mówić, niewątpliwie jest to jeden z najbardziej oczekiwanych produktów konsumenckich roku 2007. W styczniu, Steve Jobs zapowiedział, że najnowsze dziecko firmy pojawi się w sprzedaży prawdopodobnie w czerwcu - nie dodał jednak, którego dnia i w ofercie jakiego operatora komórkowego. Informacje, że telefon będzie dostępny 15 czerwca okazały się nieprawdziwe - według dziennikarza serwisu Cnet, Declana McCullagha, sprzedawcy sieci komórkowej Cingular twierdzą, że oficjalna data premiery rynkowej to 11 czerwca. Telefon pojawi się wtedy w ofercie firmy i jednocześnie, jego wprowadzenie do sprzedaży ogłoszone zostanie na organizowanej przez Apple konferencji - Worldwide Developers Conference.

iPhone - telefon marki Apple już 11 czerwca

iPhone

Przypomnijmy, że iPhone to smartfon łączący w sobie funkcje odtwarzacza iPod, telefonu i wszechstronnego komunikatora internetowego, dodatkowo wyposażone w klienta poczty elektronicznej i przeglądarkę www. Niby nic odkrywczego, jednak tak jak w przypadku iPodów, najważniejszą rolę odegra wygląd i wygoda korzystania z urządzenia. Dodatkową zaletą iPhone'a ma być dotykowy ekran o rozdzielczości 320x480 pikseli. Apple chwali się, że system sterowania telefonem jest najbardziej innowacyjną metodą komunikacji z urządzeniem elektronicznym od czasu wynalezienia myszki. Czy tak jest naprawdę? Przekonamy się 11 czerwca.

iPhone - specyfikacja techniczna

Rozmiar wyświetlacza - 3,5"

Rozdzielczość wyświetlacza 320 x 480, 160 ppi

Obsługa/wprowadzanie danych - system Multi-touch

System operacyjny - OS X

Pojemność wbudowanego dysku - 4 lub 8 GB

Obsługiwane zakresy GSM - 850, 900, 1800 i 1900 MHz

Obsługiwane protokoły sieciowe: Wi-Fi (802.11b/g), EDGE i Bluetooth 2.0

Wbudowany cyfrowy aparat fotograficzny o rozdzielczości 2 megapikseli

Czas pracy baterii - do 5 godzin w przypadku rozmawiania, odtwarzania wideo, przeglądania stron WWW; do 16 godzin w przypadku słuchania muzyki

Wymiary: 115 x 61 x 11,6 mm

Waga: 135 g.

Cena : 500 USD za wersję 4 GB, 600 USD za wersję 8 GB (w ofercie firmy Cingular)

Źródło: Apple.com

Tego, czy iPhone będzie dostępny w Polsce w ofercie operatorów komórkowych niestety nie wiadomo.